semquiz_3a.doc

(42 KB) Pobierz
1

1.              Na poniższym związku wskaż wiązania wielokrotne izolowane, sprzężone i skumulowane               (gruba kropka oznacza atom węgla). (2)

2.              Wyjaśnij dlaczego sprzężony kwas poniższego ketonu jest stosunkowo trwałym               związkiem. (3)

Ładunek dodatni przemieszcza się w pierścieniu (efekt mezomeryczny), tworząc łacznie 5 struktur mezomerycznych, z których dwie są aromatyczne.

 

3.              Poniższy związek łatwo reaguje z butylolitem (silna zasada) tworząc względnie trwały               dianion. Jaka jest struktura tego dianionu i dlaczego stosunkowo łatwo powstaje? (3)

Powstaje dianion aromatyczny (2x4 + 2 = 10e) w którym ładunek ujemny jest zdelokalizowany przez układ sprzężonych wiązań podwójnych i utrwalony przez struktury mezomeryczne.

 

4.              Zakładając ich płaskość sklasyfikuj każdy z poniższych związków jako aromatyczny,               antyaromatyczny lub niearomatyczny. (3)

aromatyczny / aromatyczny / antyaromatyczny

 

5.              Jaki charakter – aromatyczny czy antyaromatyczny – mają poniższe związki. Podaj               wyjaśnienie. (3)

              a. dianion cyklooktatetraenylowy - antyaromatyczny (12e = 3x4)

                           

              b. azulen - aromatyczny (10e = 2x4 + 2)

                           

              d. chinolina - aromatyczny (10e = 2x4 + 2)

                           

 

 

6.              Dlaczego nie udało się otrzymać pentalenu i heptalenu, podczas gdy azulen i jego               pochodne są dobrze znane? (3)

Azulen jest związkiem aromatycznym (10e = 2x4 + 2), natomiast pentalen (8e = 2x4) i heptalen (12e = 3x4) są antyaromatyczne, zatem nietrwałe.

 

7.              Sklasyfikuj poniższe związki jako aromatyczne, antyaromatyczne i niearomatyczne. (3)

aromatyczny, antyaromatyczny, antyaromatyczny, aromatyczny, antyaromatyczny, aromatyczny

 

8.              Która bądź które z poniższych struktur ma (ją) największy wkład do ogólnej struktury               benzenu. Uzasadnij. (2)

Największy wkłąd mają struktury pierwsza i druga, jako struktury mezomeryczne, w których występuje sprzężenie.

 

9.              Brom przyłącza się do wiązania podwójnego w cykloheksenie bardzo łatwo, a w tych               samych warunkach z benzenem nie zachodzi żadna reakcja. Wyjaśnij. (3)

Wiązanie podwójne w cykloheksenie nie jest wiązaniem sprzężonym ani aromatycznym, jego elektrony są zlokalizowane, więc wiązanie pi, jako mniej trwałe łatwo ulega addycji,  natomiast addycja do wiązania w benzenie nie zachodzi, ponieważ w benzenie obecny jest zdelokalizowany orbital. Trwałość wiązania jest podwyższona przez obecność układu aromatycznego i mezomerię. Powstający 4,5-dibromocykloheksa-1,3-dien miałby energię wyższą niż benzen, więc entalpia tej reakcji jest niekorzystna.

 

7

Zgłoś jeśli naruszono regulamin