Joanna Sabiłło - Naturalna dieta, czyli makrobiotyka po polsku.doc

(149 KB) Pobierz
Naturalna dieta, czyli makrobiotyka po polsku

Naturalna dieta, czyli makrobiotyka po polsku

Joanna Sabiłło

 

Makrobiotyka jest sztuką pełnego, harmonijnego i zdrowego życia. „Makrobioi” znaczy po grecku „długo żyjący”, a makrobiotyk to ktoś, kto z pomocą właściwej dla siebie diety zachowuje witalność, dobre zdrowie, dobrą kondycję psychiczną. Jest więc to sztuka życia w harmonii z wielkimi prawami Wszechświata i naszego własnego środowiska – wewnętrznego i zewnętrznego.

 

Ludzki organizm potrzebuje pożywienia jako paliwa, które dostarcza mu niezbędnej życiowej energii. Potrzebuje go również jako budulca do odnawiania tkanek. Rodzaj i ilość pożywienia decyduje także o sposobie oczyszczania się organizmu, odtruwania go z wchłoniętych lub zjedzonych toksyn. Pokarm może leczyć, ale może sprowadzić chorobę. Żyjemy, jak już powszechnie wiadomo, w mocno zatrutym środowisku. Jednym z największych niebezpieczeństw dla naszego zdrowia jest ołów zawarty w powietrzu miejskim, którym oddychamy. Dostaje się on tam ze spalin samochodowych. Nie usunięty z naszego organizmu w prawidłowym procesie oczyszczania prowadzi do degeneracji centralnego systemu nerwowego, dotyka swym negatywnym wpływem nasz system genetyczny.

 

Makrobiotyka niesie nam pomoc, ucząc zmniejszania lub całkowitego uniknięcia skutków zatrucia w skażonym środowisku, podaje bowiem takie reguły zestawiania składników naszego codziennego menu, aby z jednej strony dostarczyć człowiekowi wszystkie potrzebne mu składniki odżywcze, a z drugiej uruchomić skuteczny proces samooczyszczający.

 

Wiedza makrobiotyczna istnieje tak długo jak ludzka cywilizacja na ziemi. W naszych czasach bywa lekceważona lub odrzucana głównie z powodu niechęci do zmian utrwalonych przez lata nawyków żywieniowych. Kto jednak jej zaufa i przyjmie za swoją, temu będzie miała bardzo wiele do zaofiarowania.

 

„Przestudiuj te kwestie – radzi podręcznik makrobiotyczny Georges'a Ohsawy – gdyż dla kogoś, kto potrafi rozpoznać i zrównoważyć w sobie dwie siły wszechświata – jin i jang –życie i wszechświat stają się największym z pośród dostępnych człowiekowi uniwersytetów”. („Makrobiotyka Zen. Sztuka odmładzania i długowieczności” Georges Ohsawa, wydanie Stowarzyszenia Buddyjskiego Zen „Czogie” w Polsce, Kraków 1985).

 

Georges Ohsawa uznany został za twórcę makrobiotycznej diety przystosowanej dla człowieka Zachodu. Sam jako młody człowiek bardzo ciężko chorował na gruźlicę płuc i owrzodzenie przewodu pokarmowego. Lekarze nie dawali mu wielu szans na pełne wyzdrowienie. Uczyniła to dieta oparta na produktach zbożowych. Wyleczony Ohsawa całe swoje życie poświęcił popularyzacji jej zasad. Propagował ją w Stanach Zjednoczonych, w Europie uświadamiając wielu ludziom, że w odżywianiu się nie tylko chodzi o to, by spożyć pewną porcję protein, witamin, minerałów etc. lecz również, a może przede wszystkim o to, aby przez odpowiedni dobór pokarmów utrzymać w organizmie równowagę kwasowo-zasadową.

 

Nazwał on kwasy i zasady - jin i jang i opracował dla naszych wielkomiejskich warunków i codziennych potrzeb zarówno tabelę diet jak i zestawienie składników żywieniowych w układzie od jin do jang. Zasadą kuchni makrobiotycznej jest równoważenie pożywienia typu jang z pożywieniem typu jin. Wskazany jest wybór takiego pożywienia, które znajduje się w środku lub względnie blisko środka każdej kategorii, między skrajnym jin a skrajnym jang, o ile nie ma wyraźnych przyczyn do innego wyboru. Makrobiotyka niczego nie zakazuje w sposób kategoryczny pozostawiając duże pole dla naszej inwencji twórczej, całkowicie jednak wyłącza z diety cukier, kawę naturalną i napoje alkoholowe. Uczy nas, byśmy sami rozstrzygali, co należy zjeść, kiedy i w jakiej ilości. Musimy w sobie wykształcić zdolność intuicyjnego wyboru jadłospisu przystosowania do naszych aktualnych warunków, kondycji psychicznej i fizycznej, rodzaju pracy, jakiej się poświęcamy. Osoba pracująca fizycznie może potrzebować więcej produktów typu jin (kwaśnych) niż ktoś, kto pracuje umysłowo i ma niewiele ruchu.

 

A oto makrobiotyczna tabela Georges'a Ohsawy niektórych produktów żywnościowych i napojów. W obrębie każdej grupy poszczególne produkty zestawiono w porządku od jin V do jang A :

 

 

1. Zboża

V

kukurydza

żyto

jęczmień

ryż niepolerowany

owies

pszenica

proso

AA

gryka

2. Warzywa

VVV

bakłażan

pomidor

ziemniak

papryka

fasola

ogórek

szpinak

grzyby

VV

groszek zielony (świeży)

seler (liście i ogonki)

V

kapusta czerwona

burak

kapusta biała

A

mlecz (liście i łodyga)

sałata

jarmuż

rzodkiew

czosnek

cebula

seler (korzeń)

AA

pietruszka

dynia

marchew

podbiał

łopian

rzeżucha

AAA

mlecz (korzeń)

3. Ryby

V

kalmary

węgorz

karp

halibut

pstrąg

krewetka

śledź

sardynka

4. Produkty zwierzęce

VV

wieprzowina

wołowina

zając

V

kurczę

kaczka

indyk

jaja

5. Produkty mleczne

VVV

jogurt

śmietana kwaśna

śmietana słodka

twaróg

masło

VV

mleko

camembert

A

roquefort

edamski

AA

mleko kozie

6. Owoce

VVV

ananas

grejpfrut

pomarańcza

banan

figa

gruszka

VV

brzoskwinia

cytryna

melon

 

migdały

orzechy

A

truskawka

czereśnia

AA

jabłko

7. Inne

VVV

miód

melasa

VV

margaryna

olej arachidowy

olej kukurydziany

oliwa z oliwek

V

olej słonecznikowy

olej rzepakowy

8. Napoje

VVV

kawa

coca-cola

soki owocowe

wino

VV

piwo

herbata (barwiona)

V

woda mineralna

woda sodowa (karbonizowana) tymianek

mięta

A

bylica

cykoria

kawa Ohsawy

AA

herbata Mu

AAA

herbata z korzenia

żeń-szeń

 

Powyższe zestawienie Georges Ohsawa zaopatruje w następujący komentarz:

 

„Wszystkie wymienione produkty żywnościowe muszą być naturalne. Nie powinny zawierać żadnych sztucznych dodatków stosowanych powszechnie w przemyśle spożywczym. Nie należy spożywać drobiu hodowanego w farmach stosujących karmę wzbogacaną chemicznie. Trzeba jadać jaja tylko zapłodnione. Są to małe jaja o charakterystycznym kształcie — z jednej strony łagodnie owalnym, z drugiej bardziej spiczastym. Jaja niezapłodnione, z wielkich ferm są martwe pod względem biologicznym. Tak samo martwa jest biała mąka i produkty mleczne homogenizowane.

 

Dzisiaj jest bardzo trudno o wodę, sól a nawet o powietrze w nieskażonej postaci. Gdy tylko jednak nasze zdrowie powróci do normy, będziemy w miarę odporni na środki trujące zawarte w naszym środowisku.

 

Siły jin i jang ulegają przemianom w zależności od klimatu czy pory roku. Również odpowiednie sporządzenie posiłku a także sposób jedzenia mogą ogromnie wp...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin