Zbrodnia w Palikrowach.docx

(37 KB) Pobierz

Zbrodnia w Palikrowach

 

Pomnik pomordowanych Polaków w Palikrowach

 

Pomnik pomordowanych Polaków w Palikrowach. Na krzyżu jest napis w języku ukraińskim: W tym miejscu 12 marca 1944 r. zostało rozstrzelanych 365 mieszkańców Palikrów. Wieczna im pamięć.

Zbrodnia w Palikrowach – zbrodnia dokonana przez 12 marca 1944 przez 4 pułk policji SS złożony z przeszkolonego w Niemczech pierwszego rzutu ukraińskich ochotników do 14 Dywizji Grenadierów SS, oraz miejscowe bojówki UPA i SKW w Palikrowach, gmina Podkamień w dawnym województwie tarnopolskim. 365 Polaków zostało rozstrzelanych.

W 1944 r. Palikrowy liczyły 1884 mieszkańców i 360 zagród. 70% ludności stanowili Polacy, we wsi znajdowało się kilkanaście rodzin uciekinierów z rzezi wołyńskiej.

12 marca w okolice Podkamienia przybył pododdział 4 pułku policyjnego SS wraz z bojówkami UPA i SKW. Część sił wzięła udział w szturmie na klasztor w Podkamieniu i wymordowaniu ukrywających się tam osób (w tym części mieszkańców Palikrów). Pozostała grupa napastników otoczyła Palikrowy.

http://www.ivrozbiorpolski.pl/foto/palikrowy-laka.jpg

 

Łąka, na której rozstrzelano Polaków

Po ostrzelaniu, wieś została zajęta przez Ukraińców. Na łące zebrano mieszkańców. Po oddzieleniu i wypuszczeniu Ukraińców, wszyscy Polacy zostali rozstrzelani z ciężkich karabinów maszynowych. Ocalało zaledwie kilka rannych osób.

Po egzekucji polskie domy zostały spalone wraz z dobytkiem, którego część została wywieziona przez napastników. Odnalezieni w kryjówkach Polacy zostali zamordowani. Ustalono 265 nazwisk ofiar z łącznej liczby 365 zabitych.

Na miejscu zbiorowej mogiły postawiono pomnik z liczbą ofiar.

 

Bibliografia

·         Sz. Siekierka, H. Komański, H. Różański, Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na Polakach w województwie tarnopolskim 19391946, t. II, NORTOM, Wrocław 2006, ISBN 83-89684-50-0

·         W. Siemaszko, E. Siemaszko, Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939–1945, t. II, Von Borowiecky, Warszawa 2000

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin