Aromaterapia.doc

(1371 KB) Pobierz

 


Aromaterapia

i inne terapie naturalne

rea


Aromaterapia

i inne terapie naturalne

amm


Tytuł oryginału: Aromatherapy & Complementary Therapies Przekład z języka angielskiego: Bogna Piotrowska

Projekt okładki: Joanna Plakiewicz

ISBN 83-7141-638-5

Wydano na licencji wydawnictwa Geddes & Grosset

© (wydanie polskie) Wydawnictwo REA, 2006

Wydawnictwo REA s.j.              I

01-217 Warszawa, ul. Kolejowa 9/11 tel./fax: 022 631-94-23, 022 632-21-15

e-mail: handlowy@rea-sj.pl www.rea-sj.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone.

Każda reprodukcja albo adaptacja całości lub części niniejszej publi­kacji - bez względu na zastosowaną technikę reprodukcji - wymaga pisemnej zgody wydawcy.

Skład i łamanie: Studio DeTePe, Paweł Rusiniak

Druk: Zakład Poligraficzno-Wydawniczy POZKAL, Inowrocław


Spis treści

Ostrzeżenie               5

Czym jest aromaterapia?              7

Pozyskiwanie olejków eterycznych               23

Działanie olejków eterycznych              26

Kompozycje olejków eterycznych               37

Przechowywanie olejków eterycznych
i ich kompozycji                49

Wybór i zastosowanie olejków bazowych              52

ABC roślin i olejków eterycznych               56

Aromaterapia a ciąża              160

Aromaterapia a dzieci               163

Domowa apteczka               165

Masaż              168

Refłeksologia              197

Siatsu               248

Akupresura               274

Reiki              279

3


 


Ostrzeżenie

Następujących olejków eterycznych o silnych właściwoś­ciach toksycznych nie wolno stosować pod żadną postacią:

bylica boże drzewko              kamfora żółta

bylica cytwar              liść boldo

bylica piołun              mięta polej

bylica pospolita              potoślin jaborandi

chrzan              ruta

gorczyca              sasafras

gorzkie migdały              tatarak

gruszyczka              wrotycz pospolity

jałowiec sawina              żywotnik, tuja

Przed podjęciem jakiejkolwiek terapii skonsultuj się z lekarzem. Bez jego zgody nie odstawiaj żadnych z przepi­sanych ci leków.

Nieodpowiednio stosowane, niektóre olejki eterycz­ne mają właściwości toksyczne. Niektórych z nich nigdy nie należy stosować w domowych kuracjach. Zanim więc rozpoczniesz aromaterapię, poradź się specjalisty w tej dziedzinie.

Bez konsultacji z aromaterapeutą olejków eterycznych nie wolno stosować podczas ciąży, ani w leczeniu niemow­i małych dzieci.


Aromaterapia

W przypadku niektórych schorzeń stosowanie olejków eterycznych do masażu jest niewskazane.

Olejków eterycznych nie stosuje się wewnętrznie.

Chroń oczy przed olejkami eterycznymi.

Z reguły nierozcieńczonych olejków eterycznych nie sto­suje się bezpośrednio na skórę, chyba że tak zaleci terapeuta.

Stosując aromaterapię w połączeniu z homeopatią lub kuracją ziołową, skonsultuj się z lekarzem homeopatą, zie­larzem i aromaterapeutą.


Czym jest aromaterapia?

Aromaterapia to kuracja polegająca na wykorzystaniu olej­ków eterycznych otrzymywanych z roślin aromatycznych. Olejki takie, pozyskiwane w rozmaity sposób, są stosowa­ne w leczeniu różnych dolegliwości fizycznych i psychicz­nych, a także w kosmetyce lub po prostu dla przyjemności. Olejki eteryczne działają zarówno na nasz stan fizyczny, jak i psychiczny. Stale prowadzi się badania nad ich wpływem na organizm ludzki.

Aromaterapia znana jest od wieków. Niestety ostatnio czę­sto bywa utożsamiana z nurtem New Age, przez co zyskała sobie tyluż zwolenników, co zagorzałych przeciwników, dla których New Age kojarzy się wyłącznie z brednią i zabobo­nami. Sceptycy zapominają jednak, że w życiu codziennym każdy z nas, świadomie lub nieświadomie, w ten czy inny sposób stosuje aromaterapię.

Wykwalifikowany specjalista w dziedzinie aromatera-pii musi posiadać dużą wiedzę i doświadczenie. Od jego umiejętności bowiem zależy skuteczność terapii - także wówczas, gdy stanowi ona środek wspomagający medy­cyn? konwencjonalną. Aromaterapię zaleca się zarówno w drobnych niedomogach organizmu, jak i w przypadku poważnych schorzeń. W miarę rozwoju badań w tej dzie­dzinie zakres jej zastosowania stale się rozszerza. Jest ona taKże wykorzystywana w leczeniu paliatywnym - przynosi

7


Aromaterapia

pacjentowi ulgę, chociaż nie prowadzi do całkowitego wyle­czenia.

W pewnym sensie każdy z nas zna się na aromaterapii i praktykuje ją na co dzień. Bo czym innym jest dodawa­nie do kąpieli ulubionych wonnych olejków? Niektóre sub­stancje eteryczne łagodzą ból mięśni i działają odprężające) na organizm. Mydło, płyny do kąpieli, szampony, balsamy do ciała, wszystkie zawierają olejki eteryczne. Tak więc sto­sując kosmetyki w pewnym sensie nieświadomie stajemy się własnymi aromaterapeutami. Leczymy katar skrapia-jąc chusteczkę do nosa kilkoma kropelkami olejku euka­liptusowego, który pomaga udrożnić drogi oddechowe. Na trądzik młodzieńczy nastolatki stosują napary z liści herbacianych lub substancje zawierające olejek herbaciany o działaniu przeciwzapalnym. Wszystko to należy do aro­materapii. Wąchając kwiaty, wdychając żywiczne powietrze sosnowego lasu, zrywając zioła przyprawowe i rozkoszując się wonią ich roztartych liści praktykujemy aromaterapię.

Jak już wspomniano, aromaterapia jako dziedzina medy­cyny znana jest od stuleci. Zanim powstała medycyna tra­dycyjna, korzystająca z osiągnięć nowoczesnej chemii, w leczeniu chorób, a także w obrzędach religijnych, ludzie na całym świecie wykorzystywali wyciągi roślinne.

W miarę rozwoju medycyny poszły w zapomnienie leki ziołowe, a na ich miejsce pojawiać się zaczęły ich sztuczne substytuty. Mało kto pamięta, że nadal wiele popularnych preparatów, takich jak Digoxin, powstaje na bazie wycią­gów roślinnych. Mimo to do zielarstwa wielu z nas pod­chodzi sceptycznie, a już ze szczególną podejrzliwością traktuje aromaterapię, która jest przecież również formą

8


Czym jest aromaterapia?

ziołolecznictwa. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wie­le. Nie bez znaczenia jest fakt, że aromaterapia jako gałąź medycyny niekonwencjonalnej nie należy do przedmio­tów nauczanych w akademiach medycznych, a ponadto nie opiera się na leczeniu za pomocą gotowych, starannie odmierzonych dawek leku, podawanych w pigułkach lub W postaci zastrzyków. U przeciętnego człowieka rodzą się też wątpliwości co do skuteczności środków stosowanych zewnętrznie - a takimi jest większość olejków eterycznych - w leczeniu dolegliwości wewnętrznych. Jednak każdy, kto poznał tajniki aromaterapii i wypróbował na sobie jej dzia­łanie, szybko przekonuje się do jej metod. Aromatera­pia jest znana jako skuteczna metoda leczenia od wieków I nie ma nic wspólnego z New Age.

Podejście holistyczne

Aromaterapia jest holistyczną metodą leczenia. Doświad­czony terapeuta zawsze rozpoczyna od przeprowadzenia szczegółowego wywiadu, ponieważ jego celem jest leczenie całego organizmu, a nie jedynie objawów choroby. Takie podejście ma trzy dobre strony. Po pierwsze, dzięki temu pacjent - czasem po raz pierwszy od lat - poznaje siebie Samego, ma okazję zastanowić się nad własnym trybem życia, nastrojami, podejściem do pracy i rodziny, napię­ciami, z jakimi ma na co dzień do czynienia. Nazbyt często "* dbamy o zdrowie i przypominamy sobie o nim dopiero *teay> kiedy coś nam dolega. Natomiast taka autoanaliza Pomaga nam nie tylko poznać objawy choroby, ale wnik­ać w ich przyczyny i wpłynąć pozytywnie na własny stan

zny i psychiczny, a w konsekwencji zmobilizować włas-

ganizm do walki z chorobą.

9




Aromaterapia

Po drugie, wywiad dostarcza terapeucie informacji o samym pacjencie, a nie wyłącznie o jego dolegliwościach. W ten sposób może on dotrzeć do źródła choroby i skon­centrować się na jej przyczynach, a nie na samych obja­wach. Samo złagodzenie objawów grozi tym, że wcześniej czy później choroba da o sobie znać ze zdwojoną siłą. leżeli na przykład dolegliwości pacjenta mają związek ze stresem, terapeuta powinien nie tylko zająć się objawami choro­by, ale i pomóc pacjentowi radzić sobie z samym stresem. Przepisuje mu wówczas kurację relaksującą i udziela mu odpowiednich wskazówek.

Po trzecie, podejście holistyczne jest skuteczne również dlatego, że wymaga od terapeuty osobistego zaangażowa­nia. Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że każdemu choremu potrzebny jest ktoś, kto poświęci mu sporo cza­su i wysłucha go w skupieniu. Ma to szczególne znaczenie w dzisiejszych czasach, kiedy życie pędzi na złamanie karku.

Aromaterapia nie zastąpi medycyny konwencjonal­nej, o czym wie dobrze każdy terapeuta. Olejki eteryczne przynoszą doskonałe efekty w przypadku wielu schorzeń - a przy tym ich możliwości w tym względzie nie zosta­ły jeszcze w pełni zbadane - ale żaden z nich nie jest sam w sobie cudownym środkiem.

Aromaterapia jest natomiast kuracją, która poprawia ogólny stan fizyczny i psychiczny, sprzyja równowadze umysłowej i całego organizmu, dzięki której pacjent lepiej radzi sobie z chorobą, stresem i zmęczeniem. Z dużym powodzeniem stosuje się aromaterapię jako metodę wspo­magającą medycynę konwencjonalną - pod warunkiem, że lekarz i terapeuta ściśle ze sobą współpracują. W wielu

10




Czym jest aromaterapia?

przypadkach aromaterapia stanowi alternatywę dla medy­cyny konwencjonalnej - i to alternatywę przyjemną, a nie grożącą skutkami ubocznymi.

Uwaga!

Odpowiedzialnie stosowana aromaterapia jest skuteczną metodą leczenia wielu dolegliwości: bólu mięśni, przeziębień, grypy, skaleczeń, zadrapań, wyprysków. Jednak diagnozę i leczenie poważnych dolegliwości i chorób należy pozo­stawić lekarzowi. Pamiętajmy, że eksperymenty nie poparte wiedzą i doświadczeniem mogą źle się skończyć.

Zalety masażu

Podstawową metodą zastosowania olejków eterycznych w aromaterapii jest masaż. Zwykle jest to masaż całego ciała, w którym wykorzystuje się zalecane przez terapeu­tę olejki, lub też masaż ze szczególnym uwzględnieniem określonych części ciała. Podczas masażu olejki eteryczne zmieszane z olejkami bazowymi wnikają w skórę pacjenta, a jednocześnie pod wpływem wytwarzanego ciepła nastę­puje uwolnienie zawartych w nich substancji lotnych, które trafiają do organizmu przez drogi oddechowe.

Masaż oraz zastosowanie w nim olejków eterycznych jest korzystny pod wieloma względami.

Od narodzenia znajdujemy ukojenie w bliskości drugie­go człowieka, w jego dotyku. Każdej matce instynkt podpo­wiada, że dla uspokojenia płaczącego niemowlęcia trzeba je wziąć na ręce, utulić, pieścić i głaskać. Kiedy dziecko przewróci się, podnosimy je i całujemy w stłuczone kola­no, żeby się szybko „zagoiło". Z wiekiem dotyk, poklepanie po ramieniu czy uścisk, pozostaje dla nas instynktownym

11






Aromaterapia

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin