Odpowiedzi na egzamin animatora RAM.doc

(183 KB) Pobierz
';'---' ~ t ' -

Odpowiedzi z zagadnień teologicznych

1. Co to jest wiara, w jaki sposób można ją rozwijać?

Wiara jest najpierw osobowym przylgnięciem człowieka do Boga; równocześnie i w sposób nierozdzielny jest ona dobrowolnym uznaniem całej prawdy, którą Bóg objawił. Wiara szuka rozumienia": jest charakterystyczne dla wiary, że wierzący pragnie lepszego poznania Tego, w którym złożył swoją wiarę, i lepszego zrozumienia Tego, co On objawił. W wierze rozum i wola człowieka współdziałają z łaską Bożą. Rozwijać ją należy poprzez modlitwę, włączanie się w życie Kościoła, apostołowanie, uczestnictwo w różnego rodzaju nabożeństwach i spotkaniach (rekolekcjach), świadczenie we własnym środowisku, czytanie książek i prasy religijnej.

2. Omów Osobę Boga Ojca.

Bóg Ojciec jest duch nieskończenie doskonały, Stworzyciel nieba i ziemi, Pan, Król, Sędzia, dobry i miłosierny Ojciec. Opiekuje się nami, a Jego opiekę nad światem nazywamy Opatrznością Bożą. Bóg jest wieczny, wszechmocny, niezmienny, najmędrszy, święty, najsprawiedliwszy, najmiłosierniejszy.

3. Kim jest Jezus Chrystus?

Jezus Chrystus jest Synem Bożym, który stał się człowiekiem dla naszego zbawienia. Jest On także obiecanym Zbawicielem świata. „Jezus" znaczy „Zbawiciel", a „Chrystus" znaczy

„Mesjasz, Pomazaniec Pański". Ojcem Pana Jezusa jest Bóg Ojciec, Matką- NMP, a

Opiekunem - św. Józef.

4. Na czym polegało Bóstwo, a na czym człowieczeństwo Jezusa Chrystusa?

Jezus Chrystus jest Synem Bożym. Jako Bóg przyjmuje ludzkie ciało i uświęcając je staje się

Bogiem - Człowiekiem. Jego Boskość świadczy imięChrystus" co oznacza .Pomazaniec

Boży". On jest Bogiem - stwierdził to Bóg ojciec, świadczyli Apostołowie, wyznawał to sam

Pan Jezus i potwierdził cudami, zwłaszcza zmartwychwstaniem.

Syn Boży przyjmując ciało z Maryi dziewicy staje się człowiekiem. Jego ludzką naturę podkreśla imięJezus". Syn Boży solidaryzuje się z ludźmi, aby nas zbawić. O jego człowieczeństwie mówi Ewangelia: narodził się z Maryi, odczuwał głód, pragnienie, zmęczenie, cierpiał i umarł.

5. Co to jest Wcielenie Jezusa Chrystusa?

Wcieleniem Kościół nazywa fakt, że Syn Boży miał naturę ludzką by dokonać w niej naszego zbawienia.

6. Na czym polega zbawcza misja Jezusa Chrystusa?

Jezus staje się człowiekiem i cierpi jak człowiek. Jest tu ukazana wielka miłość Boga do ludzi. Poświęca swego śyna, który przez śmierć na krzyżu i zmartwychwstanie zbawia ludzi.

7. Czym było Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa?

Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa było zwycięstwem nad śmiercią i grzechem. Chrystus jako pierwszy ją pokonuje i powołuje nas za sobą.

8. Co to znaczy, że Eucharystia jest źródłem jedności i pełni życia?

Eucharystia jest streszczeniem i podsumowaniem naszej wiary. Jest źródłem jedności, bo gromadzą się na Niej wierni wzajemnie sobie przebaczają i razem przystępują do uczty ofiarnej. Pełnią życia człowieka jest życie z Bogiem w sercu. Boga do serca przyjmujemy w Komunii Św.

9. Co to są charyzmaty i jak należy z nich korzystać?

Charyzmaty są łaskami Ducha Sw. służącymi Kościołowi, dzielone w celu budowania Kościoła, dla dobra ludzi i potrzeby świata. Korzystać z nich należy z rozwagą i ze świadomością, od Kogo je otrzymaliśmy, w jakim celu. Wykorzystywać je należy dla dobra innych ludzi.

10. Kim jest Duch Św. i jak jest Jego rola w Kościele?

Duch Św. jest trzecią Osobą Boską, Pośrednikiem pomiędzy Bogiem a człowiekiem. Dzięki Niemu otrzymujemy łaski, dary, umiejętności. Duch Św., bez którego pomocy nikt nie może powiedzieć Jezus jest Panem" umożliwia wiernym zrozumienie nauki Chrystusa.

11. Omów rzeczy ostateczne człowieka.

Śmierć, Sąd Boży (szczegółowy po śmierci i ostateczny przy końcu świata), Niebo, Piekło, Czyściec.

12. Kim są Aniołowie i jaką pełnią misję w stosunku do Boga?

Aniołowie są to duchy, które mają rozum i wolną wolę, a nie mają ciała. Pan Bóg stworzył aniołów, aby Mu służyli, oznajmiali Jego wolę ludziom i opiekowali się nimi. Zbuntowanych aniołów nazywamy szatanami.

13. Co to są sakramenty i dlaczego nazywamy ich uświęcającymi znakami Bożej łaski? Sakrament jest to znak widzialny, który z ustanowienia Pana Jezusa daje nam łaskę Bożą ( jest to nasze spotkanie z Chrystusem).

Sakramenty święte dzielimy: 1. Na Sakramenty dla żywych na duszy i dla umarłych na duszy,

2. Na Sakramenty powtarzalne i niepowtarzalne.

14. Dlaczego Maryję nazywamy Matką - Bogurodzicą?

Maryja stalą się prawdziwie Matką Boga przez ludzkie poczęcie Syna Bożego w swoim łonie, dlatego, że narodziło się w Niej Święte Ciało obdarzone duszą rozumną.

15. Jaki był dział Maryi w Dziele Zbawienia?

Maryja zgadzając się na Słowo Boże i oddając się całkowicie osobie i Ciału Boga uczestniczyła w Dziele Zbawienia.

16. Dlaczego Maryję nazywamy Matką Kościoła?

Maryja wspierała początki Kościoła. Współ cierpiała z Chrystusem. Tak jak była matką dla Jezusa, tak stalą się naszą Matką. Od początku istnienia Kościoła towarzyszy Mu i Go wspiera. Jest dla Kościoła wzorem wiary i oddania Bogu.

17. Jakim kultem czcimy Matkę Bożą i jakie znasz formy kultu Maryjnego?

Matkę Bożą czcimy kultem Maryjnym. Modlitwa do Niej jest modlitwą pośredniczą do Jezusa. Formy kultu:

- Różaniec - najczęściej odmawiany, by uczcić Jej kult. Różaniec jest także rozważaniem tajemnicy Ewangelii.

- Litania Loretańska -jest dziełem zbiorowym. Obecnie zawiera 49 wezwań, a w Polsce 50. Jest to modlitwa prosta, bogata w treść teologiczną

- Godzinki - wyrażają miłość do Matki Bożej.

- Pod Twoją Obronę

- Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

18. Na czym polega wiara w życie wieczne?

Chrześcijanin, który łączy własną śmierć ze śmiercią Jezusa, widzi śmierć jako przyjście do Niego i jako wejście do życia wiecznego.

19. Czym jest Kościół -jaka jest w Nim moja rola?

Kościół - Lud Boży, utworzony na skutek przymierza między ludźmi a Bogiem, ustanowiony przez Chrystusa, który przelał za ludzi swoja krew. Lud ten stanowi wspólnotę ze wszystkimi więzami między nią, lękającą się Go postępującą wg jego przykazań. Kościół obejmuje zarówno kapłanów i ludzi świeckich prowadzących posłannictwo i dzieło Chrystusa.

20. Kto czuwa w Kościele nad prawdziwością wiary?

Nad prawdziwością wiary w Kościele czuwa Papież, stojący na czele Urzędu Nauczycielskiego Kościoła, któremu została udzielona przez Ducha św. Nadprzyrodzona sprawność do autentycznego i nieomylnego wypowiadania się w sprawach wiary i moralności.

21. Na czym polega kapłańska, prorocka i królewska misja ludzi świeckich w Kościele?

Ludzie świeccy mają kapłańską, prorocką i królewską misję w Kościele. Jest to powszechne Kapłaństwo, które każdy otrzymuje w sakramencie chrztu św. Jest to udział w pewnym stopniu w mesjańskim posłannictwie Chrystusa.

22. Co to znaczy, że Kościół jest jeden, święty, powszechny i apostolski?

Kościół jest jeden, ponieważ:

a) ma jednego najwyższego pasterza,

B) głosi jedną i tę samą naukę,

C) udziela wszędzie tych samych sakramentów świętych.

Kościół jest święty, ponieważ:

A) głosi świętą naukę Jezusa Chrystusa,

B) sprawuje Najświętszą Ofiarę Mszy świętej i udziela sakramentów świętych.

C) wychował i wychowuje zastępy świętych.

Kościół jest powszechny, ponieważ:

A) jest przeznaczony dla wszystkich ludzi,

B) rozszerza się po całej ziemi,

C) trwa nieprzerwanie od Pana Jezusa do końca świata.

Kościół jest apostolski, ponieważ:

A) uczy tego samego, co apostołowie,

B) udziela tych samych sakramentów, co oni,

C) biskupi są prawowitymi następcami apostołów.

 

23. Omów Kościół hierarchiczny i świecki.

Kościół hierarchiczny to Papież i biskupi (tzn. kapłaństwo, czyli biskupi, prezbiterzy i diakoni), natomiast Kościół świecki tworzą ludzie ochrzczeni.

24. Jaki jest stosunek kościoła do innych religii (sekty)?

Kościół stara się nawiązywać dialog z głowami kościołów innych religii. Przykładem są liczne spotkania Ojca Świętego z przedstawicielami religii zarówno chrześcijańskich jak i niechrześcijańskich. Kościół dąży do zjednoczenia wszystkich w jednej wierze. Sekty są to organizacje utworzone przez osoby nazywane w grupie guru. Są to osoby głoszące własną filozofię i własną drogę ku szczęściu. Bardzo często sekty atakują Kościół, a szczególnie Kościół Katolicki, podważając autorytet Papieża i zaprzeczając Pismu Św. Po przyciągnięciu młodych ludzi używają różnych chwytów - narkotyki, seks, pieniądze. Po wstąpieniu członków starają się ich oderwać od rodzin i bliskich przez „pranie mózgu", narkotyki, czy hipnozę. Ludzie w sektach tracą poczucie moralności i grzechu. Kościół Katolicki mający za zadanie ukazać ludziom Chrystusa w Słowie, w Ciele i Krwi nie może akceptować, czy wchodzić w układy z organizacjami, które dążą do zniszczenia chrześcijaństwa i zastąpienia Boga człowiekiem.

25. Dlaczego Pismo Św. nazywamy „Księgą Życia"?

W Piśmie Św. zawarte są wszystkie prawdy, dzięki którym zyskujemy i poznajemy nowe życie w Chrystusie.

26. Kto jest autorem Pisma Św. - podział Biblii i jeżyki biblijne?

Pierwszorzędnym autorem Pisma Św. jest Duch Św., a drugorzędnymi autorami są ludzie przez Ducha Św. natchnieni. Pismo Św. dzieli się na: ST (45 ksiąg) i NT (27). Języki biblijne: aramejski, hebrajski i grecki.

27. Co to jest natchnienie Pisma Św. - rodzaje ksiąg biblijnych?

Biblia jest świętą księgą. O jej świętości świadczy natchnienie Boże. Słowa w niej zawarte zostały uświęcone przez Boga, który przez Ducha Św. natchnął ludzi, którzy Słowo Boże spisali. Księgi biblijne: Stary Testament: dydaktyczne, Pięcioksiąg Mojżesza, prorockie, księgi proroków mniejszych. Nowy Testament Ewangelia, Dzieje Apostolskie, listy, Apokalipsa.

28. Dlaczego praca jest obowiązkiem człowieka i podlega ocenie moralnej?

Obowiązek pracy płynie z Pisma Św. Dowodem tego jest Chrystus, który pomaga w pracy w warsztacie Józefowi.

Praca ludzka podlega ocenie moralnej, gdyż pracuje się nie tylko dla siebie, ale i dla dobra innych. Człowiek źle pracujący szkodzi innym. Chrześcijanin w pracy zawodowej powinien odznaczać się następującymi cechami: uczciwość, pracowitość, posłuszeństwo, solidarność, dokładność. Człowiek niesolidarny i nie dokładny swą pracą może wyrządzić szkodę bliźniemu.

29. Na czym polega powszechne kapłaństwo wiernych?

Cały Kościół jest ludem kapłańskim. Przez chrzest wszyscy wierni uczestniczą w kapłaństwie Chrystusa. Uczestnictwo to jest nazywane „wspólnym kapłaństwem wiernych”.

30. Jaka jest różnica pomiędzy powszechnym kapłaństwem wiernych a kapłaństwem sakramentalnym?

Kapłaństwo wiernych przejawia się w życiu codziennym poprzez modlitwy, apostolskie przedsięwzięcia, życie małżeńskie i rodzinne, pracę oraz wypoczynek ducha i ciała. U podstaw kapłaństwa wiernych i dla służenia mu istnieje inne uczestnictwo w posłaniu Chrystusa, przekazywane przez sakrament święceń, którego misją jest pełnienie służby we wspólnocie, w Imieniu i w Osobie Chrystusa.

31. Dlaczego małżeństwo chrześcijańskie powinno mleć charakter sakramentalny?

Sakrament małżeństwa jest znakiem związku Chrystusa i Kościoła. Udziela On małżonkom łaski miłowania się wzajemnie tą miłością, jaką Chrystus umiłował Kościół. Łaska sakramentu udoskonala, zatem ludzką miłość małżonków, umacnia ich nierozerwalną jedność i uświęca ich na drodze do życia wiecznego." KKK 1661

32. Na czym polega jedność i nierozerwalność małżeństwa - cele i zadania małżeńskie. Małżeństwo jest jedno, tzn. jeden mężczyzna i jedna kobieta.

Małżeństwo jest nierozerwalne, tzn. aż do śmierci.

Cele i zadania małżeńskie: wola wzajemnego i trwałego oddania się sobie w celu przeżywania

przymierza wiernej i płodnej miłości; z natury nastawione jest ono na dobro współmałżonków, a także zrodzenie i wychowanie potomstwa w duchu religii chrześcijańskiej; stworzenie Kościoła domowego; przez wzajemną miłość świadczenie o Chrystusie i Jego Miłości.

33. Co to jest odpowiedzialne rodzicielstwo?

Na rodzicach spoczywa obowiązek wychowania dzieci. Odpowiedzialne rodzicielstwo: wychowanie w duchu religii katolickiej w przypadku katolika, opieka nad prawidłowym rozwojem fizycznym i psychicznym, wyjaśnienie, co jest dobrem, a co złem, uczenie odpowiedzialności za czyny, miłości bliźniego, itp.

34. Dlaczego rodzinę nazywamy „domowym Kościołem"?

Chrześcijański dom rodzinny jest miejscem, gdzie dzieci otrzymują pierwsze głoszenie wiary. Jest wspólnotą łaski i modlitwy, źródłem cnót ludzkich i miłości chrześcijańskiej.

 

Odpowiedzi do zagadnień ascetycznych

1. Dlaczego nazywamy się dziećmi Bożymi? Co to oznacza, do czego zobowiązuje?

Nazywamy się dziećmi Bożymi, bo zostaliśmy stworzeni przez Boga, a przez chrzest otrzymaliśmy łaskę uświęcającą, którą odtąd odzyskujemy po każdej spowiedzi i Komunii Św. Zostaliśmy stworzeni na obraz i podobieństwo samego Boga.

2. Co to są cnoty Boskie i jak je zdobywać?

Cnota - trwała dyspozycja do czynienia dobra, pozwala nie tylko wypełniać dobre uczynki, ale dawać z siebie to co najlepsze. Regulują nasze czyny, porządkują uczucia i kierują postępowaniem zgodnie z rozumem i wiarą. Zapewniają łaskawość, pewność i radość w prowadzeniu życia moralnie dobrego.

Cnoty zdobywa się wysiłkiem człowieka. Są one owocami i zalążkami czynów moralnie dobrych, uzdalniają władzę człowieka by doszedł do zjednoczenia z miłością Bożą.

3. Co to są wady i jak je pokonywać?

Wada to skłonność do powtarzania tych samych grzechów (czynów). Wynikają z tego niewłaściwe skłonności, które zaciemniają sumienie. Należy prosić Boga o umocnienie w przeciwdziałaniu zła. Pracować nad swoimi zachowaniami

4. Co to jest sumienie, jakie znasz rodzaje sumienia?

Sumienie jest najtajniejszym ośrodkiem i sanktuarium człowieka gdzie przebywa on sam z Bogiem, którego głos rozbrzmiewa w jego wnętrzu. Rodzaje sumienia: skrupulatne; delikatne: szerokie.

5. Jak kształtować sumienie?

Sumienie kształtujemy przez częstą spowiedź, czytanie Słowa Bożego, modlitwę, wsparcie przez Ducha Św., nauczanie Kościoła i rady innych ludzi.

6. Jaką rolę spełniają sakramenty jako środki nadprzyrodzone, wspierające nasz rozwój osobowy?

Chrzest - gładzi grzech, daje życie Boże, czyni członkami Kościoła Katolickiego, zobowiązuje do stałego nawracania się, do walki z grzechem i pogłębiania wiary. Bierzmowanie - Duch Św. umacnia chrześcijan w mężnym wyznaniu i pogłębieniu wiary. Najświętszy Sakrament -Ciało i Krew Chrystusa pod postacią chleba i wina. Pokuta - pojednanie z Bogiem, daje moc by stawać się lepszym. Namaszczenie chorych - chory otrzymuje szczególne łaski dla duszy, ul w cierpieniu (czasem uzdrowienie). Kapłaństwo - włącza głoszenia Słowa Bożego, składanie ofiary Mszy Św. i udzielaniu Sakramentów Św. oraz łask do godnego ich wykonywania. Małżeństwo - nierozerwalny związek kobiety i mężczyzny poświęcony przez Chrystusa i uzdolniony do spełniania obowiązków małżeńskich i rodzinnych. SAKRAMENTY - są skutecznymi znakami łaski ustanowionymi przez Chrystusa i powierzonymi Kościołowi. Przypominają mękę Chrystusa, uwidaczniają to, co w nas przez nie się dokonuje. Przynosi owoc tym, którzy przyjmują je z dyspozycją. Umacniają i wyrażają wiarę w sercach dobrze do tego usposobionych. Owoc życia sakramentalnego ma charakter osobowy i eklezjalny - owocem dla każdego wiernego jest życie Boga w Jezusie Chrystusie.

7. Co to oznacza, że chrzest jest sakramentem wtajemniczenia chrześcijańskiego?

Wtajemniczenie chrześcijańskie oznacza proces naszej ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin