Syta zwykła
· 500 g miodu
· 6 l wody
· 750 g melasy lub syropu owocowego
· po 5-10 g cynamonu, goździków, mięty i chmielu
Do wrzącej wody dodać miód, melasę, przyprawy korzenne oraz mięte i chmiel. Gotować na małym ogniu 30 minut. Pić gorącą.
Syta ludowa
· 1 kg miodu
· 20 g chmielu
· cynamon do smaku
· 4 l wody
We wrzącej wodzie rozpuścić miód, dodać chmiel, cynamon i gotować na niewielkim ogniu 2-3 godziny. Ugotowany napój przefiltrować przez dwie warstwy gazy, wystudzić. Tę sytę pije się na zimno.
Syta władimirowska
· 1 l wody
· 200 g miodu
· 5 g goździków
· 5 g cynamonu
· 5 g imbiru
· Liście laurowe
Miód wymieszać z wodą i gotować 20 minut. Dodać przyprawy i gotować jeszcze 5 minut. Napój przecedzić przez gazę i zabarwić palonym cukrem.
Miód aromatyczny
· 9 l wody
· po 5 g cynamonu, kardamonu, korzenia fiołka
· 3 g goździków
· 12 g żelatyny
· 2 g chmielu
· kromka bułki
· 50 g drożdży
Do wody dodać miód, cynamon i gotować, aż w garnku pozostanie mniej więcej połowa płynu. Płyn wystudzić do temp. 30ºC, włożyć niewielką kromkę bułki posmarowaną drożdżami i chmielem. Odstawić na 1 godzinę do fermentacji. Jeśli proces fermentacji odbywa się powoli, dodać drożdże. Płyn przecedzić, przelać do beczułki lub gąsiora, włożyć przyprawy korzenne zawinięte w gazę, a także żelatynę uprzednio namoczoną w letniej wodzie. Naczynie przykryć i odstawić w chłodne miejsce na 12 dni. Odstały miód przelać do butelek, szczelnie zakorkować i przechowywać w chłodnym miejscu przez 2 miesiące. Jest to wystarczający okres na dojrzewanie miodu.
annamaria6696