konspekt6_v2_mat_dla_stud[1].doc

(103 KB) Pobierz
a)

6

 

a)                 wskaźniki płynności

a1) wskaźnik bieżącej płynności (Current Ratio),

Pokazuje zdolność firmy do regulowania swoich zobowiązań środkami obrotowymi.

 

wskaźnik bieżącej płynności = aktywa obrotowe : zobowiązania krótkoterminowe

 

Optymalna wartość wskaźnika powinna wynosić <1,2- 2,0>.

Gdy wskaźnik < 1 oznacza to kłopoty z płynnością, tzn. z terminowym regulowaniem zobowiązań.

Gdy wskaźnik > 3  coś się w majątku obrotowym nie obraca, zalega (np. w magazynie leżą nie sprzedane towary, w majątku obrotowym są niespłacone należności lub krótkoterminowe papiery wartościowe, których nie można sprzedać).

 

a2) wskaźnik szybki płynności (Quick Ratio).

 

Pokazuje stopień pokrycia zobowiązań krótkoterminowych aktywami o dużym stopniu płynności, tzn. mierzy natychmiastową zdolność firmy do spłaty długów.

 

wskaźnik szybki płynności = (aktywa obrotowe – zapasy) : zobowiązania krótkoterminowe

 

Za satysfakcjonujący poziom wskaźnika uważa się zazwyczaj od 1 do 1,3.

Gdy wskaźnik < 1 pojawia się zagrożenie bieżącej zdolności firmy do terminowego regulowania zobowiązań.

 

b) wskaźniki rentowności

b1) wskaźniki rentowności sprzedaży (Profit Margin),

Określa zdolność firmy do generowania zysku przez sprzedaż.

 

rentowność sprzedaży brutto = (zysk brutto : sprzedaż netto) x100%

 

rentowność sprzedaży netto =( zysk netto : sprzedaż netto) x 100%

 

Im wyższa wartość tych wskaźników tym lepiej (przy czym rentowność sprzedaży brutto zawsze będzie większa od rentowności netto, bo zysk brutto jest większy niż netto). Niska wartość tego wskaźnika oznacza, że należy więcej sprzedać, aby uzyskać określoną kwotę zysku. Wysoka wartość wskaźnika jest zatem informacją o korzystnej kondycji finansowej firmy. Wartości tych wskaźników należy porównywać z innymi firmami tej samej branży, średnią dla branży oraz z historycznymi wartościami tych wskaźników w firmie.

 

b2) stopa zwrotu z aktywów (Return on Assets) - ROA,

Określa stosunek wielkości zysku netto, wypracowanego przez jednostkę, do wartości jej majątku (aktywów). Pokazuje jak efektywnie firma zarządza swoim majątkiem.

Im wyższy poziom rentowności aktywów, tym lepsza sytuacja finansowa firmy. Zachodnie banki udzielające kredytów oczekują od firm, aby wskaźnik ten osiągał poziom 2-6 %. W małych firmach ten wskaźnik często jest wyższy niż w dużych.

b3) stopa zwrotu z kapitału własnego (Return on Equity) - ROE,

Informuje o wielkości zysku netto, przypadającego na jednostkę zainwestowanego kapitału.

Im wartość tego wskaźnika jest wyższa, tym korzystniejsza jest sytuacja finansowa firmy. Wyższa efektywność kapitału własnego wiąże się z możliwością uzyskania wyższej nadwyżki finansowej, a co za tym idzie wyższych dywidend (dla akcjonariuszy) oraz z dalszym rozwojem firmy. ROE powinno się dodatkowo porównywać z wielkością inflacji. Jeśli jest niższe od inflacji oznacza to, że firma nie odtwarza realnej wartości swoich kapitałów.

 

Zadanie 1. Oblicz i porównaj wskaźniki płynności bieżącej, rentowności sprzedaży, ROE i ROA dla spółek Alfa i Beta. Spółki są z tej samej branży. Akcje której z nich wydają się być korzystniejszą inwestycją? Stopa podatku=19%.

 

Alfa

Beta

Aktywa obrotowe

6 mln

4 mln

Pasywa

26 mln

26 mln

Zobowiązania długoterminowe

7 mln

5 mln

Kapitał własny

15 mln

18 mln

Zysk brutto

3 mln

2 mln

Przychody ze sprzedaży

5 mln

7 mln

Odp.: Wskaźnik bieżącej płynności: Alfa= 1,5; Beta=1,33; rentowność sprzedaży brutto: 60% i 28,57%, rentowność sprzedaży netto: 48,6% i 23,14%; ROA: 9,35 i 6,23%; ROE: 16,2% i 9%.

 

Zadanie 2. (3.7) Aktywa obrotowe firmy „P” wynoszą 1 312 500 dol., a jej zobowiązania bieżace 525 000dol. Poziom początkowy zapasów wynosi 375 000dol., a za wyemitowane papiery dłużne firma zdobędzie środki na zwiększenie zapasów. Jak bardzo może się zwiększyć zadłużenie krótkoterminowe (papiery dłużne) firmy „P” aby jej wskaźnik bieżącej płynności nie zmalał poniżej 2,0?

 

c) wskaźniki zadłużenia

c1) wskaźnik ogólnego zadłużenia (debt ratio),

Obrazuje strukturę finansowania majątku przedsiębiorstwa. Informuje, jaki udział w całości źródeł finansowania aktywów firmy stanowi zadłużenie, czyli kapitały obce.

Im wyższy poziom wskaźnika, tym wyższy poziom zadłużenia i wyższe ryzyko finansowe. Według standardów zachodnich wskaźnik ten powinien oscylować w przedziale 0,57 - 0,67. Wyższy stosunek może oznaczać niebezpieczeństwo utraty zdolności do regulowania zobowiązań. Wysokość wskaźnika uzależniona jest od branży. Wysoka wartość wskaźnika jest charakterystyczna np. dla banków czy firm leasingowych.

c2) wskaźnik zadłużenia kapitału własnego,

Określa stopień zaangażowania kapitału obcego w stosunku do kapitału własnego.

Wzrost wskaźnika oznacza większe zaangażowanie obcych źródeł finansowania w stosunku do źródeł własnych. Oddziałuje to bezpośrednio na poziom ryzyka finansowego z powodu wyższych rat kapitałowych i odsetek. Przyjmuje się, że wartością graniczną dla małych firm jest proporcja 3:1. Dla firm średnich i dużych wymogi są ostrzejsze - relacja 1:1.

 

Zadanie 3. Na podstawie danych z zadania 1, oblicz i porównaj wskaźniki zadłużenia spółek Alfa i Beta, które działają w tej samej branży. Akcje której z firm są bezpieczniejszą lokatą?

Zadanie 4. (3.6) Przypuśćmy, że Brauer Co charakteryzuje się następującymi wskaźnikami:

Sprzedaż/aktywa ogółem = 1,5

Zwrot z aktywów (ROA) = 3%

Zwrot z kapitału (ROE) = 5%.

Oblicz rentowność sprzedaży i wskaźnik zadłużenia firmy Brauer.

 

 

 

 

 

d) wskaźniki aktywności (efektywności, rotacji)[1]

d1) wskaźnik rotacji należności (Receivables Turnover),

Wskaźnik rotacji należności informuje ile razy w ciągu roku przedsiębiorstwo odtworzyło swój stan należności, albo ile cykli obrotowych należności miało miejsce w ciągu roku obrachunkowego (ile razy w ciągu roku należności były zaciągane i spłacane). Jego konstrukcja jest następująca:

Wartość tego wskaźnika najlepiej oceniać przez porównania w czasie i przestrzeni[2]. Oczekuje się, że w rozwijającym się podmiocie wartość tego wskaźnika będzie wysoka, z tendencją wzrostową. Część autorów podaje wzorcową wartość tego wskaźnika. Według Szyszko i Szczepańskiego („Finanse przedsiębiorstwa”, 2003) zadowalający poziom tego wskaźnika powinien oscylować w przedziale 7,0 -10,0. Jeżeli wartość wskaźnika spada poniżej 7.0 oznacza to, że przedsiębiorstwo kredytuje swoich klientów, co pociąga za sobą długie zamrożenie środków pieniężnych w należnościach.

 

d2) wskaźnik rotacji należności w dniach (days sales outstanding – DSO),

Wskaźnik rotacji należności pozwala ustalić po średnio jakim czasie nasi dostawcy płacą nam za dostarczone towary i usługi. Oblicza się go według wzoru[3]:

 

Wskaźnik informuje o stopniu, w jakim przedsiębiorstwo kredytuje swoich odbiorców i długości zamrożenia środków pieniężnych w należnościach. Zbyt długi (w porównaniu z branżą) okres regulowania należności świadczy o nieskutecznej polityce ściągania należności prowadzonej w przedsiębiorstwie. Pożądany jest jak najmniejszy poziom wskaźnika. Należy jednak pamiętać, że zbyt niski jego poziom może oznaczać zbyt surową politykę kredytową w stosunku do odbiorców, która w krótkim czasie ogranicza należności, ale w dłuższej perspektywie prowadzi do zmniejszenia sprzedaży, ponieważ kredytowanie odbiorców jest jednym z ważnych elementów walki konkurencyjnej. Długi cykl rotacji należności może być spowodowany zbyt liberalną polityką w stosunku do odbiorców, co sprzyja powstawaniu należności przeterminowanych i w efekcie nieściągalnych. W wielu branżach wartość wskaźnika kształtuje się na poziomie około dwóch miesięcy. Przekroczenie tego terminu jest niepokojące i prowadzi do zakłóceń w regulowaniu zobowiązań.

 

d3) wskaźnik rotacji zapasów (Inventory Turnover),

Wskaźnik ten informuje ile razy w ciągu roku firma odnawia swoje zapasy. Niska wartość wskaźnika może wskazywać na nadmierny poziom zapasów, natomiast wysoka na krótki okres na jaki wystarczają zapasy[4]...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin