Prawo finansowe skrypt.doc

(203 KB) Pobierz
PRAWO FINANSOWE

PRAWO FINANSOWE

 

1.        FAKTY PRAWNE JAKO ELEMENT HIPOTEZY NORMY PRAWA FINANSOWEGO

Hipoteza wskazuje adresata oraz określa warunki w których dyspozycja normy znajduje zastosowanie Warunkami sa więc stany faktyczne z którymi prawo łączy skutki prawne w postaci  powstania ustania i zmiany uprawnień i obowiązków Fakty te nazywane są podatkowoprawnym stanem prawnym nie mają jednolitego  charakteru Część z nich jest bowiem niezależna od woli ludzkiej  i świadomego zachowania się adresatów normy Natomiast część jest zależna od woli ludzkiej i przejawia się w świadomych działaniach adresatów normy.

 

2.PODMIOTY BIERNE PRAWA FINANSOWEGO

Mają uprawnienia i obowiązki  o charakterze materialnym i proceduralnym Te ostatnie na ogół nie mają charakteru  samoistnego  lecz stanowią  konsekwencję istnienia uprawnień  i obowiązków materialnych.

Status prawnofinansowe wyznaczają p. w. Ich uprawnienia i obowiązki prawnofinansowe wynikają one z regulacji prawnych danego działu prawa finansowego nie są oznaczone w sposób jednolity. .Należy również zauważyć ze niektóre z nich występują równocześnie także jako podmioty czynne.  Z punktu widzenia sektora finansów publicznych wyróżnia się podmioty stanowiące jednostki sektora finansów  publicznych  oraz podmioty nie zaliczone do tej kategorii. Z punktu widzenia powiązań budżetowych wyodrębnia się jednostki  budżetowe zakłady budżetowe gospodarka pomocnicze  i środki specjalne w jednostkach budżetowych  oraz państwowe i samorządowe fundusze celowe. Przedsiębiorstwa państwowe. W prawie podatkowym do podmiotów biernych zaliczmy podatnika czyli podmiot z którym  ustawa podatkowa wiąże obowiązek ponoszenia świadczeń podatkowych.. W prawie walutowym: zależy od statutu prawnego podmiotu biernego. W prawie dewizowym: należy rezydent i nie rezydent, obce przedstawicielstwa dyplomatyczne. W prawie rynku finansowego: banki i instytucje parabankowe. 

 

3.PODMIOTY CZYNNE PRAWA FINANSOWEGO

Wyróżniają się ze względu na ich funkcje i zadania które pełną  w publicznej działalności finansowej  W tym znaczeniu  używa się  najczęściej  pojęcia administracji finansów publicznych  Funkcją tej administracji jest realizowanie  zadań państwa lub samorządu terytorialnego w dziedzinie gromadzenia i wydatkowania środków pieniężnych. Podmioty czynne prawa finansowego są także przeciwstawne  podmiotom biernym prawa finansowego  którym mają służyć w procesie  realizacji ich uprawnień  i obowiązków  prawnofinansowych. Podmioty czynne są wyposażone w atrybuty władczości wobec podmiotów biernych prawa finansowego Nalezą do nich  osoby i jednostki organizacyjne które w imieniu  państwa lub samorządu  terytorialnego zarządzają finansami publicznymi bądź wykonują  zadania administracji finansowej.

 

4.ZNACZENIE KONSTYTUCJI JAKO ŻRÓDŁA PRAWA FINANSOWEGO

Poprzez włączenie problematyki finansów publicznych do Konstytucji finansom publicznym została nadana odpowiednia ranga oraz podjęto próbę ich uporządkowania i wprowadzenia pewnych reglamentacji chroniących interesy publiczne. .Doczekaliśmy się zatem uregulowania ogólnych zasad gospodarowania przez państwo środkami publicznymi z głównym założeniem , że nie może być w tych sprawach swobody administracyjnej, bowiem zarówno gromadzenie , jak i wydatkowanie tych środków określają ustawy.

Także , nie inaczej niż tylko z mocy ustawy , można nakładać na obywateli podatki i daniny publiczne.

Rozdział X Konstytucji reguluje także podatkowe kwestie związane z budżetem państwa, zwłaszcza zasady , terminy i tryb ich uchwalania.

Art. 87 - uznaje, iż Konstytucja jest nadrzędnym aktem prawa, czyli także prawa finansowego.

Art. 216 reguluje :

·          gospodarkę finansową - środki finansowe na cele publiczne są gromadzone i wydatkowane w sposób określony w ustawie

·          sposób nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości, udziałów lub akcji emisji papierów wartościowych przez Skarb Państwa, NBP i inne państwowe osoby prawne

·          art. ten dotyczy zaciągania pożyczek, udzielania gwarancji i poręczeń majątkowych, przy czym wartość tych poręczeń, gwarancji i pożyczek zgodnie z art. 216 ust. 5 nie może przekroczyć 5% rocznie PKB.

 

5.SANKCJE PRAWNOFINANSOWE

Ze względu na sposób i miejsce określenia sankcje norm prawa finansowego sa dwojakiego rodzaju Jedne są wyrażone w przepisach prawa finansowego  i odnoszą się tylko do zachowań wyrażonych w dyspozycjach norm prawa finansowego (np. sankcje podatkowe, dewizowe budżetowe)Pozostałe sankcje odnoszą się do zachowań tego samego rodzaju (np. stanowiących przestępstwo lub wykroczenie karne lub będące czynem niedozwolonym bądź deliktem adm) Z punktu widzenia procedury stosowania sankcji norm prawa finansowego wyróżnić trzeba – w zależności od rodzaju sankcji następujące procedury: 1) stricte finansową (podatkowa ,celna, budżetowa) 2)dotycząca naruszeń dyscypliny finansów publicznych 3) administracyjną (ogólna szczegółowa egzekucyjna)4)karną skarbową 5)cywilną 6)konstytucyjną 7)pracowniczą Sankcje ze względu na podmioty bierne i czynneà1)Sankcjie dotyczące podmiotów biernych  p f  są  ustanawiane ze względu na cel normy prawa finansowego wyznaczających zachownia tych podmiotów. 2)Sankcjie dotyczące podmiotów czynnych wyrazają przepisy  prawa ustrojowego  materialnego i proceduralnego

 

6.CZY I DLACZEGO FINANSE PUBLICZNE MUSZĄ BYĆ REGULOWANE USTAWAMI ?

Obecnie wymóg zachowania ustawy dla uregulowania finansów publicznych stał się standardem konstytucyjnym. Do takiej regulacji przywiązuje się ogromną wagę  wywodzi się to min. Ze względu na miejsce ustawy  w hierarchii źródeł prawa, ustawy uchwal parlament który stanowi reprezentację społeczeństwa która w drodze rozwoju społecznego zdobyła dla siebie  prawo do decydowania o ciężarach publicznych o planowaniu i kontroli wydatków  publicznych  oraz o  ustroju monetarnym.

 

7.CZY USTAWY Z ZAKRESU FINANSÓW PUBLICZNYCH MUSZĄ ODPOWIADAĆ SZCZEGÓLNYM WYMOGOM

Odrębne wymogi stawia się tworzeniem ustaw o treści finansowej zwłaszcza ustawie budżetowej i ustawą podatkowym a także ustawom powodującym skutki dla finansów publicznych. W związku tym specjalne kompetencje prawodawcze przyznaje się parlamentowi rządowi  i innym ministrom. Ustawy  dziedziny finansów publicznych  podlega zwykłym rygorom stosowania w procesie  tworzenia ogłaszania  i kontroli ustaw Część z nich pełni role małych kodyfikacji zbirów przepisów  prawa finansowego. Role aktu kodyfikacyjnego wyznaczono ustawie z 28 listopada 98 roku o finansach publicznych- stanowi ważne wydarzenie w aktach finansowych. Stanowi pierwsza kodyfikacje w Polsce grupy przepisów finansowych. Ustawa o finansach publicznych nie normuje dochodów publicznych  są one przedmiotem odmiennych regulacji ustawowych  m.in. ustawy z 29 sierpnia 97  ordynacja podatkowa. Ustawa o finansach nie reguluje również  w pełni gospodarki finansowej jednostek samorządu terytorialnego (gmin, powiatu i województw samorządowych) ponieważ zacierają  jedynie przepisy odnoszące się do budżetu jednostki samorządu  terytorialnego Natomiast ustawy odrębne regulują zagadnienia gospodarki finansowej  uwzględniając specyfikę poszczególnych  jednostek samorządu terytorialnego

 

8.CZY JEST MOŻLIWA I CELOWA KODYFIKACJA PRAWA FINANSOWEGO LUB ICH CZĘŚCI?

Wydaje się ze kodyfikacja przepisów prawa finansowego jest celowa lecz niezwykle utrudniona ze względu na cały czas następujące zmiany i dostosowywaniu Polski do nowej sytuacji politycznej gospodarczej. Prawo finansowe jest niezwykle trudno normować z względu że nie ma ono części wspólnej dla wszystkich jego działów (brak części ogólnej na podobieństwo prawa cywilnego czy karnego) jak również inne działy  prawa publicznego nie mają skodyfikowanej części ogólnej  np. prawo  adm. Dlatego niezwykle istotne jest to w jakim zakresie konstytucja danego państwa zawiera regulacje prawne  które stanowią o części ogólnej działów prawa publicznego  w tym prawa finansowego. Prawo finansowe ma wspólne instytucje prawa i także opiera się na specyficznych zasadach prawnych o których należy pamiętać przy tworzeniu przepisów prawa. Nieustanne zmiany polityczne-społeczne i gospodarcze oznaczają nie tylko konieczność zastępowania jednych ustaw drugim lecz p w potrzebą definitywnego eliminowania z sys prawnego rozwiązań które nie przestawały do nowego ustroju politycznego  i gospodarczego i zastępowania ich rozwiązaniami nowymi. Problemy legislacyjne mogą być zmniejszone dzięki respektowaniu ustalonych zasad  tworzenia prawa oraz przez zastosowanie odpowiedniej organizacji działalności legislacyjnej wiele zależy od tego jakie wymogi  stawia przed legislacją finansową konstytucja danego państwa czy rozwiązuje ona problem źródeł prawa czyniąc go katalogiem zamkniętym i uwzględniając specyfikę finansów publicznych.

 

9.JAKIE ZAGROŻENIE DLA ZASAD FINANSÓW PUBLICZNYCH TKWI W WYDAWANIU AKTÓW WYKONAWCZYCH DOTYCZĄCYCH FINANSÓW PUBLICZNYC

Akty prawne są niezbędne ponieważ ustawy nie powinny normować zagadnień zbyt szczegółowych lub technicznych bądź też ulegając częstym zmianom Akty wykonawcze nie mogą jednak odgrywać  roli ustaw a więc  powodować  przejmowania kompetencji parlamentu  przez organy władzy wykonawczej. Jedną z grup problemów o charakterze stałym jakie stanowi wydawanie aktów jest w dużej mierze uzależnione  od sytuacji danego państwa i stanu jego prawa natomiast do drugiej grupy zalicza się problemy które  wynikają z określonego etapu rozwojowego państwa i jego prawa finansowego. Źródłem problemów z pierwszej grupy  jest p w  sam przedmiot legislacji finansowej  a także jej cel Istnieje ugruntowana praktyką przekonanie  o łatwości osiągnięcia celów  społ pol i gosp  za pomocą  nakazów i zakazów uprawnień i obowiązków prawnofinansowych. Oznacza to że przepisy  prawa finansowego są traktowane instrumentalnie głównie dla osiągnięcia doraźnych celów. Drugim problem jest brak jednolitej regulacji i problemy z niej wynikłe. 

 

10.AKTY PRAWA MIĘDZYNARODOWEGO I PRAWA EUROPEJSKIEGO JAKO ŻRÓDŁA PRAWA FINANSOWEGO

Źródłami międzynarodowego prawa finansowego  są : porozumienia, umowy i konwencje  międzynarodowe, akty prawne organizacji i instytucji międzynarodowych oraz prawo Wspólnot Europejskich. Katalog źródeł prawa podmiotowego obejmuje on: 1. Porozumienia podwójnego opodatkowania 2. Porozumienia prawne, zwalniające od uiszczenia podatków organizacje międzynarodowe pracowników i robotników z innego kraju 3. Regulacji ulg podatkowych, które przysługują  przedstawicielom  dyplomatycznym i konsularnym 4. Umowy o pomocy prawnej w dziedzinie prawa finansowego. Umowy i porozumienia z dziedziny miedzy narodowego prawa finansowego  mają charakter dwustronny lub wielostronny- konwencje wielostronne to Konwencja z Lome(reguluje współprace miedzy  państwami Wspólnoty Europejskiej a ponadto  pomiędzy państwami afrykańskimi arabskimi i leżącymi na Pacyfiku nordyckie i wiedeńskie. Konwencje wiedeńskie mają na celu skodyfikowane przepisów prawa podatkowego mają one wielostronny charakter a ich zasady  są respektowane również przez państwa które ich nie ratyfikowały Polska respektuje  postanowienia konwencji z tym że w przypadku niektórych podatków warunkiem jest przestrzeganie zasady wzajemności. Najliczniejszą grupę umów dwustronnych  międzynarodowych  umów finansowych  dotyczy unikania podwójnego opodatkowania min z Albanią Australia bangladeszem

 

11.PODZIAŁ WYKŁADNI PRAWA FINANSOWEGO ZE WZGLĘDU NA PODMIOT DOKONUJĄCY WYKŁADNI OBEJMUJE

Ze względu na podmiot dokonujący wykładnià1)autentyczna(organu który ustanowił intempretowany przepis) 2)legalną(organ delegowany do wykładni prawa) 3)operatywną(organ stosujący przepis) 4)doktrynalna mamy tu oficjalną i nieoficjalną

 

12.PODZIAŁ WYKŁADNI ZE WZGLĘDU NA MOC OBOWIĄZUJĄCĄ OBEJMUJE

1)o mocy powszechnie obowiązującej 2) oograniczonej mocy wiążącej 3) bez mocy wiążacej Ze względu na cel wykładni 1)rekonstrukcji normy 2)ustalania jednoznacznej treści normy

 

13. ZNACZENIE ANALOGII W PRAWIE FINANSOWYM

W prawie stanowi typ specjalnego rozumowania  o sytuacji niunormowanej  przepisami  prawnymi  na podstawie regulacji prawnej  dotyczącej  sytuacji podobnej  w celu zastosowania  tych samych lub zbliżonych  konsekwencji prawnych. W prawie finansowym nie jest dopuszczalna analogia  rozszeżająca  lub zaostrzająca Dopuszcza się  możliwość zastosowania przepisów w drodze analogii na korzyść podmiotu  biernego prawa finansowego

 

        14. NA CZYM POLEGA ZARZĄDZANIE FINANSAMI PUBLICZNYMI

To działania które przebiegają na podstawie  prawa i w celu wykonywania  jego postanowień. Organy zarządzające  finansami publicznymi realizują funkcje kierownicze w procesie zarządzania finansami publicznymi jako całością lub ich poszczególnymi członami Rodzaje organów 1)minister finansów(skarbu), prezes centralnego banku państwa, minister współpracy gosp za granicą organy państwowej kontroli finansowej  Ich celem, funkcjami jest 1) tworzenie programów  polityki finansowej 2)tworzenie prawa finansowego 3)tworzenie planów finansowych 4) tworzenie organizacji adm finansowej  i kierowanie jej działalnością 5) kontrola i nadzór  w zakresie przestrzegania prawa finansowego Organy finansoweà wykonują zadania państwa lub samorządu  terytorialnego związane z konkretyzacją indywidualnych uprawnień i obowiązków praw no finansowych podmiotów biernych stosunków prawnofinansowych. Działają jako podmioty czynne wydając indywidualne akty finansowe. Organy finansowe  są w znaczeniu  prawnym organami państwowymi powołanymi wyłącznie do realizacji zadań finansów publicznych tworzą resort finansów. Administracja finansów publicznych zorganizowana jest na zasadzie  specjalizacji a także w ujęciu  terytorialnym Specjalizację  adm finansów publicznych można odnieść do 1. Budżetu i funduszy celowych 2. Podatków i innych danin publicznych ceł i dewiz.

 

       15. WYDATKI PUBLICZNE (POJĘCIE, KLASYFIKACJA, STRUKTURA )

Wydatki publiczne : planowane i uchwalane w ramach takich planów finansowych jak budżet państwa i budżety jednostek samorządu  terytorialnego oraz państwowe i samorządowe fundusze celowe. Wielkość środków  przeznaczonych  na powyższe plany  na wydatki publiczne sa dyrektywne dla wykonawców tych planów chociaż ich wysokość  może ulec zmianie. Wydatki powinny być dokonywaneà  a) w sposób celowy i oszczędny z zachowaniem zasady uzyskiwania najlepszych  efektów z danych nakładów b) w sposób umożliwiających terminową  realizację zadań c) w wysokości i terminach wynikających z wynikających  wcześniej  zaciągniętych zobowiązań. Struktura wydatków publicznychà1) wydatki budżetowe stanowiły 49.5% całości wydatków publicznych w porównaniu z 95 rokiem nastąpił spadek  udziału wydatków budżetowych w wydatkach publicznych 2) w układzie podmiotowo-organizacyjnym  najwiekszą część wydatków finalnych  wydatkowały fundusze celowe, w kolejności malejąc3ej budżet państwa budżety samorządowe  3) ustrój terytorialny państwa – wydatki rzadowe, samorzadowe, publiczne w porównaniu z 95 nastąpiło niemalże podwjenie udziału wydatków samorzadowych  w wydatkach publicznych

 

     16. FORMY PRAWNE WYDATKÓW PUBLICZNYCH

Wydatki publiczne występują w wielu formach prawnych m.in. 1)Stanowią  zakupy towarów i usługi ze strony jednostek sektora finansów publicznych  w tym zakresie dokonywanie wydatków  odbywa się na podstawie umów cywilnoprawnych, których zawieranie  poprzedza reżim związany z zamówieniami publicznymi na roboty budowlane dostawy usługi finansowe ze środków budżetowych. 2)drugą grupę stanowią wydatki z tytułu  wynagrodzenia  i uposażenia  oraz składki od nich naliczane Wydatki te wynikają p w z umów o pracę oraz umów i aktów o podobnym znaczeniu. W tej grupie znajdują się  także wydatki z obowiązków  w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych i emertalnych  oraz innych  obowiązków  związanych  zatrudnieniem. 3)Kolejną grupę stanowią wydatki związane z wypłatą na rzecz osób fizycznych będące świadczeniami innymi niż wynagrodzenia za pracę np. alimenty renty emerytury itd. 4) Grupa wydatków publicznych stanowią wydatki z tytułu zwrotu  pożyczki i kredytów  oraz wydatki związane z obsługą długu publicznego tzw. Rozchody 5)grupa stanowi wydatki należą dotacjie i subwencjie

 

 

 

     17. PLANOWANIE I RACJONALIZACJA WYDATKÓW PUBLICZNYCH

Wydatkowanie publicznych środków  finansowych winne cechować skuteczność i efektywność. Skutecznie czyli uzyskiwanie optymalnych relacji miedzy wyznaczonymi celami i zadaniami a osiągnietymi efektami ich realizacji efektywność dwa sposoby 1) kryterium wyboru  jest p w  stwierdzenie który z alternatywnie prezentowanych wyborów  gwarantuje najlepszą realizację zamierzonego celu społ 2) Przedmiotem poszukiwania jest wydajność i skuteczność wydatkowania srodków  w związku z realizacjią zamierzonego zadania przedmiotem wyboru jest racjonalizacjia kosztów  czyli poszukiwanie najwiekszych  oszczedności  w nakładach  przy porównywalnym efekcie—racjonalizacja kosztów. Jko pierwsi zastosowali ja amerykanie nazywajac od skrutu PPBS następnie GB szwecja. PPBS była kompleksową metodą  opartą na procedurach  przewidujących możliwość  dokonywania wyborów sposobu realizacji celu  stanowiąca podstawe do podejmowania roztrzygnięć  o podziale  publicznych srodków  finansowych  na podstawie wyników  dokonywanych analiz  oceniających ekonomicze społ i skutki realizacji przedsięwzieć. Należy ustalić zadania sporządzić dla nich programy opartych na alternatywnych sposobach zmierzających do realizacji zadań i gwarantujących jego realizację. Fazy racjonalizacji wyborów 1. Planowanie 2. Programowanie 3.budżetowanie

 

     18. RÓŻNICE MIĘDZY DOCHODAMI PUBLICZNYMI I PRYWATNYMI

1) różnica miedzy metodami ich powstawania 2) trybem wymiaru  poboru i egzekucji 3)odp za wypełnienie zobowiązań 4)przeznaczeniem i wykorzystywaniem 5)planowaniem gromadzeniem wydatkowaniem kontrolą

Dochodami publicznymi są świadczenia pieniężne ustanowione przez organy  władzy publicznej pobieranie i gromadzenie przez administrację publiczną na rachunkach własciwych budżetów lub publicznych funduszy celowych  z których dokonuje się wydatków publicznych. Zródłem dochodów  publicznych sa: dochód narodowy danego państwa  a poczęści także majątek narodowy  oraz pożyczki zaciągane od innych państw. Dochody publiczne pełnią funkcję fiskalne i pozafiskalne. Nie sa neutralne.

 

    19. KLASYFIKACJA DOCHODÓW PUBLICZNYCH

Kryterium ekonomiczne: dochody publiczne powstałe  w wyniku pierwotnego podziału  dochodu narodowego  i powstałe w wyniku wtórnego podziału dochodu narodowego 2) z punktu widzenia rachunkowego – rzeczywiste i rozliczeniowe Ze względu na sposób wyrażenia i realizacji  dochody publiczne mają  mają ch p w pieniężny i niepieniężny. 3)Ze względu na nature powstania niodpłatne i odpłatne Pierwsze dotyczą świadczeńn pieniężnych  nie powiązanych  z zadnym wzajemnym  i bezpośrednim ekwiwalentem  ze strony państwa lub samorzadu publicznego Drugie opierają się na takim ekwiwalencie 4)Z prawnego punktu widzenia np. z tytułu prawnego dochodów  publicznych  np. tytuł publicznoprawny i dochody oparte na tytule prywatnoprawnym.5)normatywna klasyfikacjia 26 listopad 98 o finansach publicznych : a)daniny publicne b) pozostałe dochody  pochodzące z opłat dochodów z mienia ze sprzedaży  majatku rzeczy praw,  darowizn 6)przymusowe i dobrowolne 7)bezwzrotne i zwrotne 8) podatkowe i niepodatkowe 9)podatki konsumpcyjne, przy7chodowe przychodowo-dochodowe lub dochodowe.

 

   20. POJĘCIE PODATKU

Podatek - to uregulowane prawem podstawowe świadczenie pieniężne na rzecz państwa. Ma ono charakter powszechny, przymusowy, nieodpłatny i bezzwrotny.

Powszechność - świadczenia podatkowego oznacza, że obowiązek jego płacenia dotyczy wszystkich grup podmiotów wskazanych przez prawo. Przymusowy charakter podatku wynika z obowiązku płacenia , powstałego na skutek przepisu prawnego, Nieodpłatny charakter podatku wyraża się w tym, że za niego nie jest przewidziane prawem żadne świadczenia wzajemne. Jest to podstawowy elementy odróżniający podatek od pobieranych opłat, które wnoszone są za świadczone usługi, np. opłata skarbowa. Bezzwrotny odróżnia podatek od pożyczek . Państwo nie zwraca zapłaconego podatku

 

    21. ZASADY PODATKOWE

1)Organy podatkowe działają na podstawie przepisów prawa.

2)Postępowanie podatkowe powinno być prowadzone w sposób budzący zaufanie do organów podatkowych.

3)Organy podatkowe w postępowaniu podatkowym obowiązane są na wniosek strony udzielać niezbędnych informacji o przepisach prawa podatkowego pozostających w związku z przedmiotem tego postępowania.

4)W toku postępowania organy podatkowe podejmują wszelkie niezbędne działania w celu dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz załatwienia sprawy.

5)Organy podatkowe obowiązane są zapewnić stronom czynny udział w każdym stadium postępowania, a przed wydaniem decyzji umożliwić im wypowiedzenie się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań. Organ podatkowy może odstąpić tej zasady, jeżeli w wyniku postępowania wszczętego na wniosek strony zostanie wydana decyzja w całości uwzględniająca wniosek strony.

6)Organy podatkowe powinny wyjaśniać stronom zasadność przesłanek, którymi kierują się przy załatwianiu sprawy, aby w miarę możliwości doprowadzić do wykonania przez strony decyzji bez stosowania środków przymusu.

7)Organy podatkowe powinny działać w sprawie wnikliwie i szybko, posługując się możliwie najprostszymi środkami prowadzącymi do jej załatwienia. Sprawy, które nie wymagają zbierania dowodów, informacji lub wyjaśnień, powinny być załatwiane niezwłocznie.

8)Sprawy podatkowe załatwiane są w formie pisemnej, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.

9)Postępowanie podatkowe jest dwuinstancyjne.

10)Decyzje, od których nie służy odwołanie w postępowaniu podatkowym, są ostateczne. Uchylenie lub zmiana tych decyzji, stwierdzenie ich nieważności oraz wznowienie postępowania mogą nastąpić tylko w przypadkach przewidzianych w niniejszej ustawie oraz w ustawach podatkowych.

11)Postępowanie podatkowe jest jawne wyłącznie dla stron.

 

     22. PODATKI OSOBOWE I RZECZOWE

Podatek osobisty charakteryzuje się tym, iż na pierwszym planie znajduje się osoba płatnika. Klasycznym przykładem tego podatku jest podatek dochodowy, a w dużej mierze również podatek majątkowy.

Podatek rzeczowy cechuje to, że uwaga ustawodawcy koncentruje się na przedmiocie opodatkowania (rzeczy). Klasycznym przykładem podatku rzeczowego jest podatek rolny, podatek od towarów i usług oraz inne podatki przychodowe.

 

     23. PODATKI BEZPOŚREDNIE I POŚREDNIE

PODATKI Bezpośrednie - ciężar podatku ponosi podmiot, na który podatek został nałożony, obciąża on dochód lub majątek podatnika.

PODATKI Pośrednie - ciężar nie jest ponoszony przez podmioty , na które jest nałożony, ale osoby trzecie. Mają charakter przerzucany, sięgają do majątku pośrednio poprzez dochód lub konsumpcję (VAT)

 

     24. PODTKI PRZYCHODOWE

PODATKI PRZYCHODOWE - są to te, które są pobierane od przychodów osiąganych przez obywatela i podmiot gospodarczy. Na wysokość podatku nie ma wpływu koszt uzyskania przychodu.

 

     25, PODATKI DOCHODOWE

pobierane od dochodu osiąganego przez podmioty gospodarcze i obywateli. Na wysokość podatku mają wpływ koszty uzyskania przychodu.

    

26. PODATKI KONSUMPCYJNE

Są wyróżniane ze względu na przedmiot opodatkowania którym jest  opodatkowanie towarów i usług w danym czasie i miejscu za luksusowe. Spełniają funkcjię fiskalne (dostarczją znacznych dochodów budżetowych) i pozafiskalne (kształtują strukturę konsumpcji). Występują w różnych formach  prawnych  zasadniczą z nich jest akcyza W Polsce  do podatków konsumpcyjnych  zalicza się  podatek akcyzowy.

 

 

 

27. PODATEK PRZYCHODOWO-DOCHODOWY

Zaliczmy świadczenia których  przedmiot nie jest  jednoznacznie określony  przez ustawodawcę W konstrukcji można się doszukać  elementów charakterystycznych dla podatków dochodowych  przychodowych a nawet  majątkowych  zaliczamy podatek rolny leśny i od nieruchomości.

 

28. PODATEK MAJĄTKOWY

wymierzane od wartości majątku ( podatek od spadków i darowizn, od nieruchomości )

 

29. PODATKI I OPŁATY LOKALNE

Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych określa obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości, podatku od środków transportowych, podatku od posiadania psów oraz opłatach lokalnych: targowej, miejscowej i administracyjnej.

     Opłaty lokalne

Rozróżnia się :

A).Opłatę targową - pobiera się ją od osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, dokonujących sprzedaży na targowiskach.

B)Opłatę miejscową - jest pobierana od osób fizycznych przebywających czasowo w c...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin