TĘTNIAK ROZWARSTWIAJĄCY AORTY.doc

(34 KB) Pobierz
TĘTNIAK ROZWARSTWIAJĄCY AORTY - ANEURYSMA DISSECANS

TĘTNIAK ROZWARSTWIAJĄCY AORTY - ANEURYSMA DISSECANS

Tętniak rozwarstwiający aorty jest to pęknięcie błony środkowej sciany aorty.Najczęściej dochodzi do powstania tętniaka rozwarstwiającego aorty w wyniku powstania krwiaka śródściennego.Do czynników , które zwiekszają prawdopodobieństwo rozwarstwienie aorty należą

 

nadciśnienie tętnicze - Hypertensio arterialis;

zespół Marfana;

zwężenie cieśni aorty - koarktacja aorty;

płeć męska w wieku 50 -60 lat lub kobiety w trzecim trymestrze ciąży;

 

60 - 70% tętniaków rozwarstwiających aorty lokalizuje się w aorcie wstępującej. Łuk aorty zajety jest w 10 - 25% przypadków.

Charakterystyczną cechą rozwarstwienia aorty jest występowanie dwóch kanałów przepływu krwi, które się wzajemnie komunikują. Wytwarzany kanał znajduje się w części zewnętrznej błony środkowej i ma cienką ścianę zewnętrzną podatną na  pęknięcie.

Objawy:

Pacjenci z tętniakiem rozwarstwiającym aorty zgłaszają zwykle nagły, rozdzierający ból w klatce piersiowej (lokalizacja bólu zamostkowa w rozwarstwieniu bliższego odcinka aorty lub ból w okolicy międzyłopatkowej w przypadku rozwarstwienia odcinka dalszego aorty. Ból w przypadku rozwarstwiającego tętniaka opuszki aorty może przypominać obraz zawału serca. Bólowi z reguły towarzyszą zlewne poty, uczucie lęku, wymioty, wstrząs kardiogenny. W badaniu przedmiotowym stwierdza się występowanie różnicy w ciśnieniu skurczowym mierzonym na obu kończynach górnych. Charakterystyczna jest asymetria lub zanik tętna na tętnicach obwodowych.

Charakterystyczną cechą dla tętniaków rozwarstwiających aorty jest wędrowanie bólu z punktu wyjścia zgodnie z kierunkiem rozwarstwienia się ściany aorty w kierunku szyi, okolicy międzyłopatkowej, brzucha, okolicy lędźwiowej i kończyn dolnych.

Tętniaki rozwarstwiające aorty dzielone są na 3 klasy według klasyfikacji de Bakeya. Klasyfikacja ta oparta jest na określeniu pierwotnego miejsca uszkodzenia błony wewnętrznej i kierunku szerzenia się krwiaka śródściennego :

 

typ I rozwarstwienia - początek w aorcie wstępującej , rozprzestrzenia się na łuk aorty poza ujście lewej tętnicy podobojczykowej , niekiedy obejmując aortę piersiową i brzuszną , aż do tętnic biodrowych.

typ II rozwarstwienia ma swój początek w aorcie wstępującej,a jego zakończenie nie przekracza ujścia lewej tętnicy podobojczykowej, (typ pierwszy i drugi są określane mianem rozwarstwienia proksymalnego);

typ III - rozwarstwienie dystalne - zaczyna się poza ujściem tętnicy podobojczykowej lewej i rozprzestrzenia wzdłuż aorty zstępującej na aortę brzuszną.

 

De Bakey zaproponował również podział na rozwarstwienia ostre trwające do 14 dni, podostre - od 2 tygodni do 2 miesięcy oraz przewlekłe - powyżej 2 miesięcy wystąpienia pierwszych objawów.

Najgroźniejsze powikłanie tętniaka rozwarstwiającego aorty to jego pęknięcie.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin