O wyższości oporu R nad współczynnikiem U.doc

(477 KB) Pobierz
O wyższości oporu R nad współczynnikiem U

O wyższości oporu R nad współczynnikiem U

czyli jak mierzyć „ciepłość" domu

Izolacyjność cieplną ściany, dachu lub stropu moż­na określać jedną z dwóch wartości:

v                współczynnika przenikania ciepła U (dawne „k"),

v                oporu cieplnego R.



 

Współczynnik U to po prostu odwrotność oporu cieplnego R( U = 1: R) (tabela 1), Opór ścian, da­chu i innych elementów zewnętrzne! obudowy decy­duje o tym, jak szybko będzie uciekało ciepło z nasze­go domu. Do oceny jakości termicznej przegród wystarczy zatem znać ich opór cieplny R.

 

Od lat rośnie grubość ocieplenia domów uznawanego za wystarczające

 

Tabela 1

Zależność między oporem cieplnym a współczynnikiem przenikania ciepła: większe R to mniejsze U

Opór cieplny R

[ m2 * K / W ]

Współczynnik U

przenikania ciepła

[  W / m 2 * K ]

1,00

1.00

1,50

0,67

2,00

0,50

2,50

0,40

3,00

0,34

3,50

0,29

4,00

0,25

5,00

0,20

6,00

0,17

10,0

0,10

 

Opór cieplny w krajach Unii Europejskiej i nie tylko W ubiegłym roku zostały ustanowione przez CEN (Europejski Komitet Normalizacyj­ny) unijne normy na wyroby do izolacji cieplnej. Zgodnie z tymi normami, na etykietach wyrobów izolacyjnych producent będzie zobowiązany umieścić informację o warto­ści ich oporu cieplnego R, Dzięki temu będzie można łatwo sprawdzić, ile dodatko­wego oporu cieplnego przyniesie wbudowanie konkretnego wyrobu izolacyjnego,

Opór cieplny będzie podawany z dokładnością do trzech cyfr znaczących z zaokrą­gleniem w dół co 0,05, a zatem oznakowanie produktów będzie na przykład nastę­pujące: R = 2,50; R - 1,65 itp.

We wszystkich krajach Unii Europejskiej producenci zaczynają oznaczać w ten spo­sób swoje wyroby izolacyjne od marca 2002. Oznaczenia staną się obowiązkowe w ca­łej Unii od marca 2003,

Wartości oporu cieplnego R będzie towarzyszyć litera od A1 do F, oznaczająca kla­syfikację ogniową wyrobu (A1 oznacza klasę najwyższą, czyli wyroby niepalne, a ko­lejnymi literami od B do E oznaczane będą wyroby o coraz większej palności, aż do niesklasyfikowanych wyrobów oznaczanych literą F).



 

Zmiany polskich wymagań dotyczących ochrony cieplnej budynków od II wojny światowej: maksymalne wartości l (dawne k] i minimalne R

 

Wyprzedzając wymagania unijne, niektórzy producenci wyrobów izolacyjnych w Polsce już drukują na etykietach wartości oporu cieplnego R.

Są kraje, w których już obecnie w przepisach związanych z ochroną cieplną bu­dynków podawane są wymagane wartości oporu cieplnego przegród - R. Dotyczy to np, Holandii. Belgii, Ukrainy, Czech, częściowo, także Francji. Wartość R występuje również we wspólnej międzynarodowej i europejskiej normie (obowiązującej również w Polsce): jest tam sposób obliczania izolacyjności cieplnej wyrażonej współczynnikiem U. oparty na uprzednim obliczeniu oporu cieplnego przegrody R. Niewiele zatem potrzeba, byśmy zmienili nawyki i przestawili się na ocenianie R  zamiast U.

Tak było kiedyś

Do niedawna izolacyjność cieplną domu sprawdzało się, obliczając wartości współczynników przenikania cie­pła k (U) wszystkich jego przegród zewnętrznych: dachu, ścian i stropu nad piwnicą lub - w domach niepodpiwniczonych - podłóg na gruncie. Trzeba było budować tak, żeby te współczynniki nie przekraczały wartości maksy­malnych k max, podawanych w kolejnych wersjach pań­stwowych przepisów. Kiedyś te graniczne wartości byty bardzo duże i dopiero w latach osiemdziesiątych (prawie 10 lat po kryzysie naftowym!) zaczęty maleć (rys. 1), z dużym opóźnieniem goniąc zmiany w przepisach bu­dowlanych wprowadzane w krajach zachodnich.

 

Tabela 2 Jakie powinny być przegrody w bardzo ciepłym domu

Element domu

Zalecana przez nas wartość oporu cieplnego R

Dach, stropodach i strop pod nieogrzewanym poddaszem

5.0 (nawet 6,0)

ściany zewnętrzne

4,0

Ściany ogrzewanych

wystające mniej niż 1m piwnic nad teren

2,0

wystające powyżej 1 m nad teren

2,5

Strop nad piwnica

ogrzewana

1,5

nieogrzewana

2.5

Podłoga na gruncie

z ogrzewaniem

3,0

bez ogrzewania

2,5

Podłoga nad przestrzenia wentylowana nad gruntem

4,0



Rozpoczętą w tamtym czasie edukację społeczeń­stwa w zakresie energooszczędnego budowania do­mów można w sumie uznać za udaną, świadczą o tym choćby pytania osób zainteresowanych budo­wą domu. Szukając projektu i robiąc zakupy budow­lane, pytają często: Jakie jest „ka" ścian, dachu, okien? l nikt nie ma wątpliwości, że im mniejsza war­tość współczynnika , tym lepiej,

Bardzo ciepły dom, czyli jaki?

W bardzo ciepłym domu wszystkie przegrody ze­wnętrzne są bardzo dobrze ocieplone, czyli mają duży opór cieplny. Wspólnie ze specjalistami z zakre­su ochrony cieplnej budynków ustaliliśmy listę zale­canych wartości oporu cieplnego ścian, dachów i in­nych elementów zewnętrznej obudowy nowo wznoszonych domów (tabela 2). Są one niekiedy znacznie wyższe od wymaganych przepisami, ale zapewniamy wszystkich - zastosowanie tych zaleceń na pewno się opłaci!

Państwa zadaniem będzie tylko dopilnować, by suma oporów cieplnych w każdej z rozpatrywanych przegród domu odpowiadała wartości podanej w ta­beli 2. Jak to sprawdzić, napiszemy w następnym numerze, Można będzie przy tym skorzystać z „Kół­ka ciepłej ściany", które dołączyliśmy do tegoroczne­go numeru styczniowego.                

 

Wiesław Rudolf Rysunki: Krzysztof Rodak

W następnym numerze między innymi: jak określić potrzebną grubość izolacji cieplnych i jak kupować materiały izolacyjne.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin