SCENARIUSZ ZAJĘC W PLACÓWCE RESOCJALIZACYJNEJ
I FAZA PLANOWANIA
Prowadzący: Aleksandra Gucwa
Temat: Poznajmy się!
Miejsce zajęć: Placówka resocjalizacyjna dla młodzieży
Czas: 120 min
Nr zajęć w POR: 1
Ilość osób: 12-15
Cele zajęć:
1. Poznawcze: lepsze poznanie siebie, wzajemne zrozumienie, poprawa komunikacji, poznanie cech innych osób, rozwijanie przyjaznych stosunków między wychowankami.
2. Resocjalizacyjne: wskazanie korzyści ze współpracy, tworzenie atmosfery życzliwości i bezpieczeństwa, silne zmotywowanie wychowanka oraz podniesienie jego samooceny.
Metody pracy:
- Zabawowe: gry i zabawy
- Słowne (dyskusja, opis)
- Aktywizujące
Formy podziału wychowanków: zbiorowa, pary, grupy
Formy prowadzenia zajęć: forma gier i zabaw
Środki:
- Czasopisma, gazety
- Nożyczki
- Tablica
- Kreda
- Kartki i większe arkusze papieru
- Długopisy lub flamastry
- Krzesła
Literatura:
1. Merytoryczna
1 Słysz Stefan, Gry i zabawy
2 Luvmour J. i B, 49 gier i zabaw: scenariusze dla rodzin, przedszkoli, szkół, kolonii i obozów wypoczynkowych
3 Vopel K.W.: Gry i zabawy integracyjne dla dzieci i młodzieży
4 Jolanta Rajewska, Grupa bawi się i pracuje
2. Metodyczna
1. Czapów Czesław, Pedagogika resocjalizacyjna
2. Hołyst Brunon, Problemy młodego pokolenia. Studium z zakresu profilaktyki społecznej
3. Pospiszyl Irena, Przemoc w instytucjach opiekuńczo – wychowawczych, Resocjalizacja: teoretyczne podstawy oraz przykłady programów oddziaływań
4. Pytka Lesław, Pedagogika resocjalizacyjna wybrane zagadnienia teoretyczne i metodyczne
II FAZA REALIZACJI
Tok zajęć
Organizacja zadań
Czas
Czynności prowadzącego
Czynności wychowanków
Uwagi
Cześć organizacyjna
10 min
Powitanie, zbiórka wychowanków.
Wychowankowie przygotowują klasę do zajęć.
Ustalenie zasad dot. bezpieczeństwa i kultury zachowania
Cześć tematyczna
15 min
5 min
Prowadzący prosi dwóch podopiecznych o rozdanie grupie kartek i długopisów.
Nauczyciel wyjaśnia zasady zabawy.
...
renata.misia