str 012 - 013.docx

(75 KB) Pobierz

Uruchomienie sprzedaży detalicznej mięsa na targowiskach może nastąpić wyłącznie po uprzednim przygotowaniu i wyposa­żeniu miejsc sprzedaży i zapewnieniu stałej kontroli sanitarno--weterynaryjnej. Mięso z uboju gospodarczego dopuszczone do obrotu podlega kontroli sanitarno-weterynaryjnej na stacji kon­troli mięsa danego targowiska, niezależnie od badania dokonanego bezpośrednio po uboju.

Mięso uznane przez lekarza dokonującego powyższej kontroli za niezdatne do spożycia, warunkowo zdatne lub mniej wartościowe nie może być dopuszczone do sprzedaży. Tryb postępowania z ta­kim mięsem określają odrębne przepisy.

Miejsca sprzedaży detalicznej o charakterze stałym, a więc w halach targowych i bazarach powinny mieć niezbędne urządze­nia sanitarne, wodę bieżącą, kanalizację, stoły sprzedażne łatwo zmywalne lub okute blachą, pieńki do rąbania, wagi do ważenia itp. W mniejszych miejscowościach, w których nie ma hal targo­wych, punkty sprzedaży detalicznej powinny znajdować się w miejscu o twardej nawierzchni, zaopatrzone w wodę w miarę możliwości bieżącą i w stoły sprzedażne o powierzchni heblowanej z drewna nieżywicznego.

W punktach sprzedaży detalicznej mięso powinno być nakryte czystym papierem, lub białym płótnem.

SPEZĘT I NARZĘDZIA

Przygotowania do uboju tucznika, barana lub cielaka należy rozpocząć parę dni wcześniej. Chodzi tutaj nie tylko o to, aby zgromadzić potrzebny sprzęt i narzędzia, lecz głównie o to, aby sprzęt ten odpowiednio oczyścić i umyć, gdyż od czystości sprzętu zależy trwałość mięsa i wyrobów oraz — bardzo często — zdrowie ludzi, którzy będą je spożywać.

Do niezbędnych narzędzi bardzo upraszczających pracę przy uboju i rozbiorze tuszy należą:

1)            nóż do kłucia, ostry dostatecznie długi i stosunkowo wąski . (rys. 1),

2)            topór potrzebny do rozrąbywania tuszy i kości. Do tego celu najlepiej nadaje się topór o cienkim ostrzu zwany toporem rzeźnickim (rys. 2),

12


13

Zgłoś jeśli naruszono regulamin