............................, .......................miejscowość data
Sąd Rejonowy w ....miejscowość...Wydział Rodzinny i Nieletnich .
Powód: małoletnia imię i nazwiskoreprezentowany przez matkę imię i nazwisko,zam. miejscowość, ulica numer domu, lokalu
Pozwany: imię i nazwisko,zam. miejscowość, ulica numer domu, lokalu
Wartość przedmiotu sporu: ............................... zł.
POZEW
o alimenty na rzecz małoletniego dziecka
W imieniu małoletniej imię i nazwisko w n o s z ę o:
1. Zasądzenie tytułem alimentów od pozwanego imię i nazwisko na rzecz małoletniej imię i nazwisko kwoty ........................ złotych (słownie: ..........................................) miesięcznie płatnych do rąk jej matki imię i nazwisko, jako ustawowej przedstawicielki do dnia ................ każdego miesiąca z góry, poczynając od dnia ................ r. wraz ustawowymi odsetkami w przypadku uchybienia płatności którejkolwiek z rat,
2. Zasądzenie od pozwanego na rzecz małoletniej powódki kosztów procesu według norm przepisanych,
3. Nadanie wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności.
U z a s a d n i e n i e
Małoletnia powódka jest dzieckiem pochodzącym z małżeństwa imiona i nazwiska rodziców, urodzonym ........................................ roku.
dowód:
- odpis skrócony aktu urodzenia małoletniej powódki.
Pozwany po wielu konfliktach z matką małoletniej powódki opuścił wspólne miejsc zamieszkania i zaprzestał widywania się z córką, jak również zaniechał regularnego płacenia alimentów na jej rzecz. Matka powoda nie posiada wiadomości, co robi pozwany i czy gdzieś jest zatrudniony. Ma jednak on dobry zawód stolarza i ostatnio przed wyprowadzeniem się z powodzeniem prowadził w ramach działalności gospodarczej firmę stolarską.
Obecnie cały ciężar utrzymania i wychowania dziecka imię i nazwisko pozwanego spoczywa na jej matce imię i nazwisko, która pracuje miejsce pracy i zarabia ok. ..................... złotych miesięcznie.
Córka uczęszcza do gimnazjum i jej potrzeby są duże w zakresie wyżywienia, odzieży, pomocy szkolnych itp. Skoro pozwany nie bierze osobistego udziału w staraniach związanych z wychowaniem powoda, winien brać udział w kosztach jego utrzymania w kwocie dochodzonej pozwem.
Z powyższym względów żądanie pozwu jest uzasadnione.
podpis reprezentanta powoda
Załączniki:1. Odpis pozwu,2. Odpis aktu urodzenia małoletniej powódki, 3. Zaświadczenie o zarobkach imię i nazwisko matki.
DODATKOWE INFORMACJE
1. Pozew o alimenty jest wolny od opłat sądowych.
2. Sprawy o alimenty są uprzywilejowane o tyle, że osoba wnosząca pozew ma do wyboru: albo może wnieść go do sądu miejsca zamieszkania pozwanego albo do sądu, w którego okręgu mieszka dziecko - jak w tym wypadku - z matką.
3. Sąd nie jest związany żądaniem pozwu, a więc może orzec nawet wyższe alimenty niż żądano w pozwie.
4. Sąd z urzędu, a więc bez względu na zgłoszony wniosek, nadaje wyrokowi rygor natychmiastowej wykonalności, co oznacza, że od razu od jego wydania podlega wykonaniu. Wykonalność dotyczy rat płatnych po dniu wniesienia powództwa, a co do rat płatnych przed wniesieniem powództwa - za okres nie dłuższy niż za trzy miesiące. Rutynowo jednak w pozwie zgłasza się wniosek o rygor natychmiastowej wykonalności w celu zwrócenia uwagi sądu na jego powinności zamieszczenia tego rygoru z wyroku.
5. W pozwie można zamieścić wniosek o zabezpieczenie powództwa przez wydanie przez sąd zarządzenia tymczasowego, na mocy którego pozwany może być w toku procesu zobowiązany do płacenia wierzycielowi w powtarzających się terminach pewnej sumy pieniężnej W sprawach o alimenty zabezpieczenie może nastąpić także z urzędu, a więc z inicjatywy samego sądu.
mgielka1