ZAWAŁ SERCA.doc

(35 KB) Pobierz
ZAWAŁ SERCA
ZAWAŁ SERCA

Zawał serca jest to upośledzenie zaopatrywania w krew mięśnia sercowego wskutek niewydolności wieńcowej, której następstwem jest mniej lub bardziej rozległe zniszczenie tkanek ściany serca.

JAKIE SĄ PRZYCZYNY ZAWAŁU SERCA? Najczęstszą przyczyną zawału serca, obok powstania skrzepów, jest miażdżyca tętnic wieńcowych. Rzadziej źródłem zawałów jest zablokowanie tętnicy na skutek dostania się powietrza, tłuszczu lub innych ciał obcych.
OBJAWY ZAWAŁU SERCA

·         nagły, kłujący ból w okolicy mostka;

·         wrażenie ciasnoty w klatce piersiowej;

·         często promieniowanie bólu przez lewe ramię aż do małego palca.

·         niepokój, strach przed śmiercią;

·         chłodna, blada skóra, zimny pot;

·         czasem nudności i wymioty;

·         często nieregularny puls.

UDZIELENIE PIERWSZEJ POMOCY PRZY ZAWALE SERCA


Właściwie nie istnieją metody pierwszej pomocy przy zawale serca. Decydująca w takich przypadkach jest szybka fachowa pomoc lekarska. W oczekiwaniu na lekarza, chorego należy ułożyć w pozycji odciążającej serce, tzn. z lekko podwyższonym tułowiem. Bardzo ważne jest ułatwienie choremu oddychania. Dlatego należy mu rozluźnić krępujące części garderoby. Na dłonie i ręce można położyć wilgotne, gorące okłady. W razie potrzeby trzeba zastosować sztuczne oddychanie połączone z uciskiem klatki piersiowej. Ważną rolę odgrywa także uspokajanie chorego, gdyż zawałowi serca towarzyszy silny niepokój i strach przed śmiercią, które dodatkowo pogarszają jego i tak już bardzo ciężki stan.
WAŻNE
Niestety zawał serca może się powtórzyć, dlatego pacjenci po pierwszym ataku otrzymują środki z nitrogliceryną do zastosowania w nagłych przypadkach. W razie interwencji, ratownik powinien sprawdzić, czy chory nie ma ich przy sobie.

U pacjenta z zawałem serca absolutnie nie wolno stosować pozycji wykorzystywanych przy normalnym wstrząsie.

 

7.NAPAD ASTMY OSKRZELOWEJ:
a)Sadzamy chorego przodem do oparcia krzesła.
b)Podajemy aerozol, który chory ma przy sobie i zazwyczaj stosuje.Zachowajmy spokój i starajmy się też uspokoić chorego.

 

Objawy astmy
Charakterystyczne objawy dla astmy oskrzelowej to:
Kaszel
Uczucie ciężaru w klatce piersiowej
Świszczący oddech
Duszność
Chorzy mogą doświadczać różnych objawów bądź różnej ich kombinacji. Objawy te mogą pojawiać się tylko po wysiłku, przy eksponowaniu na alergeny w gabinecie biologicznym-uczulenie na sierść zwierząt lub też czynniki drażniące np. w gabinecie chemicznym przy ekspozycji na zimne powietrze.

 

Przyczyny- Alergeny inicjujące astmę, najsilniejsze to :

·         roztocza

·         zwierzęta domowe

Środowisko inicjujące astmę:

·         ozon

·         chemiczne środki drażniące - nośniki aerozoli, lakiery do włosów, zapachy kuchenne, dym papierosowy,

·         zanieczyszczenia przemysłowe - dwutlenek siarki

·         czynniki fizyczne - mgła, zimne i suche powietrze, kaszel, śmiech

OBJAWY SILNEGO NIEDODUKRZENIA
Jakie są objawy niedocukrzenia, czyli hipoglikemii?
Są nimi: drżenie mięśni, uczucie głodu, ziewanie i senność, ociężałość myślenia, zawroty głowy, nerwowość, obfite poty, osłabienie, zaburzenia pamięci i nielogiczne zachowanie się, agresywność bez powodu, zaburzenia widzenia, utrata przytomności, drgawki, hipotermia. Objawy te narastają - od łagodnych do ciężkich.
W przypadku łagodnego niedocukrzenia, jakie objawy najczęściej się zdarzają w cukrzycy typu 2
W tym typie cukrzycy - nie wymagającej wstrzykiwania insuliny - objawy ograniczają się zwykle do braku zdolności skupienia się, bladości, rozdrażnienia, senności, zawrotów głowy, drżenia mięśni, osłabienia, bólu brzucha, przyśpieszenia tętna. Może też pojawić się nadpobudliwość i skłonność do gniewu.

.

Do najczęstszych przyczyn niedocukrzenia należy zaliczyć:
zwiększone zużycie glukozy wskutek znacznej, nieplanowanej aktywności fizycznej (kiedy to organizm nie otrzymuje zwykłej porcji węglowodanów), intensywne odchudzanie, głodówki, biegunki pokarmowe lub wymioty. Przyczyną niedocukrzenia może być też leczenie beta-blokerami, alkohol, choroba wątroby, czasem miesiączka (przyczyny te w jeszcze większym stopniu dotyczą leczących się przy pomocy insuliny). Chorzy na cukrzycę powinni zachować więc szczególną ostrożność i konsultować się z lekarzem - jeśli jakaś z wymienionych okoliczności ich dotyczy.  

Pierwsza pomoc:
v W przypadku osoby przytomnej (hipoglikemia ) :
-Należy się go wypytać o typ cukrzycy i spytać czy nie ma przy sobie leków, które zażywa.
W przypadku cukrzycy typu 1, będzie to insulina, natomiast w przypadku,
gdy poszkodowany jest chory na cukrzycę typu 2, podanie jemu leków będzie zależało od czasu trwania choroby. Początkowo przyjmują oni leki doustne hipoglikemizujące (przeciwcukrzycowe), natomiast w późniejszym czasie choroby przyjmują oni insulinę.
-Gdy poszkodowany nie posiada przy sobie leków należy natychmiast podjąć przeciwdziałanie niedocukrzeniu, tj. podanie przytomnym chorym 10 – 20 g glukozy lub jej równoważników - szklanki soku, słodzonej herbaty, czekoladki. Podjęcie leczenia eliminuje zwykle zagrożenie.

v W przypadku osoby nieprzytomnej (ciężka hipoglikemia ) :
-Przeszukanie poszkodowanego w celu znalezienia cukrzycowej karty identyfikacyjnej
-Po znalezieniu karty należy ułożyć poszkodowanego na boku z opuszczoną niżej głową. Uwaga - choremu nieprzytomnemu nigdy nie wolno podawać płynów do picia - gdyż istnieje możliwość przedostania się płynu do dróg oddechowych i spowodowania trudności w oddychaniu.
-Natychmiast podjąć przeciwdziałanie niedocukrzeniu i wstrzyknąć(1-2 mg) glukagonu z apteczki cukrzycowej chorego. Po nabraniu glukagonu do strzykawki z fiolki z podręcznej apteczki należy usunąć ze strzykawki pęcherzyki powietrza i podać glukagon podskórnie lub domięśniowo .
-Jeśli po wstrzyknięciu glukagonu (który jest w zestawie do natychmiastowej pomocy) chory w ciągu 10 minut nie odzyska przytomności należy natychmiast wezwać pogotowie.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin