FENG SHUI W DOMU.docx

(23 KB) Pobierz

PODZIAŁ POMIESZCZEŃ

 

W dużych domach najczęściej spotykanym błędem jest brak podziału na poszczególną (oddzielną) przestrzeń. Według zasad feng shui domu każde pomieszczenie powinno posiadać zauważalną granicę obdzielającą każdą przestrzeń od innej oraz posiadać charakter danego pomieszczenia odpowiedni dla jego funkcji użytkowych. Niestety bardzo często pomijamy zasady feng shui domu tworząc jednolitą przestrzeń jako partner domu.

Postępując zgodnie z zasadami Feng shui tam gdzie znajduje się kuchnia to wystrój i urządzenia, które się w niej znajdują: meble, obrazy i inne powinny podkreślać jej charakter. Musimy wiedzieć, że jest to kuchnia i gdy brakuje nam miejsca (tak jak to ma miejsce w blokach) jadalnia w kuchni powinna mieć oddzielną przestrzeń lub choćby wizualnie od niej być oddzielona. Brak podziału na poszczególne pomieszczenia (przestrzenie) najczęściej napotykam w nowych przestronnych domach gdzie zadbano o to, aby do każdego pomieszczenia był bezpośredni dostęp. Brak podziału na oddzielne przestrzenie powoduje chaos energetyczny a tym samym życiowe problemy. Bardzo często jest tak, że stojąc w salonie mam do czynienia z pomieszczeniem wypoczynkowym i jadalnią lub kuchnio-jadalnią. Nic też dziwnego, że w takim domu goście domagają się posiłku lub nawet przychodzą tylko po to zamiast pogawędki. W sytuacji, gdy pani domu takich posiłków nie będzie przygotowywać nadchodzi koniec odwiedzin i życia towarzyskiego. Urządzając dom musimy uwzględnić jego charakter już na samym początku jego budowania. Podział pomieszczeń (wyznaczenie granic) jest bardzo istotny, ponieważ dzięki temu to od nas zależy czy goście skorzystają z tego pomieszczenia czy też nie. Przykładowo, gdy jest brak podziału pomieszczeń na salon, jadalnie i kuchnię to siedząc w salonie mamy nieodpartą chęć przekąszenia czegoś. Nie jest istotne, co (czy to ma być schabowy lub chipsy) po prostu jesteśmy głodni a co dopiero goście, którzy w salonie będą siedzieć parę godzin. O czym będą myśleli przez cały czas? – o jedzeniu. Oczywiście podział pomieszczeń w zależności na ich charakter jest również istotny dla bezkolizyjnego przepływu energii Chi a tym samym odżywczego jej oddziaływania na mieszkańców. Energia Chi powinna wpływać do każdego pomieszczenia oddzielnie. Gdy mamy do czynienia z otwartą przestrzenią salonu i jadalni lub jadalni i kuchni zamiast budowania ścian można dokonać optycznego podziału pomieszczeń. Istnieje parę sposobów optycznego oddzielania części pomieszczeń od siebie. W odpowiedzi na powtarzające się pytania jak dokonać podziału pomieszczeń podpowiadam parę przykładów.

1. Prostego podziału pomieszczeń można dokonać z pomocą dwóch różnych kolorystycznie podług lub choćby odmiennych ich wzorów. I tak, gdy mamy do czynienia z kuchnią i jadalnią prosty podział na oddzielne przestrzenie uzyskamy układając terakotę w kuchni a jadalni panele. Uzyskany w ten sposób prosty podział będzie czytelny. Linia połączenia obu pokoi stanie się linią (granicą) dzielącą oba pomieszczenia.
2. Takiego samego prostego podziału pomieszczeń można uzyskać poprzez zastosowanie różnych wzorów terakoty jej kolorów oraz różnego sposobu jej ułożenia. Ten sam podział pomieszczeń uzyskamy stosując odmienną fakturę i kolorystykę paneli czy parkietu.
3. Dywan ułożony w rejonie wypoczynkowym może pełnić funkcję podziału pomieszczeń oddzielając miejsce pracy od wypoczynku. Bardzo często w mieszkaniach miejsce do pracy jest tym samym, co wypoczynku nic też dziwnego, że nie mamy czasu dla rodzinny. Dokonując optycznego podziału pomieszczenia dokonamy również wyboru na czynności ważne i ważniejsze.
4. Oczywiście można dokonać podziału pomieszczeń z pomocą odmiennych kolorów ścian uwzględniając charakter pomieszczenia i energetykę barwy może dać podobny efekt, lecz zastosowany równocześnie z podłogą będzie pewniejszy.
5. Podzielić przestrzeń można również z pomocą grubej linii namalowanej na ścianie po obydwu stronach z tym, że linia taka również musi znajdować się na suficie.
6. Dobrym sposobem, (lecz mniej skutecznym) jest zaznaczenie linii podziału pomieszczeni poprzez odpowiednie ustawienie roślin doniczkowych. Kwiaty w doniczce (większych rozmiarów, aby były widoczne) postawione na podłodze lub zawieszone pod sufitem pełnić mogą funkcję żywej ściany dzielącej pomieszczenia. Problemem z takim ich zastosowaniem polega na tym, że muszą one zawsze stać lub wisieć w tym samym miejscu, aby stanowiły istotną barierę. Okazuje się, że nie zawsze jest to do wykonania.

Dzielenie pomieszczeń - wyznaczanie granic może być dokonany za pomocą mebli lub światła.

1. Barek oddzielić może kuchnię od jadalni
2. Kanapa stojąca tyłem do jadalni lub komoda dostępna z obu stron oddzielić może od niej salon, lecz ograniczeniem może być powierzchnia pokoju, jego układ i funkcjonalność.
3. Prosty podział pomieszczeni można uzyskać z pomocą światła i najprościej można tego dokonać z pomocą modnych obecnie halogenów umieszczonych w prostej linii w suficie. Równie prosty podział przestrzeni można uzyskać stosując odmienne oświetlenie w każdym z pomieszczeń.

Najprościej jednak podzieli pomieszczenia próg, o którym obecnie już zapomnieliśmy. Zastosowanie progu jest skuteczne i nie wymaga dużego nakłady finansowego. Próg mieszkania lub pokoju uzyskamy poprzez inną fakturę terakoty niż zastosowanej na istniejącej podłodze lub takiej samej, lecz odmiennego koloru. Dawniej starano się, aby próg przy drzwiach wejściowych był wyskoki, ponieważ stanowił on barierę przed złem. Być może uznamy takie twierdzenie za zabobon, lecz według Feng shui negatywna energia jest ciężka i dlatego też płynie przy ziemi. Stosując próg w poszczególnych pomieszczeniach nie pozwolimy na jej rozprzestrzenianie po całym mieszkaniu lub domu. Dlatego istotne znaczenie nabiera próg w tak kontrowersyjnym pomieszczeniu, jakim jest łazienka czy WC. Bardzo często jest tak, że łazienka i przedpokój czy korytarz jest wykonany z tej samej terakoty, co według zasad Feng shui jest dużym błędem. Tak jak wspomniałem wcześniej tak jednolite ułożenie podłogi stanowić będzie jedną przestrzeń. Zasady feng shui domu mówią jednoznacznie. To, co jest najważniejsze w domu należy podkreślić mniej ważne lub wstydliwe ukryć. Dlatego czasami ręce mi opadają widząc łazienkę urządzoną z rozmachem a w kuchni znajduje się poobijana kuchenka lub niesprawny palnik.
Nieliczni konsultanci stosują remedia feng shui, aby uzyskać wizualny (optyczny) podział pomieszczeń. Uważam jednak, że to, co naturalne (i pewne) jest właściwsze i skuteczniejsze, dlatego też o remediach feng shui tutaj nie wspominam. Zresztą moje stanowisko dotyczące gadżetów typu remedia feng shui już wcześniej określiłem. Inna możliwość podziału pomieszczeń to tak zwana technika odwracania uwagi. W feng shui domu zwraca się uwagę na to, aby zaprojektować przestrzeń tak, aby nie trzeba by było stosować elementów dodatkowych (uzupełniających). Dlatego też technika odwracania uwagi będzie opisana innym razem.

Mirosław Mazur

 

 

Wejście do domu - zagrożenia.

Najlepiej, gdy drzwi wejściowe otwierają się do jego środka, ponieważ w tedy wprowadzamy do wewnątrz pozytywną energię Chi. Dzięki temu szczęście i powodzenie wchodzi do domu wraz z nami.
Parę przykładów zakłócających swobodny dopływ energii do domu.

1. Gdy wejście do domu jest zbyt duże oznaczać to może trudności finansowe gdyż energia, która wchodzi do środka zawierająca wszelkie korzyści (nie tylko materialne) zbyt szybko opuści twój dom. Tak sytuacja może oznaczać również zbytnią chciwość.
2. Wejście do domu mniejsze od drzwi wewnątrz domu mogą oznaczać sprzeczki w rodzinie o błahostki. Kłótnie mogą być wywołane przez jednego z domowników, który może uważać, że jest mniej ważny od pozostałych.
3. Wysoka latarnia przed głównym wejściem ograniczająca widok wskazywać może na niespodziewane straty.
4. Framuga jest elementem wspomagającym rodzinę i dlatego gdy jest zbyt krucha i wątła oznaczać może słabą pozycję gospodarza. Framuga jest filarem podtrzymującym stabilność rodziny i dlatego nie powinna być obdrapana i niechlujna.
5. Hydrant przed domem blokuje napływające szczęście, oraz korzyści finansowe. Może również wskazywać, że w tej okolicy na pewno pojawi się pożar zagrażający twojemu domowi.
6. Huśtawka sąsiada wycelowana w wejście do domu powoduje wahania nastrojów, oraz jest zagrożeniem dla szczęścia rodziny. W takim domu jest raz lepiej a raz gorzej.
7. Okno nad drzwiami wejściowymi wywołuje kłótnie z byle, jakiego powodu. Przy takich drzwiach dochodzi do ścierania się dwóch energii. Świeżej wchodzącej z zewnątrz oraz zanieczyszczonej opuszczającej dom.
8. Widoczny od drzwi dymiący komin to zły omen i napływ brudnej energii.
9. Parking widoczny na wprost wejścia powoduje stagnację a czasami nawet niechęć do nauki u dzieci.
10. Drzewo w kształcie litery Y wygląda jak widły i jest elementem zagrażającym.
11. Martwe lub chore drzewa w okolicy domu przysparzają chorób domownikom. Gorzej jest, gdy takie drzewo stoi blisko drzwi wejściowych. W takim wypadku może zaistnieć sytuacja, że będzie problem z wydaniem córki za mąż.
12. Zagrożenie zdrowotne wywołać może również oczko wodne z brudną wodą. Brudna i zanieczyszczona woda posiada negatywne wibracje i wpływając do domu zatruwa całe środowisko. Można to przyrównać do ubikacji, która jest usytuowana blisko drzwi wejściowych. Jeszcze gorzej może być, gdy oczko wodne jest usytuowane po stronie południowej domu gdzie panuje energia żywiołu ognia. Dochodzi przez to do starcia pomiędzy energią wody a kierunku wody i dlatego kłótnie i spory występują w takim domu.
13. Źle działająca fontanna usytuowana w pobliżu wejścia do domu wskazuje, że w życiu domowników zawsze może być coś nie w porządku.
14. Pamiętaj, że najlepiej jest gdy wejście do domu (drzwi) otwiera się do jego środka, ponieważ w tedy wprowadzamy do wewnątrz pozytywną energię Chi. Dzięki temu szczęście i powodzenie wchodzi do domu wraz z nami!!. Otwieranie drzwi na zewnątrz wywołuje pewne zawahanie a ktoś, kto takie drzwi otwiera musi dać krok do tyłu. Można powiedzieć ze zawsze jesteście krok od zwycięstwa, którego możecie nie osiągnąć. Niestety kłóci się to z naszymi przepisami przeciwpożarowymi, które mówią, że osoba uciekająca z płonącego domu będzie miała lepszą drogę do ucieczki.

Dodatki do wystroju drzwi i ich znaczenie

Lśniące mosiężne (klamki oraz tabliczki z imieniem i nazwiskiem tak powszechnie usuwane z drzwi mieszkań) są jak lustra odbijające negatywną energię od drzwi. Swoją błyszczącą powierzchnią odpędzają niepowodzenia od domu i mieszkań, ponieważ posiadają energię żywiołu Metalu, który tnie wszystko, co negatywne na kawałki. Dodatki do wystroju drzwi stosujemy rozsądnie, aby nie wyglądały jak choinka.

Są bardzo przydatne w przypadku pędzącej negatywnej energii Sha uderzającej z ulicy, lub jej tnącego odpowiednika wytwarzanego przez kanty sąsiednich budynków. Czasami jest to lepsze niż zawieszenie lusterka Ba-gua, które jest dla niektórych zbyt krępujące. Dodatki do wystroju drzwi takie jak kołatki są równie korzystne, gdy znajduje się zbyt blisko rosnące drzewo stwarzające zagrożenie lub inne niekorzystne elementy przeszkadzają w dopływie energii.

Oświetlenie drzwi frontowych.

Gdy drzwi frontowe skierowane są w kierunku (zimnym i sprzyjającym stagnacji) północnym, lub na ślepą uliczkę oświetlenie zewnętrzne może pomóc pobudzić napływ energii chi do domu. Można powiedzieć, że pomoże „przyciągnąć” do domu więcej szczęścia. W domach czy nawet przy wejściu do sklepu lub innego punktu usługowego korzystnie jest zawiesić lampy oświetlające wejście do środka. Sprzyja to zwiększonej liczbie klientów a także przyciąga korzystną energię wprost pod drzwi. Pamiętaj, że korzystna Chi jest przyciągana przez ciepłe i oświetlone miejsca a niekorzystna ciągnie do cienia lub półmroku. Dlatego też oświetlenie drzwi frontowych jest równie ważne jak i inne zasady feng shui.

 

 

Drzwi wewnątrz mieszkania lub domu

Obszerne drzwi wewnątrz mieszkania lub domu powodują aktywniejszy ruch energii, lecz nie są wskazane, gdy są większe od drzwi wejściowych. Dlatego też należy pamiętać o tym w pokoju dziennym. Bardzo często można spotkać taką sytuację, że do tego pokoju prowadzi olbrzymia przestrzeń powstała poprzez wyburzoną ścianę.

Niestety nie jest to zbyt komfortowa sytuacja gdyż cała energia będzie gromadziła się właśnie w tym pomieszczeniu. W takim przypadku resztę pomieszczeń będzie zbyt słabo zaopatrzona w energie Chi, przez co będzie cierpiała reszta domowników. Drzwi tworzą bramę pomiędzy jednym pomieszczeniem a drugim. Dlatego jeśli ich nie posiadają to stwarza to duży problem, którego nie ma jak usunąć a wszelkie środki zaradcze stosowane przez różnych konsultantów są mało skuteczne. Pamiętaj, że mniejsze drzwi wewnątrz mieszkania lub domu tworzą bardziej intymną atmosferę i dlatego powinny być stosowane w sypialni a najlepiej, gdy będą one pełne bez przeszkleń. Położenie drzwi względem środka pokoju wpływa na krążenie energii we wnętrzu i dlatego ustawione ich rzędem „na przestrzał” w długim korytarzu powoduje jej przyspieszony ruch. Taki układ osłabia jej krążenie wewnątrz domu. Dlatego też w takim korytarzu rośliny spowalniają ruch energii hamując ją, dzięki czemu jest dostarczana do innych pomieszczeń. Taki przykład można zauważyć w dawniej budowanych blokach gdzie wszystkie drzwi są ustawione w jednej linii po obu stronach a na końcu znajduje się wielkie okno. Cała energia przelatuje przez nie z wielkim impetem. Aby ją zmusić by wpłynęła do twojego mieszkania postaw kwiat po lewej ich stronie stojąc tyłem do drzwi. Oczywiście, gdy drzwi twojego mieszkania są po lewej stronie korytarza, jeśli znajdują się po stronie prawej to kwiat również musi być po prawej stronie drzwi.
Innym problemem jest wejście do pokoju i strona, na którą się drzwi otwierają. Na pewno powinny być tak zainstalowane, aby otwierały się na pokój, a nie na boczną ścianę, ponieważ wejście na ścianę uważane jest za przegraną. Takie wejście i widok ściany na wprost będzie wymuszał na tobie różne zachowanie, które mogą przeszkadzać w życiu. Może to być brak perspektyw na przyszłość lub ciągłe hamowanie swoich uczuć do innych.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin