Scenariusz zajęć
Temat kompleksowy : Poznajemy zwyczaje i tradycje świąt Bożego Narodzenia w różnych krajach !
Temat zajęcia : Finlandia kraina Mikołaja
Wiek dzieci : 5 latki
Opracowała : Olga Lesz
Przedszkole Nr 17 w Elblągu
Cele ogólny : Zapoznanie z położeniem Finlandii na mapie Europy.
Cele :
· Poznanie Finlandii jako ojczyzny Mikołaja - historia Mikołaja
· Zapoznanie z tradycjami bożonarodzeniowymi Finlandii
· Bogacenie wiedzy i słownictwa dzieci o wyrażenia dotyczące tradycji świąt Bożego narodzenia
· doskonalenie umiejętności odtwarzania wzoru – mapa, flaga
Metoda : zabawowo – zadaniowa
Forma organizacyjna : praca z grupą, praca indywidualna
Środki dydaktyczne : ilustracje, wyrazy , dekoracje, figurki, nagranie CD
Literatura : „Wielka wyprawa Świętego Mikołaja – historia prawdziwa” wyd. Debit
Nagranie muzyczne : płyta z muzyka fińską, Zima z Misiem i Margolcią
Przebieg
L.p.
Sytuacja edukacyjna
Uzyskane efekty
Czynności dzieci
Środki dydaktyczne
1
Nauczycielka wprowadza dzieci w atmosferę tajemniczości na temat wigilii, Mikołaja i jego historii przy pomocy literatury oraz własnego opowiadania i głosu / czyta wstęp , spisany przez Mikołaja mocno akcentując role trolla Skryby/
Dzieci w oparciu o własne doświadczenia podpowiadają wyrazy lub elementy związane ze świętami a niby zapomniane przez nauczycielkę
Dzieci słuchają odpowiadają,
literatura
2
Nauczycielka w nawiązaniu do powyżej przekazanych wiadomości pyta dzieci o :
*Główna postać świąt
*Kraj w którym mieszka Mikołaj
*Miejsce w którym mieszka Mikołaj
*Drzewko którego brakowała na święta
Dzieci udzielają odpowiedzi na zadane pytania, udzielają informacji na temat świąt - niekoniecznie związanych z zadawanymi pytaniami
Odpowiedzi
*Mikołaj
*Finlandia
*Korvantuntuli – skała
*choinka
Samorzutne odpowiedzi – sygnalizowanie poprzez podniesienie ręki
3.
Prezentacja na mapie Europy gdzie leży Finlandia – prawa-lewa strona. Dlaczego moja lewa a dzieci prawa strona – nauczyciel zadaje pytanie
Dzieci obserwują mapę dużą i małą
Rozwiązanie problemu dlaczego prawa a dlaczego lewa strona ciała
Dzieci określają położenie – wysoko, powyżej, po prawej, mały, długi, wąski itp.
Mapa Europy duża i mała załącznik C
4.
Nauczycielka prezentuje dzieciom Flagę Finlandii
Dzieci oglądają flagę i opisują ją, porównują z flagą Polski i z flagą Unii
Dzieci określają użyte kolory w poszczególnych flagach, określają kształt użyty we fladze Finlandii – porównują go do krzyża
Flaga Finlandii załącznik A
Podpis powyższej ilustracji
5.
Nauczycielka proponuje dzieciom wykonanie flagi Finlandii. Stawia dzieciom malutki problem czym można wykonać flagę mając gotowy zarys
Dzieci kolorują lub malują lub wyklejają powierzchnię niebieską na fladze Finlandii
Dzieci samodzielnie wybierają narzędzia, którymi chcą zapełnić szablon
Flaga
Szablony flagi – dla każdego karta pracy nr B
6.
Na dywanie w kręgu nauczycielka powtórnie wprowadza dzieci w atmosferę tajemniczości – zapala świeczkę, pokazuje dzieciom kolorowe torebki w których przyniosła tajemnicze przedmioty związane ze świętami bożego narodzenia w Finlandii – przypomnienie przez dzieci nazwy, jak również gdzie ten kraj się znajduje na mapie
W dzieciach rośnie napięcie co też się może kryć w torebkach.
Zadaniem dzieci jest przypomnienie nauczycielce o jakim kraju mówimy i gdzie znajduje się na mapie
Mapa, torebki, świeczka, zapałki
7
Nauczycielka nawiązując do wstępu / patrz pkt 1/ kiedy to Mikołaj mówił czym zajmuje się Troll Skryba zaczyna opowiadać bożonarodzeniowych zwyczajach świątecznych bożonarodzeniowych Finlandii prezentując dzieciom przedmioty przyniesione w torbach
Dzieci oglądają ilustracje przedstawiające ozdoby choinkowe, potrawy fińskie charakterystyczne dla tych świąt, dekoracje z Finlandii, trolla, Mikołaja, wieniec
Dzieci zadają pytania, swobodnie nazywają to co przedstawiają ilustracje
Ilustracje potraw i ozdób, w tle muzyka świąteczna z Finlandii
8
Realizacja karty pracy nr 1
Dzieci w obwódkę zaznaczają te elementy, które kojarzą się ze świętami bożego narodzenia
Dzieci kredkami zaznaczają przedmioty
Karta pracy nr 1 z ozdobami
9.
Prezentacja prac poprzez umieszczenie ich na dywanie, tak aby każdy swobodnie mógł obejść kartki i obejrzeć je
Dzieci prezentują swoje prace, szanują wytwory innych, wyrażają emocje i uczucia towarzyszące im przy pracy z kartą
Dzieci układają prace w wyznaczonym miejscu
Każde dziecko, które zakończyło swoją pracę i umieściło ją na dywanie podchodzi do nauczycielki id ostaje naklejkę świąteczną. Ma możliwość pomocy w organizacji wystawy zgromadzonych przedmiotów z kolorowych toreb
10
Nauczycielka pyta dzieci czy chciałyby wykonać dodatkową pracę związaną z zaznaczeniem kraju Finlandia na mapie. Zaznaczy iż można korzystać z map jakie znajdują się na tablicy.
Dzieci chętne mają za zadanie pokolorować kraj Finlandia na małej mapce
Samodzielny dobór materiały plastycznego
Karta pracy D
Ci co nie chcą tego robić oglądają książki o świętach
11.
Podziękowanie za udział w zajęciach – przypomnienie najważniejszych punktów. Najpierw nauczycielka, potem dzieci a na końcu znów nauczycielka
*w jakim kraju mieszka Mikołaj
*czy na święta stawiają tam choinki?
*z czego robi się tam ozdoby?
*co się je na wigilii
*jak nazywają się pierniczki spożywane w Finlandii
Dziecko chętne może zadać pytanie innym dzieciom – zabawa w kręgu z czapeczką mikołajową, można wtedy zadać pytanie, a jak się nie chce to podaje się czapeczkę dalej
Dzieci odpowiadają na zadane pytania lub nie jeśli nie mają ochoty
Udział w zabawie. Pytanie zadaje ten kto trzyma czapeczkę Mikołaja – odpowiada ten kto podniesie rękę
Czapka Mikołaja
Rozdanie pierniczków dla każdego dziecka
Flaga Finlandii do prezentacji dzieciom
Załącznik B
Flaga Finlandii do wypełnienia przez dzieci
...
msz22