Poznajemy ptaki gotowe.doc

(2781 KB) Pobierz
Temat : POZNAJEMY PTAKI

Ewa Flaga, EE i j.ang.

 

Scenariusz zajęć przyrodniczo – ekologicznych dla edukacji zintegrowanej

 

Temat : POZNAJEMY PTAKI

 

Grupa wiekowa: 8-9 lat

 

Cele operacyjne:

Po zajęciach uczniowie:

·         rozpoznają podstawowe gatunki ptaków, odróżnią gatunki występujące w Polsce od występujących w innym klimacie, wymienią co jedzą niektóre gatunki ptaków;

·         posługują się atlasem ptaków, odczytują informacje w nim zawarte;

·         znają i potrafią wskazać kierunki: na wprost, za, po lewej, prawej stronie itp.

·         wykazują zależność między budową dzioba, a pożywieniem ptaka;

·         znają odgłosy podstawowych ptaków, odróżniają i naśladują je;

·         znają nazwy ptaków po angielsku;

·         potrafią napisać nazwy polskie poprawnie, mimo trudności ortograficznych;

·         wykonują piosenkę „Kochajmy ptaki”

·         potrafią wymienić powody, dla których istotna jest ochrona ptaków i ich środowisk;

·         potrafią wykonać ptaki z „darów jesieni”.

 

 

Lista potrzebnych rzeczy:

 

Atlas ptaków, szablon karmnika i wyróżnionych sylwetek ptaków; pokarm dla ptaków; papier; nożyczki, klej; rysunki rodzajów dziobów ptaków; czasopisma przyrodnicze; nagranie z odgłosami ptaków np. CD Zdzisław Pałczyński „Odgłosy ptaków” Polskie Nagrania 1992; karty pracy; słowa i nagranie piosenki „Kochajmy ptaki”; materiały do wykonania ptaków: kasztany z łupinkami, jarzębina, żołędzie, liście itp. – dary jesieni; tekturowe pudełko po butach, papier, kredki lub farbki, włóczka; karty pracy.

 

 

Informacje dla nauczyciela:

 

·         Do opowiadania o ptakach przylatujących do karmnika należy dobrać ptaki, które dzieci rzeczywiście mogą zobaczyć w swoim szkolnym karmniku. Dzięki temu będą potrafiły je odróżnić. Ponadto, w miarę możliwości należy dobrać ptaki żywiące się rożnym pokarmem, by ukazać ich różnorodność.

·         Przed zajęciami należy dokładnie zapoznać się ze sposobem wyszukiwania informacji w posiadanym atlasie lub encyklopedii. Umożliwi to szybkie korygowanie błędów i rozstrzyganie wątpliwości (wiele gatunków trudno odróżnić na pierwszy rzut oka).

      Przykładowo: jeśli dzieci stwierdzą, że widziany ptaszek to, według rysunku w atlasie, trznadel głuszek, wyprowadzamy je z błędu tłumacząc, że to niemożliwe, gdyż ptaszek ten zamieszkuje wysokie góry, a nasze miasto leży  na nizinie. Dodatkowym narzędziem weryfikacji może być, oprócz opisu, mapa z zaznaczonymi regionami występowania poszczególnych gatunków.

·         Zabawa ruchowa „ptaki i drzewa” – zabawa służy rozpoznawaniu kierunków. Opis zabawy: dzieci stoją parami, przybierając role ptaka i drzewa. Na sygnał dźwiękowy bębenka „ptaki” fruwają między drzewami. Na zapowiedź słowną „Patki za drzewa” dzieci chowają się za drzewa. Przy następnych zapowiedziach ustawiają się przed drzewem, z prawej strony drzewa lub z lewej strony drzewa albo np. w odległości 5 kroków przed drzewem itp.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

·         Przykładowe rysunki dziobów:

4

 



·         Piosenka „Kochajmy ptaki” to piosenka z repertuaru zespołu dziecięcego Tęczowy Music Box. Na ich kasetach odnaleźć możemy nagranie tej piosenki, słowa zaś są następujące:

 


       Po ulicy wróbel skacze
W parku gwiżdże zwinny kos
A na łące dwa derkacze
Wiodą spór na cały głos
Ooo, ooo,
Ref. Kochajmy ptaki, kochajmy ptaki,
Niech nam śpiewają cały czas.
Kochajmy ptaki, kochajmy ptaki,
Ich przyjacielem każdy z nas.
Lecą ptaki w ciepłe kraje
Gdy jesienny wicher dmie,
Lecz nie mało pozostaje
Choć dokuczy mróz i śnieg.
O o o, o o o.
Ref. Kochajmy ptaki ………
Biały puch okrywa ziemię
I konary nagich drzew.
Okruszyny więc sypiemy,
By nie zamilkł ptaków śpiew.
Ooo, ooo
Ref. Kochajmy ptaki……

 


 

·         Wykonanie plastyczne „jesiennych ptaków”: Na kartce rysujemy panoramę np. gór i wklejamy kartkę na dno pudełka. Stawiamy pudełko na jednej z bocznych ścianek tworząc coś w rodzaju sceny. Ozdabiamy „podłogę sceny tak, by wyglądała jak ziemia pod lecącymi ptakami.

Tułów ptaszków robimy z kasztanów, skrzydła z łupinek kasztanowych nabitych na wykałaczki, główki z jarzębiny nabitej na wykałaczkę. Gotowe ptaszki zawieszamy na sznureczkach na suficie naszego teatrzyku. Oto przykładowo wykonane zadanie:

 

             

 

 


Przebieg zajęć:

 

1.       Rozmowa na temat ptaków, które dzieci znają z podwórka, parku, bajek, opowiadań itp. Uświadomienie dzieciom, że jest bardzo dużo różnych gatunków ptaków, które możemy spotkać w różnych miejscach i o różnej porze roku.

2.       Nauczyciel umieszcza na tablicy sylwetkę karmnika i opowiadając umieszcza przy „karmniku” sylwety ptaków.

„Bartek umieścił za oknem karmnik, nasypał do niego nasion i okruchów, zawiesił też na gwoździu słoninkę. Schował się za firankę i obserwował co się dzieję.

Pierwszy przyleciał ciekawski wróbel, porozglądał się, poćwierkał i zaczął jeść okruszki. Druga przyleciała sikorka i zaczęła skubać słoninkę. Trzeci przyleciał gołąbek i zaczął dziobać ziarenka słonecznika...”

Po zakończeniu opowiadania po wymienieniu różnych ptaków, dzieci opowiadają kto przyleciał który, co zjadł i liczą wszystkie ptaki w karmniku.

3.       Rozsypujemy pokarm na parapecie i obserwujemy jakie ptaki do nas przylecą. W czasie oczekiwań dzieci przy stolikach wycinają sylwetki karmników, następnie w trakcie przylatywania ptaków starają się jak najlepiej je narysować i przykleić rysunki do swoich karmników.

4.       Wychodzimy na dwór: do parku czy też na boisko szkolne. Dzieci obserwują ptaki, próbują znaleźć ich cechy charakterystyczne. Po obejrzeniu jakiegoś ptaka starają się odnaleźć jego nazwę w atlasie z pomocą nauczycielki, która zwraca im uwagę na poprawne odczytywanie informacji o możliwościach faktycznego zobaczenia wybranego ptaka na boisku.

5.       Zabawa ruchowa: „Ptaki i drzewa” (opis zabawy znajduje się w informacjach dla nauczyciela), powrót do klasy.

6.       Dzieci zwracają uwagę, że ptaki różnią się między sobą wielkością, budową ciała oraz budową dzioba. Prezentując rysunki nauczyciel tłumaczy, że kształt dzioba zależy od rodzaju pożywienia ptaka. Dzieci wypełniają kartę pracy nr 1.

7.       Dzieci otrzymują różne czasopisma przyrodnicze. Ich zadaniem jest wybrać obrazki ptaków i wyciąć je. Z pomocą nauczyciela nazywają wycięte ptaki, starają się określić, które ptaki są udomowione, a które dzikie, które żyją w naszym klimacie, a które nie. Wypełnianie karty pracy nr 2.

8.       Prezentacja plansz z angielskimi nazwami ptaków. Dzieci podpisują angielskimi nazwami wycięte przez siebie z czasopism ptaki. Wypełnianie karty pracy nr 3.

9.       Zabawa słuchowa: odgłosy ptaków. Rozpoznajemy odgłosy ptaków, następnie staramy się je naśladować.

10.   Ćwiczenie ortograficzne z nazwami ptaków – wypełnianie karty pracy nr 4.

11.   Układanie plątaninki literek – karta pracy nr 5.

12.   Nauka piosenki „Kochajmy ptaki”.

13.   Rozmowa na podstawie piosenki o konieczności dokarmiania ptaków zimą, ochronie gatunków. Dzieci wymyślają powody, w jaki sposób należy zapobiegać niszczeniu środowisk naturalnych ptaków i wykonują w zeszytach obrazki przekonujące innych o znaczeniu ptaków i ich bezpieczeństwa dla ludzi.

14.   Zabawa plastyczna „Jesienne ptaki” (opis wykonania znajduje się w informacjach dla nauczyciela)

15.   Pożegnalne wykonanie nauczonej piosenki z udawaniem wymienionych w niej ptaków.

  1. Posprzątanie stanowisk, pożegnanie.


Karta pracy nr 1

 

Połącz dziób każdego ptaka z odpowiednim dla niego pożywieniem.

 

 

 

 

 


Karta pracy nr 2

 





 







Karta pracy nr 3

 

Wpisz w odpowiednie miejsce nazwy ptaków udomowionych i dzikich.







 



 

duck

cockerel

 

 

 

 

 







 

ostrich

owl





 



 

hummingbird





 

nightingale

 

 

vulture

penguin

goose

pelican

hen

parrots














Karta pracy nr 4

 

Uzupełnij nazwy ptaków odpowiednią literką.

 


BA_ANT

 

D_DEK

 

STR_Ś

 

PAP_GA

 

JASK_ŁKA

 

 

 

 

 

 

 

 

WR_BEL

 

KR_K

 

O__EŁ

 

KOG_T

 

KA_KA


Karta pracy nr 5

 

Wpisz literki w odpowiednie kratki.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin