Scenariusz zajęć przedszkolnych 6-latki Nasi rówieśnicy z innych krajów..doc

(5178 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ PRZEDSZKOLNYCH

SCENARIUSZ ZAJĘĆ PRZEDSZKOLNYCH

 

Temat dnia: Nasi rówieśnicy z innych krajów.

 

Cel główny:

·        zapoznanie dzieci z życiem rówieśników w innych krajach.

 

Cele operacyjne:

Dziecko:

·        potrafi bawić się z całą grupą;

·        uważnie słucha wierszy i opowiadań;

·        potrafi wypowiedzieć się dany temat;

·        osłuchuje się z pojęciami: Ameryka Północna, Indianin, Afryka, Murzyn, Azja, Japonka, Grenlandia, Eskimos, Europa, Polak;

·        prawidłowo śpiewa piosenki i powtarzające się sekwencje wierszy i zabaw;

·        poprawnie wykonuje działania matematyczne w zakresie 10.

 

Metody:

·        czynne: kierowanie działalnością dziecka, zadań stawianych do wykonania;

·        słowne: żywego słowa oraz objaśnienia;

·        oglądowe: obserwacji i pokazu;

 

Formy pracy:

·        zabawy kierowane zbiorowe i indywidualne.

 

Pomoce:

ilustracje przedstawiające mieszkańców Ameryki Północnej, Afryki, Japonii, Grenlandii, płyta z piosenkami dla dzieci, wzór „króliczka” wykonanego metodą origami, papierowe kartki, karty pracy.

 

Przebieg:

I. Czynności organizacyjno-porządkowe, poznanie dzieci.

Zabawa integracyjna: Ja jestem ja”.
Dzieci maszerują po kręgu. Na sygnał nauczyciela każde dziecko (po kolei),
wypowiada swoje imię, mówiąc:

„ja” (tupnięcie prawą nogą),

„jestem” (tupnięcie lewą nogą),

„Ela” (podskok na obu nogach).

 

II. Wprowadzenie do tematu zajęć.

Opowiadanie o dwóch światach: pierwszym, w którym wszystko jest takie same, każde dziecko jest identyczne, wygląda i zachowuje się tak samo, mówi tym samym językiem. Dzieci odpowiadają na pytania:

-         Czy według was taki świat byłby fajny, czy też nie?

-         Czy chcielibyście żyć na takiej planecie?

-         A jak byście rozpoznawali swoich rodziców?

Drugi świat jest identyczny jak ten w którym żyjemy, mieszkamy w różnych krajach, mamy różne domy, różnimy się pod względem płci, kolory skóry, włosów, oczu, mówimy w różnych językach.

-     Czy taki świat nie jest bardziej interesujący?

 

III.      Podróż dookoła świata

Dzieci ustawiają się w „pociąg”. W rytm piosenki „Jedzie pociąg z daleka” maszerują po sali. Kiedy muzyka przestaje grać oznacza to, że dojechali do stacji. Na każdej z nich, poznają jej mieszkańca i wykonują odpowiednie zadania.

 

STACJA I 

AMERYKA PÓŁNOCNA – INDIANIN (Ryczący Bawół)

Nauczycielka przedstawia dzieciom postać Indianina i jego domu.

 

 

To nasz przyjaciel czerwono skóry,

Ryczący Bawół - zwą go niektórzy.

Razem z indiańską rodziną swą

mieszka w wigwamie - to jego dom.


Znacie go z filmów o Indianach,

którzy w skórzanych chodzili ubraniach.

A gdy na łowy szli na bizony

to malowali na twarzach wzory.


Kiedy przy ogniu wspólnie siadali

to fajkę pokoju wypalali.

Z łuku strzelali, konno jeździli

i wtedy bardzo szczęśliwie żyli.

 

 

Tekst o życiu Indian.

Indianie byli pierwszymi mieszkańcami Ameryki. Żyli oni w plemionach, na czele których stali wodzowie. Indianie najczęściej mieli czarne długie włosy, śniadą cerę, nosili głównie ubrania uszyte ze skóry, a mężczyźni zakładali pióropusze. Obecnie Indianie żyją w rezerwatach i chociaż ich życie nie przypomina dawnych czasów, to jednak niektóre zwyczaje zachowali do dziś.

 

Zadanie dla dzieci: Taniec w rytm muzyki indiańskiej.

 

 

STACJA II

AFRYKA – MURZYNEK BAMBO

Nauczycielka przedstawia dzieciom postać małego Murzynka.

Zadanie dla dzieci: Uważne odsłuchanie wiersza Juliana Tuwima pt.: „Murzynek Bambo”, odpowiedź na pytania dotyczące tekstu.

 

Murzynek Bambo w Afryce mieszka,

Czarną ma skórę ten nasz koleżka.

Uczy się pilnie przez całe ranki

Ze swej murzyńskiej pierwszej czytanki.

A gdy do domu ze szkoły wraca,

Psoci, figluje – to jego praca.

Aż mama krzyczy: „Bambo łobuzie!”,

A Bambo czarną nadyma buzię.

Mama powiada: „Napij się mleka”,

A on na drzewo mamie ucieka.

Mama powiada: „Chodź do kąpieli”,

A on się boi, że się wybieli.

Lecz mama kocha swojego synka,

Bo dobry chłopiec z tego Murzynka.

Szkoda, że Bambo czarny wesoły,

Nie chodzi razem z nami do szkoły.

 

 

- Czy wiecie gdzie mieszka Murzynek?

- Co robi Bambo po powrocie ze szkoły?

- Czemu Murzynek ucieka na drzewo? A czemu nie chce się kąpać?

 

Ciekawostki o Afryce:

Afryka jest zamieszkana przez ludzi o różnym kolorze skóry. Mieszkańcami znacznej większości tego kontynentu jest ludność rasy czarnej, dlatego region ten nazywamy czarną Afryką. W samym sercu afrykańskiej dżungli mieszkają najmniejsi ludzie świata -

Pigmeje. Jako osoby dorosłe mają oni około 130 - 150 cm wzrostu.

 

 

 

STACJA III

AZJA – JAPONIA (Kiem-an-fu)

Nauczycielka przedstawia mieszkańca stacji 3, którym jest mała Japonka Kiem-an-fu.

 

Jestem mała Kiem - an - fu.

Szybko zrywam się ze snu.

Na śniadanie zjadam ryż

i do szkoły biegnę dziś.
 

Tam się uczę pisać znaki.

Każdy znak to wyraz jakiś.

Znaków trzy tysiące jest,

z góry w dół je piszę też.


Chętnie słucham o swym kraju,

Który słynie z samurajów.

Wiem,  że najcenniejszy w świecie

pokój jest i radość dzieci.

 

Japonia:

Daleko na wschodzie Azji leży Japonia. Nazywamy ją Krajem Kwitnącej Wiśni, gdyż niemal w całym państwie możemy spotkać mnóstwo tych drzew. Japonia zwana jest również Krajem Wschodzącego Słońca. Japończycy słyną na świecie z wielu pięknych tradycji. W czasie świąt i uroczystości zakładają swoje tradycyjne stroje - kimona, które przypominają szlafroki. Spotykając się na wspólnych posiłkach, klęczą wokół niskiego stołu, a jedząc potrawy z ryżu posługują się pałeczkami.

 

Zadanie dla dzieci: Wykonanie „króliczka” metodą origami.

 

 

STACJA IV

GRENLANDIA – ESKIMOSEK ODARPI

Prezentacja małego chłopca przez nauczycielkę.

 

 

Hej, saneczki ciągną pieski

Eskimos pogania

Z zimna w oczach stają łezki,

Ciepło od biegania.

Oj, pingwinie na bok zmykaj

Bo Eskimos jedzie

Do niedźwiedzia polarnego

Po solone śledzie.

A ty zorzo świeć wesoło

Gdy Eskimos jedzie

Z foką, która bardzo lubi

Posolone śledzie.

 

 

Po wysłuchaniu utworu dzieci odpowiadają na pytania:

- Czy wiecie o jakich zwierzętach była mowa w wierszu?

- Czy w Polsce też mieszkają takie zwierzęta?

- W jakich miejscach, w naszym kraju możemy spotkać te zwierzęta?

 

 

 

Eskimosi:

Eskimosi żyją w rejonie Bieguna Północnego. Ubierają się w kurtki, spodnie uszyte z foczej skóry, które doskonale chronią przed zimnem i wiatrem. Tam gdzie mieszkają Eskimosi, lody nie topnieją przez większą część roku, dlatego poruszają się oni głównie skuterami śnieżnymi i saniami ciągniętymi przez psy.

 

Zadanie dla dzieci:

Rozwiązanie zadań matematycznych.

 

STACJA V

EUROPA – POLAK

W taki sposób dzieci odwiedziły swoich kolegów, ale już wróciliśmy do naszej sali. Dyskusja na temat ulubionych zabaw dzieci?

 

Zadanie dla dzieci:

Wspólne wykonanie pokazywanej piosenki pt.: „Biały słoń”.

 

Z pewnością dobrze wiesz,

Że siedem gór jest gdzieś,

Za siódmą wielki zwierz

Na rower wsiadł i gna.

Ojej to biały słoń,

Do niego szybko goń,

Ma trąbę tam gdzie nos

I ogon w skos.

 

IV. Ewaluacja zajęć

Dzieci słuchając piosenkę Majki Jeżowskiej pt.: „Wszystkie dzieci nasze są” malują portret ulubionego bohatera dzisiejszej wyprawy dookoła świata.

Wystawa prac dzieci.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Policz wszystkich przyjaciół Eskimoska i wpisz do okienek ich cyfrę.

 



































                                                                         





















                                                            

Obrysuj pętlą tylu Eskimosów, ile wskazuje cyfra obok.

 

 

   6                                              

                                                     



 

9                                                 

                                                     



3                                                 

                                                     

Policz pingwiny. Podaj, ile ich jest. Gdzie jest więcej pingwinów? Wstaw znak „ < ” , „ > ”  lub „ = ”.

 

A)

                       

 

 

 

    ..........................................          ..........          ..............................................

 

 

 

 

B)

                                       

 

 

 

..........................................          ..........          ..............................................

 

 

 

C)

                                 

 

 

 

 

       ..........................................          ..........          ..............................................

 

 

 

 

D)

 

                                          

 

 

 

 

 

             ..........................................          ..........          ..............................................

 

 

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin