Przedmiotem prawa konstytucyjnego są normy regulujące ustrój państwa. Określają one
podmiot władzy najwyższej (czyli suwerennej),
stosunek władzy państwowej do jednostki (czyli są to normy określające zakres wolności, praw i obowiązków człowieka i obywatela),
formy sprawowania władzy państwowej (czyli formy demokracji bezpośredniej oraz system przedstawicielski),
stosunki własnościowe (czyli ustrój społeczno-gospodarczy)
organizację i tryb funkcjonowania aparatu państwowego (czyli system organów
państwowych – relacje zachodzące między organami państwowymi i zasady
ich działania).
1) szczególna treść – określa podstawy ustroju politycznego i społeczno-gospodarczego państwa, zasady organizacji i powoływania oraz strukturę i kompetencje centralnych i lokalnych ogniw aparatu państwowego, a także normuje podstawowe prawa i obowiązki obywatelskie;
2) najwyższa moc prawna – wszystkie inne akty prawne niższego rzędu muszą być z nią zgodne. Gwarancję szczególnej mocy konstytucji zapewnia Trybunał Konstytucyjny;
3) szczególny tryb zmiany – może ona nastąpić tylko drogą ustawy uchwalonej przez Sejm większością co najmniej 2/3 głosów (inne ustawy wymagają zwykłej większości) w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów (większość głosów) w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów. Ponadto jej zmiana może nastąpić także przez ogólnonarodowe referendum.
Funkcje te wzajemnie się przenikają , nie można też uważać jednej funkcji za nadrzędną, w stosunku do drugiej. Wyróżnia się:
1)Funkcje prawną- polega ona na możliwości pełnienia przez konstytucję roli aktu prawnego w zakresie stosunków politycznych, społecznych i gospodarczych, które są przez nią regulowane.
2)Funkcję stabilizacyjną - utrwalenie czegoś w pewnej niezmiennej formie
3)Funkcję programową- konstytucja musi być otwarta na przyszłość i wyznaczać cele
4) Funkcja integracyjną – czyli stymulowanie obywateli z państwem, u którego podstaw leży konstytucja
5)Funkcja organizatorską- czyli taką w której konstytucja określa zasady organizacji i funkcjonowania państwa oraz jego struktury wewnętrznej
We współczesnym świecie istnieją dwa modele państwa demokratycznego:
• Państwo liberalne – obowiązuje w nim trójpodział władzy, parlament zajmuje czołową pozycje wśród organów państwowych.
• Państwo socjalne – duża aktywność państwa w sferze gospodarczej i polityce socjalnej.
Formy państwowe:
unitarne - wszystkie jednostki administracyjne są ściśle podporządkowane głównemu ośrodkowi władzy; jednorodny system prawodawczy, wykonawczy i sądowniczy; w państwach unitarnych scentralizowanych instytucje i organy regionalne pełnią powołani przez władze urzędnicy (Holandia), a w państwach zdecentralizowanych urzędnicy są powoływani niezależnie od władz (Wielka Brytania).
Federalne złożone - ograniczona lub pełna suwerenność części składowych, z których każda ma własne systemy prawodawcze, wykonawcze i sądownicze (Niemcy). Najczęściej spotyka się:
federacje - państwo związkowe, w którym jego części mają znaczną samodzielność gospodarczą i prawną a ograniczoną polityczną (np. Niemcy, Stany Zjednoczone)
konfederacje - związek kilku państw bez ograniczenia ich suwerenności, powoływana najczęściej do wspólnej realizacji określonych celów Ustrój państwowy:
Całokształt organizacji państwa, metod i reguł sprawowania władzy państwowej. Zbiór zasad, które wyznaczają charakter państwa.
Ustrój polityczny - struktura organizacyjna, kompetencje i określone prawem wzajemne zależności organów państwa
ustrój społeczno-gospodarczy zapewniający powszechny i możliwie równy udział obywateli we własności i zarządzaniu narodowym majątkiem produkcyjnym, dostęp do dóbr kultury, oświaty i ochrony zdrowia;
Forma państwa
Konstytucyjnie określony sposób organizacji życia społeczno-politycznego w państwie.
Formy państwa można klasyfikować w oparciu o różne kryteria
Kryterium liczebności podmiotu władzy:
Kryterium sposobu powoływania głowy państwa:
Kryterium struktury terytorialnej:
Konstytucjaod łac. constitutio - ustanowienie
W znaczeniu formalnym: akt normatywny uchwalony w szczególnym trybie, posiadający szczególną treść i formę oraz szczególną nazwę.
W znaczeniu materialnym: obejmuje normy (także zwyczajowe) dotyczące zasad ustroju państwa, statusu jednostki w państwie, ale nie zawarte w jednym akcie prawnym o najwyższej mocy obowiązywania.
Wielka Brytania
Akty prawa stanowionego;
Konwenanse konstytucyjne;
Precedensy konstytucyjne;
Podręczniki, traktaty prawnicze.
Przedmiot prawa konstytucyjnego
szeroki0