szkoŁa-alternatywna--celestyna-freineta.doc

(148 KB) Pobierz
SZKOŁA ALTERNATYWNA CELESTYNA FREINETA

SZKOŁA ALTERNATYWNA CELESTYNA FREINETA

 

 

 

                        

 

POJĘCIE EDUKACJI ALTERNATYWNEJ

 

 

 

      Aby w pełni zrozumieć zjawisko Edukacji Alternatywnej, na wstępie należałoby  wyjaśnić samo jej pojęcie.

      Edukacja  Alternatywna  to swoistego rodzaju forma opozycji  wobec państwowego  i sformalizowanego systemu szkolnego.

O  Edukacji  Alternatywnej mówimy wtedy, gdy stwarza ona wybór pomiędzy co najmniej  dwiema   możliwościami  w sferze uczenia się człowieka.

Charakterystyczną  cechą  omawianej edukacji jest odrzucenie pewnych elementów tradycyjnej szkoły np.:

-          odejście od demokratyzacji państwowego systemu szkolnego na rzecz autentycznej humanizacji  edukacji

-          stworzenie szkoły ujmowanej całościowo  i wspierającej  wielokierunkowy rozwój  aktywności dzieci zamiast   tradycyjnego modelu opartego na „sumie przedmiotów szkolnych”

-          jak uważa  R.Więckowski w tej edukacji chodzi o zastąpienie  tradycyjnej funkcji programu, czyli funkcji realizacyjnej funkcją  interpretacyjną

-          uznanie aktywności dzieci i dzień ich pracy za podstawową organizacyjną  formę  edukacji.

-           

W tej edukacji także ważną rolę pełnią same alternatywy, które  różnicują się następująco:

-          kształcenie publiczne i niepubliczne

-          kształcenie tradycyjne i innowacyjne

-          kształcenie adaptacyjne i emancypacyjne

-          wychowanie autorytarne i antyautorytarne

-          wychowanie  dyrektywne i niedyrektywne

-          pedagogika i antypedagogika  itp.....

 

  Edukacja Alternatywna sama w sobie jest zjawiskiem  ponadnarodowym, występującym  prawie we wszystkich krajach o ustroju demokratycznym  lub ten ustrój dopiero budujących.

Jej obecność jest możliwa dzięki pluralizmowi i tolerancji  panujących w danym kraju oraz otwartość społeczeństwa na „odmienność”, elastyczność i spontaniczność działania. Dzięki temu edukacja ta staje się trwałą, dopełniającą częścią  kultury współczesnej.

 

 

ISTOTA I ZAŁOŻENIA EDUKACJI ALTERNATYWNEJ

 

Edukacja  Alternatywna żeby móc  zaistnieć  musi najpierw  spełniać warunek negatywny  poprzez  rozpoznanie w  obszarze swojej rzeczywistości  tego, czego  pedagodzy  nie zamierzają  kontynuować  lub  uwzględniać w swojej własnej  działalności.

Innymi  słowy edukacja  ta  pojawia się wówczas, gdy dotychczasowe jej rozwiązania  nie sprzyjają  realizacji dobru, a wręcz odwrotnie, naruszają  go lub  wchodzą z nim  w konflikt  i faktycznie  sprzyjają celom  dokładnie  przeciwstawnym np.;

 

-          pod  hasłem  moralność – demoralizują

-          chcąc  uczyć jednego – uczą  czegoś zupełnie innego

-          czasem zabijają samą  chęć do uczenia  się  czegokolwiek.

 

I  tu właśnie nasuwa  nam się  kolejne  pytanie  dotyczące podstawowych  założeń  Edukacji  Alternatywnej.

 

Do  głównych  założeń tejże  edukacji  należą :

 

-          Humanizacja  edukacji

 

Humanizacja edukacji  mówi nam, iż każde dziecko ma indywidualną  drogę rozwoju. Wychowanie  i nauczanie  pomaga  mu  w  tworzeniu siebie .

Humanizacja  edukacji oznacza  tez  pełne  poznanie potrzeb i  aspiracji edukacyjnych  dzieci, stymulowanie ich rozwoju  i ich zaspakajanie.

 

-          Zastępowanie  tradycyjnych  pojęć  nauczania, metod  nauczania, metodami wspierania  aktywności edukacyjnej dzieci ( formy percepcyjno – innowacyjne)

-          W  pracy pedagogicznej  eksponowaną  pozycję zajmuje tzw „przymus  wewnętrzny”  jako podstawowe źródło aktywności edukacyjnej.

     Wyłączne  lub prawie  wyłączne  stosowaniem w edukacji  przymusu

     zewnętrznego może przybrać postać tzw „ pedagogicznej tresury”,

     która  jest często spotykana w państwowym systemie oświaty.   

 

-    W  edukacji alternatywnej  następuje  zamiana funkcji  programu, z     funkcji   realizacyjnej   na  funkcję  interpretacyjną  programu, która  wykorzystuje  treści programowe, bierze pod uwagę potrzeby edukacyjne  dzieci  oraz wspiera ich aktywność. 

 

-          Ważną  cechą  edukacji  alternatywnej  jest  diagnozowanie  osiągnięć             

rozwojowych dzieci  przy  wykorzystaniu  metod  obserwacyjnych.          Jej wyznacznikiem jest tzw  ocena  opisowa.       

 

-   W  wielu koncepcjach  alternatywnej  edukacji  podejmuje się próby odejścia od lekcyjnych form  organizacyjnych szkoły  na rzecz założenia, że podstawową  formą  organizacyjną  edukacji jest  dzień  pracy i  aktywność dzieci. Założenie to ma bardzo poważne konsekwencje. Np.  w planowaniu pracy  zwraca się uwagę   nie na tzw „przydziały godzinowo-przedmiotowe”, ale  na całościową koncepcję  organizacyjną, umożliwiającą stymulację wielokierunkowej aktywności dzieci w ciągu dnia, tygodnia itp. Jest to, wbrew pozorom, istotna zmiana organizacyjnego funkcjonowania  instytucji edukacyjnych.

 

 

ZAŁOŻENIA OGÓLNE SZKOLNICTWA ALTERNATYWNEGO

 

Szkolnictwo  alternatywne w stosunku do szkolnictwa tradycyjnego charakteryzuje się nieco odmiennymi propozycjami w ogólnych założeniach.

A  mianowicie; cechą  konstruktywną  tejże szkoły jest przede wszystkim  otwarcie  na otaczającą rzeczywistość, nastawienie na rzeczy  postępowe i twórcze, czyli takie, które pobudzają uczniów do samodzielnej, wręcz samorzutnej  działalności  poznawczej.

           Szkoła z założenia powinna kształtować i rozwijać zainteresowania uczniów, powinna zaspakajać różnorodne potrzeby intelektualne i emocjonalne wychowanków, oprócz tego powinna stanowić filar stymulujący  grupowe formy pracy, który dąży do zaszczepienia w dzieciach chęć samokształcenia.

          Szkoła taka z góry  powinna sprzyjać wielostronnemu rozwojowi dzieci , młodzieży i dorosłych, którzy to także w coraz to większym stopniu i szerszym zakresie musza się uczyć w sposób  zinstytucjonalizowany.

              Autorzy  tego typu rozważań  edukacyjnych nie są przekonani ,że szkoła jest „nieunikniona”, lecz wskazują, iż musi to być szkoła wolna od niedostatków czy błędów, charakteryzujących szkołę obecną.

Zaznaczają  jednocześnie, że usunięcie tych błędów w szkolnictwie nie jest możliwe poprzez   samo „otworzenie szkoły” lecz  poprzez wdrążanie zasadniczych zmian   dotychczasowego modelu pracy  dydaktyczno-wychowawczej.

             Według założeń szkolnictwa alternatywnego :

 

1.      uczeń  będzie jednocześnie podmiotem i przedmiotem nauczania – uczenia się

2.      nauczyciel  nie będzie  postacią tak silnie eksponowaną, jak w szkole konwencjonalnej, niemniej  jego rola ma nadal spore  znaczenie.

3.      w szkole  otwartej (tak nazywamy szkołę alternatywną) uczniowie mają szeroki, częsty i bezpośredni kontakt z rzeczywistością społeczną, przyrodnicza  i kulturową. Uczą się zarówno w szkole, jak i poza nią, oprócz tego łączą naukę z pracą, w tym również z pracą zarobkową

4.      uczniowie korzystają z pomocy profesjonalnych i nieprofesjonalnych nauczycieli.

5.      ich praca odbywa się w grupach kilkuosobowych, a ponad to mają pewien wpływ  na dobór treści, metod i środków nauczania –uczenia się.

 

 

 

W  wyniku połączenia powyższych założeń i zmiany modelu dydaktyczno- wychowawczego  możliwe jest stworzenie szkoły alternatywnej, która w pełni nastawiona jest na  dobro wychowanka i nauczyciela, a tym samych utworzenie lepszego systemu edukacyjnego, dającego coraz to pomyślniejsze wyniki nauczania- uczenia się.

 

 

 

Celestyn Freinet był francuskim pedagogiem, który żył w latach 1896 - 1966.

Pochodził z biednej, chłopskiej rodziny. I to środowisko przyrodnicze i ludzkie określiło jego stosunek do podstawowych zagadnień społecznych, filozoficznych i pedagogicznych. Od starszych braci, dziadków, pasterzy przejmował mądrość życiową, na którą składały się obserwacje i doświadczenia wielu generacji. Dlatego swoje poglądy pedagogiczne ? tzw. zdrowego rozsądku zatytułował ? Gawędy Mateusza?. Mateusz był autentyczną postacią, mędrcem, filozofem i poetą wiejskim, z którym Freinet często rozmawiał. W czasie pierwszej wojny światowej Celestyn Freinet został ciężko ranny. Po dojściu do zdrowia podjął pracę nauczyciela. W 1920 roku zaczął uczyć w dwuklasowej , wiejskiej szkole. Freinet stwierdził, że tradycyjne nauczanie nie budziło zainteresowania uczniów. Młody nauczyciel zaczyna więc eksperymentować, szukać innych, bardziej nowoczesnych metod nauczania i wychowania. Studiuje literaturę pedagogiczną, koresponduje ze znanymi pedagogami, bierze udział w kongresach nauczycieli nowatorów, w 1924 roku wyjeżdża do Związku Radzieckiego i wraca zafascynowany tą pedagogiką. Pierwszą nowością, którą wprowadził w szkole było założenie w 1926 roku szkolnej drukarni. Umożliwiło mu to wprowadzenie następnych innowacyjnych technik nauczania. Nie zawsze jednak udaje mu się realizować swoje idee, gdyż napotyka sprzeciw rodziców i władz. Dlatego w 1934 roku założył prywatną szkołę, w której zaczął stosować nowe idee pedagogiczne, opracowane przez siebie. Celestyn Freinet uważał, że pedagogika nie jest czymś stałym, niezmiennym lecz jej celem powinno być tworzenie warunków dla rozwoju dziecka.

 

 

 

 

 

 

DOPUŚCIĆ DZIECKO DO GŁOSU, CZYLI KONCEPCJE WYCHOWAWCZE CELESTYNA FREINETA

 

 

Freinet pragnął, aby szkoła stała się terenem swobodnej aktywności i miejscem przyjaznym dzieciom. Jego koncepcje są dzisiaj uważane za wzór nowoczesnej szkoły. Stosowana przez niego metoda opierała się głównie na swobodnej ekspresji twórczej dzieci.

C. Freinet wyróżnił trzy podstawowe czynniki, które, jego zdaniem, mają szkodliwy

wpływ na proces kształcenia. A są to:

• lekcje podzielone na poszczególne przedmioty;

• podręczniki, które jego zdaniem trzymają w jarzmie zarówno ucznia, jak i

nauczyciela;

• stereotypowe ćwiczenia, wykonywane przez cały zespół klasowy.

 

 

C. Freinet analizuje cykl rozwojowy jednostki ludzkiej,

wskazując, jakie czynniki i sytuacje mogą zakłócać ten rozwój, a jakie przyczyniają się

do wzmocnienia potencjału życiowego człowieka. Wyodrębnia w tym dziele trzy naturalne fazy rozwoju psychicznego, które trzeba uwzględniać nie tylko w pracy z

każdą jednostką, ale i wówczas, gdy konstruuje się system oświatowo-wychowawczy.

I tak wyróżnił następujące fazy, z których:

• I faza – szukanie po omacku – obejmuje głównie okres od narodzin dziecka do

początków wczesnej edukacji szkolnej. Szukanie po omacku stanowi centralne

pojęcie w psychologicznej koncepcji C. Freineta.

W jego interpretacji jest to uniwersalny mechanizm procesu uczenia się,

przyswajania wiedzy, dochodzenia do prawdy, który stanowi naturalną

podstawę tworzenia trwałych nastawień i zachowań jednostki. W rozumieniu C.

Freineta szukanie po omacku jest czymś więcej aniżeli działaniem opartym na

metodzie prób i błędów.

• II faza – tzw. urządzanie się (arrangement) w otaczającym świecie – dziecko,

mając już pewien zasób doświadczeń, zaczyna po swojemu porządkować teren

swojego życia i działania.

• III faza – gdy dominuje zabawa – praca, a potem praca – zabawa, jest okresem

dojrzewania jednostki do podstawowych zadań życiowych i społecznych.

Mając na względzie kolejne fazy rozwoju psychicznego dziecka, pedagogika powinna

zmierzać – zdaniem Freineta – do zachowania, a nawet wzmocnienia potencjału

życiowego, jakim dysponują dzieci. Właśnie tego potencjału, który jest zwalczany i w

dużej mierze niweczony przez tradycyjne metody pracy szkolnej. Z przedstawionych

założeń wyłania się idea, że pedagogika powinna wzmacniać potencjał życiowy i brać

pod uwagę potrzeby dziecka. W związku z tym C. Freinet krytykował szkołę tradycyjną,

werbalną i sformalizowaną, postulował zaś szacunek dla osobowości dziecka i

akcentował aspekt sprzyjania rozwojowi. C. Freinet twierdził , że należy zwrócić

uwagę, aby dobierać treści kształcenia w taki sposób, żeby rozwijać wszystkie rodzaje

inteligencji: inteligencję abstrakcyjną a także, a może nawet przede wszystkim –

inteligencję rąk, inteligencję artystyczną, inteligencję poznawczą, inteligencję twórczą

oraz inteligencję polityczną i społeczną..C. Freinet wysuwa postulat wychowania

naturalnego, co znaczy, że w wychowaniu należy uwzględniać naturalne prawa

rozwoju, naturalne reakcje i naturalne tendencje występujące w zachowaniu wszelkich istot żywych. Jest on przekonany, że poznawanie i opanowywanie rzeczywistości

otaczającej człowieka dokonuje się nie tylko przez intelekt, ale także przez emocje oraz

instynkty.

 

 

 

Założenia pedagogiki Freineta:

·         nie ma podziału na dydaktykę i wychowanie

·         przedszkole, szkoła nie mogą selekcjonować dzieci na lepsze i gorsze lecz powinny pracować z dziećmi o różnych możliwościach intelektualnych

·         w pracy pedagogicznej najważniejszy jest rozwój osobowości każdego dziecka

·         pedagogika oparta jest na prawach dziecka, szacunku dla jego osoby, potrzeb i dążeń

·         w rozwoju zawodowym nauczyciela ważna jest wymiana doświadczeń

·         założenia pedagogiczne realizowane są za pomocą technik, które ułatwiają pracę nauczyciela.

 

Do zadań szkoły należy więc organizowanie dzieciom środowiska normalnego i

bogatego, zbliżonego do tego, gdzie w przyszłości będą musiały rozwiązywać różne

problemy.

Rola nauczycieli polega na animowaniu pracy uczniów oraz na zachęcaniu ich do

podejmowania działań twórczych. W sytuacjach gdy dziecko nie ma pomysłów czy

powoli nabiera wiary we własne siły, nauczyciel pełni rolę doradcy i inspiratora w myśl

zasady dyskretnej pomocy. Życzliwa postawa nauczyciela ma stwarzać klimat

wzajemnego zaufania oraz bezpiecznych sytuacji ćwiczeniowych, a także sprzyjać

nawiązywaniu naturalnego dialogu między dzieckiem i nauczycielem. Nauczyciel

projektuje różnego typu sytuacje edukacyjne. W zależności od stopnia inicjatywy

nauczyciela będą to:

sytuacje naturalne – pozostawiające dziecku maksimum możliwości wyboru i

inicjatywy,

sytuacje naturalne wzmocnione – nauczyciel kieruje uwagę dziecka na

konkretną sprawę, ale pozostawia mu swobodny wybór rodzaju i form działania,

sytuacje organizowane – kiedy to nauczyciel określa temat, formę, cel, stawia

konkretne działania, jednak sposób wykonania owego zadania pozostawia

inwencji dzieci.

W działaniach dydaktycznych wykorzystuje się głównie ekspresję twórczą, która

stanowi przeciwieństwo biernego zapamiętywania przekazu gotowych informacji.

Techniki wykorzystywane w pracy z dziećmi, oraz sposoby ich wykorzystania:

 

1.Technika swobodnego tekstu.
2.Fiszki autokreatywne.
3.Korespondencja międzyszkolna.
4.Gazetka szkolna.
5.Swobodna ekspresja plastyczna, muzyczna i teatralna.

6.Doświadczenia poszukujące

 

 

TECHNIKA SWOBODNEGO TEKSTU

Ma na celu kształcenie umiejętność poprawnego wypowiadania swoich myśli, wrażeń i przeżyć. Oto kolejność pracy:

1. Najpierw nauczyciel z uczniami ustala temat wypracowania.
2. Następnie dzieci piszą indywidualnie tekst na kartkach.
3. W małych grupach dzieci prezentują swoje teksty i wybierają ich zdaniem najlepszy.
4. Autor wybranego tekstu czyta głośno swój tekst na forum klasy.
Jeżeli klas jest mała liczebnie wszystkie dzieci prezentują swoje prace.
5. Uczniowie głosują, który tekst najbardziej im się podobał i uzasadniają swój wybór.
6. Wybrany tekst jest przepisany na tablicy.
7. Tekst jest poprawiany językowo, usuwane są błędy ortograficzne, gramatyczne, interpunkcyjne. Dzięki temu uczniowie powtarzają zasady pisowni.
8. Tekst jest wzbogacany. Dodawane są określenia, wyrazy bliskoznaczne, metafory. Zdania są skracane lub rozwijane.
Autor tekstu musi wyrazić zgodę na dokonanie zmian.
9. Pozostałe teksty nauczyciel poprawia i omawia z uczniami.


W tej technice występują wszystkie rodzaje ćwiczeń: w mówieniu, pisaniu, pisaniu z pamięci, czytaniu głośnym i cichym ze zrozumieniem, słownikowe, gramatyczne, ortograficzne, nauki o języku, wiedzy o literaturze. Teksty te mogą być wykorzystane w korespondencji międzyszkolnej lub w gazetkach.

 

 

FISZKI AUTOKREATYWNE

Są to kartoniki z zadaniami dla uczniów i kartoniki z prawidłowymi odpowiedziami. Zadania mogą dotyczyć wiadomości gramatycznych lub tematyki lekcji. Każdy uczeń pracuje samodzielnie, bierze jedno zadanie i wykonuje je w specjalnym zeszycie. Po wykonaniu zadania uczeń odnosi zadanie i bierze kartonik z prawidłową odpowiedzią. Uczeń sam sprawdza poprawność wykonania, poprawia błędy. Jest to nauka samokontroli. Nauczyciel nie ocenia i nie kontroluje uczniów. Fiszki można wielokrotnie wykorzystywać, wzbogacać, zmieniać przykłady. Pedagogika Celestyna Freineta jest dzisiaj odkrywana na nowo jako przyjazna dla uczniów we współczesnej szkole

 

 

 

 

 

KORESPONDENCJA MIĘDZYSZKOLNA

Uczniowie korespondują z rówieśnikami z innej szkoły. Obejmuje ona głównie LISTY. Dzieci poznają zasady kompozycyjne pisania listów, ,używania wielkiej litery w zwrotach grzecznościowych, zwroty i wyrażenia grzecznościowe. Oprócz tego dzieci mogą wysyłać rysunki, gazetki szkolne i klasowe oraz ciekawe teksty własne, krzyżówki, rebusy, zagadki.

 

 

 

 

 

GAZETKA SZKOLNA

 

Gazetka szkolna stanowi zbiór swobodnych tekstów pisanych i drukowanych przez uczniów, może zawierać także różnego rodzaju rozrywki umysłowe, zagadki, czy ciekawostki. Gazetkę redagują dzieci, nauczyciel jedynie wspiera podejmowane działania. Gazetka informuje także o ważnych wydarzeniach, upamiętnia pewne dyskusje, interpretuje wydarzenia życia szkolnego oraz stwarza płaszczyznę dla rozwoju własnej twórczości literackiej czy plastycznej.

 

 

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin