Scenariusz zajęć plastycznych
Data prowadzonych zajęć:12.03.2010
Imię i nazwisko prowadzącego: Marzena Komendera
Grupa wiekowa:6 - latki
Temat kompleksowy: „Wiosna idzie”
Temat zajęć: „Wiosenna łąka.”
Cele główne: - wspomaganie rozwoju myślenia twórczego oraz zdolności plastycznych; - utrwalanie nazw roślin kwitnących wiosną; - poznanie nowej techniki plastycznej –wyklejanie skręconymi paseczkami- rozbudzanie wyobraźni plastycznej; - kształtowanie umiejętności wspólnej zabawy
Cele szczegółowe:
-potrafi ułożyć zagadki do ilustracji roślin i zwierząt
-potrafi samo stworzyć obraz łąki wymyślonej przez siebie
-poprawnie skręca bibułę
-potrafi w odpowiedni sposób nakleić paseczki na papier
-wykonuje swoją pracę w sposób estetyczny
- potrafi wypowiedzieć się na dany temat
Metody: słowna, czynna, oglądowa
Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa
Środki dydaktyczne: ilustracje roślin i zwierząt, skręcone paseczki bibuły, klej, nożyczki, kolorowe kartki,
Przebieg zajęć:
1.Powitanie – witam wszystkich, którzy:
lubią wiosnę; - nie lubią, gdy pada deszcz; - lubią kwiaty; - mają coś w kolorze zielonym; - chcieliby teraz biegać po łące. Powitane osoby machają ręką.
2.Tworzenie w grupach zagadek do wybranej ilustracji przedstawiającej rośliny lub zwierzęta żyjące na łące.
Można wykorzystać również podane teksty zagadek : Rankiem srebrzy się na łące Potem wysuszy ją słońce. (rosa)Na zielonej łące kwitnie ich tysiące. W swojej nazwie „sto” mają. Jak się nazywają? (stokrotka)Przy rzece leży ten dywan zielony, przeróżnym kwieciem zawsze umajony. Rosa go srebrzy wieczorem i z rana. Znasz go zapewne dostarcza nam siana. (łąka)Znacie ją na pewno wszyscy; Rzadko miewa cztery listki. Jaka to roślina? To … (koniczyna)Rosną na łące różne kwiatki: Jaskry, stokrotki i polne bratki. Rośnie też kwiatek o błękitnych płatkach i tu się właśnie zaczyna zagadka. Może zagadka, a może bajka. Jak Ci na imię? (niezapominajka)
3.Praca plastyczna
Podanie tematu pracy. - Pokaz przygotowanych wcześniej pasków o różnych długościach- Praca indywidualna: przyklejanie pasków i tworzenie z nich łąki według własnych pomysłów.
-Porządkowanie miejsca pracy- Prezentacja omówienie i ocena prac dzieci – prace można eksponować pojedynczo lub jedna obok drugiej. Otrzymamy w ten sposób pracę całej grupy zatytułowaną „Łąka”.
4.Zakończenie zajęć.
Dzieci siedząc w kręgu mówią, co im się najbardziej podobało na zajęciach, a z czym miały trudności.
marzenkak1988