Problemy teratogenezy, mutagenezy i kancerogenezy w genetyce medycznej.doc

(197 KB) Pobierz

21 października 2004 r.

 

 

 

Problemy teratogenezy, mutagenezy i kancerogenezy w genetyce medycznej             

 

 

1.        Rola czynników genetycznych w procesie nowotworowym.

2.        Kancerogeneza chemiczna.

3.        Najczęściej występujące nowotwory dziedziczne – diagnostyka genetyczna, ukierunkowanie postępowania profilak­tyczno-leczni­czego u członków rodziny z wysokim ryzykiem zachorowania na nowotwory.

4.        Zespoły chorobowe przebiegające z wrodzonym zaburzeniem naprawy DNA.

5.        Wrodzone wady rozwojowe – podział, mechanizmy patogenetyczne, cechy dysmorficzne i postępowanie diagno­styczne u dziecka z wrodzonymi wadami rozwojowymi.

6.        Definicja i podział teratogenów.

7.        Wrodzone wady rozwojowe wywołane przez teratogeny fizyczne, chemiczne i biologiczne działające na człowieka.

8.       Wybrane embriopatie polekowe, embriopatia cukrzycowa, zespół alkoholowy płodu.

9.       Cytogenetyczne testy monitorowania skutków skażeń środowiska.

 

 

Choroby nowotworowe, tuż po chorobach układu krążenia, są jedną z głównych przyczyn zgonów w wysoko rozwiniętych społeczeństwach. Nazwa „nowotwór” obejmuje około 200 jednostek chorobowych, różniących się między sobą czynnikami wywoławczymi, przebiegiem, rokowaniem i leczeniem.

 

 

Transformacją nowotworową nazywamy proces kumulacji błędów genetycznych w dotychczas prawidłowej komórce, która przez to staje się nieczuła na działanie wewnętrznych i zewnętrznych normalnych mechanizmów kontrolujących wzrost i różnicowanie komórek.

 

W chorobach nowotworowych uszkodzenia DNA takie jak delecje, translokacje, amplifikacje, insercje czy muta­cje punktowe dotyczą genów zaangażowanych w kontrolę wzrostu i/lub różnicowania komórkowego, a także genów odpowiedzialnych za adhezję komórkową (gen kadheryny), neoangiogenezę (MN23), genów zaangażo­wanych w proces przerzutowania, a także genów układu zgodności tkankowej.

 

 

 

Schemat powstawania transformacji nowotworowej:

 

gen supresorowy (1) komórka ulegająca transformacji (2) protoonkogen komórkowy

             

                                                                                                  (3)

             

onkogen wirusowy

 

1)   Mutacja inaktywująca o charakterze recesywnym (teoria podwójnego uderzenia Knutsona). Powyższy mechanizm usta­lono na podstawie badań nad siatkówczakiem (retinoblastoma) – mutacja w jednym allelu decyduje o podatności na nowotwór, ale zachorowanie następuje dopiero po wystąpieniu mutacji w drugim allelu.

 

2)   Mutacja aktywująca o charakterze dominującym – do wystąpienia choroby wystarczająca jest mutacja w jednym allelu.

 

3)   Tzw. egzogenna droga transformacji nowotworowej – infekcja i wbudowanie do DNA komórki fragmentu onkogenu retrowi­rusa. Białkowe produkty onkogenu blokują następnie prawidłowe białka regulacyjne komórki i w ten sposób zabu­rzają jej metabolizm.

 

 

 

Karcinogeneza jest procesem wieloetapowym, który poprzedza inicjacja transformacji na poziomie pojedynczej komórki, zaś efektem końcowym jest pełne rozregulowanie aparatu genetycznego, mechanizmów homeostazy, a w konsekwencji – zniszczenie całego organizmu. Przyjmując wieloetapowy charakter procesu można uznać, że pojedyncze onkogeny nie wystar­czają do wywołania pełnej transformacji (z wyj. onkogenu Ras, p. niżej).

 

 

preinicjacja → inicjacja → promocja → progresja

                      ↓

  komórka prawidłowa →→→→ guz łagodny → guz złośliwy → PRZERZUTY

              (PROLIFERACJA)

Podstawowe znaczenie w transformacji nowotworowej komórki
ma inaktywacja genów supresorowych i aktywacja onkogenów.

 

 

Protoonkogeny są to geny ulegające ekspresji w komórkach prawidłowych i spełniające podstawową rolę w regulacji procesów wzrostu, różnicowania i dojrzewania pojedynczych komórek. Stają się onkogenami na sku­tek przynajmniej punktowej zmiany sekwencji DNA.

 

Protoonkogeny mają stałą lokalizację w chromosomach i w normalnych komórkach stanowią ok. 1% wszystkich genów. Podobnie jak większość genów kodujących białka, występują w haploidalnym genomie w pojedynczych kopiach. Istnieje duża homologia DNA onkogenów komórkowych (c-onc) z sekwencjami onkogennych retrowi­rusów (v-onc). Różnica polega na braku intronów w obrębie onkogenów wirusowych.

 

Poznano różne metody aktywacji protoonkogenów:

          Mutacja punktowa w obrębie protoonkogenu powoduje zmianę informacji dotyczącej kodowania bia­łek. Zmienione białko może indukować jedną lub więcej zmian związanych z rozwojem nowotworu (skrajnym przypadkiem jest onkogen Ras – pojedyncza mutacja w jego obrębie jest wystarczająca do wytworzenia silnie rakotwórczych białek stymulujących rozwój raka pęcherza moczowego).

