pa_egaod bartasa.doc

(5520 KB) Pobierz

Dr Pałęga:

 

O metodach badania: OCT, refrakcji, angiografii fluoresceinowa. - NIŻEJ

 

1.Krotkowzrocznosc (wszystko co wiedziałam)

Rodzaj niemiarowości, Krótkowzroczność to taki stan zdol­ności skupiającej układu optycznego oka, w którym promienie równoległe (biegnące z nieskończoności) ogniskowane są przed siatkówką.

Wiąże się to niemal zawsze ze zbyt dłu­gą osią gałki ocznej. Jest to krótkowzrocz­ność osiowa. Niekiedy krótkowzroczność powstaje w wyniku nieprawidłowej (zbyt wypukłej) krzywizny poszczególnych ele­mentów układu optycznego oka. Jest to krótkowzroczność krzywiznowa. Poza anomaliami wrodzonymi rogówki lub so­czewki (microcornea, spherophakia), stan taki występuje na ogół przejściowo w wy­niku spazmu akomodacji, który może wy­stępować samoistnie (u dzieci - patrz wy­żej) lub po niektórych lekach stosowanych miejscowo (jak np. pilokarpina).
Krótkowzroczność refrakcyjna wy­stępuje wtedy, gdy wzrasta współczynnik załamania ośrodków optycznych oka. W praktyce dotyczy to soczewki i najczę­ściej występuje w przypadku rozwijającej się żąćmy jądrowej, niekiedy w przebiegu cukrzycy.

Aby promienie świetlne mogły zogni­skować się na siatkówce oka krótko­wzrocznego, muszą wpadać do oka jako wiązka rozbieżna, a więc wychodzić z punktu położonego w bliskiej odległości. Tak więc, punkt dali wzrokowej dla krót­kowzroczności równej -ID jest położony w odległości 1 m, a dla krótkowzroczności -3D - tylko 33 cm od oka. W przeciwień­stwie do nadwzroczności, w krótkowzrocz­ności nie można skompensować wady ako­modacja. Jedynie mrużąc powieki, oko krótkowzroczne obcina kręgi rozproszenia na siatkówce i poprawia ostrość widzenia. (Słowo myopia pochodzi od greckiego sło­wa „mrużyć").

Krótkowzroczność dzieli się na 3 stopnie:

      niska krótkowzroczność (zwana niekiedy „szkolną") pojawia się zwykle około 10 r.ż. i narasta w okresie dojrzewa­nia, stabilizując się najczęściej wraz z usta­niem wzrostu oka - około 20 r.ż. Nie prze­kracza ona na ogół poziomu -3 D,

      średnia krótkowzroczność zaczyna się zwykle we wcześniejszym okresie ży­cia i osiąga poziom od -6 do -8 D,

      wysoka krótkowzroczność pojawia się często we wczesnym dzieciństwie i osią­ga wartości kilkunastu, a nawet kilkudzie­sięciu dioptrii. Cechuje się ona patologicz­nie długą osią gałki ocznej, która w wyniku zmian zwyrodnieniowych w powłokach oka z kuli staje się niemal bryłą cylindryczną.

     Istotą wysokiej krótkowzroczności jest jej postępujący i zwyrodnieniowy charak­ter, powodujący powstawanie w ciągu ży­cia licznych ognisk zanikowych naczyniów-kowo-siatkówkowych, obejmujących tylny biegun oka i mogących powodować spadek ostrości wzroku (mimo korekcji optycznej) do poziomu praktycznej ślepoty (patrz roz­dział 8).

      Wysoka krótkowzroczność jest więc przede wszystkim uwarunkowaną gene­tycznie chorobą degeneracyjną o postępu­jącym charakterze, związaną z wydłuże­niem się osi gałki ocznej, czego skutkiem jest narastanie krótkowzroczności. Towa­rzyszące naturalnemu rozwojowi choroby zmiany zwyrodnieniowe dna oka powodu­ją, że obniżonej ostrości wzroku nie moż­na skompensować, korygując wadę refrak­cji ani optycznie, ani chirurgicznie.

 

OGÓLNIE O BADANIU WAD REFRAKCJI:

Subiektywna metoda badania wady refrakcji opiera się na regule Dondersa,. mówiącej, że najsłabsza soczewka rozpraszająca, która już pozwala na uzys­kanie prawidłowej ostrości wzroku, jest miarą krótkowzroczności, a najmocniejsza soczewka skupiająca, która jeszcze utrzy­muje prawidłową ostrość wzroku - miarą nadwzroczności.

Metoda ta jest stosowna podczas spraw­dzania ostrości wzroku w dal. Widzenie nieodpowiadające normie jest korygowane -jeśli podejrzewa się krótkowzroczność -soczewkami rozpraszającymi, począwszy od najsłabszych i stopniowo zwiększając ich moc w tym zakresie, w którym następu­je poprawa.

Przy nadwzroczności przeciwnie - po­winno się rozpoczynać korekcję od soczew­ki zbyt silnej w stosunku do stopnia obniże­nia ostrości wzroku, aby - stopniowo zmniejszając jej moc, dojść do wartości naj­lepiej poprawiającej ostrość obrazu. Chodzi bowiem o wyłączenie akomodacji przez wyeliminowanie jej celowości korekcją zbliżoną do wartości hypeimetropia totalis.

 

Korekcja okularowa jest najpowszechniej stosowaną formą wyrównywa­nia wad refrakcji.

Soczewki sferyczne. W nadwzroczno­ści są stosowane soczewki wypukłe, sku­piające. Stosuje sieje także w korekcji star-czowzroczności. Krótkowzroczność wy­maga użycia soczewek wklęsłych, rozpra­szających wiązkę światła.

 

 

CIEKAWOSTKA (DO ZAĆMY I OPERACJI SOCZEWKI)

Pseudofakia, czyli stan po wszczepie­niu sztucznej soczewki, jest związana z brakiem zdolności akomodacji. Moc wszczepianej soczewki zostaje przed ope­racją obliczona na podstawie indywidual­nych parametrów fizycznych oka i może odpowiadać normowzroczności, która za­pewnia prawidłową ostrość wzroku w dal, ale powoduje konieczność stosowania oku­larów do czytania oraz pracy z bliska, podobnie jak ma to miejsce przy starczo-wzroczności.

Moc wszczepu może też być odpowie­dnio większa, tak aby refrakcja oka odpo­wiadała niewielkiej krótkowzroczności, np. -2 D lub -3 D, co powoduje, że punkt dali wzrokowej jest położony w odległości 50 lub 33 cm i oko takie może dobrze wi­dzieć z bliska bez okularów. Istnieje jednak wtedy konieczność stosowania ich w dal. Taką korekcję często wybierają osoby, które wcześniej miały krótkowzroczność i były przyzwyczajone do czytania bez okularów.

 

 

 





Zaćma starcza w cukrzycy występuje wcześniej i częściej. Tak więc. mimo bra­ku dowodów, iż cukrzyca powoduje roz­wój zaćmy starczej, to jednak z pewnością przyspiesza jej rozwój.

Inny rodzaj nieprawidłowości soczewki, który może być obserwowany w przebiegu cukrzycy! to wzrost jej współczynnika zała­mania, powodujący przejściową krótko­wzroczność, Mozę być ona sygnałem alar­mowym zwracającym uwagę na istnienie nierozpoznanej cukrzycy.

 

 

 

 

2. Krótkowzroczność postępująca ( co to i najgorsze- zmiany na dnie oka i jakis guz o ktorym nie

    miałam pojęcia i nawet nie pamiętam jak sie nazywał, a który najczęściej powodował tą

    krótkowzroczność???

 

      wysoka krótkowzroczność pojawia się często we wczesnym dzieciństwie i osią­ga wartości kilkunastu, a nawet kilkudzie­sięciu dioptrii. Cechuje się ona patologicz­nie długą osią gałki ocznej, która w wyniku zmian zwyrodnieniowych w powłokach oka z kuli staje się niemal bryłą cylindryczną.

     Istotą wysokiej krótkowzroczności jest jej postępujący i zwyrodnieniowy charak­ter, powodujący powstawanie w ciągu ży­cia licznych ognisk zanikowych naczyniówkowo-siatkówkowych, obejmujących tylny biegun oka i mogących powodować spadek ostrości wzroku (mimo korekcji optycznej) do poziomu praktycznej ślepoty (patrz roz­dział 8).

      Wysoka krótkowzroczność jest więc przede wszystkim uwarunkowaną gene­tycznie chorobą degeneracyjną o postępu­jącym charakterze, związaną z wydłuże­niem się osi gałki ocznej, czego skutkiem jest narastanie krótkowzroczności. Towa­rzyszące naturalnemu rozwojowi choroby zmiany zwyrodnieniowe dna oka powodu­ją, że obniżonej ostrości wzroku nie moż­na skompensować, korygując wadę refrak­cji ani optycznie, ani chirurgicznie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WYSOKA KRÓTKOWZROCZNOŚĆ ZWIĘKSZA PRAWDOPODOBIEŃSTWO WYSTĄPIENIA JASKRY, JEST TEŻ CZYNNIKIEM RYZYKA NEUROPATII JASKROWEJ!!!

 

3. Obrzęk nerwu wzrokowego( wszystkie i przyczyny) rozumiem, że chodzi o tarczę..

 

Obecnie wiadomo, że bez względu na przyczynę, która go wywołuje – zapalną bądź nie - obrzęk tarczy nerwu wzrokowego jest zawsze wynikiem zastoju aksoplazmy, spowodowanego utrudnieniem jej transportu !!!

 

- nadciśnienie (nadciśnienie złośliwe, jego późne fazy, konkretnie stopień IV)

- wzrost ciśnienia wewnątrzczaszkowego (guzy itd.)

- zapalenie wewnątrzgałkowe n. wzrokowego

- zakrzepowe zapalenie zatoki jamistej

- sarkoidoza

- w białaczkach zmiany imitujące obrzęk (ale tak naprawdę to masy nacieku)

- nadwzroczność (tu występuje tarcza zastoinowa rzekoma)

- druzy tarczy (tu występuje tarcza zastoinowa rzekoma)

 

 

A.      Budowa rogówki

 

·         Pierwszy ośrodek skupiający promienie świetlne.

·         Siła łamiąca rogówki wynosi 43 Dioptrie.

·         Wadliwa łamliwość rogówki jest przyczyną wad

·         refrakcji.

 

Funkcję optyczną warunkują:

• odpowiednia wielkość (średnica 10-13mm)

• gładka powierzchnia

• równomiernie i prawidłowo wypukła krzywizna

• całkowita przejrzystość

 

Rogówka jest zbudowana z:

– Filmu łzowego

– Nabłonka zbudowanego z 5-6 warstw komórek.

Pomiędzy komórkami znajdują się zakończenia nerwów czuciowych.

Wysoka aktywność mitotyczna i wysoki metabolizm.

Wymiana komórek co 7 dni.

– Błony granicznej przedniej (błony Bowmana)

(zagęszczenie przednich blaszek warstwy właściwej rogówki)

- Istoty właściwej (zrąb rogówki) 9/10 grubości

rogówki.

(Uporządkowany układ włókien kolagenowych.)

-- Blaszki granicznej tylnej (błony Descemeta)

(Bezpostaciowy, szklisty charakter, cienkie niteczki

Kolagenowe)

– Śródbłonka, który stanowi jedna warstwa komórek

wielobocznych ściśle do siebie przylegających.

(Komórki śródbłonka nie ulegają wymianie w ciągu życia, ich

liczba maleje z wiekiem)

 

Rogówka nie posiada naczyń krwionośnych. Unerwienie rogówki pochodzi od pierwszej

gałązki nerwu trójdzielnego.

 

B.      Wymienić ogólnie choroby rogówki

 

·         Zapalenia rogówki :                           

o        Bakteryjne zakażenia rogówki                            

o        Wirusowe zakażenia rogówki                            

o        Grzybicze zakażenia rogówki (keratomycosis)                            

o        Pierwotniakowe zakażenie rogówki przez Acanthamoeba                            

o        Uszkodzenia rogówki troficzne, z niedomykalności szpary powiekowej i spowodowane nieprawidłowością filmu łzowego                            

o        Choroby rogówki na tle immunologicznym i w schorzeniach układowych                            

·         Choroby dystroficzne rogówki                            

·         Zmiany zwyrodnieniowe i keratopatie metaboliczne                            

·         Urazowe uszkodzenia rogówki                            

 

 

 

 

 

3. Stożek rogówki, jakiego rodzaju niezborność występuje w jego przebiegu, leczenie

4. Standardowo odwarstwienie siatkówki

NIŻANKOWSKA…

 

5. Retinopatia cukrzycowa

TEŻ NIŻANKOWSKA, nie przeklejam.

 

6. Do jakich chorób oka poza retinopatią predysponuje cukrzyca

v      Zaćma starcza – nie wiadomo czy predysponuje, ale przyspiesza rozwój

v      Jaskra – zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia

v      Neuropatia jaskrowa – jw.

v      Zamazane widzenie - może być oznaką

niezdiagnozowanej cukrzycy, a także być objawem

podwyższonego poziomu glukozy we krwi. Dzieje się

tak dlatego, że gdy poziom glukozy we krwi jest zbyt

wysoki, soczewka w oku wchłania glukozę i płyn, w

skutek czego puchnie, co powoduje zamazanie widzenia.

Jest to zjawisko inne niż retinopatia i zniknie, gdy poziom

glukozy we krwi wróci do normy

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin