Delfinoterapia.rtf

(4 KB) Pobierz

Czym jest delfinoterapia? Jest to rodzaj terapii dla ludzi z pewnymi schorzeniami. Najczęściej delfinoterapię wykorzystuje się przy chorobach takich jak:

 

zaburzenia funkcjonowania centralnego systemu nerwowego

porażenie mózgowe

wczesny autyzm dziecięcy

zespół Downa

zaburzenia mowy i słuchu

neuroza

sters pourazowy

trauma psychologiczna

Delfinoretapię można stosować na ludziach dorosłych jak i u dzieci. Delfiny mają kojący wpływ na układ neurologiczny człowieka. Pierwsze doświadczenia naukowe dotyczące delfinów i ich pozytywnego wpływu na człowieka, przeprowadzono w latach 70-tych, gdzie poświęcone były pracy delfinów z dziecmi dotkniętymi porażeniem mózgowym i autyzmem. W latach 90-tych zaś, zostało udowodnione naukowo, że delfin ma kojący wpływ na układ neurologiczny człowieka. Pierwszysmi auorami zintegrowanego programu delfinoterapeutycznego w Polsce są pracownicy fundacji „Dobra wioska”. Fundacja „Dobra Wioska” ma w swoich celach statusowych działania propagujące ekologię. W związku z tym terapeuci pracujący w fundacji przywiązują dużą wagę do stanu psychofizycznego delfinów, z którymi pracują. Między innymi z tego powodu zajęcia z jednym pacjentem trwają jedynie do 30 minut i nie może być ich zbyt dużo w przeciągu jednego dnia.

Korzyści z pracy z delfinami mają charakter wielowymiarowy, ponieważ nie ograniczają się jedynie do tzw. terapii z udziałem zwierząt. Ich dodatkowym atutem jest niezwykła zdolność delfinów do wysyłania ultradźwięków. Podczas delfinoterapii jest wykorzystywane zjawisko sonoforezy. A mianowicie pod wpływem ultradźwięków wysyłanych przez sonar zwierzęcia dochodzi do przenikania przez membrany komórek zwiększonej ilości odżywczych składników oraz hormonów. Mówiąc prościej – wytwarzany przez delfiny ultradźwięk przenika do organizmu człowieka wpływając na regenerację oraz odbudowę zniszczonych komórek. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że dzięki echolokacji delfin potrafi masować na poziomie komórkowym. Dodatkowo ta niezwykła zdolność delfina ma  również efekt przeciwbólowy.

 

 

 

Kontakt chorego z tak niezykłymi zwierzętami jak delfiny ma wielki na nich wpływ. Więszość pacjętów jest zafascynowana swoimi lekarzami, czyli delfinami. Dwlfiny wpływają na ludzi bardzo kojąco, są cudowne i delikate w stounku do ludzi. Umieją wyczuć ich uczucia, co doprowadza, że chory czuje się wyluzowany i spokojny. Delfina widza człowieka jakim są, bez oceniania, co w przypadku dzieci jest bardzo pomocne. Dzieci czują się bezpieczne i łatwiej im jest zaakceptować siebie. Delfiny zachowują się w sposób naturalny, co pozwala pacjentom również zachowywać się w sposób naturalny i spontaniczny.

W tak przyjaznych i naturalnych warunkach o wiele łatwiej i szybciej jest się nauczyć nowych czynności, a nabyte umiejętności pozostają na dłużej.  Równie pozytywnym efektem kontaktu z delfinami jest radość jaką z niego czerpie osoba niepełnosprawnaZwierzęta te są źródłem dobrego humoru, śmiechu i zabawy. Człowiek wewnątrz zmienia się, zachodzi w nim wiele chemicznych reakcji. Wydzielają się wtedy endorfiny, czyli hormony poprawiające samopoczucie, tym samym spada poziom hormonów stresu, czyli adrenaliny i kortyzolu. Powszechne powiedzenie, że śmiech to zdrowie, znajduje tu swoje potwierdzenie. Mózg ludzki szybciej i łatwiej uczy się nowych rzeczy, jeśli nauka odbywa się w przyjemnych, bezstresowych warunkach i jest powiązana z pozytywnymi doznaniami.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin