STOPA_PROCENTOWA_NOMINALNA,_REALNA,_EFEKTYWNA.doc

(33 KB) Pobierz
STOPA PROCENTOWA NOMINALNA, REALNA, EFEKTYWNA

STOPA PROCENTOWA NOMINALNA, REALNA, EFEKTYWNA

 

1.       Zdeponowano na lokacie bankowej (jeden rok) kwotę 2600 zł. Po jakim czasie otrzyma się odsetki w wysokości 316 zł, jeżeli nominalna stopa procentowa wynosi 1,25% kwartalnie? (stopa podatku dochodowego wynosi 19%).

 

2.       Wyznacz efektywną roczną stopę procentową, jeżeli nominalna roczna stopa procentowa wynosi 12%, a kapitalizacja jest;

              A. kwartalna;                     B. miesięczna;                         C. ciągła 

 

3.       Wyznacz nominalną roczną stopę procentową, jeżeli:

a)       efektywna roczna stopa procentowa przy kapitalizacji dwumiesięcznej wynosi 10,155%.

b)      efektywna roczna stopa procentowa przy kapitalizacji ciągłej wynosi 9,144%.

 

4.       Stopa procentowa, według której bank naliczał odsetki od wkładów na rachunkach terminowych wynosiła 5% rocznie. Ile wynosiła realna stopa odsetkowa, jeżeli stopa inflacji w skali rocznej kształtowała się na poziomie 4%?

 

5.       Przedsiębiorstwo korzysta z kredytu obrotowego, którego oprocentowanie w skali roku wynosi 15%. Jakie jest rzeczywiste obciążenie przedsiębiorstwa kredytem, jeżeli stopa podatku dochodowego wynosi 19%, a inflacja w skali roku 5%?

 

6.       Firma ulokowała zasoby pieniężne w obligacjach, od których oczekuje odsetek w danym roku wynoszących 12% w stosunku do ceny nabycia. Stopa podatku dochodowego wynosi 19%. Oblicz efektywną rentowność inwestycji, jeżeli inflacja wynosiła w tym okresie 6%.

 

7.       Przedsiębiorstwo zamierza skorzystać z kredytu bankowego, od którego bank pobiera odsetki jednorazowo po zakończeniu roku, wynoszące 18%. Istnieje jednak możliwość-zamiast zaciągania kredytu-zdyskontowania w banku posiadanego weksla. W tym przypadku, bank potrąci od jego kwoty odsetki według stopy 16% rocznie. Jaką decyzję powinno podjąć przedsiębiorstwo?

 

8.       Z uwagi na dynamiczny rozwój firmy, istnieje potrzeba zwiększenia stanu gotówki na rachunku bieżącym, oprocentowanym 3% w skali roku. Wymagałoby to odpowiedniego zwiększenia kapitałów przez wspólników (poprzez dopłaty wspólników), ewentualnie istnieje możliwość uzupełnienia stanu rachunku bankowego poprzez zaciągnięcie kredytu w tymże rachunku, oprocentowanego 11% rocznie. Jaką decyzję powinno się podjąć w przedsiębiorstwie, przy założeniu 6% inflacji i 28% podatku dochodowym?

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin