Scenariusz zajęć
Nazwisko i imię prowadzącej: Karolina Wandzel , Klaudia Lach
Data prowadzenia zajęć: 21.11.2009r.
Grupa wiekowa: 6-latki
Temat kompleksowy: Dary jesieni wokół nas.
Temat zajęć: Zabawy plastyczne z wykorzystaniem jesiennych liści.
Cele główne:
- Kształtowanie oraz rozwijanie sprawności manualnych,
- Rozwijanie inwencji twórczej,
- Rozwijanie wyobraźni plastycznej dziecka
Cele operacyjne:
Dziecko wie:
- jak wygląda jesienny liść,
- jakie barwy dominują jesienią w przyrodzie;
-umie:
- wymienić kilka nazw drzew liściastych,
- wykorzystać w odpowiedni sposób liście i wykonać z nich „stempelki”,
- współpracować z innymi dziećmi;
- potrafi:
- słuchać ze zrozumieniem poleceń nauczycielki,- poprawnie wykonać polecenie słowne,
- stworzyć kompozycje z liści
Metody pracy:- słowna, oglądowa;
Forma pracy:
-zbiorowa,
-indywidualna;
Środki dydaktyczne:
Liście, jesienne kwiaty, blok, kolorowe kartki, kredki, farby plakatowe.
Przebieg zajęć:
Czynności nauczyciela
Czynności dzieci
Uwagi
1. Nauczyciel wita się z dziećmi i przedstawia im temat zajęć.
2. Nauczycielka zadaje dzieciom pomocnicze pytania:
- Czy każde drzewo ma liście?
- Co dzieje się z liśćmi jesienią?
3. Nauczycielka zaprasza dzieci do pracy przy stolikach. Następnie omawia prace, która maja wykonać dzieci:
a. Dzieci malują farbami „żyłkowaną” stronę liścia i odciskają ją na pustej kartce. Starają się wykorzystać różne kolory farb, oraz wymyśleć ciekawe rozłożenie liści na kartce.
b. Dzieci kładą „żyłkowaną” stronę liścia do góry, przykładają pustą kartkę do liścia i starają się odrysować kredkami zarys liścia na kartce.
c. Dzieci przykładają liście do pustej kartki i zamalowują pustą przestrzeń między liśćmi.
d. Na wypełnionej kartce, dzieci przyklejają kolorowe liście i jesienne kwiaty, tworząc kompozycje
4. Nauczycielka zaprasza dziećmi wraz z wykonanymi malunkami/rysunkami na dywan i prosi je aby opowiedziały pozostałym dzieciom co zrobiły, oraz by wymyśliły nazwę dla swoich prac.
5. Nauczycielka zachęca dzieci do wykonania wspólnej gazetki pt: „Nasze dary jesieni”.
1. Dzieci witają się z nauczycielką.
2. Dzieci starają się wspólnie znaleźć odpowiedzi na postawione pytania.
3. Każde dziecko siada przy stoliku. Ma przed sobą pustą kartkę z bloku, farby, kredki, pędzelki, kubeczki z wodą oraz liście. Po zastanowieniu stara się dokładnie wykonać polecenie nauczycielki.
4. Dzieci chętnie wymieniają się uwagami z pozostałymi dziećmi. Ale pamiętają o tym, że gdy jedno mówi, reszta go słucha z uwagą.
5. Dzieci bardzo chętnie razem z całą grupą i nauczycielką wykonują gazetkę tematyczną.
marzenkak1988