Nalewki lecznicze.doc

(40 KB) Pobierz
Nalewka malinowa

Nalewki lecznicze

Nalewka malinowa
Wsypać świeże i czyste maliny do butli, zalać je spirytusem 70 % tak, by były tylko przykryte i postawić na słońcu na 3-4 dni. Zlać spirytus i zaprawić, dodając na każde 0,5 l płynu - 0,25 l wody i 18 dag cukru (cukier rozpuścic wcześniej w gorącej wodzie). Jest to doskonałe lekarstwo na przeziębienie.
 

Jałowcówka
50g jagód jałowca, 2g ziela angielskiego, 1,6g mielonego cynamonu, 2g skórki pomarańczowej, 3g korzenia arcydzięgla wsypujemy do słoika i zalewamy 1l spirytusu. Macerujemy 2 tygodnie. Przecedzamy przez filtr do kawy,
dodajemy 100g cukru i 2 l wody. Odstawiamy na kolejne 2 tygodnie. Jeżeli konieczne, to ponownie filtrujemy i rozlewamy do butelek. Nalewka powinna leżakować kilka miesięcy. Spożywamy po kileliszeczku w razie niestrawności i przy przeziębieniach (i nie tylko).
 

Nalewka miętowa
Do szklanego słoja włożyć skórkę z cytryny, kilka gałązek mięty, dodać 1/2 litra spirytusu i 1/2 litra przegotowanej wody z rozpuszczonym w niej cukrem. Odstawić na minimum 4 tygodnie po czym przecedzić. Nalewka dobra jest przy problemach z trawieniem.
 

Nalewka (listówka) porzeczkowa
Na wiosnę, gdy listki czarnych porzeczek są jeszcze małe, zerwać je razem z delikatnymi koniuszkami młodych gałązek.
Napełnić nimi luźno butlę lub gąsiorek (bez ugniatania). Następnie zalać do pełna 2 l wódki tak, aby liście były całkowicie przykryte. Odstawić nalewkę w ciepłe miejsce na tydzień, a przez dalsze 3 tygodnie trzymać ją w chłodzie.
Zlać nalewkę, a liście porzeczkowe zasypać 0,2 kg cukru wymieszanego z 3 - 5 g kwasu cytrynowego i postawić w cieple, aby cukier się rozpuścił. Ten aromatyczny syrop dodać do nalewki, wymieszać i zlać do ciemnych butelek, cedząc przez bibułę lub watę.
Ma właściwości lecznicze: działa moczopędnie, dobra jest na nieżyt żołądka i jelit.

Nalewka orzechowa
Pół szklanki niedojrzałych, pokrojonych orzechów włoskich (z zielonymi łupinami) zalać 0,4 litra 70% spirytusu, odstawić w szklanym naczyniu na 14 dni. Przecedzić i przelać do butelek. Stosować ok. 1 ml nalewki rozcieńczonej w niewielkiej ilości wody przy zatruciach pokarmowych.
 

Arcydzięglowe wino lecznicze
40g rozdrobnionego korzenia arcydzięgla, 20g liści melisy, 35g cynamonu zalać 3/4 litra wina gronowego. Macerować przez 21 dni po czym przecedzić i przelać do ciemnych butelek. Używać raz dziennie po małym kieliszku (najlepiej po obiedzie) przy różnych nerwicach, w zaburzeniach trawienia, wzdęciach, nadmiernej fermentacji w jelitach.
 

Jałowcówka
Zmiażdżyć 20 dag jagód jałowca i wsypać do słoja. Zalać 1 litrem wódki. Po dwóch tygodniach odcedzić wódkę od jałowca i dodać syrop sporządzony z 0,1 litra wody, 10 dag cukru i 0,1 litra spirytusu. Po dwóch trzech dniach zlać nalewkę do butelek. Można ją spożywać po kilku miesiącach ale najsmaczniejsza jest dopiero po roku. Stosować po małym kieliszku przy kłopotach z trawieniem.
 

Nalewka czosnkowa
50g zmiażdżonego czosnku zalać 150g koniaku. Odstawić w zamkniętym naczyniu na 14 dni. Po tym czasie przecedzić i pić dwa razy dziennie, dwie godziny po jedzeniu, po 25 kropli w kieliszku, dodając nieco przegotowanego mleka.
Nalewka ma zastosowanie przy nadciśnieniu tętniczym, podwyższony cholesterolu.

 

Lecznicza nalewka z kasztanowca zwyczajnego (kasztan)

 

Składniki:
50 gram suszonych kwiatów
50 gram suszonych owoców kasztana
lub 100 gram młodych owoców
4 szklanki wódki

Sposób przyrządzenia:
Kasztany rozdrobnić, kwiaty rozkruszyć, zalać w odpowiednim słoju alkoholem, odstawić na 10 dni. W okresie tym kilkakrotnie potrząsamy słojem aby pomieszać jego zawartość. Nalew ze słoja filtrujemy i rozlewamy do czystych butelek.

Przechowujemy w ciemnym miejscu. Nalewka z kasztanowca uszczelnia ściany naczyń włosowatych i zwiększa ich przepuszczalność do stanu normalnego dzięki zmniejszeniu kruchości naczyń. Usprawnia się

przepływ krwi w naczyniach żylnych, co hamuje krzepliwość krwi i przeciwdziała powstawaniu zakrzepów wewnątrznaczyniowych. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i łagodnie ściągająco. Garbniki zawarte w kasztanowcu wywierają na przewód pokarmowy działanie rozkurczowe, przeciwzapalne i łagodnie zapierające. Ułatwia wydalanie moczu przy przeroście prostaty. Hemoroidy, dolegliwości w okresie klimakterium, stany zapalne wątroby, gruczołu krokowego, miednicy mniejszej, żylaki nóg, żylak powrózka nasiennego, odmroziny, obrzęki skóry i tkanki podskórnej, obrzęki głośni, płuc, a nawet mózgu, krwiaki, zapalenie ścięgna, zakrzepowe zapalenie żył.
Zewnętrznie przetwory z kasztanowca podaje się w postaci okładów w leczeniu oparzeń, odmrożeń, ubytków naskórka, zapalenia naczyń włosowatych skóry. Intrakt ze świeżych niedojrzałych owoców leczy zakrzepy i zastoje żylne, nadmierną przepuszczalność naczyń, jest także stosowany w stanach zapalnych i nieżytowych żołądka i jelit.
Dawkowanie: 40 kropli 3 razy dziennie przez okres 30 dni.

 

http://pychotka.pl/drinki/nalewki/lecznicza-nalewka-z-kasztanowca-zwyczajnego-%28kasztan%29.html

 

 

 

 

 

NALEWKI Z ZIÓŁ

Można je przygotować ze świeżych i suszonych ziół. Jednak nalewki ze świeżych ziół są smaczniejsze i bardziej aromatyczne. Nalewka ziołowa jest prosta do zrobienia i z pewnością wiele osób je przygotowuje. Zioła należy wymieszać z alkoholem i szczelnie zamknąć. Aby sporządzić wyciąg, stosuje się trzy rodzaje rozpuszczalników: spirytus etylowy, wódka i wino albo winiak. Nalewkę odstawiamy na tydzień lub dwa w ciemne miejsce. Kiedy alkohol przejdzie kolorem i aromatem ziół, przecedzamy zioła przez lnianą szmatkę, a samą nalewkę przechowujemy w butelkach nawet kilka lat. Pamiętajcie, że nalewki są pomocne w dolegliwościach u osób, które nie mają przeciwwskazań do spożywania alkoholu, i że są zdrowe w małych ilościach. Oczywiście nalewki nie nadają się do podawania leczniczo dzieciom.



NALEWKA Z CYKORII – stosowana w zaburzeniach żołądkowo-wątrobowych. Cztery łyżki korzenia cykorii zalać szklanką czystej wódki i odstawić na tydzień w zamkniętym szklanym pojemniku. Następnie przecedzić i wycisnąć. Stosować po 30 kropli na pół szklanki wody trzy razy dziennie.



NALEWKA Z CZOSNKU – w chorobach układu krążenia, w miażdżycy, poprawia trawienie, działa na odporność. Zalać 150 g świeżego czosnku 500 g czystej wódki i przez kilka dni przechowywać w butelce, często wstrząsając. Przecedzić przez gazę, zlać do butelki i przechowywać w lodówce. Podawać 20 kropli na ćwierć szklanki mleka, stosować trzy razy dziennie.



NALEWKA Z LIŚCI JEMIOŁY - stosowana w miażdżycy, przy nadciśnieniu. Zebrać świeże liście jemioły (400 g) i zalać 1 litrem słodkiego białego wina, odstawić na 10 dni. Pić po pół szklanki dwa razy dziennie.



NALEWKA Z ALOESU – stosowana jako środek wspomagający trawienie oraz zewnętrznie do leczenia skaleczeń, zadrapań i pęknięć naskórka. Rozgnieść i wycisnąć sok z liści aloesu (kwiat na trzy dni przed ścięciem liści powinien stać w ciemnym miejscu) i zalać spirytusem w proporcji 1:1. Przelać do ciemnej butelki i przechowywać w lodówce



NALEWKA Z OWOCÓW DZIKIEJ RÓŻY I GŁOGU – działa wzmacniająco i w miażdżycy (rozszerza naczynia krwionośne). 500 g owoców dzikiej róży i głogu zalać 250 g spirytusu i odstawić na 7 dni. Stosować po 30 kropli na pół szklanki wody.



NALEWKA Z SZYSZEK CHMIELU - oczyszcza płuca. Szyszki chmielu kupić w sklepie zielarskim. 50 g szyszek zalać szklanką 70% spirytusu. Odstawić na 10 dni, przecedzić. Pić trzy razy dziennie po łyżeczce.

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin