PINOP 19-21.docx

(2886 KB) Pobierz

Pyt 19. Opodatkowanie działalności gospodarczej kartą podatkową.

 

Cechy karty podatkowej:

Opodatkowanie wg karty podatkowej ma rzeczywiste cechy ryczałtu, ponieważ wysokość podatku nie zależy ani od wysokości dochodu, ani przychodu. Ponadto podatnik nie musi ewidencjonować przychodów ani kosztów ani ustalać podstawy opodatkowania, nie stosuje żadnych procentowych stawek podatku, nie musi wpłacać zaliczek i składać zeznania podatkowego. Podatnicy, którzy wybrali kartę podatkową, są zobowiązani wydawać na żądanie klienta (osób fizycznych) rachunki i faktury potwierdzające sprzedaż towaru, czy wykonanie usługi. Część przedsiębiorców zobowiązanych jest do prowadzenia ewidencji zatrudnienia oraz karty przychodów pracowników, jeśli zatrudniają pracowników.

              Mimo istotnych zalet tej formy opodatkowania zmniejsza się liczba podatników wybierających kartę podatkową na rzecz opodatkowania na zasadach ogólnych. Jednym z powodów jest nałożenie na podatników dodatkowych obowiązków. Od 2002r. wszyscy przedsiębiorcy opodatkowani kartą podatkową utracili zwolnienie podmiotowe z VAT. Nie oznacza to, że każdy kto wybrał opodatkowanie w formie karty podatkowej jest podatnikiem VAT. Musi jednak rejestrować przychody i dopiero po przekroczeniu limitu przychodów zostaje podatnikiem VAT. Konieczność ewidencji przychodów to dodatkowe czynności i koszty dla przedsiębiorcy. Drugi powód to rozliczenie roczne ze składki na ubezpieczenie zdrowotne.

 

Podatnicy podatku

Kartę podatkową mogą wybrać wszyscy przedsiębiorcy. Jest ona przewidziana dla osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą samodzielnie lub w spółce cywilnej oraz dla osób wykonujących wolne zawody zdefiniowane na potrzeby ryczałtowych form opodatkowania.

 

C:\Users\Lukasz\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Word\IMG_3825.jpg

 

C:\Users\Lukasz\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Word\IMG_3831.jpg

 

Przedmioty opodatkowani

              Przedmiotem opodatkowania nie jest ani dochód, ani przychód, lecz rodzaje pozarolniczej działalności gospodarczej ujęte w 12 częściach tabeli: Są to:

              I:               Działalność usługowa oraz wytwórczo usługowa;
II:              Usługi w zakresie handlu detalicznego żywnością, napojami, wyrobami tytoniowymi oraz
              kwiatami.;
III:               Usługi w zakresie handlu detalicznego artykułami nieżywnościowymi.;
IV:               Gastronomia.;
V:               Usługi transportowe.;
VI:               Usługi rozrywkowe.;
VII:               Sprzedaż posiłków domowych w mieszkaniach.;
VIII: Wolne zawody- świadczenie usług w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego.;
IX:               Wolne zawody- świadczenie usług weterynaryjnych;
X:               Opieka domowa nad dziećmi i osobami chorymi.;
XI:               Usługi edukacyjne w zakresie udzielania lekcji na godziny.;
XII:               Usługi osób fizycznych – rolników oraz usługi w zakresie wytwórczości ludowej i
         artystycznej, a także usługi hotelarskie (nie więcej niż 12 pokoi)

 

Stawka

              Dla poszczególnych zakresów działalności, rodzajów świadczonych usług oraz wykonywanych czynności ustalono stawki kwotowe podatku. Nie zależą ani od uzyskiwanych przychodów czy dochodów, ani od ponoszonych kosztów. Podatek należy płacić, też gdy działalność okaże się nierentowna. Kwota podatku zależy od wielu czynników, m.in. od zakresu działalności, liczby mieszkańców miejscowości lub zatrudnionych. Maksymalnie jest 6 stawek. Pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, p pracę nakładczą oraz członkowie rodziny mający inne niż podatnik miejsce pobytu czasowego lub stałego.

 

Ulgi podatkowe

              Podatnik nie może korzystać z ulg pośrednich, ale może korzystać z ulg (obniżek) bezpośrednich: z ulg systemowych lub uznaniowych.

Z ulg systemowych mogą korzystać podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gosp. wymienioną w częściach I i V tabeli do ustawy  oraz spełniające następujące warunki:

·   Prawo do obniżki stawki kwotowej o 20% mają osoby prowadzące działalność z części I tabeli , które do 1 stycznia roku podatkowego ukończyli 60 lat życia, lub są osobami z co najmniej lekkim stopniem niepełnosprawności, i nie zatrudniają pracowników i członków rodziny,

·   Prawo do obniżki stawki kwotowej o 20% mają osoby prowadzące działalność z części V tabeli , które do 1 stycznia roku podatkowego ukończyli 60 lat życia, lub są osobami z co najmniej umiarkowanym lub lekkim stopniem niepełnosprawności, i  nie zatrudniają pracowników i członków rodziny,

·   Podatnik prowadzący działalność z zakresów ujętych w części I tabeli i zatrudniający osoby z co najmniej lekkim stopniem niepełnosprawności ma prawo do obniżki kwotowej stawki podatku o 10% za każdego niepełnosprawnego, z wyłączeniem pracowników zatrudnionych przy sprzedaży wyrobów, przyjmowaniu zleceń, utrzymywaniu porządku, prowadzeniu księgowości i kasy.

Z ulg uznaniowych mogą korzystać:

·   Podatnicy z Części I tabeli, zatrudniający nie więcej niż jednego pracownika, a stawka jest wysoka w stosunku do przychodów w danym okresie,

·   Naczelnik urzędu skarbowego może obniżyć stawkę podatku o nie więcej niż 50% (ale też i podwyższyć) w usługach lub działalnościach  ujętych w częściach II-V, VIII-XII tabeli,

·   Podatnicy z części I tabeli, mogą uzyskać obniżkę stawki o 80% jeśli nie zatrudniają pracowników, członów rodziny, i innych osób, gdy podatnik nie korzysta z obniżek systemowych.

 

Powyżki podatkowe

Wprowadzono również podwyżki systemowe i uznaniowe. US może podwyższyć stawkę podatku: 1) jeśli uzna, że rozmiary działalności prowadzonej przez podatnika są niewspółmierne do obowiązującej stawki, 2) z powodu zatrudnienia większej liczby osób niż wynika to z oznaczenia stawki podatkowej.

 

 

Pyt 20: Zastosowanie i konstrukcja podatku tonażowego

 

Zastosowanie

C:\Users\Lukasz\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Word\IMG_3833.jpg

 

C:\Users\Lukasz\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Word\IMG_3837.jpg

 

              Opodatkowaniu nie podlega działalność np.: rybołówstwa lub przetwórstwa rybnego, budowy rurociągów przemysłowych po dnie morza, budowy portów morskich itp.

              Armator podlega opodatkowaniu przez okres wskazany w oświadczeniu, ale nie krótszy  niż 5 lat podatkowych

 

Konstrukcja

Podstawą opodatkowania jest dochód armatora z działalności objętej podatkiem tonażowym. Ogólnie dochód to iloczyn dobowej stawki oraz okresu eksploatacji w danym miesiącu wszystkich statków armatora. Dobowa stawka zależy od pojemności netto (NT) statku. Stawkę ustala się od każdych 100 NT, według stawek wyrażonych w euro. Stawka dobowa wynosi dla statku o pojemności netto:

·   Do 1000 NT- 0,5 euro za każde 100 NT

·   Od 1001NT do 10000 NT - 0,35 euro za każde 100 NT powyżej 1000 NT

·   Od 10001NT do 25000 NT - 0,20 euro za każde 100 NT powyżej 10000 NT

·   Od 25001 NT - 0,10 euro za każde 100 NT powyżej 25000 NT.

Dobową stawkę ustaloną w euro przelicza się na złote według kursu średniego z ostatniego dnia miesiąca, za który stawka jest obliczona, ogłaszanego przez NBP.

Ustalony dla poszczególnych podatników dochód ulega obniżeniu o składki na ubezpieczenie społeczne, jeśli nie zostały wcześniej zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały odliczone od przychodów w przypadku stosowania zryczałtowanego podatku. Po uwzględnieniu ewentualnych odliczeń  od dochodu nalicza się podatek według stawki 19%. Od podatku należnego potrąca się składkę na ubezpieczenie społeczne.

 

 

Pyt 21: Podatek od nieruchomości w Polsce a opodatkowanie nieruchomości wg wartości rynkowej nieruchomości (katastralny).

 

C:\Users\Lukasz\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Word\scan0009.jpg

 

C:\Users\Lukasz\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Word\scan0010.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podatek od nieruchomości

C:\Users\Lukasz\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Word\scan0004.jpg

C:\Users\Lukasz\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Word\scan0005.jpgC:\Users\Lukasz\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Word\scan0006.jpg

Zgłoś jeśli naruszono regulamin