Rynki finansowe.doc

(16991 KB) Pobierz

1.Rynek finansowy- definicja, przedmiot i podmioty na nim występujące

 

Rynek finansowy- miejsce, gdzie dokonuje się transakcji środkami pieniężnymi.

Przedmiotem rynku finansowego są walory finansowe występujące w postaci zmaterializowanej (gotówka) lub zdematerializowanej (środki bezgotówkowe, akcje w domu maklerskim)

 

Podmioty na rynku finansowym:

·         Skarb Państwa

·         Terenowe organy władzy (np. samorządy)

·         Instytucje Ubezpieczeniowe

·         Fundusze Emerytalne

·         Fundusze Inwestycyjne

·         Przedsiębiorstwa

·         Ludność

·         Podmioty zagraniczne

 

2. Struktura rynku finansowego

·         Rynek walutowy

·         Rynek pieniężny

·         Rynek kapitałowy (rynek pierwotny, rynek wtórny)

·         Rynek instrumentów pochodnych (derywatów)

·         Rynek kredytowy

 

3. Rynek walutowy- Rynek na którym handluje się walutami. Na rynku tym tworzy się kurs walutowy (kurs wymiany), który odzwierciedla stosunek ceny między dwoma walutami. Handel może odbywać się zarówno na rynku kasowym (wymiana dokonywana jest natychmiast) jak i na rynku terminowym (wymiana zostanie dokonana w późniejszym, ściśle określonym terminie.

 

4. Rynek pieniężny- Segment rynku finansowego, na którym dokonywane są transakcje, gdzie kupujący i sprzedający realizują interesy rozliczane w formie gotówkowej lub bezgotówkowej o okresie zapadalności do jednego roku.

Rynek pieniężny można podzielić na:

·         rynek międzybankowy depozytów i lokat

·         rynek zbywalnych papierów wartościowych.

 

5. Rynek kapitałowy- segment rynku finansowego na którym dokonywane są emisje średnio- i długoterminowych instrumentów finansowych (cezura czasowo zwyczajowo to rok) takich jak akcje i obligacje przeznaczone na finansowanie inwestycji.

 

6. Podstawowe funkcje rynku kapitałowego:

1)       pozyskiwanie kapitału od emitenta

2)       uzyskiwanie dochodów przez inwestorów, którzy udostępniają kapitał emitentom (np. dywidendy)

3)       efektywna alokacja (przemieszczanie) środków w gospodarce

4)       właściwa wycena instrumentów finansowych (pap. wart)

 

7. Rynek instrumentów pochodnych (derywatów)- zwany inaczej rynkiem kontroli ryzyka. To ta część rynku finansowego, na którym wykorzystywane są instrumenty pochodne, które dają prawo do kupna lub sprzedaży instrumentu pierwotnego w przyszłości po określonej cenie lub dają prawo do określonego rozliczenia pieniężnego. Stosuje się je w celu spekulacji bądź zabezpieczenia przed stratami związanymi z niekorzystnymi zmianami na rynku cen akcji i stóp procentowych.

 

Rynek instrumentów pochodnych pozwala na zwiększanie potencjalnych zysków wskutek efektu dźwigni finansowej. Aby zawrzeć transakcję i nabyć kontrakt terminowy nie jest wymagane posiadanie całości środków pieniężnych na jego pokrycie - w praktyce wymagane jest posiadanie jedynie depozytu o wartości 5-15% wartości kontraktu. To powoduje, że inwestor o większej skłonności do ryzyka inwestując jedynie ułamek wartości kontraktu jest w stanie osiągać zyski i straty na poziomie, jaki by miał inwestując pełną kwotę w instrumenty bazowe.

 

8. Rynek derywatów

9. Rynek kontroli ryzyka- Kontrola ryzyka obejmuje techniki, narzędzia, strategie i procesy które mają na celu uniknięcie, zapobieganie, obniżanie lub inną kontrolę częstości i/lub skali strat oraz innych niepożądanych efektów ryzyka.(unikanie, zatrzymanie, transfer, ubezpieczenie ryzyka)

Najczęściej stosowane i techniki kontroli ryzyka:

-          Uniknie ryzyka (działania mające na celu całkowitą eliminację ryzyka)

-          Zapobieganie stratom (Działania zmierzające do ograniczenia liczby/ częstości lub wielkości strat albo do ich całkowitego wyeliminowania)

-          Obniżanie strat

-          Przeniesienie ryzyka

 

10. Rynek kredytowy- rynek, którego instrumentem finansowym jest kredyt bankowy. Dla Pożyczkodawców co nie mają dostępu do rynku pieniężnego i kapitałowego rynek kredytowy jest miejscem, gdzie pozyskują fundusze na cele inwestycyjne (służą do pomnożenia kapitału) i obrotowe /obligatoryjne/ ( umożliwiają podmiotom utrzymanie płynności)

 

11. Charakterystyka ryzyka

Ryzyko to nie to samo co niebezpieczeństwo czy niepewność.  Wystąpienie  stanu w którym dopuszczamy do odchylenia wyniku rzeczywistego od oczekiwanego(założonego). Najogólniej, ryzyko jest wskaźnikiem stanu lub zdarzenia które może prowadzić do strat. Jest ono proporcjonalne do prawdopodobieństwa wystąpienia tego zdarzenia i do wielkości strat które może spowodować.

W przypadku inwestycji na rynku kapitałowym często mówi się o możliwości wygenerowania znacznego zysku w krótkim czasie. To właśnie na tego typu rynkach spotkać się możemy najczęściej z pojęciem zarządzania ryzykiem inwestycyjnym . Często też stosowanym na tej płaszczyźnie synonimem wyrażenia ryzyko inwestycyjne jest pojęcie ryzyko spekulacyjne, choć oba pojęcia nie są tożsame.

Spekulacja- mało lub brak profesjonalizmu, szybki czas, 8/10 o porażka

Inwestycje- profesjonalne, długi czas.

Ryzyko spekulacyjne- niżej

 

12. Dźwignia finansowa (lewar)- instrument finansowy wykorzystywany przez podmioty w celu zwiększenia zysku. Bazuje na rynku instrumentów pochodnych. Pozwala na transakcje wyższe od posiadanego kapitału. Dźwignia finansowa ma sens wtedy kiedy dofinansowując podmiot kapitałem obcym możemy liczyć na zwiększenie zysków przynajmniej w stopniu pozwalającym na spłatę kosztów pozyskania kapitału.

 

13. Płynność finansowa wpływa na bezpieczeństwo realizowanych transakcji na rynku. (Jest gwarantem bezpieczeństwa) /Nadwyżka płynności- trzeba inwestować, brak płynności- trzeba korzystać z kredytów i pożyczek./

 

14. Na jakie elementy rynku wpływa płynność?

 

 

 

15. Inwestycja i inwestor- charakterystyka.

Inwestycja- zaangażowanie określonej kwoty na pewnien okres aby w przyszłości otrzymać zwrot kompensujący inwestorowi.

Instrumenty inwestycji:

·                     czas w którym pieniądze były zaangażowane

·                     przewidywany współczynnik inflacji

·                     ryzyko inwestycji

 

Inwestorem może być:

·                     osoba prywatna

·                     agenda rządowa

·                     fundusz emerytalny

·                     korporacja ( podmiot gospodarczy)

 

Obszar działania inwestora: inwestycje-> ryzyko-> zarządzanie.

 

16. Nominalna stopa procentowa- relacja przyszłej konsumpcji do bieżącej konsumpcji (np. relacja wartości dolarów w przyszłości do bieżącej wartości dolarów), nie określa zwiększenia kapitału o odsetki.

 

17. Realna stopa procentowa- relacja przyszłej konsumpcji do realnej uwzględniająca poziom inflacji- określa zwiększenie kapitału o odsetki.

 

18. Inwestycja  rzeczowa, a finansowa- różnice.

 

Inwestycja rzeczowa- zmaterializowana

Inwestycja finansowa- zdematerializowana, przedmiot ma charakter finansowy.

 

19.Podstawowe cele inwestycji:

·                     gromadzenie środków na zakup konsumpcyjny- w tym wypadku określona jest pożądana wartość końcowa inwestycji (np. równa przewidywanej cenie przedmiotu)

·                     zwiększenie wielkości kapitału- celem jest uzyskanie maksymalnej wartości kapitału na koniec okresu inwestowania.

·                     uzyskanie stałych dochodów- w tym wypadku inwestycja daje regularne, w przybliżeniu stałe dochody.

·                     bezpieczeństwo- w tym wypadku celem jest uniknięcie częściowej lub całkowitej utraty kapitału.

·                     zachowanie płynności- zapewnienie szybkiej zamiany instrumentu finansowego na gotówkę po oczekiwanej przez inwestora cenie

 

20.               Spekulacja- mało lub brak profesjonalizmu, szybki czas, 8/10 o porażka

              Inwestycje- profesjonalne, długi czas.

 

21. Ryzyko spekulacyjne- polega na możliwości osiągnięcia zarówno wyników pozytywnych (zysku) jak też negatywnych (straty). Nie można doprowadzić do tego, aby ryzyko spekulacyjne zamieniło się w ryzyko czyste, czyli pozbawione możliwości wygenerowania zysku

 

22. Prosta SML- Prosta bezpieczeństwa rynkowego (security market line).

              Jeżeli stopa dochodu danej akcji leży poniżej prostej SML lokaty tej akcji nie są bezpieczne, gdyż dochód z nich nie rekompensuje specyficznego ryzyka. Natomiast, jeżeli stopa dochodu od akcji (L) jest położona powyżej prostej SML wskazuje, że lokaty w akcjach (L) są bezpieczne, gdyż dochód rekompensuje ryzyko rynkowe i ryzyko specyficzne łącznie. (Ryzyko specyficzne (czy inaczej indywidualne albo niesystematyczne) z kolei jest związane z przyszłymi zdarzeniami, które możemy częściowo kontrolować albo przewidywać. Wiąże się z indywidualnymi decyzjami.)

Nachylenie prostej SML do osi odciętych (x) zależy od ryzyka rynkowego, a więc jest mniejsze w okresach dobrej i stabilnej koniunktury, większe w okresie wahań koniunkturalnych i związanej z tym zwiększonej niepewności, co do dochodowości lokat w akcjach przedsiębiorstw.

3 możliwe rodzaje zmian na prostej SML:

1) Indywidualna inwestycja może zmieniać swoją pozycję na SML z powodu występujących zmian ryzyka.

2) Może się zmieniać nachylenie SML ze względu na skłonność inwestorów do ponoszenia ryzyka.

3) Położenie SML może ulec zmianie wraz z równoległymi zmianami oczekiwanej stopy wzrostu gospodarczego, warunków funkcjonowania rynku kapitałowego lub oczekiwanej stopy inflacji

 

23. Alokacja zasobów- Jest to proces polegający na podejmowaniu decyzji w jaki sposób dystrybuować środki gospodarcze inwestora w różnych obszarach i jak rozdzielać składniki majątku między różne cele inwestora.

Kategorie decyzji przy alokacji zasobów

1) Jakie kategorie zasobów będą brane pod uwagę w programie (strategii) inwestowania?

2) Jaki system wag (ile procentowo jakich środków, w jakim obszarze chcemy inwestować) zostanie przypisany do każdej kategorii zasobów

3) Jakie będą procentowe przydziały określające proporcje poszczególnych kategorii zasobów w portfelu?

4) Jakie konkretne papiery wartościowe zostaną zakupione do portfela?

 

 

24. Dywersyfikacja alokacji zasobów. (wykres)

(Nie należy naraz inwestować całego portfela!)

25. Cykl życia inwestora indywidualnego

 

faza akumulacji-wartość netto posiadanego majątku jest niewielka, zadłużenie w tym samym okresie jest znaczące- np. ze względu na zakup nowego samochodu. W fazie tej dokonywane są inwestycje o dość dużym stopniu ryzyka.

              Faza konsolidacji- jest to półmetek kariery zawodowej.  W fazie tej dochodzi do spłaty większości bieżącego zadłużenia. W fazie tej zarobki przewyższają aktualne wydatki, co sprzyja inwestycjom- Typowy horyzont czasowy inwestycji to 20-30 lat. Skłonność do ryzyka zaczyna być ograniczona.

              Faza wydatkowania- faza zaczyna się w okresie przejścia inwestora na emeryturę. Ograniczenie generowania nowego dochodu wpływa na zwiększenie ochrony zdobytego do tej pory kapitału. Jak wykazują badania statystyczne przejście na emeryturę w wieku 65 lat powoduje wejście w okres, kiedy pozostaje jeszcze ok. 20 lat życia. W tym okresie inwestor stara się wykorzystać wygenerowany do tej pory kapitał.

              Faza darowizn- okres zbliżony do fazy wydatkowania.

 

Inwestor indywidualny: cele inwestycyjne:

§       cele krótkookresowe i o wysokim priorytecie

charakterystyczne dla pierwszego okresu życia inwestora (np. zakup pierwszego samochodu lub wycieczki)

§       cele długookresowe i o wysokim priorytecie

związane z perspektywą 3-go okresu życia inwestora (np. składki na ubezpieczenie emerytalne)

§       cele o niskim priorytecie

nie mają zasadniczego znaczenia i są typowe dla okresów odznaczających się wysokim pozyskaniem kapitału. (np. zmiana wystroju mieszkania lub wyjazd na drogie, kosztowne wakacje)

 

26.    Inwestycje na rynku globalnym- globalizacja inwestycji.

Przyczyny tworzenia się portfeli z globalnymi inwestycjami (zależność rynku lokalnego z rynkiem światowym)

§       Zagraniczne rynki kapitałowe są rodzajem dywersyfikacji walorów w portfelu inwestora.

§       Obserwacja zagranicznych rynków kapitałowych pozwala lepiej poznać mechanizmy i zależności występujące na krajowym rynku.

§       Stopy zwrotu z zagranicznych papierów wartościowych często przewyższają stopę zwrotu z krajowych instrumentów (bo im większy, tym płynniejszy rynek)

 

Globalizacja inwestycji :

-          Brak granic- integracja społeczno-polityczna.

-          Błyskawiczny przepływ informacji oraz kapitałów (media, internet)

-          Rozwój techniki (przenośne komputery, możliwość realizacji transakcji przez telefon)

-          Korelacja pomiędzy rynkami kapitałowymi

-          Międzynarodowe środki płatności- karty kredytowe

-          “Międzynarodowe waluty”- dolar, euro, jen

 

27.    Globalne rynki kapitałowe

-          Rynek amerykański (wiodący, największy, najbardziej płynny) udział amerykańskiego rynku papierów wartościowych jest obecnie mocniejszy, niż w latach poprzednich i trend ten będzie się pogłębiał.

-          Rynek japoński- silnie powiązany handlowo i kapitałowoz amerykańskim

-          Rynek europejski- “Stara Europa” (Niemcy, Francja) i rynki “wschodzące” energy markes

-          Rynek chiński- made in China- rosnące znaczenie i potencjał

-          Rynek rosyjski (??- nie do końca, bo nie jest to rynek wolny) Jest bardzo duży (ważny) ale to nie jest do końca rynek globalny.

 

28.    Inwestorzy o charakterze globalnym

-          Podmioty gospodarcze o charakterze międzynarodowym- korporacje. Dysponują potężnym kapitałem.

-       &#...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin