Cale_podstawy_pielegniarstwa_na_dyplom.rtf

(329 KB) Pobierz
1

 

 

1.Co to są prawa pacjenta i na podstawie jakich dokumentów powstały?

 

Prawem pacjenta jest uprawnienie przysługujące w równym stopniu każdemu człowiekowi z tytułu korzystania ze świadczeń zdrowotnych.

 

W polskim systemie prawnym, prawa pacjenta są rozproszone w wielu aktach prawnych, często wynikają z przepisów nakładających obowiązki na różne podmioty uczestniczące w udzielaniu świadczeń zdrowotnych i z tego powodu są przez pacjentów nie zawsze znane, czy w należyty sposób rozumiane.

 

KARTA PRAW PACJENTA

Podstawowe unormowania prawne wynikające z ustawy zasadniczej

- Konstytucji z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz.U. Nr 78, poz. 483), określone w ustawach:

1          z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz.U. Nr 91, poz. 408 , z 1992 r. Nr 62, poz. 315, z 1994 r. Nr 121, poz. 591, z 1995 r. Nr 138, poz. 682, z 1996 r. Nr 24, poz. 110, z 1997 r. Nr 104, poz. 661, Nr 121, poz. 769 i Nr 158, poz. 1041 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 117, poz. 756),

2          z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz.U. Nr 111, poz. 535, z 1997 r. nr 88, poz. 554 i Nr 113, poz. 731,

3          z dnia 26 października 1995 r. o pobieraniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narząw (Dz.U. Nr 138, poz. 682),

4          z dnia 5 lipca 1996 r. o zawodach pielęgniarki i połnej (Dz.U. Nr 91, poz. 410 oraz z 1998 r. nr 106, poz. 668),

5          z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodzie lekarza (Dz.U. Nr 28, poz. 28 i Nr 88, poz. 554 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668).

PRAWO DO WYRAŻANIA ZGODY NA INTERWENCJĘ MEDYCZNĄ

Pacjent ma prawo do wyrażenia zgody lub odmowy na udzielenie określonych świadczeń zdrowotnych, po uzyskaniu odpowiednie informacji. Lekarz może przeprowadzić badanie lub udzielić innych świadczeń zdrowotnych po wyrażeniu zgody przez pacjenta.

 

PRAWO DO INFORMACJI

Obejmuje prawo do informacji o stanie zdrowia pacjenta, rozpoznaniu, proponowanych oraz możliwych metodach diagnostycznych, leczniczych, dających się przewidzieć następstwach ich zastosowania albo zaniechania, wynikach leczenia oraz rokowaniu.

Informacja której udziela lekarz musi być dla pacjenta zrozumiała.

 

PRAWO DO GODNOŚCI

Podczas udzielania świadczeń zdrowotnych lekarz ma obowiązek poszanowania intymności i godności osobistej pacjenta.

Świadczenia zdrowotne powinny być udzielone w obecności niezbędnego, ze względu na rodzaj tego świadczenia, personelu medycznego.

 

PRAWO DO POMOCY MEDYCZNEJ

Lekarz ma obowiązek udzielać pomocy lekarskiej w każdym przypadku, gdy zwłoka w jej udzieleniu mogłaby spowodować niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia oraz w innych przypadkach nie cierpiących zwłoki.

 

PRAWO DO OPIEKI MEDYCZNEJ ODPOWIEDNIEJ JAKOŚCI

Pacjent ma prawo do świadczeń zdrowotnych odpowiadających wymaganiom wiedzy medycznej, a w sytuacji ograniczonych możliwości udzielenia odpowiednich świadczeń do korzystania z rzetelnej, opartej na kryteriach medycznych procedury ustalającej kolejność dostępu do tych świadczeń.

 

PRAWO DO TAJEMNICY

Lekarz ma obowiązek zachowania w tajemnicy informacji dotyczących pacjenta, uzyskanych w związku z wykonywaniem zawodu.

Lekarz nie może podać do publicznej wiadomości danych umożliwiających identyfikację pacjenta bez jego zgody.

Lekarz jest zobowiązany tajemnicą także po śmierci pacjenta.

 

 

2.Na czym polega holizm w pielęgniarstwie?

 

HOLIZM w odniesieniu do pielęgniarstwa oznacza świadczenie opieki we wszystkich stanach zdrowia i choroby, we wszystkich obszarach życia pacjenta oraz to, że pielęgniarka musi wykorzystać  wszystkie swoje umiejętności, by udzielić pacjentowi jak najwszechstronniejszej pomocy. Interwencja pielęgniarska może być nieskuteczna, jeżeli ukierunkowana jest tylko na fragment problemu zdrowotnego, jeśli bierze pod uwagę tylko jedną możliwą przyczynę zaobserwowanego stanu (np. tylko somatyczną lub tylko psychiczna ).

Holizm oznacza aktywność pacjenta, traktowanie i podejmowanie organizmu jako całość, co wynika z faktu, że organizm jest czymś więcej niż sumą swoich części, ponieważ stanowi system.

Holizm to podejście do pacjenta jako bytu intelektualnego, emocjonalnego, społecznego, duchowego i oczywiście fizycznego. Wymaga od pacjenta aktywnego podejścia do spraw swego leczenia.

Podejście holistyczne łączy ekologiczną wrażliwość starożytnych tradycji leczniczych, z propozycją nowoczesnej nauki i techniki, uwzględniając zarówno te techniki, których efektywność została już dawno udokumentowana i stwierdzona, jak również te, które dopiero od niedawna zaczyna się stosować.

Podejście holistyczne zmierza do stworzenia takiego systemu opieki zdrowotnej i edukacji, w którym ludzie, jako członkowie określonej społeczności, sami bę troszczyć się o własne zdrowie.

 

3. Co to jest misja pielęgniarstwa i jakie funkcje zawodowe wynikają z niej dla pielęgniarek?

 

Misja piegniarstwa to pomaganie innym w osiągnięciu maksymalnych możliwości fizycznych, psychicznych, społecznych w zmieniającym się środowisku. To zapewnienie opieki od poczęcia do starości.

Misja pielęgniarstwa (w społeczeństwie) polega na pomaganiu jednostce, rodzinom i innym grupom w określeniu i osiągnięciu ich fizycznego, umysłowego, społecznego potencjału w zmieniającym się środowisku, w którym oni żyją i pracują.

Z misji pielęgniarstwa wynikają funkcje zawodowe pielęgniarek, czyli zbiór zadań i czynności zawodowych, dla których można sformułować wspólny cel, a zadania te wynikają z roli zawodowej pielęgniarek.

 

Podział funkcji:

Bezpośrednie- zadania związane z działaniem na rzecz odbiorcy:

·              F. Promowania zdrowia- wskazanie włciwego stylu życia, współpraca z grupami wsparcia, znajomość programów edukacyjnych.

 

·              F. Profilaktyczna- (rozpoznawanie i ocena stanu zdrowia, planowanie dział dla indywidualnej osoby, planowanie dział zapobiegających lub ograniczających ryzyko występowania powikł w wyniku stosowanych metod.)

Zakres zadań:

-rozpoznanie stanu zagrożenia zdrowia

-planowanie i realizowanie dział profilaktycznych w oparciu o dokonane rozpoznanie i ocenę stanu indywidualnej osoby

- planowanie i realizowanie dział w ramach ustalonego programu profilaktyki dla indywidualnej osoby

- planowanie i realizowanie dział zapobiegających lub ograniczających ryzyko wystąpienia powikł w wyniku stosowanych metod diagnozowania

-ocenianie wykonanych zadań, dział, czynności na rzecz profilaktyki zdrowotnej

 

·              F. Opiekuńcza- to złone działania i czynności dotyczące pomagania, towarzyszenia, asystowania, wspierania podopiecznych przy rozwiązywaniu ich problemów dotyczących zdrowia i życia.

Zakres zadań:

-stwarzanie optymalnych warunków podtrzymywania biologicznych funkcji życiowych organizmu

-przygotowanie do roli pacjenta różnych instytucji ochrony zdrowia

-ułatwienie pacjentowi wejście do grup wsparcia

-organizowanie i uczestniczenie w opiece terminalnej

 

·              F. Wychowawcza- to zadania związane z zamierzonym wpływem na osobowość·              pacjenta przez kształtowanie prawidłowych postaw, zachowań zdrowotnych, poczucia odpowiedzialności za własne zdrowie.

Zakres dział:

-kształtowanie u chorego poczucia odpowiedzialności za własne zdrowie

-podejmowanie dział prozdrowotnych wobec siebie

-przygotowanie do samopielęgnacji

-przygotowanie rodziny do pomocy

 

·              F. Terapeutyczna- to realizowanie zadań związanych z udzieleniem pomocy przedlekarskiej, w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia, współpraca z zespołem terapeutycznym w procesie diagnozowania, rehabilitacji.

Zakres dział:

-współpraca z zespołem terapeutycznym w procesie diagnozowania

-umiejętność wykonywania zabiegów pierwszej pomocy w stanach zagrożenia życia

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin