Wielkie_oczekiwania.doc

(72 KB) Pobierz
Asertywność



Wielkie oczekiwania

 

© Copyright by Andy Kirby 1992. Authorized translation from the English language edition published by Gower Publishing Company Limited

© Copyright for the Polish edition by Oficyna Ekonomiczna, Oddział Polskich Wydawnictw Profesjonalnych Sp. z o.o. 2002

 


Ćwiczenie określające oczekiwania członków grupy.

 

Badanie oczekiwań.

Ustalanie celu.

 

Długopisy i przygotowane szablony.

Biała tablica i pisaki.

 

10 minut plus 5 minut na każdy trzy-, czteroosobowy zespół.

 

1.                            Określ wszystkie ograniczenia, jakie mogą wpłynąć na zakres prowadzonego przez ciebie szkolenia. Zanim przejdziesz do gry, wyjaśnij także, jakie znaczenie ma zidentyfikowanie oczekiwań uczestników wobec szkolenia przed jego rozpoczęciem.

2.                            W zależności od liczby pytań, jakie chcesz zadać, narysuj na tablicy jeden z szablonów pokazanych na ilustracji, a następnie w poszczególnych jego polach umieść pytania wybrane przez ciebie z listy podanej poniżej (mogą one wyglądać ciekawiej niż kartki papieru złożone na czworo). Podkreśl, że odpowiedzi powinny odzwierciedlać opinię wszystkich członków grupy szkoleniowej, a każdy zespół wybierze swojego przedstawiciela, który zaprezentuje pozostałym uczestnikom wyniki pracy swojego zespołu.

3.                            Poproś uczestników o dobranie się w trzy- lub czteroosobowe zespoły. Każdemu zespołowi daj kartkę z szablonem, który narysowałeś wcześniej na tablicy. W pustych polach szablonu uczestnicy wpisują odpowiedzi na zadane pytania. Poproś, aby zespoły pracowały niezależnie od siebie, a także wybrały swoich rzeczników,    którzy    zapoznają     pozostałych     uczestników    z

Streszczenie

 

Cele

 

 

Materiały

 

 

Czas trwania

 

Procedura

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


                            Oczekiwaniami członków swojego zespołu. Na wykonanie zadania przeznacz dziesięć minut.

4.                            Rozwieś kartki z odpowiedziami na ścianach i wyjaśnij, że w trakcie całego szkolenia będzie można się na nie powoływać lub dodawać do nich dodatkowe punkty.

 

Jeżeli szkolenie prowadzi więcej niż jeden trener, każdy z nich powinien oddzielnie przeprowadzić to ćwiczenie, zadając pytania wybrane przez siebie. Wyznaczenie miejsca na wpisanie odpowiedzi pozwala zaoszczędzić trochę czasu. Przykłady szablonów przedstawione na ilustracji są odpowiednie dla trzech, czterech lub pięciu pytań. Prawdopodobnie uczestnicy będą w stanie odpowiedzieć maksymalnie na pięć pytań. Jeżeli zechcesz podać jakieś przykłady, pamiętaj, że istnieje ryzyko zasugerowania odpowiedzi. Jeżeli uzyskanie odpowiedzi na niektóre pytania jest dla ciebie ważniejsze niż na inne, możesz stworzyć własny szablon, w którym przeznaczysz na nie więcej miejsca. Może być to jednak odebrane jako pewnego rodzaju manipulacja.

 

 

 

 

 

 

 

 

Uwagi

 

 

 

 

 

 


Przykładowe szablony


Lista pytań

 

 

 

 

Czego oczekuję od szkolenia?

Co mogę wnieść do szkolenia?

Moje nadzieje.

Moje obawy.

Jedna rzecz, która, mam nadzieję, się nie wydarzy.

Jedna rzecz, która, mam nadzieję, się wydarzy.

Co powinienem wynieść ze szkolenia według mojego przełożonego?

Jedna rzecz, którą chcę wiedzieć po odbyciu kursu.

Jedna umiejętność, jaką chcę posiąść dzięki kursowi.

Skąd będę wiedział, że moje szkolenie zostało uwieńczone sukcesem?

Co jest moim marzeniem? (przedstawione w formie rysunku)

Czym mogę narazić zespół na niebezpieczeństwo? (na przykład atak epilepsji czy sabotaż)

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin