ZEMSTA FARAONA-ZDROWIE 2.rtf

(5 KB) Pobierz

Zemsta Faraona

 

Zemsta Faraona - to przede wszystkim to biegunka i bóle brzucha, czasami wysoka temperatura. „Zemsta faraona” to biegunka spowodowana odmienna florą bakteryjną - nie zaś zatruciem pokarmowym!

 

NIE KAŻDA BIEGUNKA to "Zemsta Faraona". Często biegunka może być wywołana zwykłą niestrawnością, spowodowaną np. zbyt bogatym (urozmaiconym) posiłkiem lub popiciem smażonego na tłuszczu posiłku napojami gazowanymi lub bardzo zimnymi. Czasami biegunka może być spowodowana posiłkiem smażonym na starym tłuszczu/oleju.

Praktyczne we wszystkich egipskich aptekach można kupić leki na "zemstę faraona". Farmaceuci znają dość dobrze język angielski, choć jeśli nie porozumiewacie się w tym języku, to spokojnie możecie wskazać na żołądek, a zostaniecie zrozumieni. Ta dolegliwość jest tak częsta wśród turystów, że od razu będą wiedzieli o co chodzi.

 

A jak już „zemsta faraona” kogoś dopadnie, trzeba kupić w aptece Antinal (egipski wzmocniony Nifuroxazyd), a na poważniejsze stany: Diax. Leki te są dostosowane do tych konkretnych bakterii i kosztują grosze.

 

W przypadku biegunki trzeba wykluczyć z diety wszystkie produkty mleczne. Jeśli dzieci zaczną wymiotować, trzeba w aptece kupić Cortigen B6 Pediatric - i zrobić szybko zastrzyk. Od razu pomaga, wszystkie leki sprawdzone.

 

Antinal, jak również jego pochodne np. polski Nifuroxazyd, stosuje się maksymalnie 7 dni. Jeśli dolegliwości nie przechodzą (co bardzo rzadko się zdarza) należy odstawić lek i udać się do lekarza!

 

Leki przeciwbiegunkowe najlepiej zażyć przed jedzeniem - i nie zażywać tego profilaktycznie - dopiero wtedy gdy poczujemy, że coś z żołądkiem jest nie tak.

 

Co robić, aby zmniejszyć ryzyko zapadnięcia na "Zemstę Faraona":

przed wyjazdem, dla osób z delikatnym żołądkiem zaleca się profilaktykę Lacidofilem - 2 x dziennie po kapsułce - lek normalizuje florę jelitową. Zamiast Lacidofilu można zastosować Trilac lub Lakcid - liofilizowane kultury bakterii mlekowych (wspomagają one naturalne bakterie jelitowe i blokują rozwój szkodliwych)

po każdym posiłku wypić 50-tkę czystej wódki przywiezionej z Polski (należy pamiętać, że nadużywanie alkoholu, choć potocznie sądzi się, że pomaga, może również prowadzić do wzmocnienia dolegliwości oraz odwodnienia organizmu!)

urozmaicać posiłki stopniowo, czyli nie jeść już pierwszego dnia wszystkich serwowanych potraw

nie spożywać już od pierwszego dnia dań przygotowanych z surowych warzyw

nie spożywać już od pierwszego dnia surowych owoców (chyba, że macie możliwość ich sparzenia lub choćby umycia przegotowaną/mineralną wodą)

nie pić wody nie przegotowanej oraz napojów z niewiadomego źródła (zwracać uwagę, czy napoje, które kupujecie są zamknięte fabrycznie)

nie pić napojów z lodem (lód jest wytwarzany z reguły z wody nie przegotowanej)

uważać na wszelkie krojone sałatki i surówki (lepiej zjeść całego pomidora, niż doprawioną sałatkę)

nie pić lemoniady przyrządzanej w hotelach

uważać na karkade - herbatę z hibiskusa na zimno (nie przegotowana woda)

jeśli macie ochotę na kanapkę z fast-foodu, wybierajcie kebab, koftę, wypieczone mięso - to nie zaszkodzi

unikajcie past twarogowych z przyprawami

desery serwowane w hotelach - kremy - są bezpieczne, bo nie zawierają surowych żółtek

nie kąpać się w Nilu oraz kanałach nawadniających (kąpiel w Nilu może być również przyczyną zarażenia się bardzo niebezpiecznymi drobnoustrojami!!! np. Amebą)

w pierwszym okresie pobytu stołować się w markowych restauracjach/barach

po bogatym posiłku należy pić gorące napoje zamiast schłodzone

bardzo często lekarstwo możecie otrzymać u rezydenta lub u obsługi hotelowej

W momencie ustąpienia objawów należy natychmiast odstawić lekarstwo. Przedawkowanie może spowodować odwrotny skutek w postaci bolesnych zaparć.

 

Leki pomocne na "Zemstę Faraona":

egipskie:

Antinal (egipski Nifuroxazyd) - najlepszy środek dostępny w egipskich aptekach, bardzo skuteczny - dawkowanie 3x1 i należy zużyć całe opakowanie, gdyż przerwanie kuracji grozi ponownym rozwojem bakterii, które mogą uodpornić się na lek

Dexim

Lomotil

polskie:

Loperamid

Imodium

Nifuroxazyd - lek na receptę

XIFAXAN (rifaksymina) - na receptę, bardzo skuteczny, opakowanie 12 tabletek starcza na całą kurację - 2 tabletki 2 x dziennie przez 3 dni.

Stoperan

Smecta - można podawać dzieciom

Laremid - lek przeciwbiegunkowy, dostępny bez recepty

Lacidofil - bakterie kwasu mlekowego

Probiolac plus - zawiera dodatkowy szczep bakterii przeciwko obcej florze

Gastrolit - zestaw elektrolitów w saszetkach do rozpuszczenia

Zgłoś jeśli naruszono regulamin