4_kraina I.doc

(211 KB) Pobierz
II

2. SZATA ROŚLINNA

 

2.1. Kraina Bałtycka

2.1.1.      CHARAKTERYSTYKA PRZYRODNICZA

Kraina  Bałtycka  obejmuje północno-zachodnią  część Polski - obszar gromadnego występowania buka zwyczajnego. Podzielona została na 24 mezoregiony przyrodniczo-leśne, zgrupowane w 8 dzielnic.

Według fizycznogeograficznej regionalizacji kraina I znajduje się na obszarze dwóch podprowincji Europy Zachodniej: Pobrzeży Południowobałtyckich (makroregiony: Pobrzeże Szczecińskie, Koszalińskie i Gdańskie) i Pojezierzy Południowobałtyckich (makroregiony: Pojezierze Zachodniopomorskie, Wschodniopomorskie, Południowopomorskie – część zachodnia i Chełmińsko-Dobrzyńskie – część północno-wschodnia, oraz północna część Doliny Dolnej Wisły). Wschodnie jej obszary położone są w obrębie Europy Wschodniej, w  podprowincji Pobrzeży Wschodniobałtyckich (zachodnia część makroregionu Niziny Staropruskiej) oraz fragmentarycznie w podprowincji Pojezierzy Wschodniopomorskich – zachodnia część makroregionu Pojezierza Mazurskiego.

Kraina Bałtycka znajduje się w strefie przejściowej od klimatu atlantyckiego na zachodzie, do kontynentalnego na wschodzie jej obszaru. Zróżnicowanie klimatyczne wiąże się z szerokim zasięgiem terenu krainy w kierunku wschód – zachód (na ok. 450 km). Dodatkowy wpływ na układ elementów klimatycznych w poszczególnych dzielnicach przyrodniczo-leśnych krainy wywiera ukształtowanie i wysokości względne terenu.

Klimat krainy, kształtowany jest głównie pod wpływem morza. Charakteryzują go najłagodniejsze w kraju zimy, chłodne okresy letnie oraz stosunkowo wysokie opady atmosferyczne. Średnia roczna temperatura powietrza w krainie wynosi od 8.5oC – 9.2oC. W okresie zimowym i letnim średnie temperatury powietrza kształtują się między 1.3oC – 1.7oC (styczeń) i 18.2oC – 19.8oC (lipiec). Roczna suma opadów wynosi od 555 do 734 mm. Obszary o urozmaiconej rzeźbie terenu (np. dzielnica Pojezierza Drawsko – Kaszubskiego) charakteryzują niższe temperatury na wzniesieniach, oraz zwiększone opady na terenach położonych na zachód i północny zachód od wzniesień.

Teren krainy odznacza się stosunkowo dużym zróżnicowaniem wysokościowym, wznosząc się od poziomu depresji (Żuławy) do 329 m n.p.m., na najwyższych wzniesieniach Pojezierzy (Wieżyca). Północna część krainy – niziny nadmorskie (pobrzeża), ma charakter nizinny, pomimo dość urozmaiconego krajobrazu. Graniczy ona od południa z garbem pojeziernym o szerokości 40 – 90 km, odznaczającym się najwyższymi w północnej Polsce wysokościami bezwzględnymi, sąsiadującymi z głęboko wciętymi bruzdami rynien jeziornych. Następną strefą w kierunku południowym są wysoczyzny jeziorne, których tylko część zachodnia znalazła się na terenie krainy. Na obszarze krainy dominują krajobrazy młodoglacjalne, a na północy, w sąsiedztwie Bałtyku, krajobrazy nadmorskie.

              Dominującymi utworami geologicznymi są osady fazy pomorskiej ostatniego na terenach Polski zlodowacenia północnopolskiego. Wśród nich przeważają gliny zwałowe piaszczyste, sąsiadujące często z piaskami i żwirami lodowcowymi. Miejscami wąskie strefy tworzą piaski, żwiry i głazy moren czołowych, a na wysoczyznach piaski i żwiry ozów lub iły, mułki, piaski i żwiry - kemów. Na przedpolu moren czołowych, a także w rynnach rzek występują piaski i żwiry wodnolodowcowe, często w formie sandrów. Utwory holoceńskie, występujące jako piaski i żwiry morskie lub rzeczne, albo piaski eoliczne; ograniczone są do wybrzeża morskiego oraz sąsiedztwa mniejszych lub większych rzek. W zagłębieniach bezodpływowych terenu, zarówno na wysoczyznach morenowych, jak i na sandrach oraz w dolinach rzecznych występują torfy, a w miejscach zanikłych jezior - torfy oraz mułki, piaski i kredy jeziorne.

Lasy rosną głównie na glebach bielicowych i rdzawych, wytworzonych z piasków i żwirów rzecznych lub piasków sandrowych. W związku z tym, przeważają w nich siedliska borów i borów mieszanych (ponad 55%). Żyźniejsze siedliska świeże, związane z glebami brunatnymi i płowymi pochodzenia lodowcowego, występują nierównomiernie; a ich większe powierzchnie znajdują się we wschodniej części krainy (w dzielnicy Elbląsko-Warmińskiej  49,2% lasów to siedliska Lśw). Siedliska wilgotne związane są zwykle z glebami glejobielicowymi, glejowymi a także czarnymi ziemiami i madami. W krainie udział tych siedlisk jest niewielki; zaledwie przekracza 5%. Podobnie niewielki jest udział, związanych z glebami organicznymi - torfowymi i murszowymi, siedlisk bagiennych  - wynosi niecałe 5%. 

Lesistość krainy wynosi 30,5% i jest wyższa od średniej lesistości w kraju. Główne gatunki drzew tworzących drzewostany to: sosna zwyczajna, buk zwyczajny, dąb szypułkowy i bezszypułkowy, olsza czarna i jesion wyniosły.

S o s n a   z w y c z a j n a  (So) zajmuje w krainie Bałtyckiej pierwsze miejsce w powierzchniowym udziale gatunków panujących – udział jej na obszarze Lasów Państwowych przekracza 68%*, z wyjątkiem Dzielnicy Elbląsko-Warmińskiej, gdzie wynosi 27,9%. Zróżnicowanie siedlisk, na których rośnie sosna jest szerokie, głównie jednak tworzy ona drzewostany na siedliskach oligotroficznych i mezotroficznych - od siedlisk suchych do bagiennych.

              B u k  z w y c z a j n y  (Bk) znajduje się na tym terenie w granicach swojego zwartego zasięgu i odznacza się dużą dynamiką rozwojową. Charakterystyczne dla krainy Bałtyckiej jest gromadne występowanie drzewostanów bukowych, które po drzewostanach sosnowych mają największy udział w powierzchni lasów, wynosi on 9%. Najniższe  występowanie Bk na terenie krainy jest w dzielnicy Pojezierza Wałecko-Myśliborskiego, gdzie suma opadów spada poniżej 550 mm. Gatunek ten zajmuje siedliska żyzne i bardzo żyzne, unika gleb nadmiernie wilgotnych, ciężkich i suchych.

D ą b  s z y p u ł k o w y  (Dbs)  i   d ą b  b e z s z y p u ł k o w y   (Dbb). Dęby  obejmują swym zasięgiem cały obszar krainy. Nie wytrzymują one często konkurencji buka i są spychane na siedliska bardziej wilgotne lub usytuowane w dolnych częściach stoków. Dab jest gatunkiem panującym na 5,7% powierzchni leśnej. Najwięcej drzewostanów dębowych występuje w dzielnicy Elbląsko-Warmińskiej – ponad 17%.

Ś w i e r k    p o s p o l i t y  (Św)  obejmuje w krainie II naturalnym zasięgiem (wg Szafera 1972) tylko dzielnice Elbląsko-Warmińską i Pojezierza Iławsko-Brodnickiego. Gatunek ten jednak został wprowadzony do lasów Pojezierza Drawsko-Kaszubskiego i szybko rozprzestrzenił się w kierunku zachodnim. Obecnie znajduje się na terenie niemal całej krainy, a jego powierzchniowy udział wynosi 4,6%. Odnawia się naturalnie, dobrze rozwija szczególnie na glebach wilgotniejszych.

O l s z a   c z a r n a  (Ol)  ogranicza swoje występowanie do żyznych i bardzo żyznych siedlisk bagiennych. Jako gatunek domieszkowy wchodzi w skład drzewostanów LMb i Lw. Udział jej jako gatunku panującego jest kilkuprocentowy, jedynie w dzielnicy Elbląsko-Warmińskiej drzewostany olszowe zajmują 10% powierzchni leśnej.

J e s i o n   (Js)  wyniosły rośnie na siedliskach Lł. Jako gatunek domieszkowy wchodzi też w skład drzewostanów w Lw i OlJ. We wschodniej części krainy spotyka się go także na żyznych siedliskach Lśw.

Jako gatunki domieszkowe w drzewostanach krainy I występują: brzoza brodawkowata i omszona, grab zwyczajny, lipa drobnolistna, modrzew europejski, klon zwyczajny, wiąz szypułkowy i polny oraz osika, a na terenach pojezierza również jawor.

B r z o z a   (brodawkowata – Brzb i omszona - Brzo) jako gatunek domieszkowy wchodzi w  skład  drzewostanów  w całej amplitudzie zróżnicowania siedliskowego, przy czym brzoza

______________________________________________________

* - dane w całym opracowaniu dla Lasów Państwowych wg stanu na 1.01.2000 r

 

omszona jest typowa dla siedlisk wilgotnych i bagiennych. Często udział brzozy w drzewostanach jest dość wysoki - pełni ona wtedy rolę gatunku współpanującego. W krainie I udział powierzchniowy drzewostanów z panującą (współpanującą) brzozą 7,1%.

G r a b   (Gb) spotykany jest częściej w południowej i południowo-wschodniej części krainy, gdzie konkurencja buka maleje. Tworzy zwykle drugie piętro w drzewostanach dębowych i sosnowych, głównie na siedlisku Lśw i LMśw.

L i p a   d r o b n o l i s t n a   (Lp) występuje w lasach całej krainy, jednak największe obszary zajmuje we wschodnich dzielnicach, gdzie zaznacza się spadek dynamiki rozwojowej buka. Wchodzi w skład drzewostanów na siedliskach Lśw i Lw.

M o d r z e w   e u r o p e j s k i  (Md)  jest cennym gatunkiem domieszkowym drzewostanów na średnio żyznych siedliskach.

K l o n y   i   w i ą z y    występują w pojedynczej domieszce w drzewostanach na żyznych siedliskach Lśw, Lw i Lł. Z północną granicą dzielnicy Pojezierza Drawsko-Kaszubskiego pokrywa się w przybliżeniu granica naturalnego zasięgu jaworu.            

 

2.1.2.      TYPY SIEDLISKOWE LASU

BORY

Bór suchy -  Bs

Siedliska skrajnie ubogie i suche, z bardzo głębokim poziomem wody gruntowej. Drzewostan sosnowy ok. V bonitacji i złej jakości technicznej, runo z przewagą chrobotków. Procentowy udział tych siedlisk w lasach jest niewielki. Na terenie krainy Bałtyckiej bory suche występują głównie w dzielnicy Pasa Nadmorskiego.

Runo

Gatunki Bs:             

Chrobotek leśny - Cladonia sylvatica

Chrobotek reniferowy - Cladonia rangiferina

Chrobotek wysmukły  - Cladonia gracilis

Chrobotek widlasty - Cladonia  furcata

              Porost islandzki - Cetraria islandica

Rzęsiak pospolity - Ptilidium ciliare

Widłoząb miotlasty - Dicranum scoparium 

Szczotlicha siwa - Corynephorus canescens

Macierzanka piaskowa - Thymus serpyllum

Borówka brusznica - Vaccinium vitis-idaea

ponadto w Pasie Nadmorskim

              Turzyca piaskowa - Carex arenaria 

Śmiałek pogięty - Deschampsia flexuosa

Bażyna czarna - Empetrum nigrum

Gruszkówka (Gruszyczka) jednostronna - Orthilia secunda (Pyrola secunda)

Brodawkowiec czysty - Pseudoscleropodium purum (Scleropodium purum)

Gruszycznik (Gruszyczka) jednokwiatowy - Moneses uniflora (Pyrola uniflora)

Jastrzębiec baldaszkowaty - Hieracium umbellatum

ponadto na terenie krainy poza Pasem Nadmorskim

Kostrzewa owcza - Festuca ovina

Turzyca wrzosowiskowa - Carex ericetorum

Jastrzębiec kosmaczek - Hieracium  pilosella

Trzcinnik piaskowy - Calamagrostis epigeios

Szczaw polny - Rumex acetosella

Typy lasu

·         SOSNOWY

Drzewostan

Gatunki główne  -  So IV-V bon.

Gatunki dom. I p. - sporad. Brz

Podrost - brak

Podszyt – pjd.: jał., so, brz

Zespoły roślinne

- Empetro nigri-Pinetum cladonietosum,  Empetro nigri-Pinetum piroletosum Wojt.1964 - nadmorski bór sosnowy (bażynowy), podzespół chrobotkowy i gruszyczkowy

Występuje w pasie nadmorskich wydm, w odległości do 5 km od morza, zajmuje głównie kopulaste grzbiety oraz łagodnie opadające stoki wydm. Charakterystyczną cechą jest zniekształcony pokrój sosen w drzewostanie i dominacja krzaczkowatych porostów w runie, a w podzespole gruszyczkowym (żyźniejszym) znaczny udział gatunków rodzaju Pyrola sp. W podszycie pojedynczo pojawia się także jarzębina i wierzba piaskowa. Nadmorskie bory suche stanowią pierwsze stadia sukcesji zbiorowisk leśnych na wydmach.  

 

- Cladonio-Pinetum Juraszek 1927 - bór sosnowy suchy odm. suboceaniczna

Występuje na terenie krainy poza pasem nadmorskich wydm, zwykle w wierzchołkowej części wydm śródlądowych. Charakterystyczną cechą jest silnie rozwinięta warstwa krzaczkowatych porostów z dominacją gatunków z rodzaju Cladonia sp. Warstwa zielna słabo rozwinięta (10-30% pokrycia) złożona głównie z krzewinek i wąskolistnych traw o kępkowym występowaniu. Drzewostan sosnowy V bonitacji, niskiej jakości i o rozluźnionym zwarciu.

 

 

Bór świeży - Bśw

Siedliska ubogie, świeże, bez wyraźnego wpływu wody gruntowej lub pod słabym jej wpływem. Drzewostan sosnowy ok. III bonitacji, runo krzewinkowo-mszyste. Siedliska Bśw występują dość  licznie na terenie krainy; zajmują 18,9% powierzchni leśnej. Najczęściej można je spotkać w Dzielnicy Pojezierza Wałecko-Myśliborskiego (ponad 30%), a najrzadziej (poniżej 1%) w Dzielnicy Elbląsko-Warmińskiej.

Runo

Gatunki różnicujące Bśw od Bs

              Borówka czarna - Vaccinium myrtillus

              Gajnik lśniący - Hylocomium splendens

Siódmaczek leśny - Trientalis europaea

Kosmatka owłosiona - Luzula pilosa

Przetacznik lekarski - Veronica officinalis

Fiołek psi - Viola canina

Pomocnik baldaszkowy Chimaphila umbellata

                            ponadto w Pasie Nadmorskim

Listera sercowata – Listera cordata

Piórosz pierzasty - Ptilium crista-castrensis

Gatunki częste

              Rokietnik pospolity – Pleurosium schreberi (Entodon Schreberi)

              Borówka brusznica - Vaccinium vitis-idaea

Bielistka siwa - Leucobryum glaucum

Pszeniec zwyczajny - Melampyrum pratense

Turzyca wrzosowiskowa - Carex ericetorum

              Kostrzewa owcza - Festuca ovina

              Widłoząb miotlasty – Dicranum scoparium

Śmiałek pogięty - Deschampsia flexuosa

Widłoząb falisty - Dicranum polysetum (D. undulatum)

oraz w części wschodniej krainy

Gorysz pagórkowy - Peucedanum oreoselinum

Wężymord niski - Scorzonera humilis

Nawłoć pospolita -Solidago virgaurea

w wariancie Bśw2 - Molinia caerulea (do 5%) oraz pjd. w drzewostanie Brzo.

Typy lasu

·         SOSNOWY

Drzewostan

Gatunki główne  - So ok. III bon.

Gatunki dom. I p. -  Brz

Podrost -  pjd. So

Podszyt – pjd. jał., jrz, krusz, os

Zespoły roślinne

- Leucobryo-Pinetum Mat. (1962) 1973 - subatlantycki bór sosnowy świeży, odmiana pomorsko-śląska.

Charakterystyczną cechą tego typu tasu jest zwarty drzewostan sosnowy i runo głównie krzewinkowe z dominacją borówek i domieszką wąskolistnych traw. Bardzo silnie rozwinięta jest warstwa mszysta, składającą się głównie z Pleurosium schreberi.

 

- Empetro nigri-Pinetum typicum Wojt.1964 - nadmorski bór sosnowy, podzespół typowy.

W dzielnicy Pasa Nadmorskiego, gdzie występuje na wąskim pasie wybrzeża, zajmuje piaszczyste stoki wydm nadmorskich. Odznacza się występowaniem ubogiego podszytu, w którym oprócz sosny, brzozy  i jarzębiny występuje wierzba piaskowa.

 

- Peucedano-Pinetum typicum   - Mat. (1962) 1973 kontynentalny bór sosnowy świeży, odmiana subborealna

We wschodniej części krainy - w dzielnicy Pojezierza Iławsko-Brodnickiego występuje bogatsza postać Bśw, nawiązująca do siedlisk Bśw Krainy Mazursko-Podlaskiej. Wyróżnia się zwartym drzewostanem sosnowym, bonitacji II oraz dość często występowaniem w nielicznych skupieniach świerka, tworzącego II piętro. Warstwa podszytu jest dość dobrze rozwinięta, a runo jest nieco bogatsze niż na pozostałym terenie krainy.

 

Bór wilgotny - Bw

Siedliska ubogie wilgotne, występują bardzo rzadko – ich udział w lasach krainy wynosi 0,3%.  Zajmują płaskie obniżenia terenu, często występują na przejściach między borami świeżymi a olsami i borami bagiennymi.

Runo

Gatunki różnicujące Bw  od Bśw

Trzęślica modra - Molinia caerulea (obficie)

              Płonnik pospolity - Polytrichum commune

Torfowiec całolistny - Sphagnum capilifolium (S. acutifolium)

                                   w dzielnicy Pasa Nadmorskiego także:

Wrzosiec bagienny - Erica tetralix

Woskownica europejska - Myrica gale

Sit bałtycki - Juncus balticus

Bażyna czarna – Empetrum nigrum

Turzyca pospolita – Carex nigra (C. fusca)

                                  ponadto w wariancie Bw2:              

Borówka bagienna - Vaccinium uliginosum - (pjd.)

              Bagno zwyczajne - Ledum palustre - (pjd.)

Gatunki częste

              Borówka czarna - Vaccinium myrtillus

              Rokiet pospolityPleurosium schreberi (Entodon Schreberi)

Wrzos pospolity - Calluna vulgaris

                            oraz inne gatunki występujące w Bśw

Typy lasu

·         SOSNOWY

Drzewostan

Gatunki główne -  So II-III bon.

Gatunki dom. Ip - Brz,   Brzo

Podrost - brak

Podszyt – krusz. (głównie), jrz, pjd. jał., os

Zespoły roślinne

- Molinio caeruleae-Pinetum Mat. 1973 – bór sosnowy wilgotny, wariant typowy (Bw1) i wariant z bagnem zwyczajnym Ledum palustre (Bw2)

Zajmuje nisko położone, płaskie lub lekko wklęsłe obszary ubogich piasków, niejednokrotnie w strefie przejściowej miedzy borami świeżymi, a siedliskami bagiennymi borów lub lasów. Drzewostan sosnowy, często z domieszką brzozy brodawkowatej i omszonej, runo jednorodne przestrzennie o charakterze trawiasto-krzewinkowym, z dominacją Vaccinium myrtillus i Molinia coerulea. W dzielnicy Pojezierza Iławsko-Brodnickiego pojawia się często w II piętrze drzewostanu świerk.

 

- Empetro nigri-Pinetum ericetosum tetralicis Wojt.1964 - nadmorski bór sosnowy, podzespół wrzośćcowy.

Bór wilgotny, w wąskim pasie wybrzeża (Dzielnica Pasa Nadmorskiego), występuje w obniżeniach międzywydmowych i zagłębieniach terenu, gdzie poziom wody gruntowej jest zmienny w ciągu roku. Drzewostan w tym siedlisku wyróżnia się niższą bonitacją drzewostanu (III-IV) niż na pozostałym terenie krainy, a w podszycie oprócz kruszyny i jarzębiny występuje wierzba piaskowa.

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin