AGRESJA broszura dla rodziców.doc

(42 KB) Pobierz
Codziennie prasa, radio i telewizja donoszą o rozbojach i innych przestępstwach w znacznej liczbie dokonywanych przez młodzież, a nawet dzieci

CZYM JEST AGRESJA?

              Przez zachowanie agresywne rozumie się zachowanie skierowane przeciw określonym osobom lub rzeczom, przynoszące szkodę przedmiotowi agresji, przybierające formę ataku, czyli napaści fizycznej lub słownej (Z. Skorny, 1968).٭

Agresja fizyczna wyraża się w takich zachowaniach jak:

-          bicie, potrącanie, wyrywanie przedmiotów, podstawianie nogi, kopanie.

-          reakcje mimiczne: wykrzywianie się, przedrzeźnianie, posługiwanie się w toku agresji przedmiotami martwymi, rzucanie, uderzanie, kłucie.

Agresja fizyczna może być skierowana nie tylko przeciw osobie, lecz również przeciw przedmiotom z otoczenia. Stąd przejawem agresji fizycznej  jest również:

-          zniszczenie lub uszkodzenie społecznego lub prywatnego mienia

-          dewastacja przyrody

-          drażnienie lub zabijanie zwierząt.

Agresja słowna przejawia się w takich zachowaniach jak:

-          kłótnie i krzyk, wymyślanie komuś

-          grożenie, straszenie

-          wyśmiewanie, kpiny, złośliwe uwagi

-          przeklinanie

-          obmawianie, plotkowanie

-          skarżenie, donoszenie

Dotkliwość agresji słownej jest często większa niż fizycznej, bowiem rani ona godność osoby będącej przedmiotem agresji, naraża ją na upokorzenie i ośmieszenie. Często oba  rodzaje agresji występują równocześnie.

 

2

٭Z. Skorny,  „Psychologiczna analiza agresywnego zachowania się”, W-wa 1968, PWN

PRZYCZYNY AGRESJI

Posiadając wiedzę o przyczynach             i mechanizmach agresji ludzkiej, możemy przeciwdziałać jej negatywnym konsekwencjom. W literaturze naukowej nie ma zgodności w poglądach na temat źródeł agresji. Może być ona tendencją wrodzoną, reakcją na frustrację oraz zachowaniem wyuczonym społecznie.

Agresywność, jako cecha wrodzona, oznaczać może, że chodzi o ogólną, instynktowną skłonność do agresji, która poszukuje ujścia. Wszystkie instynkty człowiek dziedziczy, one też od urodzenia wyznaczają kierunek jego aktywności życiowej.

Inną próbą wyjaśnienia przyczyn agresji jest teoria, według której agresja jest popędem nabytym, będącym reakcją na frustrację. 

Frustracja ma miejsce wtedy, gdy jednostka, dążąc do zaspokojenia swoich potrzeb (biologicznych bądź psychicznych) i osiągnięcia określonych celów, napotyka w toku działania na trudne do pokonania przeszkody. Skutkiem sytuacji frustracyjnej jest powstanie napięcia emocjonalnego, występującego w formie złości, gniewu. Złagodzenie tego napięcia następuje poprzez wyładowanie w formie agresji.

 

Przykłady sytuacji wywołujących frustrację u dzieci:

°         Gdy dziecko jest stale upominane, krytykowane, wyśmiewane przez rodziców, rówieśników czy też nauczyciela, porównywane z innymi dziećmi, wówczas zablokowana zostaje potrzeba uznania społecznego. Dziecko czuje się „niekochane” i „niechciane”.

°        

3

°         Liczne zakazy i nakazy ze strony dorosłych blokują potrzebę samodzielności, powodują ograniczenie aktywności dziecka. Wywołują złość, gniew, irytację, bunt.

°         Realizując cele, jakie dziecko samo sobie wyznacza, lub jakie narzuca mu otoczenie (np. szkoła, rodzina) pragnie ono odnosić sukcesy.  Kiedy realizacja zadania przekracza możliwości dziecka, narasta w nim gniew, niezadowolenie, a niekiedy smutek.

°         „Niesprawiedliwa” ocena wystawiona przez nauczyciela  może  zostać odebrana przez ucznia jako nieadekwatna do jego wiedzy lub wkładu pracy. Uczeń czuje się niedowartościowany.

°         Nieotrzymanie lub odebranie atrakcyjnej dla dziecka rzeczy (zabawki, słodyczy itp.) przez innych, zakaz oglądania telewizji, zakaz wychodzenia z domu itp. wywołuje negatywne emocje, które mogą prowadzić do reakcji agresywnych.

 

Kolejną teorią wyjaśniającą przyczyny agresji jest traktowanie jej jako zachowanie wyuczone społecznie. Jest rezultatem norm, nagród, kar oraz modeli, z którymi zetknęła się dana jednostka. Dziecko obserwując rozmaite zachowania w swoim otoczeniu będzie je mimowolnie naśladowało. Wzory zachowań agresywnych mogą przekazywać:

-          rodzice, rodzeństwo i inni krewni

-          grupa rówieśnicza

-          bohaterowie filmów,  kreskówek i książek

-          ulubieni piosenkarze

Błędy popełniane przez rodziców mogą stanowić przyczynę agresywności ich dzieci:

-          częste karanie

-          uleganie dziecku, niekonsekwencja

-         

4

-          niejednolitość postaw rodzicielskich

JAK PRZECIWDZIAŁAĆ AGRESJI?

CO MOGĄ ZROBIĆ RODZICE?

              Rodzina jest dla dziecka najważniejszym środowiskiem wychowawczym. Rodzice są osobami, które od niemowlęcia naśladuje, z którymi się utożsamia. Rodzina zaspakaja podstawowe potrzeby dziecka: miłości, akceptacji, poczucia bezpieczeństwa. Niestety, dorośli dzisiaj (z różnych powodów) coraz mniej czasu poświęcają wychowaniu dzieci. Jeżeli do tego dodamy ogromny wpływ, jaki mają na kształtującą się psychikę gry komputerowe i środki masowego przekazu otrzymamy odpowiedź, skąd tylu agresywnych, sfrustrowanych uczniów w naszych szkołach.

 

OKAZUJMY NASZYM DZIECIOM MIŁOŚĆ I ZAINTERESOWANIE. ROZMAWIAJMY Z NIMI. POZNAJMY ICH PRZYJACIÓŁ. DOWIEDZMY SIĘ CO JE INTERESUJE.

              Jeżeli dziecko będzie wiedziało, że zawsze może przyjść do matki czy ojca i zostanie wysłuchane, nie zostanie skrytykowane czy ukarane, ale uzyska pomoc z ich strony, będzie się czuło bezpieczne i akceptowane.

Doceniajmy nawet drobne sukcesy oraz wysiłek włożony w wykonanie zadania, aby dziecko miało poczucie własnej wartości i nie czuło się sfrustrowane, gdy nie uda mu się czegoś wykonać tak jakby chciało.

 

STOSUJMY Z ROZWAGĄ KARY . KARA CZĘSTO NIE LIKWIDUJE ZACHOWAŃ AGRESYWNYCH, A ODWROTNIE, UTRWALA  JE.

5

Jeśli rodzice zawsze karzą dziecko za agresywne zachowanie, gdy tylko je zauważą, to dziecko wkrótce nauczy się hamować agresję w obecności rodziców, a wykonywać w innych sytuacjach, np. w szkole. Chodzi o to, by dziecko zachowywało się poprawnie nie dlatego, że boi się kary, ale dlatego, że tak podpowiada mu jego wewnętrzny system wartości.

 

STARAJMY SIĘ BYĆ POZYTYWNYM WZOREM DO NAŚLADOWANIA.

Dziecko, widząc agresywne zachowanie ojca w stosunku do matki lub do niego samego, przenosi agresję poza dom rodzinny. Jeżeli rodzic przeklina, czy wyraża się brzydko o innych, to dziecko sądzi, że też może tak postępować.

 

ZABEZPIECZMY DZIECKO PRZED NIEKORZYSTNYM WPŁYWEM MODELI AGRESYWNEGO ZACHOWANIA SIĘ.

Należałoby ograniczyć oglądanie filmów zawierających obrazy agresji, a równocześnie starać się zainteresować dziecko filmami i książkami ukazującymi pozytywne modele zachowania się.

Jeśli to możliwe, ograniczyć kontakty dziecka z kolegami, znajomymi, sąsiadami, którzy  mają na niego zły wpływ .

 

¤¤¤

 

              Aby skutecznie zapobiegać agresji u dzieci, konieczne jest współdziałanie domu rodzinnego i szkoły, gdzie dzieci uczą się porozumiewania z innymi. Tolerancja i poszanowanie drugiego człowieka, to wartości niezbędne do poprawnego funkcjonowania w społeczeństwie. Warto podjąć trud i wyposażyć nasze dzieci w umiejętność właściwego traktowania swoich potrzeb i uwrażliwić na potrzeby innych.

 

6

AGRESJA, PRZEMOC I NIEZGODA.

 

JAK IM ZAPOBIEGAĆ?

 

RADY DLA RODZICÓW

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

N

Codziennie prasa, radio i telewizja donoszą o rozbojach i innych przestępstwach w znacznej liczbie dokonywanych przez młodzież, a nawet dzieci. Od kilku lat niepokojąco obniża się wiek przestępców. Skargi dotyczące agresji dzieci i młodzieży, ich niewłaściwego zachowania, a także trudności poradzenia sobie z nimi nie są zjawiskiem nowym. Spotykamy się z nimi w codziennych sytuacjach.

W postępowaniu pedagogicznym nauczycieli wychowawców i rodziców ważne jest, aby nauczyć dzieci panowania nad swoimi emocjami, agresywnymi impulsami oraz zawierać przyjazne kontakty z rówieśnikami.

1

Zgłoś jeśli naruszono regulamin