Topografia Tatr.doc

(24 KB) Pobierz
Tatry dzielą się na: Tatry Zachodnie, Wysokie i Bielskie

Tatry dzielą się na: Tatry Zachodnie, Wysokie i Bielskie. Powierzchnia Tatr wynosi ok. 785 km2 z czego 175km2 (czyli ok. ¼) znajduje się na terytorium Polski. Zachodnia granicę Tatr stanowi Huciańska Przełęcz (905m n.p.m.). Tatry Zachodnie od Wysokich oddziela Przełęcz Liliowe (1952m n.p.m.), Tatry Wysokie od Bielskich oddziela Przełęcz pod Kopą (1749m n.p.m.) natomiast granicą wschodnią Tatr jest Zdziarska Przełęcz (1081m n.p.m.).

Najwyższe szczyty poszczególnych części Tatr to odpowiednio: Bystra (2248m n.p.m.), Gerlach (2655m n.p.m.), Hawrań (2152m n.p.m.).

Główna Grań Tatr mierzy 75km długości, z czego 42km przypadają na Tatry Zachodnie, 26km na Wysokie, a reszta na Bielskie. Najwyższe szczyty należące do Grani Głównej to odpowiednio: Banówka (2178m n.p.m.), Lodowy Szczyt (2627m n.p.m.), Hawrań.

Najwyższe szczyty leżące całkowicie w Polsce to w Tatrach Zachodnich – Giewont (1894m n.p.m.), w Tatrach Wysokich – Kozi Wierch (2291m n.p.m.).

Fragment Europejskiego Działu Wodnego stanowi odcinek głównej grani od Wołowca do Cubryny (punkt zwrotny działu). Dalej biegnie już w kierunku Grani Baszt.

 

Tatry otaczają cztery krainy geograficzno-historyczne. Od północy Podhale (Dolina Dunajca), od południa Liptów (Dolina Wagu), od zachodu Orawa (Dolina Orawy), od zachodu Spisz (Dolina Popradu). Spisz i Podhale należą do dorzecza Morza Bałtyckiego, natomiast Orawa i Liptów do dorzecza Morza Czarnego.

 

Dolina Walna to dolina górska, która biegnie od grani głównej aż do podnóża gór. Doliny Walne w Tatrach na północy począwszy od zachodu to: Zuberska, Chochołowska, Kościeliska, Małej Łąki, Bystrej, Suchej Wody Gąsienicowej, Białki, Jaworowa, Hawrania. Po południowej stronie Tatr począwszy od wschodu doliny walne to: Kieżmarska, Zimnej Wody, Wielicka, Batyżowiecka, Mięguszowiecka, Koprowa, Cicha Liptowska, Kamienista, Wąska, Żarska, Jałowiecka, Sucha Sielnicka.

 

Zwornik to miejsce zbiegu przynajmniej trzech wypukłych form ukształtowania terenu np. grań, grzbiet. Najczęściej to wierzchołek np. Świnica, ale może być też przełęcz np. Wyżnia Spadowa Przełączka.

 

 

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin