KONSPEKT ZAJĘĆ GRUPY.doc

(262 KB) Pobierz
KONSPEKT ZAJĘĆ GRUPY

KONSPEKT ZAJĘĆ GRUPY  REWALIDACYJNO – WYCHOWAWCZEJ

 TEMAT TYGODNIA: Owoce

TEMAT DNIA: Jabłko

CELE ZAJĘĆ:

Ø     budowanie zaufania i poczucia bezpieczeństwa  na zajęciach;

Ø     rozwijanie umiejętności śledzenia wzrokiem przedmiotów poruszających się w polu widzenia;

Ø     rozwijanie umiejętności chwytania i wypuszczania przedmiotów z ręki;

Ø     rozwijanie umiejętności czworakowania (samodzielnego chodzenia) we wskazanym kierunku;

Ø     poprawa odbioru bodźców smakowych (słodki-kwaśny);

FORMY PRACY: zbiorowa jednolita,

                               indywidualna zróżnicowana wielopoziomowo.

METODY PRACY: stymulacja polisensoryczna, elementy metody Ch. Knilla;

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: lampka zapachowa, oliwka, świeca, suche liście, 

                                                suszarka, dzwonki rurowe, kolorowe chusty, miód,

                                                jabłka;

PRZEBIEG ZAJĘĆ: 1. Powitanie

                                   2. Zajęcia z samoobsługi

                                   3. Poranny krąg

                                   4. Ćwiczenia zasadnicze

                                   5. Pożegnanie

 

 

Etap

Przebieg zajęć

Indywidualizacja

1.

Powitanie- uściśnięcie dłoni każdego dziecka

ucz IV odpowiada kiwnięciem głowy.

 

2.

a)      Ćwiczenia z zakresu  usprawniania czynności

 karmienia i nauki samodzielnego jedzenia

 

 

 

 

b) Ćwiczenia z zakresu współdziałania przy czynnościach mycia i nauki samodzielnego mycia

a) ucz .I -picie z łyżeczki;

    ucz II- prowadzenie łyżki do ust;

    ucz. III – wprowadzanie widelca do  ust;

     ucz. IV - ścieranie ze stołu

 

b)     ucz. I – otwieranie buzi przy 

                     myciu zębów;

     ucz. II -  chwytanie mydła;

     ucz. III- namydlanie rąk;

     ucz. IV – szczotkowanie zębów.

3.

Zajęcia porannego kręgu – elementy wybrane,  pora roku  JESIEŃ:

a)      zapalenie lampki zapachowej o zapachu     

lawendy;

b)     obejście z lampką kręgu dzieci;

c)     Śpiewanie powitalnej piosenki, w której wymienia się imię każdego dziecka i jednoczesne masowanie dłoni oliwką zapachową;

d)     Spotkanie z żywiołem – rozwiewanie zimnym powietrzem suszarki suchych liści, tkanin na ścianach i suficie, rozwiewanie dzieciom włosów zabawkami mobilnymi;

e)     Demonstracja instrumentu muzycznego – dzwonki rurowe, gra N-el, później kolejno dzieci;

f)      Zakładanie na głowy dzieci kolorowych chust- następnie dzieci same ściągają chustę z głowy;

g)     Zastosowanie bodźców smakowych- smakowanie miodu;

h)     Gaszenie lampki zapachowej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.

a)       elementy programu aktywności Ch. Knilla;

 

 

 

 

 

b)     ćwiczenia motoryki dużej, motoryki małej, percepcji wzrokowej, percepcji smakowej:

 

-         wodzenie wzrokiem za różnokolorowymi jabłkami poruszającymi się w polu widzenia dziecka;

-   ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin