NIEZALEŻNOŚĆ nr64.doc

(60 KB) Pobierz
NIEZALEŻNOŚĆ

NIEZALEŻNOŚĆ

Dziennik NSZZ SOLIDARNOŚĆ – Region Mazowsze             

NR-64              Poniedziałek              15.06.1981r.

 

I Walne Zebranie Delegatów

Pierwszy dzień obrad

 

              W sobotę o godzinie dziesiątej rozpoczęło się w wielkiej auli Politechniki Warszawskiej I Walne Zebranie Delegatów Regionu Mazowsze. Całość obrad, które zakończą się wyborem nowych władz Regionu i delegatów na Zjazd Krajowy zaplanowano na sześć dni /13,14, 20, 21 i 28 bm./.

              Na wstępie, jako gospodarz, zebranych przywitał, życząc im owocnych obrad, prorektor PW - S. Wojciechowski. Następnie Zbigniew Bujak dokonał oficjalnego otwarcia WZDR, witając delegatów i honorowych gości Zebrania: Annę Walentynowicz i właścicielkę mieszkania na Hożej – pierwszej siedziby Mazowsza, robotników sądzonych za udział w Poznańskim Czerwcu 56, członków KSS „KOR”, przedstawicieli „Solidarności”, Rolników Indywidualnych, „Solidarność” Rzemiosła Indywidualnego, Niezależnego Zrzeszenia Studentów i Klubu Inteligencji Katolickiej.

 

Wybory do Komisji

 

              Pierwszy dzień obrad poświęcono w dużej części sprawom organizacyjnym. W jawnym głosowaniu wybrano przewodniczącego zebrania /B. Geremka/ i wiceprzewodniczących / Fijałkowski, Janas, Chomicki, Matuszyk, Krukowski, Kazańczuk, Bielecki/ oraz Komisję Mandatową, którą z powodu braku kandydatów zmniejszono z planowanych 11 do 9 osób /R. Diakowski, D. Gniewek, M. Jankowski, T. Malinowska, A. Mazek, J. Roman, B. Rusinek, A. Strzembosz, H. Supronowicz/. Natomiast do Komisji Uchwał i Wniosków ze względu na dużą ich liczbę /42/ trzeba było przeprowadzić głosowanie do urn. /Wybrani: Chodakiewicz, Dobrowolski, Grzęziak, Grzelak, Hołuszko, Kalita, Kocoń, Kulerski, Kuźniewska, Łoziński, Madejski, Makarewicz, Matusiak, Onyszkiewicz, Petryńska, Prosińska, Romaszewski, Roszkowski, Salamon, Sawicki, Szymanderski, Wujec, Zajączkowski/. Wybrano także pięciu protokolantów, którzy w terminie 14 dni od zamknięcia obrad, przedstawią zwięzłe sprawozdanie z Zebrania /obrady są stenografowane oraz nagrywane na magnetofon/.

              Następnie przyjęto zaproponowany przez Prezydium MKZ-u, porządek obrad na dwa pierwsze dni zjazdu. Uchwalenie także zaproszenie na WZD Lecha Wałęsy i Czesława Miłosza.

              Po przerwie obiadowej zajęto się regulaminem obrad, który po oddzieleniu od niego regulaminu wyboru władz uchwalono po krótkiej dyskusji w zaproponowanym brzmieniu. Następnie rozpoczęła się parogodzinna dyskusja nad regulaminem wyboru władz, który zreferował Tadeusz Matuszczyk. Przed zgłoszeniem najistotniejszych kwestii Komisja Mandatowa przedstawiła swoje

Sprawozdanie.

              Regionalna Komisja Wyborcza zatwierdziła 865 mandatów /dotychczas delegaci odebrali 796/. Komisja Mandatowa uznała dodatkowo 26 mandatów, tak więc w sumie zatwierdzono 891 mandatów. Na I /przedpołudniowej/ sesji obecnych było 762 delegatów, po południu zaś, 713 /co stanowi 79,9% uprawnionych/.

Z sali pada pytanie, dlaczego 26 mandatów zatwierdzono dopiero teraz. Przedstawiciel Komisji Mandatowej mówi, że są to mandaty, których Regionalna Komisja Wyborcza nie zdążyła zatwierdzić.

W tej sprawie głos zabiera delegat z Ciechanowa. Odczytuje protest 10 delegatów z tego Oddziału, którym Komisja Mandatowa właśnie przyznała mandaty: prof. Kłopotowski powiedział im, że protokół wyborczy, który złożyli w sekretariacie Mazowsza zaginął. Kiedy zaś we czwartek zgłosili się z duplikatem stwierdził, że zawiera on nieścisłości uniemożliwiające wydanie delegatom mandatów na WZDR. Przedstawiciele Ciechanowa są oburzeni potraktowaniem ich w sposób formalistyczny.

 

Regulamin Wyboru władz

 

              Po wyczerpaniu spraw mandatowych powrócono do wyboru regulaminu wyboru władz. Przesądzono ostatecznie bulwersującą wielu związkowców kwestię biernego prawa wyborczego. Dużą większością głosów /przy 44 przeciwnych i 8 wstrzymujących się/ uchwalono wariant A stanowiący, że kandydatami na listy wyborcze mogą być wyłącznie delegaci na WZD.

              Następnie przy 54 głosach przeciw i 74 wstrzymujących się, zatwierdzono propozycję, by listy i karty wyborcze kandydatów do Zarządu oraz na delegatów na Walne Zebranie Związku były dwuczęściowe /I- dla kandydatów z Warszawy, II – spoza niej/. Liczba miejsc mandatowych na obu częściach będzie proporcjonalna do ilości członków związku z danego terenu.

              Po rozwiązaniu tych dwóch najbardziej spornych problemów delegaci dyskutowali kolejno poszczególne rozdziały regulaminu. Oprócz ostatniego wszystkie przyjęto w brzmieniu zaproponowanym przez Prezydium MKZ-u, skreślając tylko – zgodnie z wcześniejszym postanowieniem – stwierdzenie, że Regulamin Wyboru Władz jest załącznikiem do Regulaminu Obrad.

              Delegaci zgłaszali szereg wątpliwości i poprawek dotyczących sposobu odwoływania władz. Stwierdzono także, że kart wyborczych nie powinno nie powinno się niszczyć niezwłocznie, ale dopiero po pewnym czasie, mogą być bowiem zastrzeżenia, co do prawidłowości wyborów. Wszystkie te uwagi przekazano do opracowania Komisji Wnioskowej.

Sprawozdania

 

              Około godz. 18.30 przystąpiono do kolejnego punktu obrad – sprawozdania z dotychczasowej działalności MKZ.

              Zbigniew Bujak scharakteryzował etap, na którym znajduje się obecnie „Solidarność”, wskazując jej dotychczasowe dokonania oraz najważniejsze cele na przyszłość.

              W Kotowicz przedstawił sprawozdanie Komisji Rewizyjnej KIK-u z działalności finansowej Regionu. W konkluzji stwierdzono, że działalność ta była prawidłowa. /Absolutorium będzie głosowane podczas trzeciego etapu WZD/.

              Następnie T. Matuszyk zreferował projekt uchwały nr.1 w sprawie struktury organizacyjnej oraz zasad wyboru i funkcjonowania władz NSZZ „Solidarność” Region Mazowsze.

              W dyskusji nad tym punktem najwięcej uwagi poświęcono liczebności władz związkowych. Propozycje były tu bardzo rozbieżne: Zarząd 65-120, Prezydium 11-20 osób.

              W końcu zgodnie z propozycją przedstawioną w projekcie – uchwalono, iż Zarząd liczyć będzie 65 członków, /44 z Warszawy, 21 z Oddziałów/, Prezydium 13, zaś komisja Rewizyjna – 11

              Następnie Komisja Wnioskowa przedstawiła propozycje zmian ostatniego rozdziału Regulaminu wybory władz. Ustalono, że karty wyborcze będą niszczone w 3 miesiące po wyborach. Głosowanie nad innymi zmianami w tym rozdziale /odwołania władz/ przełożono na dzień następny. W dalszym ciągu prowadzono dyskusję nad Uchwałą nr.1 oraz sprawozdaniem MKZ-u

              W. Kulerski przedstawił program działania Związku w naszym regionie, /który drukowaliśmy w zeszłym tygodniu/.

              O godzinie 23.15 przegłosowano wniosek o zamknięciu obrad. Jednocześnie postanowiono, że sprawdzona zostanie obecność i wobec delegatów, którzy nie doczekali końca wyciągnięte zostaną konsekwencje.

 

Drugi dzień obrad

 

W drugim dniu obrad trwała dyskusja nad sprawozdaniem MKZ. Padały pytania, dlaczego wybory są tak późno; dlaczego w sprawie sposobu ich przeprowadzenia nie zaciągnięto opinii kół; dlaczego w sprawozdaniu nie rozliczono znaczków; gdzie jest 7312dolarów, o których Madeyski mówił na ostatnim zebraniu w Hali Gwardii, że są na koncie; jak wygląda społeczna konsultacja projektów ustaw wniesionych na forum sejmowe; ile osób jest na etatach w biurze Zarządu, zarzucano mu brak danych statystycznych /ilość kół, ilość członków/; nie uwidocznieniu w nich rozbieżności prezydium-zarząd /np. w sprawie marcowego strajku/. Jeden z delegatów stwierdził, że w kontaktach z władzami żadnej sprawy nie doprowadzono do końca /np. dostęp do mass-mediów, ekwiwalent za wolne soboty/. Inny żądał podawania ceny na materiałach przysyłanych z Regionu do kół. Delegat z Białej Podlaski stwierdził, że za mało pracy poświęcono oddziałom terenowym, że w oddziale tym były nieporozumienia z odpowiedzialnym za łączność z terenem prof. Kłopotowskim. Pytano, co się dzieje ze składkami zakładów wiodących, dlaczego kasety do radiowęzłów zakładowych nie docierają do kół, jak układa się współpraca z KKP. / z kim konsultował się Zarząd składając votum nieufności dla KKP/. Padła propozycja by członkowie Zarządu powiedzieli, co zrobili, aby „Solidarność” stała się związkiem zawodowym.

Napytanie o składki odpowiedział Zbigniew Janas: 30% składek tj. 2.300.000 zł rocznie wpływać będzie do MKZ. W tej sprawie trzeba będzie podjąć uchwałę. Na razie pieniądze te leżą na koncie.

 

Odpowiada Bujak

 

Obszernych odpowiedzi na uwagi do sprawozdania udzielał Zbigniew Bujak. Powiedział, że Mazowsze jest największym regionem, dlatego były bardzo duże trudności ze zorganizowaniem Wyborów. Dużym utrudnieniem dla ich przygotowania była niesprawna praca administracyjna KZ-ów. Na spotkania organizowane przez MKZ przychodziło tylko kilka komisji, niekiedy nikt. Czynne zainteresowanie wyborami było znikome, a szeroka konsultacja jest bardzo kosztowna i może być prowadzona tylko w sprawach ważnych. Sprzedaż znaczków kontrolowana jest przez Z. Bujaka i Mirosława Odorowskiego. Dochód z niej idzie na plakaty, sprzęt itd. Sprzedaż znaczków rozliczona jest, co do złotówki.

Dane statystyczne zostaną uwzględnione, gdy KZ-ty przyślą odpowiednie informacje. Praca z oddziałami pozostawia wiele do życzenia, ale i tak Mazowsze może być przykładem do opracowania ogólnokrajowego projektu. Liczono, że oddziały zorganizują sobie pracę. Istnieje tu pełna dowolność.

Projekty ustaw wniesionych do Sejmu konsultował wybiórczo OBS. Np. w sprawie reglamentacji nie otrzymano od MKZ-ów żadnych uwag. Zwrócono się więc do SPOŁEM, zakładów żywieniowych i gastronomii. Jednym z rozwiązań może być rozwijanie bazy konsultantów.

Dochód ze znaczków przeznaczono na region, nie na Zarząd.

Fakt, że były rozbieżności między Zarządem a Prezydium Mazowsza, świadczy, że jest to dobry przykład pracy Prezydium i Zarządu, skoro Prezydium zmienia zdanie pod wpływem Zarządu.

W kontaktach z władzami doprowadzenie wszystkich spraw do końca zabierze kilka lat /np. sprawa dostępu do środków masowego przekazu/, chyba żeby była rewolucja. Wg. Przepisów administracyjnych Związek nie ma prawa prowadzenia działalności gospodarczej. Dochód z „Niezależnosci” /40tys. zł. Miesięcznie/ idzie na poligrafię i inne komórki sekcji informacji, koszty kaset i nagrań będą też z tej puli. Zarząd nigdy nie wysuwał votum nieufności do KKP i nie bardzo wiadomo, na czym by miało ono polegać. Warszawski OBS współpracuje z OPSZ zajmując się sprawami praworządności, wczasami i sanatoriami, majątkiem związkowym. OPSZ z kolei jest jednym z najsilniejszych ogniw KKP. Jeśli chodzi o kulturę, to Mazowsze stara się np. o uniezależnienie domów kultury od władz państwowych i terytorialnych.

 

...I Madeyski

 

Madeyski /Skarbnik Zarządu/ stwierdził, że Prezydium uchwaliło, że 30% składek z KZ wpływa do Zarządu. Tylko 3/4 Kz-ów płaci regularnie. Do KKP odprowadza się miesięcznie 200 tys. zł. Działalność finansową prowadzi grupa osób, Prezydium kontroluje. Ceny książek sprzedanych w „sklepiku” Mazowsza są różne, bo różna była ich szata graficzna. Dochód ze znaczków /ok. milion zł/ przeznaczony jest na biblioteki, zakup maszyn do pisania, druk plakatów itp. Wszystko to uwzględnione jest w dokumentacji.

Wyjaśnienia Madeyskiego kończą dyskusję nad sprawozdaniem MKZ-u

Komisja Mandatowa przedstawiła stan sali na dzień poprzedni /zakończenie obrad/ - 463 delegatów. Lista nieobecnych sporządzona będzie 20.06.

Pada propozycja przyjęcia uchwały potępiającej zamalowanie w Lublinie pomnika przyjaźni polsko radzieckiej i przekazania jej ambasadzie radzieckiej. Propozycję tę przyjęto oklaskami.

 

W sprawie Kowalczyków

 

Członek Regionalnego Komitetu Obrony Więźniów za Przekonania poinformował o stanie zdrowia głodujących o uwolnienie braci Kowalczyków. Komitet wystosował rezolucję do Rady Państwa z prośbą zarządzenia przez Ministerstwo Sprawiedliwości przerwy w odbywaniu kary i zastosowania wobec nich łaski. Rezolucję podpisały oprócz komitetu „Solidarność”, ZWUT, TZF, Polfa, IMGW, UW, TZF, BPB Miasto Projekt, Ekspedycja Krajowa, NZS SGGW. Członek Komitetu zaapelował do delegatów o poparcie tej rezolucji przez WZDR i udostępnienie Komitetowi lokalu i poligrafii.

Po dyskusji postanowiono odłożyć uchwałę w sprawie braci Kowalczyków.

Rozpoczęto dyskusję nad uchwałą nr.2 „Program działania Związku w Regionie”. / Omówienie dyskusji w następnym numerze/. Podjęto uchwałę w sprawie pism związkowych.

 

Uchwała

 

  1. Możliwość wydawania pism wewnątrz związkowych poza cenzurą państwową jest nierozdzielna od niezależności i samorządności Związku i wynika z duch porozumień z Gdańska, Jastrzębia i Szczecina.
  2. Wszelkie próby ograniczenia dostępu do radiowęzła i możliwości wydawania pism związkowych bez ingerencji cenzury państwowej, będzie przez organizację związkową dowolnego szczebla, uznana za pogwałcenie zasady niezależności Związku, której będziemy bronić wszelkimi dostępnymi środkami.

 

Zasady odwoływania władz

 

              Komisja Uchwał i Wniosków przedstawia propozycje zmian do rozdz. X pkt. 2 regulaminu wyboru do władz NSZZ „Solidarność” Region Mazowsze oraz delegatów na Zjazd Związku.

              „Wybrany Członek władz związkowych może być odwołany na takich samych zasadach jak został wybrany. Odwołanie może się odbyć na wniosek Zarządu albo Komisji Zakładowych reprezentujących 1/5 część członków organizacji regionalnej Związku.”

              Przegłosowano wniosek, aby uzupełnić pkt. 2: że odwołanie to może nastąpić na wniosek każdego delegata +50 podpisów delegatów, jeśli wniosek taki uzyska większość /50% + 1 głos/.

              Wniosek o odwołanie składany jest do Zarządu i rozpatrywany na najbliższym WZDR. Wybory uzupełniające odbywać się będą na kolejnym WZDR w trybie określonym regulaminem.

              Propozycje zmian do uchwały nr. 2 będą zgłaszane do Komisji Wnioskowej na piśmie do20.06.

              Komisja Uchwał i Wniosków przedstawiła projekt apelu I WZDR, który po wprowadzeniu poprawek uchwalono. Apel wyraża niepokój w związku z incydentami, które „mogą być poczytywane za przejaw wrogości wobec ZSRR”. Wzmagają one napięcia i są organizowane przez wrogów „Solidarności” respektującej polskie sojusze państwowe. Ponadto zebrani apelują do akredytowanych w Polsce dziennikarzy o przekazywanie tylko sprawdzonych informacji o wydarzeniach w kraju.

              Przegłosowano uchwałę nr. 1 w sprawie struktury organizacyjnej oraz zasad funkcjonowania MKZ „Mazowsze” oraz uchwałę finansową dotyczącą wysokości i zasad podziału składek członkowskich. Uchwałę tę omówimy w jutrzejszym numerze.

              Wieczorem przegłosowano dwie uchwały. W pierwszej Walne Zebranie zwraca się do Sejmu o przerwanie debaty nad projektem ustaw o samorządzie i przedsiębiorstwie. Druga dotyczy obrony przez Związek dziennikarzy i środków przekazu przed zapowiadanymi naciskami władz.

              Zamknięto listy wyborcze. Na funkcję przewodniczącego MKZ kandyduje 5 osób; Z Bujak, J. Knap, B Rybicki, J. Wójcik, R. Teodorowicz. Kandydaci do Zarządu będą wybierani z dwóch list: warszawskiej /44 miejsca/ i oddziałowej /21 miejsc/. Na liście warszawskiej znalazło się 242 kandydatów. W chwili zamknięcia numeru nie mamy jeszcze danych o wszystkich listach wyborczych. Przekażemy je w następnym numerze.

 

Z dnia na dzień

 

·         Rozprawa przeciwko członkom KPN. Sąd wojewódzki w Warszawie poinformował sekretariat KKP, że termin rozprawy przeciwko członkom KPN wyznaczony został na 15, 16.06 godz. 9.30.sala 203. Rozprawa będzie jawna.

·         Transport. 10.06 na ogólnopolskim zjeździe transportowców NSZZ „Solidarność” powołano Krajową Komisję Koordynacyjną Sekcji Transportu przy KKP. Siedzibą sekcji są Katowice. KKK przygotowuje raport o stanie transportu w kraju, a wnioski przedstawi rządowej komisji ds. reformy.

·         Odwołać Posłów. Przedstawiciele KZ-ów zrzeszonych w MKZ Katowice zwrócili się do zarządu regionu, aby wystąpił do WK FJN z wnioskiem o odwołanie z Sejmu PRL 13 posłów, którzy zawiedli zaufanie społeczeństwa. Są to m.in. Zdzisław Grudzień, Stanisław Kukuryka, Jarema Maciszewski, Jadwiga Łokkaj, Wilhelm Szewczyk i Zdzisław Legomski.

·         Zabrać ulicę. „Solidarność” przy FWP im. Świerczewskiego żąda zmiany nazwy ulicy J. Cyrankiewicza /osiedle „Zacisze” na Pradze w Warszawie/.

·         Wyniki kontroli. KZ Fabryki Samochodów Rolniczych „Polmo” w Poznaniu wystosował list otwarty do Sejmu, premiera i I sekretarza KC. KZ pisze, że w wyniku kontroli NIK-u wykryto w FSR szereg przypadków zagarnięcia mienia, niegospodarności i nadużyć. „Poza etatowymi pracownikami fabryki ujawnione zostały nazwiska osób, które swoją postawą przyczyniły się do aprobowania niewłaściwego postępowania /.../ wnosimy o wszczęcie postępowania wyjaśniającego w stosunku do niżej wymienionych osób”. Następuje 10 nazwisk; m.in. Andrzej Jedynak, Aleksander Kopeć, Janusz Szostek.

·         Bez kartek. Z inicjatywy MKZ Zielona Góra Okręgowy Inspektorat PIH przeprowadził kontrolę w stołówce Urzędu Wojewódzkiego w Zielonej Górze i w Ośrodku Doskonalenia Kadr Urzędu Woj. w Przełazach. Ujawniono sprzedaż mięsa, wędlin i drobiu pracownikom Urzędu Woj. i KW PZPR, w sposób sprzeczny z zarządzeniem Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług w sprawie reglamentacji. PIH skierował sprawę do Prokuratury Rejonowej w Świebodzinie celem wszczęcia postępowania przygotowawczego.

·         Na kartki. 12.06 w woj. elbląskim wprowadzono reglamentację papierosów. Sprzedaje się je na kartki cukrowe, po 3 paczki. MKZ Elbląg zgadza się na tę formę sprzedaży, z tym, że ilość papierosów jest znacznie poniżej oczekiwań.

·         Słoń nie rozdepcze igły. MKZ Kędzierzyn-Kożle zawiadamia, że powyższe motto mieć będzie nowopowstały tygodnik regionu pt. „Sierpień”.

·         Z powodu braku Quorum. 14.06. odbyło się nadzwyczajne WZD regionu Małopolska. Po przedstawieniu projektu ordynacji wyborczej i omówieniu 10 z 17 paragrafów zebranie przerwano wobec braku Quorum.

/AS/

 

Numer opracowali: K. Bieliński /red. nacz./, J. Czarnecka, K. Karpińska, M. Korotyńska, /red. tech./, M. Kossakowski, I. Lewandowska, M. Rapacki, E. Kulik, /sek. red./, M. Beylin.

Adres redakcji: Mokotowska 16/20, p. 58 tel. 283461...7 w. 38 /g. 10-21/, tel.283465 /w g. nocnych i niedzielę/.

2

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin