2.Protoetnografia....odt

(14 KB) Pobierz

„Protoetnografia”folklorystyczna epoki baroku

 

W  XVII w. zaczęto postrzegać chłopów jako warstwę mogącą dostarczyć rozrywki. Dostrzeżono wartości estetyczne,jakie niosła ludowa twórczość-literatura,głównie pikantne erotyki(to powinno spodobać się doktorowi;D) i muzyka(popularne stało się zapraszanie na dwory wędrownych muzykantów).Powstały pierwsze antologie pieśni ludowych w formie kantyczek i jarmarcznych ulotek.

Zainteresowanie ludowością miało też aspekt poznawczy-dla duchownych było „materiałem do studium języka i pojęć ludowych,do rozpoznania ludowego kodu,którym należy przekazać ustnej tradycji nowe informacje”

Tyle o folklorystyce,a jakby było mało to można dorzucić jeszcze podróżników-badaczy:

Krzysztof Arciszewski w latach 1629-37 przebywał jako dowódca wojsk holenderskich w Brazylii,obserwował tam wierzenia i obyczaje Indian,jego materiały jednak zaginęły i znane są tylko z prac Gerarda Vossa. Uważa się go za prekursora polskiej amerykanistyki.

Adam Dłużyk-Kamieński w latach 60-tych XVII w. był jeńcem wojennym na Syberii.W „Dyariuszu więzienia moskiewskiego miast i miejsc”opisał Mansonów,Chantów,Ewenków,Jakutów ,Nichwów i inne syberyjskie etnosy.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin