ZAPŁODNIENIE
Połączenie DNA gamety męskiej (plemnika) i żeńskiej (komórki jajowej).
Plemnik dzięki enzymom akrosomu oraz ruchom witki przechodzi przez błonę przeźroczystą otaczającą komórkę jajową w czasie 5-20 minut. Po wejściu jednego plemnika do komórki (zaplemnieniu) dochodzi do zmian zapobiegających wejściu innych plemników. Po połączeniu DNA gamety męskiej i żeńskiej dochodzi do powstania zygoty o podwójnej liczbie chromosomów (46 XX lub 46 XY). Zygota dzieli się na dwa blastomery, a te ulegają kolejnym podziałom podczas przemieszczania się z bańki jajowodu, gdzie doszło do zapłodnienia do macicy. Po kilku podziałach dochodzi do powstania moruli, a następnie blastocysty, która różnicuje się na warstwę zewnętrzną (z niej rozwinie się trofoblast, a następnie łożysko) oraz wewnętrzną (z niej powstanie węzeł zarodkowy, a następnie płód). Wędrówka przez jajowód do macicy trwa kilka dni. Błona śluzowa macicy przygotowana hormonalnie do przyjęcia blastocysty nazywa się doczesną. Doczesna ma poszerzone naczynia krwionośnie, zapasy cukrów i tłuszczów, rozbudowane gruczoły. Do zagnieżdżenia dochodzi ok. 5-6 dnia po owulacji. Blastocysta przylega do doczesnej, mikrokosmki zarodka i doczesnej przeplatają się, zarodek zagłębia się i po tygodniu całkowicie wnika w doczesną, a miejsce jego wniknięcia jest pokryte. Od drugiego tygodnia następuje okres zarodkowy podczas którego dochodzi do stopniowego różnicowania się komórek z wytworzeniem pierwotnych, a następnie ostatecznych narządów. Okres zarodkowy kończy się ok. 5 tygodnia, po uformowaniu się układu krążenia. Okres płodowy charakteryzuje się szybkim rozwojem narządów oraz znacznym zwiększaniem masy i długości ciała. Zmieniają się proporcje ciała – w trzecim miesiącu głowa zajmuje połowę długości płodu podczas gdy u noworodka 1/4.
Po miesiącu od zapłodnienia zarodek ma ok. 1.5 cm. Bijące serce płodu można zobaczyć w USG w 8 tygodniu ciąży. Prawidłowa częstość skurczów serca wynosi 120-160/min. Płuca rozwijają się przez całą ciążę. Mimo że są nieczynne do urodzenia, to płód wykonuje nieregularne ruchy klatki piersiowej. Gruczoły dokrewne płodu zaczynają wydzielać hormony już w pierwszym trymestrze ciąży. W pierwszym trymestrze dochodzi do rozwoju układu pokarmowego, a płód w drugiej połowie ciąży wykonuje ruchy połykania, istnieje też perystaltyka jelit. Układ nerwowy zaczyna rozwijać się w trzecim tygodniu ciąży, a półkule mózgowe powstają w piątym miesiącu.
Płód znajduje się w płynie owodniowym otoczonym błonami płodowymi: owodnią, kosmówką i doczesna. Wymiana tlenu i związków odżywczych oraz produktów przemiany materii między matką i płodem odbywa się przez łożysko. Z tkanek zarodkowych powstają kosmki z naczyniami krwionośnymi dziecka, a w przestrzeniach międzykosmkowych znajdują się naczynia krążenia matczynego – wymiana między krążeniem dziecka i matki odbywa się przez ścianę kosmka.
Ciąża trwa średnio 268 dni (38 tygodni) od momentu owulacji, 282 dni (40 tygodni) od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Poronienie to zakończenie ciąży przed 16 tygodniem. Poród przedwczesny to zakończenie ciąży przed końcem 37 tygodnia. W wyliczonym dniu porodu rodzi w rzeczywistości jedynie 5% kobiet!
pisarka11