Przepis na domowy cydr - jabłecznik i wino z jabłek(1).txt

(8 KB) Pobierz
Przepis na domowy cydr - jabłecznik

Cydr jako trunek jest szczególnie popularny w Wielkiej Brytanii, północnej Francji, Belgii, Irlandii i Litwie, jednak jego popularnoć w Polsce ostatnimi czasy również ronie. wieży aromat i lekko słodkawym - orze?wiajšcym smak jabłek, bardzo dobrze gasi pragnienie, szczególnie w upalne letnie dni.


Istnieje wiele odmian cydrów jednak generalnie można podzielić na cydry zwykłe (otrzymujemy bardzo lekkie klarowne wino) i musujšce (otrzymujemy napój podobny piwa). W obu przypadkach jednak przebieg fermentacji cydru jest bardzo krótki i podobny do produkcji piwa.

Do sporzšdzenia 10 litrów cydru będziemy potrzebowali:Produkty / Moc wina	5%

Owoce [kg]	15,5
Drożdże	Riesling, Sautemes lub Tokaji
Pozostałe składniki	Pożywka dla drożdży

Przygotowanie

Produkcja domowego cydru różni się od wyrobu wina jabłkowego tym, że nie dodajemy do moszczu cukru (oczywicie nie liczšc cukru potrzebnego do otrzymania dwutlenku węgla w cydrze musujšcym). Dobór odpowiednich owoców to praktycznie największy problem na jaki się natkniemy. Najlepszy cydr wyjdzie z różnych gatunkowo jabłek  40% kwanych, 60% słodkich. Jeżeli sš to jabłka kupowane w marketach należy koniecznie wszystkie opłukać pod ciepła wodš aby usunšć konserwant ze skórki. Sok z jabłek najlepiej wycisnšć za pomocš sokowirówki  najpierw jednak jabłka musimy pokroić na kawałki (nie obieramy ze skórki). Można użyć również prasy do owoców jednak wtedy należy wczenie rozdrobnić owoce do postaci miazgi. Po uzyskaniu soku najlepiej odstawić płyn na 2-3 godziny w chłodne miejsce  po tym czasie na powierzchni pojawi się czapa z resztek owoców którš zbieramy - w ten sposób moszcz który uzyskamy będzie bardziej klarowny. Następnie moszcz przelewamy do balona, dodajemy pożywkę i dobrze namnożone drożdże. Fermentacje należy przeprowadzać w temperaturze około 20-24 stopni Celsjusza.
Cydr musujšcy

W przypadku cydru musujšcego nastaw fermentujemy przez 7-10 dni a następnie przelewamy do butelek po piwie. Do każdej butelki (mam na myli standardowš butelkę 0,5 litra) dodajemy łyżeczkę cukru. Następnie kapslujemy i pozostawiamy w ciepłym pomieszczeniu na około 3-5 dni (temperatura również 20-24 stopni Celsjusza). Dodany cukier zostanie odfermentowany przez drożdże w wyniku czego otrzymamy napój musujšcy. Następnie butelki z domowym Cydrem przenosimy do ciemnego i chłodnego pomieszczenia (np.: piwnica, garaż) i odczekujemy 3 tygodnie. Po tym czasie można spokojnie raczyć się cydrem, najlepiej schłodzonym, w upalne letnie dni.
Cydr zwykły

Troszeczkę inaczej przebiega proces podczas wyrobu cydru zwykłego. W tym przypadku fermentacje przeprowadza się około 2 tygodni. Po tym czasie Cydr powinien zupełnie przestać pracować. Wtedy należy zlać trunek znad osadu i pozostawić na kolejne 2-3 tygodnie w chłodnym miejscu. Następnie wystarczy zlać do butelek, nie ma potrzeby dalszego leżakowania cydru, po rozlaniu do butelek jest on praktycznie gotowy do picia. Najlepiej smakuje zimny z liciem mięty i plasterkiem cytryny.
Propozycje

Istnieje wiele modyfikacji cydrów, do najczęstszych należy dodanie niewielkiej iloci gruszek (około 20%). Dobre efekty daje również dodatek miodu pszczelego  około 0,5 kg na 10 litrów moszczu. Miód dodaje się przed fermentacjš  najlepiej rozpucić go w 2 litrach podgrzanego soku jabłkowego. Należy jednak pamiętać, że dodajšc miód zwiększy się ostateczna moc Cydru oraz czas potrzebny na jego fermentacje.

Uwaga! Z częci jabłek warto przygotować lekkie wino jabłkowe

Wino z jabłek

Jabłka bardzo chętnie sš wykorzystywane jako materiał na wino zarówno w przemyle jak i wród domowych winiarzy. Nadajš się one na wina słabe, mocne oraz jabłeczniki (cydry) - wino bez dodatku cukru, sprawdzajš się w winach jednoowocowych oraz wieloowocowych.


Na wino najlepsze sš odmiany pó?ne, mogš być wykorzystywane również spady. Owoce duże i słodkie raczej nie nadajš się na wino, lepsze sš mniejsze bardziej kwaskowate i cierpkie. Drobniejsze jabłka nadajš winom bardziej intensywny aromat.

Przepis ten jest na 10L wina, poniżej zamieszczam listę produktów oraz ich iloć które będš nam potrzebne.Produkty / Moc wina	12%	14%	16%	18%
Owoce [kg]	10.9	11.1	11.2	11.4
Moszcz [l]	6.7	7.0	7.2	7.5
Woda [l]	2.4	2.0	1.6	1.1
Cukier [kg]	1.4	1.7	2.0	2.3
Kwasek [g]	20	18	16	15
Drożdże	Sauternes, Tokay, Sherry
Pozostałe składniki	Pektopol

Przygotowanie owoców

Jeżeli posiadamy jabłka kupne należy wczeniej je dobrze opłukać zimnš wodš. Nigdy nie należy obierać owoców ze skórki, gdyż znajdujš się tam składniki aromatyczne, barwniki oraz garbniki, wpływajš one korzystnie na końcowe właciwoci wina.

Do pokrojenia owoców najlepszym rozwišzaniem jest wykorzystanie specjalnej krajalnicy do jabłek, która oddziela gniazdo nasienne od reszty, jednoczenie ćwiartujšc owoce.
Pozyskiwanie moszczu

Kiedy nie posiadamy dostępu do prasy, najlepiej do pozyskania moszczu wykorzystać sokowirówkę. Przy pozyskiwaniu soku za pomocš prasy warto użyć rodka pektopolicznego, który znacznie ułatwi wyciskanie. Gdy używamy sokowirówki pektopol można dodać do moszczu, czynnoć ta przyspieszy pó?niejsze klarowanie wina. Wydajnoć w przypadku użycia prasy wynosi około 75%, a w przypadku sokowirówki jest nieco niższa 60%.

W celu zwiększenia wydajnoci, można dodać do wytłoczyn niewielkš iloć wody i wstępnie fermentować. Następnie po kilku dniach ponownie wytłoczyć. Istnieje jednak niebezpieczeństwo rozwinięcia się drobnoustrojów co może doprowadzić do zaoctowania wina.

Ponieważ z niektórych odmian owoców otrzymany moszcz z pomocš sokowirówki jest doć gęsty, należy go odstawić w chłodne miejsce pod przykryciem na kilka godzin. Po tym czasie moszcz powinien się rozwarstwić, dzięki czemu czysty sok można cišgnšć za pomocš wężyka spod czapy. Moszcz wlewamy do balona, dodajemy syrop cukrowy (dla win powyżej 12% porcje należy podzielić według zasad ogólnych) na koniec dodajemy kwasek, drożdże oraz pożywkę.
Fermentacja

Całoć zamykamy korkiem z rurkš fermentacyjnš i odstawiamy do ciepłego pomieszczenia. Jeżeli wyrabiamy mocne wino to po około 5-6 dniach bużliwej fermentacji należy dodać drugš porcję syropu cukrowego. Wino należy cišgnšć znad osadu po około 1 miesišcu w przypadku win lekkich lub po 3 miesięcy w przypadku win ciężkich. Scišganie znad osadu powtarać do 2-3 tygodnie aż do uzyskania całkowicie klarowengo wina. Wino można spożywać po około 6 miesišcach od nastawienia, najlepiej jednak odczekać około roku.

komentarze:

Andrzej Baranski  9 miesięcy temu  
-
Ą 

Od 35 lat robię cydr musujšcy
do butelkowania można użyć plastikwe PET po napojach gazowanych Najlepsze sš butelki po szampanie ( do 18 bar) z korkiem i koszykiem drucianym 
Jak dałem łyżkę cukru to potrafiło rozerwać butelki (bardzo grożne ) i rozerwać mocny pojemnik w którym były

Ale Najważniejsze to dobór jabłek

Nowoczesne jabłka -bękarty Pienišżka nie nadajš się trzeba szukać starych odmian co jest b trudne ale cydr znich jet cudowny. Przy nim dodre ,ale seryjne cydru angielskie to pomyje Lepsze sš tylko u niektórych farmerów w Anglii
Nic dziwnego bo tam można jeszcze kupić 300 sadzonek starych odmian cydrowych a w Polsce kilkadziesišt

Jabłkowy potwór > Bartek  17 dni temu  
-
Ą 

Człowieku gdzie się Ty uczyłe, że nie znasz starych odmian jabłek jakie występujš w Polsce np. kwane to Antonówka a słodkie to kosztel. Takich odmian już w sklpeach się nie spotka.

Andrzej Barański  16 dni temu  
-
Ą 

Stare odmiany drzewek można kupić w Polsce u 
Jasińscy k Grójca
laski w Krakowie Jego przodek zmarły w wieku ponad 100 lat Prof laski propagował stare odmiany a niejaki Pienišżek ,niech mu ziemia ciężkš będzie ,nowš strasznš masókę bez smaku i zapachu i co gorsza bez wewnętrznej energii
I Stow Dolnej Wisły
I może gzie indziej

Na Grune Woche w Berlinie była wystawa sadu z Niemiec z ponad 160 odmianami ,ale nie sprzedajš 
W anglii można kupić ponad 200 odmian ,tam farmerzy niektórzy z genealogiš 1000 letniš majš Unię w Dupie i robiš swoje 
Dył u mnie Sir Julian Rose wielce chwalił moje cydry . 
Można się z nim kontaktować internetowo ,szuka zwolenników resztek rozumu i amatorów super zdrowego pożywienia
 W tym roku mgę się spodziewać pierwszych zbiorów z polskich żródeł

zdzich  miesišc temu  
-
Ą 

Witam,ile wyjdzie z tej iloci jabłek [15,5kg] 
Andrzej.Barański > zdzich  miesišc temu  



Wychodzi mniej więcej z 1kg 1 butelka 07l
Zgłoś jeśli naruszono regulamin