          Amplifikacja polega na zwielokrotnieniu liczby kopii genów. Liczba kopii onkogenów w niektórych nowo­tworach może sięgać kilku, kilkudziesięciu, a nawet powyżej stu.

          Translokacja polega na przemieszczeniu protoonkogenu w miejsce chromosomowe objęte działaniem re­gulacji ekspresji innego genu (np. immunoglobuliny). Ten typ aktywacji występuje np. w chłoniaku Burkitta (przeniesienie promotora dla immunoglobuliny z chromosomu 14 w okolice protoonkogenu Myc na chromosomie 8), szpiczaku, białaczkach. Translokacje w tych typach nowotworów są swoiste. Po­wstawanie translokacji jest ułatwione dzięki temu, że protoonkogeny często znajdują się w tzw. miej­scach kruchych.

          Insercja polega na wbudowaniu w rejon poprzedzający protoonkogen lub przylegający do jego końca sil­nych sygnałów transkrypcyjnych typu promotorów lub tzw. sekwencji wzmacniających transkrypcję.

 

Onkoproteiny kodowane przez onkogeny dzielą się na jądrowe i cytoplazmatyczne. Na podstawie lokalizacji oraz struktury i czynnościowych właściwości białkowych produktów protoonkogenów dokonano ich podziału na siedem klas:

1)      czynniki wzrostu;

2)      białka receptorowe i niereceptorowe wykazujące aktywność kinazy tyrozynowej;

3)      białka receptorowe, którym brak aktywności kinazy tyrozynowej;

4)      białka G związane z błoną cytoplazmatyczną;

5)      białka wykazujące aktywność kinazy serynowej;

6)      receptory cytoplazmatyczne;

7)      białka uczestniczące w transkrypcji genów.

 

 

W cyklu komórkowym wyróżniamy mechanizmy kontroli zewnętrzne (związane z mechanizmem sprzężenia zwrotnego) i wewnętrzne. Najważniejsze wewnętrzne czynniki powodujące postępowanie cyklu to cykliny i kinazy cyklinozależne, działające w czteroskładnikowych kompleksach powodujące przechodzenie cyklu do na­stępnej fazy. Czynniki hamujące postępowanie cyklu to produkty genów supresorowych (przede wszystkim genu p53,).

 

Szczególne znaczenie w procesie transformacji nowotworowej ma I punkt kontrolny cyklu komórkowego (przej­ście fazy G1 w fazę S). W tym miejscu działa białkowy produkt genu p53, wpływając na transkrypcję czynników naprawy DNA (hamujących replikację DNA) lub kierując komórkę na drogę apoptozy. Wagę tego procesu pod­kreślają wyniki badań, według których mutacje genu p53 wykrywane są w 80% wszystkich nowotworów.

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………

 

Czynniki toksyczne działające na organizm dzieli się na:

1)      Czynniki genotoksyczne, uszkadzające DNA w sposób bezpośredni lub pośredni;

2)      Czynniki epigenetyczne, zwane też kokancerogenami, czyli związki, które nie wiążą się bezpośrednio z DNA, ale zazwyczaj działają na etapie promocji, wzmacniając działanie związków rakotwórczych. Przy­kładem jest olej krotonowy, zwielokrotniający rakotwórcze działanie benzopirenu. Do kokancerogenów należą również pestycydy chlorowane.

           kancerogen bezpośredni                                                        prekancerogen

                               ↓                                                                                                   ↓

           detoksykacja ––––––––––––––––––––––––––              kancerogen ostateczny

                               ↓                                                                                                   ↓

         naprawa DNA ——————————————              kowalencyjne wiązanie z DNA

                        ↓                ↓                                                                                     ↓

kompletna              niekompletna  —————————–              zaburzenia genetycznych mechanizmów

                                                                                         regulacji podziału komórek

                                                                                                                    ↓

                                                                                           INICJACJA PROCESU NOWOTWOROWEGO

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………

 

Nowotwory (zespoły nowotworów) dziedziczne występują stosunkowo rzadko, niemniej zdarzają się. Sza­cuje się, że 5–10% wszystkich nowotworów złośliwych powstaje w wyniku predyspozycji wykazującej rodowo­dowe cechy dziedziczenia autosomalnego dominującego.

 

Zadaniami poradnictwa genetycznego w nowotworach dziedzicznych są:

         wykrywanie rodzin z zespołem wysokiej predyspozycji do nowotworów;

         potwierdzenie lub wykluczenie istnienia predyspozycji u poszczególnych członków rodziny z nowotwo­rem dziedzicznym;

         otoczenie osób predysponowanych pełną, wielokierunkową opieką lekarską/

 

 

Dziedziczna postać raka piersi i jajnika

 

Rak piersi jest w Polsce najczęstszym występującym u kobiet nowotworem złośliwym. Co roku wykrywa się 8 tys. nowych zachorowań. Najwięcej spośród nich opisuje się u kobiet powyżej 50. roku życia (X = 61).

 

Do najistotniejszych czynników ryzyka należą:

         rak piersi w rodzinie;

         wiek powyżej 50 lat;

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin