podpułkownik ksiądz Stanisław Żytkiewicz.doc

(684 KB) Pobierz

Ksiądz Stanisław Żytkiewicz urodził się w wielodzietnej rodzinie organisty Wiktora. W latach 1896-1900 uczęszczał do Szkoły Ludowej w Boguchwale. Tam też w 1910 roku eksternistycznie[1] ukończył I Gimnazjum w Rzeszowie. Po ukończeniu gimnazjum rozpoczął naukę w Seminarium Duchownym w Przemyślu. Święcenia kapłańskie przyjął w czerwcu 1914 roku. Jako seminarzysta uczestniczył czynnie w rodzącym się ruchu niepodległościowym. Przyjaciel Leopolda Lisa-Kuli był kapelanem rzeszowskiej Komendy Okręgowej Związku Strzeleckiego.

 

Po wybuchu wojny Leopold Lis-Kula zorganizował oddział Strzelców udający się w rejon koncentracji do Krakowa. 5 sierpnia 1914 roku Stanisław Żytkiewicz po uprzednim uzyskaniu zgody biskupa wyruszył z oddziałem. Oddział Lisa-Kuli dołączył jako 4 kompania batalionu Ryszarda Trojanowskiego. Stanisław Żytkiewicz rozpoczął z nim kampanię wojenną 14 sierpnia. Po decyzji o powstaniu Legionów Polskich przy Armii Austro-Węgierskiej na początku września 1914 roku Żytkiewicz został powołany na stanowisko Kapelana I Brygady Legionów. 4 września, przed wyruszeniem na front, w czasie pierwszej Mszy świętej przyjął uroczystą przysięgę od ponad 3500 Legionistów. W uroczystości brali także udział członkowie Naczelnego Komitetu Narodowego, władze miasta Krakowa oraz dowództwo Komendy Kraków. W dniu następnym udał się z Komendą Legionów do znajdujących się w Kielcach polskich oddziałów. Tam powtórzono uroczystość zaprzysiężenia. Pod koniec września po 3 tygodniach prac organizacyjnych Stanisław Żytkiewicz w końcu ponownie dołączył do VI batalionu rzeszowskiego, którego został kapelanem. 9 października 1914 roku rozkazem komendanta Józefa Piłsudskiego razem z 134 żołnierzami otrzymał patent oficerski i stopień podporucznika[2].

 

W listopadzie 1914 roku udaje się Żytkiewiczowi uzyskać bezpośredni przydział na stanowisko Kapelana VI Batalionu przy oddziale dowodzonym przez Leopolda Lisa-Kulę. Z VI batalionem przeszedł cały legionowy szlak przez linię Nidy, Lubelszczyzna, Wołyń. Wielką odwagę i poświęcenie (można powiedzieć wręcz brawurę) w pomocy rannym i duchowej posłudze żołnierzom zostało docenione przez Komendę Legionów. 15 września 1915 roku odznaczono księży kapelanów Stanisława Żytkiewicza i Władysława Antosza Wojskowymi Krzyżami Zasługi[3]. Prawie rok później 6 sierpnia 1916 roku otrzymał z rąk Komendanta najbardziej cenione przez legionistów odznaczenie ustanowione przez Józefa Piłsudskiego – odznakę "Za Wierną Służbę".

 

Po odzyskaniu niepodległości ksiądz Stanisław Żytkiewicz zostaje mianowany Dziekanem Okręgu. W czasie walk z Ukraińcami na wiosnę 1919 roku ksiądz Stanisław pełnił funkcję kapelana załogi obrońców Lwowa. Był tam w momencie śmierci jego przyjaciela z lat rzeszowski pułkownika Lisa-Kuli. To właśnie ksiądz Stanisław odprowadził kondukt pogrzebowy na cmentarz w Rzeszowie. W 1920 roku w czasie wojny z bolszewikami Stanisłąw Żytkiewicz został mianowany Kapelanem Frontu. Po sformowaniu grupy uderzeniowej znad Wieprza – i tutaj właśnie on pełnił obowiązki jej kapelana. Jednak walki z bolszewikami i niespotykane ich okrucieństwo wpłynęło bardzo mocno na psychikę Żytkiewicza.Poz zakończeniu wojny ksiądz Żytkiewicz pełnił różne funkcji duchowe przy Wojsku Polskim. Np. w latach 1922 –- 1924 pracował na stanowisku Dziekana Okręgu III, a następnie Kapelana 2 Armii Wojska Polskiego.

 

W latach 1927 – 1928 studiował filozofię na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Z czasem dawały się coraz mocniej we znaki tragiczne lata wojen 1914-1920. Stan zdrowia psychicznego księdza Stanisław systematycznie ulegał pogorszeniu. Nie wiele pomagały kuracje lecznicze w Krynicy i we Włoszech. Jeszcze na krótko ksiądz Stanisław objął stanowisko Kapelana Kurii Polowej 1937. W tym samy roku w grudniu znalazł się w szpitalu psychiatrycznym, a 31 stycznia 1938 roku przeszedł na emeryturę. Po zakończeniu II wojny Światowej powrócił do Boguchwały. Gdzie żył w biedzie i zmarł w wyniku pożaru w nocy z 3 na 4 kwietnia 1956 roku. Został pochowany na cmentarzu w Boguchwale.

 

Odznaczenia

-Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari

-Krzyż Niepodległości z Mieczami

-Krzyż Walecznych

-Złoty Krzyż Zasługi

-Wojskowy Krzyż Zasługi

-Krzyż Rycerski Franciszka Józefa

-Krzyż Legionowy



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                       









                  

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin