Urlop wychowawczy.doc

(30 KB) Pobierz
Urlop wychowawczy

Urlop wychowawczy

Komu przysługuje urlop wychowawczy?


Urlop wychowawczy przysługuje pracownikowi (pracownicy), zatrudnionemu/-ej na podstawie umowy o pracę, który/-a spełnia łącznie następujące warunki:

-urlop ma zostać udzielony w celu sprawowania bezpośredniej opieki nad dzieckiem do lat 4;

-drugie z rodziców nie korzysta z urlopu wychowawczego (uwaga! rodzice razem mogą korzystać z urlopu wychowawczego przez okres nie dłuższy niż 3 miesiące);

-pracownik/pracownica ma co najmniej 6 miesięczny staż pracy;

-pracownik/pracownica złoży u pracodawcy wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego;


Jeśli pracownik/pracownica sprawuje opiekę nad dzieckiem, które z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wymaga osobistej opieki pracownika, urlop może być udzielony do ukończenia przez dziecko 18 roku życia.


Urlop wychowawczy może być podzielony na 4 części.


Czy w trakcie trwania urlopu wychowawczego można podjąć inną pracę?


Można podjąć pracę, którą jednak da się pogodzić z osobistym sprawowaniem opieki nad dzieckiem, czyli np. pracę na umowę zlecenie czy dzieło, albo umowę o pracę w niepełnym wymiarze godzin u tego samego lub innego pracodawcy. Fakt podjęcia dodatkowej pracy należy zgłosić pracodawcy. Pracownik może też podjąć naukę lub szkolenie w trakcie urlopu wychowawczego.

Pracownik, który prowadzi własną działalność gospodarczą nie jest uprawniony do urlopu wychowawczego.


Jakie świadczenia należą się pracownikowi podczas urlopu wychowawczego?


Ustawa nie przewiduje świadczeń pieniężnych dla osób wychowujących dzieci. Dla osób, które ze względu na kryterium dochodowe się do tego kwalifikują, przysługuje dodatek do zasiłku rodzinnego.


Kiedy pracodawca może wezwać pracownika do pracy w trakcie urlopu wychowawczego?


Po pierwsze może mieć to miejsce w sytuacji, gdy pracodawca dowie się, że pracownik przestał stale sprawować opiekę nad dzieckiem. Np. może być to sytuacja, gdy pracownik powierzył dziecko opiekunce, babci, oddał je do żłobka, a sam podjął zatrudnienie lub samozatrudnienie w wymiarze uniemożliwiającym mu opiekę nad dzieckiem.

Drugi wyjątek zachodzi wtedy, gdy pracodawca dowie się, że oboje rodzice lub opiekunowie korzystają z urlopu wychowawczego w tym samym czasie (przez dłuższy czas niż 3 miesiące).


Czy pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego?


Pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego:

1) w każdym czasie jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę;

2) po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy - najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.


Czy można rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem w trakcie urlopu wychowawczego?


Co do zasady okres urlopu wychowawczego ( od momentu złożenia wniosku o urlop wychowawczy do końca tego urlopu) jest dla pracowników okresem, w którym nie można wypowiedzieć im umowy o pracę, ani jej rozwiązać.

Istnieją jednak przypadki, kiedy pracodawca może umowę wypowiedzieć nawet podczas urlopu wychowawczego.

Są to: tzw. zwolnienie dyscyplinarne pracownika oraz likwidacja lub ogłoszenie upadłości pracodawcy.


Co po urlopie wychowawczym?


Po urlopie wychowawczym pracodawca ma obowiązek przywrócić pracownika na dotychczasowe stanowisko, albo na stanowisko równorzędne lub na stanowisko odpowiadające kwalifikacjom zawodowym pracownika, przy zachowaniu wynagrodzenia nie niższego niż to, jakie pracownik otrzymywał przed pójściem na urlop wychowawczy.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin