pielegnacja skory wokol oczu.doc

(62 KB) Pobierz
Policealne Studium Kosmetyczne

Policealne Studium Kosmetyczne                                                                                    Kielce, 22.05.2005

„OMEGA”

Ul. Jasna 20/22             

Kielce

 

 

 

 

 

 

 

 

Pracownia kosmetyki

Temat: Pielęgnacja skóry wokół oczu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kosm. dypl. Jolanta Podsiadło 

 

Opracowanie

Magdalena Staniec

Semestr II

 

Jednym z najważniejszych elementów urody są oczy, wraz z ich oprawą, tj. brwiami i rzęsami. Ładne brwi i rzęsy podkre­ślają urodę i dodają twarzy wdzięku. Młode osoby mogą po­zwolić sobie na naturalny, nieuporządkowany kształt brwi, co dodaje im świeżości, lekkości i młodości. U kobiet dojrzałych włoski rosnące daleko poza łukiem brwiowym, czy też nad sa­mym nosem, przyczyniają się do nadania twarzy srogiego wy­razu i postarzają ją, ponadto optycznie przybliżają oczy i wy­ostrzają rysy. Dlatego też należy dbać o linię brwi, zwłaszcza, że obecnie są modne brwi uporządkowane, ale naturalne.

Właściwa pielęgnacja delikatnej skóry powiek polega przede wszystkim na zapobieganiu powstawania pierwszych oznak starzenia, w postaci drobnych zmarszczek wokół oczu, któ­rych zatuszowanie jest niemożliwe nawet za pomocą najle­piej wykonanego makijażu.

 

Najczęściej spotykane dolegliwości oczu.

Najczęściej spotykane dolegliwości oczu to pieczenie i za­czerwienienie. Przyczyną takiego stanu może być długotrwa­łe czytanie lub oglądanie telewizji, praca przy komputerze, przebywanie w zakurzonych lub zadymionych pomieszcze­niach, uczulenie na kosmetyki kolorowe do makijażu oczu, a także choroby oczu.

W celu zlikwidowania pieczenia lub świądu oczu zaleca się stosowanie kompresów. Najbardziej praktyczne i najprostsze w użyciu są gotowe herbatki: rumiankowe, miętowe lub z ko­pru włoskiego, sprzedawane w woreczkach, tzw. zioła fix. Za­lewa się je na krótko gorącą (przegotowaną) wodą, by leciut­ko naciągnęły i ciepłe nakłada na oczy.

Rumianek pospolity zawiera flawonoidy, karoten, śluzy oraz olejek eteryczny o właściwościach przeciwbakteryjnych, dla­tego jego ekstrakty, oprócz działania przeciwzapalnego i bak-teriostatycznego, oddziałują regulujące na delikatną skórę wokół oczu. Koper włoski ma właściwości nawilżające, zmięk­czające, łagodzące, odżywcze i ochronne. Ostatnio dużą po­pularnością cieszy się macerat z gardenii taitańskiej w oleju koprowym. Oczy zaczerwienione i łzawiące mogą być oznaką alergii, osłabionych naczynek krwionośnych, braku snu, nadmiaru ni­kotyny lub alkoholu, negatywnego działania wiatru, słońca, kurzu, soczewek kontaktowych, czy wreszcie choroby oczu. We wszystkich tych przypadkach zaczerwienienie oczu stano­wi reakcję obronną. Niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych wywołuje zwiększone łzawienie, chroniąc oko przed wysuszeniem. Jednocześnie zwiększa się ukrwienie gał­ki ocznej, w rezultacie czego na powierzchni oka są widocz­ne małe, czerwone żyłki. Gdy czynnik podrażniający znika, oko powraca do normalnego stanu. W takich przypadkach za­leca się położenie kompresu na oczy, sen i wypoczynek. Klienci w gabinecie kosmetycznym często skarżą się na opu­chliznę powiek. Jej przyczyną jest gromadzenie się wody w tkankach, najczęściej na skutek przemęczenia, jak również nadmiaru soli w pożywieniu. Stale zapuchnięte powieki mo­gą wskazywać na zaburzenia organizmu, np.: zaburzenia krą­żenia lub schorzenia nerek. Konieczna jest wówczas konsulta­cja lekarska. Doraźnie można zalecić zimne okłady - kostka lodu owinięta w kilka warstw gazy lub działający łagodniej wyjęty z lodówki plaster ogórka bądź awokado.

Często spotykaną dolegliwością są także nieładne, ciemnoszare lub nawet czarne obwódki pod oczami. Mogą one być wyni­kiem nerwowości, braku snu, niewłaściwego odżywiania się, wyczerpania organizmu lub choroby, braku żelaza i witamin, zakłócenia procesu usuwania zanieczyszczeń z organizmu, mo­gą też być dziedziczne. Najczęściej są cechą wrodzoną, zwią­zaną z rodzajem skóry (im jest ona cieńsza i delikatniejsza, tym bardziej prześwitują przez nią naczynia krwionośne, przyciem­niając jej barwę).

By zlikwidować sińce pod oczami zaleca się większą ilość snu i wypoczynku oraz posiłki bogate w witaminy. Innym rozwią­zaniem jest także stosowanie kremów, które w swoim składzie zawierają arnikę (dzięki której zalegająca krew odpływa, a prześwitujące naczyńka bledną), wyciągi z kwiatów i nasion kasztanowca zwyczajnego lub liści miłorzębu japońskiego. Ro­śliny te, dzięki zawartym w nich związkom flawonoidowym -trójterpenie i kumarynie - działają uszczelniające na naczynia włosowate. W ciągu dnia, do wykonania makijażu, zaleca się stosowanie preparatów kamuflujących. Oczywiście preparaty te nie leczą, ale wpływają na poprawę wyglądu zewnętrzne­go, a zarazem na lepsze samopoczucie.

Leczenie barwnych obwódek pod oczami w gabinecie kosmetycznym polega na zastosowaniu drenażu limfatycznego. W domu zaś zaleca się codzienne picie soku z cytryny z miodem (można rozrzedzić przegotowaną wodą), spacery na. świeżym powietrzu i kompresy z czarnej herbaty, której aktywnymi składnikami są:

•    garbniki działające ściągająco, tonizująco i łagodząco,

•    kofeina poprawiająca lokalne krążenie krwi, co powoduje zmniejszenie sińców i obrzęków.

Innym sposobem usuwania sińców pod oczami jest uszczelnienie ścianek naczyń włosowatych, przywrócenie im elastyczności, znormalizowanie przepuszczalności oraz stosowanie ekstraktów z roślin zielarskich o działaniu przeciwobrzękowym. Do roślin tych należą: kasztanowiec, nagietek, bluszcz zwyczajny, kwiat lipy i arnika. Kwiat lipy, bogaty w śluzy i flawonoidy, zmiękcza naskórek i poprawia transpirację i prespirację skóry.

Niedawno lekarze amerykańscy odkryli, iż ciemne podkrążenia pod oczami mogą być spowodowane alergią na pleśniowy malutki grzybek, unoszącego się w pyle dużych miast. Nie widoczny gołym okiem przenika do śluzówki nosa i zatok, powodując jej puchnięcie, przez co częściowo blokuje krwioobieg twarzy. Ciemnoczerwona, mająca kłopoty z odpływem krew prześwituje wówczas przez delikatną skórę okolic oczu, uzewnętrzniając się w formie ciemnych sińców. W wyniku reakcji alergicznej na działalność tego pleśniaka, po pewnym czasie mogą się utworzyć specyficzne „worki" pod oczami.

Opuchnięcie dolnej powieki jest najczęściej spowodowane stanami wyczerpania nerwowego, zaburzeniami krążenia lub chorobą nerek. Opuchlizny tworzą się na skutek zastojów limfy lub dziedzicznej skłonności do odkładania się pod oczami tkani i tłuszczowej, która zaczyna opadać, gdy zmniejsza się elastyczność skóry. Jeśli nie występują zaburzenia chorobowe, to wystarczy krótki czas poświęcony na regenerację psychofizyczną i terapie   polegającą   na  stosowaniu   preparatów  zawierających  wyciągi z przywrotnika, bluszczu i skrzypu (zioła te napinają, wygładzają  i  oczyszczają skórę, zmniejszając nadmiar tłuszczu w tkance łącznej), by zlikwidować tę dolegliwość. Do stosowania zewnętrznego zaleca się kompresy z kwiatów lipy i świetlika lekarskiego. W celu przygotowania naparu ziołowego zwykle garść suszonych ziół zalewa się 1/2 litra wody, jedynie w przypadku świetlika wystarczy 1/2 łyżeczki suszu na filiżankę won (susz nie powinien naciągać dłużej niż 2 minuty). Zmarszczki w kącikach zewnętrznych oczu, tzw. kurze łapki, to pierwsza oznaka starzenia bądź rezultat stałego obciążania skóry wokół oczu. Pierwsze cieniutkie linie w zewnętrznych kącikach oczu mogą pojawić się już w wieku 25 lat, szczegól­nie u kobiet, które niedostatecznie chronią swoją skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Dzisiejsza ko­smetyka oferuje specjalne produkty pielęgnacyjne, które sto­sowane zapobiegawczo pomagają w zachowaniu elastyczno­ści włókien kolagenowych.

Kosmetolodzy są zdania, że najlepszym środkiem, który pozwoli uniknąć „kurzych łapek" pod oczami, są dobre okulary przeciwsłoneczne.

Pielęgnowanie okolic oczu powinno być wielokierunkowe i polegać na:

              unikaniu zmęczenia,

              usuwaniu sińców i worków pod oczami,

              zapobieganiu stanom zapalnym powiek,

              przywracaniu równowagi hydrolipidowej,

              zapobieganiu powstawaniu zmarszczek i ich wygładzaniu.

Na pierwsze zmarszczki w zewnętrznych kącikach oczu zale­ca się kompresy na oczy z herbaty miętowej lub zwykłej esen­cji herbacianej. Oprócz kompresów, przy codziennej pielę­gnacji należy wykonać lekki masaż, polegający na głaskaniu i delikatnym oklepywaniu oraz stosowaniu preparatów prze­znaczonych do pielęgnacji oprawy oczu. Dobierając kosme­tyki do pielęgnacji oprawy oczu, należy unikać mydeł i wód toaletowych, a jeżeli używa się wody, to tylko mineralnej.

Do pielęgnacji okolicy oczu zaleca się wyciągi ziołowe, których skuteczność zależy od formy kosmetyku. Często używa się hydrożeli. Są to preparaty beztłuszczowe, ułatwiające nawilżanie naskórka i umożliwiające wprowadzenie substancji rozpusz­czalnych w wodzie. Jednak dla pełnej pielęgnacji konieczne jest dostarczanie składników odżywczych, np. olejów roślinnych. W kremach pod oczy stosuje się najdelikatniejsze oleje takie jak: migdałowy i sezamowy. Ostatnio bardzo często skład tych preparatów uzupełnia się delikatnym maceratem z kwiatów gardenii taitańskiej, który wpływa na poprawę elaslyiczności skóry i likwiduje podrażnienia.

 

Higiena oka

Oczy piękne, to oczy zdrowe, błyszczące, niezaczerwienione wokół których skóra jest elastyczna i pozbawiona widocznych zmarszczek. Naturalnie wyglądające oczy są zazwyczaj piękne  lecz by tak było jak najdłużej, trzeba o nie dbać. Bardzo ważna jest ich codzienna pielęgnacja, czyli m.in. higiena. Zachowanie higieny oka polega w dużej mierze na zapewnieniu dobrego oświetlenia podczas pracy (czytania, pisania). Światło  powinno  padać tak,  aby dobrze oświetlało  miejsce pracy a  jednocześnie nie raziło oczu. Jego źródło powinno znajdować się z lewej strony osoby czytającej (z prawej w przypadku osób leworęcznych). Czytać i pisać należy w pozycji wygódnej nie pochylając głowy oraz z zachowaniem odpowiedniej odległości (20-40 cm). Klasy szkolne i pomieszczenia, w których pracujemy (biura), powinny być pomalowane na jasne, pastelowe kolory, które nie drażnią oczu. Przy długiej, wytężonej pracy, gdy oczy długo są wpatrzone w jedno miejsce i zaczynają piec, należy przymknąć powieki i przysłonić je dłońmi choćby na kilka minut. Przynosi to chwilową, doraźną ulgę, ale bardzo potrzebną. Ponadto należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości podczas oglądania telewizji.

 

Pielęgnacja oczu w warunkach domowych

Skóra wokół oczu jest bardzo delikatna i wrażliwa, pozbawiona „podpórki", tj. podkładki mięśni i gruczołów tłuszczowy. Jest bardzo cienka - ma tylko ok. 0,5 mm grubości, podczas gdy w innych miejscach twarzy jej grubość wynosi ok. 2 mm. Ponadto skóra ta „ciężko pracuje", dlatego też szybko ulega  procesom starzenia. Wszystkie czynności wokół oczu należy wykonywać bardzo delikatnie, aby nie rozciągać skóry.

 

Demakijaż oczu

Niezależnie od zmęczenia, przed położeniem się spać należy bezwzględnie zmyć z oczu tusz, cienie i inne kosmetyki. Nawet i najlepsze, najwyższej jakości kosmetyki nie są bowiem obojętne dla wrażliwej skóry wokół oczu, ani dla delikatnych włosków rzęs. Czynność tę wykonuje się przed usunięciem makijażu z reszty twarzy.

Demakijaż wymaga dużej delikatności. Podczas usuwania i makijażu należy unikać pocierania i rozciągania skóry. Do zmywania najlepsze są gotowe płatki kosmetyczne lub miękkie i chusteczki higieniczne. Wacik powinien być wilgotny (nie mokry!), nasycony preparatem do usuwania makijażu, olejkiem, płynem, żelem, mleczkiem, śmietanką). yny do demakijażu oczu zawierają zwykle 1% składników myjących, czynniki łagodzące i wyciągi z ziół lub płatków kwiatów, takich jak rumianek i róża. Płatek nasączony preparatem do demakijażu należy położyć na zamkniętych powiekach i powoli przesuwać go od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka. Czynności te powtarza się tak długo, aż wacik będzie czysty. Tusz zmywa się ruchami pionowymi z góry na dół, podkładając pod dolne rzęsy płatek chusteczki higienicznej, by uniknąć rozmazania tuszu pod oczami. Jeżeli między rzęsami, tuż przy brzegu powiek, pozostaną resztki tuszu, to usuwa się je - podobnie jak eyeliner i cienie do powiek - delikatnie przesuwając płatek od kąta zewnętrznego oka do kąta wewnętrznego.

Po demakijażu oczu wskazane jest położenie kompresów na oczy. Zalecany jest kompres z naparu herbaty, rumianku, świetlika lekarskiego lub chabra (bławatka). Dzięki kompresom oczy odpoczywają, opuchlizna znika, a następnego dnia oczy są wypoczęte. Na zakończenie zabiegu zaleca się użycie kremu pod oczy lub serum.

Pod oczami występują skłonne do rozszerzania naczynia włosowate. Jeżeli naczynia te są widoczne, to należy zastosować okłady z kory dębu i rumianku. W tym celu   łyżeczkę  drobno  zmielonej   kory  dębowej należy wymieszać z łyżeczką rumianku i zalać szklanką gorącej wody. Zioła pozostawia się zalane gorącą, przegotowaną wodą przynajmniej na 8 godzin, po czym odcedza. Zaleca się codzienne ok. 5-minutowe okłady. Daje to bar­dzo dobre rezultaty, przy czym efektów można spodziewać się dopiero po 4-6 tygodniach  systematycznego stosowa­nia maceratu.

 

Przemywanie i płukanie oczu

Codzienne mycie oczu to najlepszy sposób pielęgnacyjny, po­nieważ rzęsy i spojówki są tak samo wystawione na działanie czynników zewnętrznych, jak skóra czy włosy. Najlepszą porą na mycie oczu jest wieczór, tuż przed pójściem spać. Do tego celu potrzebny jest kieliszek do płukania oka (dostępny w ap­tekach) z zaokrąglonym brzegiem. Kieliszek należy napełnić do połowy solą fizjologiczną lub przefiltrowanym naparem ziołowym, docisnąć go lekko do krawędzi oka, odchylić gło­wę do tyłu i otworzyć oko.

Do przemywania oczu można stosować następujące preparaty:

•    herbatkę z kopru włoskiego: łyżkę stołową kopru włoskie­go zalać 1/4 litra wrzącej wody i pozostawić na kilka go­dzin; płyn po przefiltrowaniu stanowi znakomity preparat do mycia oczu, rozjaśnia spojrzenie, ożywia oczy zmęczo­ne i nadmierne obciążone;

•    herbatkę pietruszkową: zieloną pietruszkę dokładnie umyć, wielokrotnie płucząc; garść ziela zalać 1/2 litra wrzącej wody, napar odstawić na kilka godzin; przefiltrowaną herbatkę można używać do kompresów i przemy­wania oczu; najbardziej wskazane jest używanie do tego celu pietruszki z własnej działki (nieskażonej środkami chemicznymi); zwykła zielona pietruszka jest doskonała do ożywienia i oczyszczenia oczu;

•    herbatkę z arniki: łyżeczkę ziół zalać wrzącą wodą, odsta­wić na pół godziny i przecedzić; herbatkę tę poleca się przy stanach zapalnych;

•    herbatkę z chabrów - w postaci okładów i przemywań za­lecana przy stanach zapalnych; sposób przyrządzania taki sam, jak herbatki z arniki;

•    herbatkę z lipy - ma działanie osłaniające, łagodzące, ko­jące, zwężające naczyńka krwionośne, likwidujące zaczer­wienienia i podrażnienia; sposób przyrządzenia, jak her­batki z arniki.

 

Pielęgnacja oka, powiek i skóry wokół oczu w gabinecie kosmetycznym

Przed wykonaniem jakiegokolwiek zabiegu kosmetycznego twarzy, a w szczególności oczu, należy starannie zmyć maki­jaż z powiek i rzęs.

 

Zabiegi na powieki i pod oczy, polecane w gabinecie kosmetycznym

Zabiegi na powieki i pod oczy można wykonać jako samodziel­ne zabiegi pielęgnacyjne lub stosować je wraz z innymi zabie­gami pielęgnacyjno-odżywczymi na całą twarz i szyję ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin