Głosowanie nad wydzieleniem ze spółdzielni.docx

(13 KB) Pobierz

Głosowanie nad wydzieleniem ze spółdzielni

Czy umieszczenie punktu o podziale spółdzielni w porządku obrad walnego zebrania na podstawie przedłożonej listy z podpisami większości członków osiedla za wydzieleniem powinno być poddawane głosowaniu?

Osiedle zamierzające wydzielić się ze spółdzielni zebrało ponad 50 proc. głosów będących za taką decyzją. W przewidzianym terminie dostarczono listy z podpisami do zarządu spółdzielni. W ustalonym na 14 dni przed walnym zebraniem porządku obrad znalazł się punkt „głosowanie nad wydzieleniem osiedla X” wraz z projektem uchwały. Pomimo to głosowanie nad tym punktem odbyło się jedynie w trzech z siedmiu osiedli. Do zarządu dostarczono bowiem listę członków osiedla, którzy w ostatnim momencie (trzy dni przed walnym zebraniem) zmienili zdanie i – według pisemnej opinii prawnika zarządu – głosowanie nad wydzieleniem byłoby niezasadne, gdyż „obniżyła się liczba głosów za wydzieleniem poniżej wymaganych 50 proc.”. Opinię tę odczytał prezes na każdym zebraniu z osobna, wpływając na decyzje przewodniczących zebrań i sposób procedowania.
Ostatecznie punkt o wydzieleniu poddano głosowaniu w trzech osiedlach, a w czterech nie głosowano. Protokoły podsumowujące wszystkie siedem zebrań i podjęte na nich uchwały kończą się sformułowaniem: „uchwala przyjęta bądź nieprzyjęta stosunkiem głosów za/przeciw”, a ta jedna o wydzieleniu osiedla X zapisana jest w skrócie „trzy osiedla w głosowaniu były za (128:32), a cztery inne wstrzymały się od głosowania nad tym punktem” – nie podano zatem formuły o wyniku głosowania.
Mam następujące pytania:
1. Czy umieszczenie punktu o podziale spółdzielni w porządku obrad walnego zebrania na podstawie przedłożonej listy z podpisami większości członków osiedla za wydzieleniem powinno być w takiej sytuacji poddawane głosowaniu (za lub przeciw wydzieleniu)?
2. Statut spółdzielni mówi o prawie do zgłaszania poprawek do projektu uchwały nie później niż na trzy dni przed walnym. Czy w tej sytuacji przedłożenie listy oponentów to poprawka do projektu?
3. Czy osiedla, które nie podjęły uchwały, popełniły błąd i zebrania należy powtórzyć? Jeśli tak, to w jakim terminie?

Zgodnie z art. 8.3 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych walne zgromadzenie spółdzielni mieszkaniowej nie może być zastąpione przez zebranie przedstawicieli, jeśli jednak statut tak stanowi, w przypadku gdy liczba członków spółdzielni mieszkaniowej przekroczy 500, walne zgromadzenie może być podzielone na części. Rada nadzorcza ustala zasady zaliczania członków do poszczególnych części walnego zgromadzenia, z tym że nie można zaliczyć członków uprawnionych do lokali znajdujących się w obrębie jednej nieruchomości do różnych części walnego zgromadzenia. Zarząd zwołuje walne zgromadzenie przynajmniej raz w roku, w ciągu sześciu miesięcy po upływie roku obrachunkowego oraz na żądanie rady nadzorczej (przynajmniej jednej dziesiątej, nie mniej jednak niż trzech członków, jeżeli uprawnienia tego nie zastrzeżono w statucie dla większej liczby członków).

Należy pamiętać, że walne zgromadzenie może podejmować uchwały jedynie w sprawach objętych porządkiem obrad podanym do wiadomości członków w terminach i w sposób określony w ustawie oraz o fakcie, że walne zgromadzenie jest ważne niezależnie od liczby obecnych na nim członków.
Uchwałę uważa się za podjętą, jeżeli była ona poddana pod głosowanie wszystkich części walnego zgromadzenia, a za uchwałą opowiedziała się wymagana w ustawie lub statucie większość ogólnej liczby członków uczestniczących w walnym zgromadzeniu. Jednakże w sprawach likwidacji spółdzielni, przeznaczenia majątku pozostałego po zaspokojeniu zobowiązań likwidowanej spółdzielni, zbycia nieruchomości, zbycia zakładu lub innej wyodrębnionej jednostki organizacyjnej do podjęcia uchwały konieczne jest, aby w posiedzeniach wszystkich części walnego zgromadzenia, na których uchwała była poddana pod głosowanie, uczestniczyła łącznie co najmniej połowa ogólnej liczby uprawnionych do głosowania, chyba że statut stanowi inaczej.


Projekty uchwał i żądania zamieszczenia oznaczonych spraw w porządku obrad walnego zgromadzenia lub jego wszystkich części mają prawo zgłaszać: zarząd, rada nadzorcza i członkowie. Projekty uchwał, w tym uchwał przygotowanych w wyniku tych żądań, powinny być wykładane na co najmniej 14 dni przed terminem walnego zgromadzenia lub jego pierwszej części.
Członkowie mają prawo zgłaszać projekty uchwał i żądania w terminie do 15 dni przed dniem posiedzenia walnego zgromadzenia lub jego pierwszej części. Projekt uchwały zgłaszanej przez członków spółdzielni musi być poparty przez co najmniej dziesięciu członków. Członek ma prawo zgłaszania poprawek do projektów uchwał nie później niż na trzy dni przed posiedzeniem walnego zgromadzenia lub jego pierwszej części, natomiast informowanie o liczbie członków wspierających, względnie przeciwnych podziałowi, nie ma jakiegokolwiek znaczenia dla przebiegu walnego zgromadzenia względnie jego części. Zarząd jest zobowiązany do przygotowania pod względem formalnym i przedłożenia pod głosowanie na walnym zgromadzeniu projektów uchwał i poprawek zgłoszonych przez członków spółdzielni, natomiast członkowie uczestniczący w zebraniu mogą przyjąć uchwałę, względnie ją odrzucić.

W tym przypadku uchwała o podziale spółdzielni nie została podjęta, ponieważ nie była głosowana na wszystkich zebraniach. Zapis protokołu jest mylący i w przypadku podejmowania dalszych kroków związanych z podziałem spółdzielni będzie skutecznie zaskarżony. Sąd w tym przypadku będzie musiał uchylić podjętą uchwałę na trzech z siedmiu cząstkowych walnych zgromadzeń, ponieważ zarząd spółdzielni poinformuje o wadliwym procedowaniu na tychże zebraniach.

Odpowiadając wprost na zadane pytania, należy stwierdzić, że za uchwałą o podziale spółdzielni muszą głosować wszystkie cząstkowe walne zgromadzenia. Zgłoszenie listy osób wspierających względnie będących w opozycji nie jest poprawką do projektu uchwały, a oponenci mogą przyjść na zebranie i zagłosować przeciw podziałowi. Ponieważ walne zgromadzenie państwa spółdzielni się skończyło, jest protokół, a uchwała o podziale spółdzielni nie była głosowana na wszystkich zebraniach, trzeba zwołać ponownie walne zgromadzenie i jeszcze raz przeprowadzić całą procedurę.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin