Zbigniew i Bolesław.docx

(12 KB) Pobierz

Zbigniew i Bolesław

 

W czerwcu 1102 roku, nad trumną Władysława Hermana, doszło do sporów między Zbigniewem i Bolesławem. Sprawa dotyczyła podziału majątku po zmarłym księciu. Dzięki pośrednictwu metropolity gnieźnieńskiego doszło do ugody między braćmi. Każdy z nich objął władzę w wydzielonym jeszcze przez ojca księstwie. Niezależnie władali swoimi dzielnicami, prowadzili także odmienną politykę.

 

Zbigniew był zwolennikiem pokoju z Pomorzanami. Z kolei Bolesław podbój Pomorza uznał za główny cel swojej polityki. Organizował on wyprawy na Pomorze przechodząc przez ziemie brata. Wszystkie wyprawy odwetowe Pomorzan dotykały tylko ziem Zbigniewa. Bolesław zyskał poparcie

Rycerstwa, które bogaciło się na łupach wojennych.

 

Bolesław szukał wsparcia dla swojej polityki na Węgrzech i Rusi. Ożenił się z ruską księżniczką Zbysławą. Wraz z królem węgierskim Kolomanem prowadził antyczeską politykę. Zbigniew zaś szukał sojuszu z Czechami, co miało odciągnąć brata od Pomorza.

 

W 1105 roku książę Bolesław III najechał Czechy. Książęta czescy zostali zmuszeni zawrzeć z nim pokój. Zbigniew został oskarżony o zdradę. Brat jego zajął wtedy Wielkopolskę, a oblężony w Łęczycy Zbigniew poddał się Krzywoustemu. Starsze z braci od 1106 roku był jedynie lennikiem Bolesława, jego dzielnicą stało się Mazowsze. W 1107 roku Bolesław wyprawił się na Pomorze. Nie otrzymał jednak wsparcia od brata, za karę odebrał mu również Mazowsze.

 

W 1108 roku starszy z synów Władysława został wygnany z kraju. Popierający Zbigniewa arcybiskup Marcin został wtrącony do więzienia, ale szybko został przywrócony na stanowisko.

 

Wygnaniec został przyjęty w Czechach u Świętopełka. Książę ten był w konflikcie z Bolesławem, ale za stronnika miał Henryka V. Książę polski zaś zawarł sojusz z Kolomanem. W 1108 roku władca węgierski odpierał najazd Henryka V, Bolesław w tym czasie wyprawił się na Czechy. Wiózł ze sobą księcia Borzywoja II, wygnanego pretendenta do tronu czeskiego.

 

W roku 1109 na ziemie polskie wkroczył król niemiecki. Przystąpił do oblężenia Głogowa. Nie zdołał jednak zdobyć tego grodu. Henryk V ruszył wtedy na Wrocław, osaczony jednak przez Bolesława, udał się do Czech. W czasie odwrotu zginął Świętopełk, jego następcą został Władysław. Książę polski popierał zaś jego brata Sobiesława.

 

W 1110 roku Bolesław pokonał Czechów w bitwie pod Trutiną. Sobiesław nie został jednak osadzony na tronie. W tym czasie Henryk V był zaangażowany w konflikt z papieżem, nie mógł włączyć się w konflikt polsko-czeski. Doprowadził wtedy do kompromisu. W 1111 roku zawarto pokój z Czechami. Zbigniew i Sobiesław otrzymali od swych książąt uposażenie. Dzięki wsparciu Henryka V, Zbigniew powrócił do Polski i otrzymał jakieś księstwo lenne. Jego powrót był pełen dumy i przepychu, co budziło podejrzenia u Bolesława. Starszy brat został oskarżony o zdradę i oślepiony. Niedługo po tym zmarł.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin