poradnik.rtf

(12 KB) Pobierz

Przypalone ciasto Możesz takie ciasto uratować wystarczy, że zetrzesz przy pomocy tarki spaloną warstwę, jeśli przypaleniu uległ wierzch to po usunięciu spalonej warstwy polej ciasto polewą. Lepiej jednak zapobiegać przypaleniu ciasta. Dobrym sposobem jest przykrywanie piekącego się ciasta kawałkiem folii aluminiowej lub papieru do pieczenia – najpierw pozwól aby ciasto wyrosło a potem je przykryj.
Soczyste mięso Aby pieczone mięso za bardzo nie wyschło trzeba do gazowego piekarnika włożyć płaskie naczynie z wodą.
Gotowanie kukurydzy Jeśli gotując kukurydzę dodasz trochę soku z cytryny, ziarna zachowają złocisty kolor
Chrupiąca panierka Jeśli tuż przed zdjęciem kotleta z patelni zwiększysz na chwilę ogień to panierka będzie bardziej chrupiąca.
Gotowanie ryby Ryba, szczególnie mrożona, będzie miała delikatny smak jeżeli ugotujesz ją z dodatkiem mleka (pół na pół z wodą).
Wyschnięte rodzynki Wyschnięte rodzynki znów staną się miękkie, gdy włożysz je na pół godziny do soku z cytryny.
Zagęszczanie zup
Śmietaną - wymieszać śmietanę z niewielką ilością mąki, lekko posolić, połączyć z kilkoma łyżkami zupy a następnie wlać do pozostałej zupy i zagotować. W ten sam sposób można również doprawiać zupę jogurtem naturalnym.
Żółtkami – roztrzepać żółtka z wodą (tyle łyżek wody ile żółtek), połączyć z kilkoma łyżkami zupy. Mieszając zupę wlewać partiami roztrzepane żółtka. Mocno zagrzać ale nie gotować.
Przecierem – część warzyw przetrzeć przez sito i połączyć z zupą
Klarowny rosół Schłodzone białko jajka ubij na sztywną pianę po czym dodaj ją do rosołu. Powoli doprowadź go do wrzenia i łyżką cedzakową zdejmij białko z resztkami włoszczyzny i mięsa.
Jarzyny szybko oczyścimy z robaków i ślimaków, jeśli włożymy je do słonej wody na kilka minut.
Solone śledzie będą delikatniejsze, jeśli do moczenia użyjemy mleka zamiast wody.
Ryż zachowa śnieżną biel i nie rozgotuje się, jeżeli dodamy do wody kilka kropel soku lub odrobinę kwasku cytrynowego.
Zielony koperek najdłużej przechowuje się z korzonkiem, ale młoda zielona pietruszka, gdy jej nie uciąć korzonka, bardzo szybko traci świeżość
Aby truskawki były dłużej świeże najpierw je płuczemy i starannie osuszamy a następnie usuwamy szypułki.
Jarzyn nie należy moczyć w wodzie, gdyż tracą wiele cennych składników odżywczych. Przygotowujemy je bezpośrednio przed gotowaniem.
Pomidory i ogórki najlepiej smakują gdy są przechowywane w temperaturze pokojowej.
Zielony koperek najdłużej przechowuje się z korzonkiem, ale młoda zielona pietruszka, gdy jej nie uciąć korzonka, bardzo szybko traci świeżość.
Białe pieczarki - jeśli umyte i pokrojone pieczarki skropisz sokiem z cytryny, nie będą ciemniały.
Ciasto na naleśniki należy robić z mleka wymieszanego pół na pół z wodą. Naleśniki są wtedy kruchsze i niełykowate. A gdy do ciasta dodasz mineralną wodę gazowaną będą nadzwyczaj puszyste.
Wskazówki dotyczące mięsa Mięso przed pieczeniem należy wyżyłować, bo żyły powodują, że mięso kurczy się, staje się twarde.Delikatne mięso np. piersi z kurczaka łatwiej rozbijemy gdy włożymy je do torebki foliowej.Każdą pieczeń wstawiamy do gorącego piekarnika, nigdy do zimnego.Pieczeń nie będzie wysuszona jeśli na czas pieczenia do piekarnika wstawimy garnuszek z wodą.Gdy do mięsa mielonego dodasz startego ziemniaka kotlety mielone wchłoną mniej tłuszczu.Nawet najtwardsze mięso zmięknie w gotowaniu i nic nie straci na smaku, jeśli po odszumowaniu wleje się do garnka łyżeczkę wódki.Jeśli przed włożeniem do piekarnika przez godzinę wymoczysz mięso wołowe w maślance lub kefirze, pieczeń będzie bardziej chrupiąca.
 

Uswanie nadmiaru tłuszczu z rosołu
Po schłodzeniu tłuszcz zbiera się na wierzchu wywaru i bez problemu możesz go zebrać. Jeśli nie masz czasu na schłodzenie to możesz użyć papierowego ręcznika, który doskonale wchłonie tłuszcz. Możesz też wrzucić do rosołu kilka kostek lodu, wokół których będzie się zbierał stężały tłuszcz.
 

Przy pieczeniu ciasta biszkoptowego, które jest bardzo lekkie, duże znaczenie ma odpowiednia temperatura piekarnika. Piekarnik należy ogrzewać powoli i nie doprowadzać do zbyt wysokiej temperatury (pożądana jest ok 160°C). Na początku trzeba ogrzewać ciasto od spodu, aż do całkowitego wyrośnięcia, i wtedy ogrzewać silniej, od góry (przez 20 - 45 min.), aby wierzch ładnie się zrumienił.



Dobrze upieczony biszkopt odstaje od ścian formy, a patyczek włożony do ciasta jest po wyjęciu suchy.


Znane są 3 sposoby przyrządzania ciasta biszkoptowego:


Ciasto biszkoptowe z żółtek ucieranych i piany

Jaja rozbić, żółtka oddzielić od białek i utrzeć z cukrem do otrzymania gęstej i pulchnej, białej masy. Białka ubić na pianę Do żółtek dodawać na przemian przesianą mąkę i ubitą pianę, lekko wymieszać i wyłożyć do formy. Przyrządzone w ten sposób ciasto nadaje się np. na rolady biszkoptowe.




Ciasto biszkoptowe z jaj całych ubijanych na parze

Glinianą miskę lub emaliowany garnek umieścić w rondlu z wrzącą wodą, stojącym na ogniu. Do miski wsypać cukier, dodać całe jaja i starannie ubijać trzepaczką, aż masa zbieleje i zgęstnieje. Wówczas miskę wyjąć z rondla i ubijać masę dalej, aż do przestygnięcia. Dodawać stopniowo przesianą mąkę, lekko wymieszać i wylać do formy. Biszkopt z całych jaj przeznacza się na placki tortowe i keksy.



Ciasto biszkoptowe z białek

Przyrządza się je tak samo jak ciasto biszkoptowe z całych jaj ubijanych na parze, z tą różnicą, że ubija się same białka z cukrem. Można je upiec, gdy zostaną białka np. po pieczeniu ciasta drożdżowego. Jeżeli są przeciwwskazania lekarskie dotyczące żółtek, można podawać biszkopt z białek jako ciasto dietetyczne.
 

Praktyczne rady: Makaron, kluski, ryż

Olej do makaronu
Aby makaron i inne wyroby mączne nie sklejały się podczas gotowania, musisz dolać do mocno osolonej wody trochę oleju. Po ugotowaniu zawsze przelewaj makaron zimną wodą!

Smak kostki rosołowej
Makaron zdecydowanie zyska na smaku, jeśli podczas gotowania wrzucisz do wody kostkę rosołową (bulion).

Przechowywanie makaronu
Aby ugotowany makaron (pierogi, kluski), który chcesz podać także na następny obiad, nie posklejał się, musisz go dobrze wymieszać z masłem albo olejem. Możesz zaraz również po ugotowaniu wstawić makaron na 15 minut do zimnej wody, a potem przecedzić. Krótkie hartowanie w tym wypadku nie wystarcza.

Gotowanie ryżu na czas
Ryż gotuj zawsze tyle czasu, ile podano w przepisie na opakowaniu, ale nigdy na wyczucie. Lepiej gotować o minutę krócej, niż za długo. Podczas odparowywania ryż jeszcze chwilę dochodzi.

Proporcje 1:2
Prawidłowe proporcje gotowania ryżu (o ile nie podano inaczej w przepisie): jedna szklanka ryżu na dwie szklanki wody.

Biały i sypki
Ugotowany ryż będzie biały i sypki, jeśli dodasz do wody trochę soku z cytryny.

Odgrzewanie ryżu
Ryż z poprzedniego dnia może smakować jak świeżo ugotowany, jeśli wsypiesz go do torebki do zamrażania żywności i na 5 minut zanurzysz w gotującej się wodzie.

Kluski kładzione
Ciasto na kluski kładzione będzie miało odpowiednio luźną konsystencję, jeżeli do wyrabiania zamiast zwykłej wody użyjesz wody sodowej albo mineralnej.

Kluski z grysiku
Kluski kładzione z grysiku będą pulchne i duże, jeśli dodasz do ciasta szczyptę sody oczyszczonej
Praktyczne rady: Pieczywo

Nie przechowuj w plastikowych torbach
Pieczywo nie powinno być przechowywane w plastikowych torebkach. Najlepiej trzymać chleb w lnianym worku albo zawijać w czystą ścierkę do wycierania naczyń, a wówczas nie będzie pleśnieć.

Pleśń w pojemniku na pieczywo
Aby zapobiec tworzeniu się pleśni w [pojemniku na pieczywo (w kuble na śmieci też), trzeba raz na tydzień (ew. co dwa tygodnie) umyć go w wodzie z dodatkiem octu. Ocet zabija bakterie.

Jabłko z pieczywem
Pieczywo trzymane w metalowym albo drewnianym pojemniku dłużej zachowa świeżość, jeśli włożysz do środka kawałek jabłka albo kilka plasterków surowego ziemniaka w celu zwiększenia wilgotności powietrza.

Pieczywo w rzymskim garnku
Pieczywo będzie dłużej miękkie i jadalne, jeśli je włożysz do kamiennego albo glinianego naczynia i przykryjesz z wierzchu wilgotną ścierką. Rzymski garnek idealnie nadaje się do przechowywania pieczywa w kromkach.

Chrupiące bułeczki
Świeże bułki i rogaliki doskonale nadają się do zamrażania. Po wyjęciu z zamrażarki wystarczy zwliżyć je lekko wodą (albo wodą zmieszaną z mlekiem) i włożyć do rozgrzanego piekarnika. To samo można zrobić z "wczorajszym" pieczywem, a będzie smakować jak prosto z piekarni.

Pieczywo tostowe do lodówki
Pieczywo tostowe, niezależnie od tego, czy w już otwartym opakowaniu, czy jeszcze zamkniętym, przechowuj zawsze w lodówce, a wówczas nie spleśnieje tak szybko.

Mieszany i ciemny chleb osobno
Pieczywo mieszane (żytnio-pszenne) i ciemne (żytnie) dużo szybciej pleśnieje jeśli jest przechowywane razem, w jednym pojemniku albo worku. Dlatego trzymaj je zawsze oddzielnie.

Spleśniały chleb do kosza
Nigdy nie jedz ani nie dawaj zwierzętom lekko spleśniałego pieczywa, nawet jeśli powykrawałaś pleśń. Pleśń bardzo szybko się rozprzestrzenia więc lepiej wyrzuć chleb do śmieci, a zaoszczędzisz sobie i innym kłopotów ze zdrowiem.
 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin