Wąskie ramy kursu logiki dla prawników nie pozwalają zająć się historią rozwoju /logiki1. -Należy podkreślić, że w rozwoju współczesnej logiki udział uczonych polskich jest bardzo istotny i ceniony na całym świecie. Powinno być więc nasza ambicją, aby również powszechny poziom kultury logicznej ludzi wykształconych był w naszym kraju odpowiednio wysoki, jakkolwiek so_ to sprawy w znacznym ^JłEliyłJ:^ siebie niezależne.
Szereg informacji historycznych zob. Mała Encyklopedia Logiki, Wrodaw-Warszawa-Kraków l^70-
Opanowanie niezbędnych wiadomości z zakresu elementarnej logiki, a co znacznie ważniejsze umiejętności posługiwania się nimi w praktyce pracy myślowej, wymaga dużej aktywności myślowej studenta i należytej organizacji pracy wiasnej. Doświadc/enia dotychczas zebrane prowadzą do sformułowania następujących wskazań, których każdy student uczący się. logiki skrupulatnie powinien przestrzegać.
1. Nie można opanować materiału w ciągu kilku drą, choćby ktoś poświęcał cały dzień na naukę; trzeba się uczyć przez dłuższy okres czasu, systematycznie poświęcając codziennie choćby pot godziny.
_. Logiki nie można się nauczyć czytając cały podręcznik od początku do końca choćby dziesięć razy. Trzeba sit; uczyć rozdziałami i dopiero wtedy, gdy się w pełni opanuje materiał z danego rozdziału, brać się można do rozdziałów następnych.
.">. Aby sprawdzić, czy materia! danego rozdziału zosta) już w pełni opanowany, należy w odrębnym zeszycie-starannie rozwia/ywać zadania wskazane po danym rozdziale. Odpowiedzi należy formułować w postaci w pełni rozwiniętych '/.dań, a nie w postaci skrótowej. Odpowiedź należy uzasadnić. Kto ma pewność, że zrozumiał i nałożycie rozwiążą! 80-90% zadań dotyczących danego rozdziału, ten może rozpoczynać studiowanie następnego rozdziału.
4. Aby mieć pożytek 7. nauki logiki, trzeba nie tyle uczyć się pamięciowo definicji i praw logicznych,ile starać się je całkowicie i dokładnie zrozumieć: ten, kto dobrze zrozumie, o co w danej kwestii chodzi,na pewno nic zapomni formułek, które same przez się nie s;; najważniejsze.
5. Aby skontrolować, czy rozumie się jakieś pojęcie, trzeba przed rozpoczęciem nauki w danym dniunapisać, nic patrząc do książki, definicje pojęć, z którymi zapoznaliśmy się w dniach poprzednich. Po•zapisaniu sobie tych definicji, należy je porównać z definicjami podanymi w podręczniku, zastanawiającsię, czy różnice są istotne, czy nieistotne, i ewentualnie, na czym polega popełniony bla,d. Powtórzyć tutrzeba jesce/e raz, że nie należy uczyć się delinicji pamięciowo, lecz dochodzić do ich opanowania przezich samodzielne formułowanie i kontrolowanie błędów w tych sformułowaniach.
6. ilekroć pod.tne są przykłady ilustrujące tok wykładu, tylekroć należy starać się wyszukać odpo-1więdnie przykłady własne i notować je sobie; w razie wątpliwości, czy przykład jest trafnie dobrany —przedyskutować to z kolegami, a w razie konieczności — prosić o wyjaśnienie na konsultacji.
7. Stale należy sobie notować na osobnych kartkach wszystkie nasuwające się niejasności lub wątpliwości, i n. możliwie w formie konkretnych pytań. Ułatwi to należyte zorganizowanie ewentualnych konsultacji. i;dyż olLYymujac pytania na kartkach prowadzący konsultacje może uporządkować je w taki sposób, by jak najlepiej wykorzystać czas przeznaczony na udzielenie wyjaśnień.
S. Najlepiej uczyć się logiki w zespołach .1-4 osobowych, które pracują w ten sposób, że po samodzielnym przestudiowaniu materiału i samodzielnym rozwiązaniu zadań przez członków zespołu spotykają, się, oni raz na tydzień lub co najmniej raz na dwa tygodnie, aby wzajemnie przepytać się z materiału poznanych już rozdziałów i omówić wątpliwości.
9. Poszczególne partie materiału należy przyswajać bezwzględnie w terminach wskazanych planemnauki, gdyż nadrobienie opóźnień może być z czasem bardzo trudne, a studiującym nu studium zaocznymuniemożliwia należyte korzystanie z wykładów i ćwiczeń odbywających się w danym okresie.
10. Przed zajęciami z logiki należy choćby pobieżnie przejrzeć następne rozdziały, gdyż ułatwi tow zrjacznym stopniu korzystanie z wykładu czy ćwiczeń.
Wskazane tu sposoby uczenia się logiki wymagają dtiżego wysiłku zwłaszcza od samouków, ale bierne, pamięciowe „obkuwanie się" logiki jest bezowocnym marnowaniem czasu.
WSFiZ-Psychologia