RECEPTURY i PRZEPISY petardy.doc

(191 KB) Pobierz
RECEPTURY i PRZEPISY

RECEPTURY i PRZEPISY

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

NIE PRZECHWUJ MIESZANEK ZBYT DLUGO!!!

 

!!!! NIE ŻAŁUJ LONTU !!!!

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

W nawiasach podano przybliżone ilości objętościowe

 

Stosowane w tekście skróty:

MP - Mieszanina pirotechniczna

Dla niekumatych– azotan potasu to saletra =]

 

Spis treści:

Proch czarny - namiastka (mączkaprochowa)

Pyrodeks [PYRODEX] - tzw. proch organiczny

Czerwony płomień

 

Czerwony płomień #1

 

Czerwony płomień #2

Niebieski płomień

 

Niebieski płomień #1

 

Niebieski płomień #2

Zielony płomień

Bialy płomień

Biały dym

Żółty dym

Szary dym

Mieszanka iskrząca

Mieszanka błyskowa (egzotic flash powder)

Swiszczala (mieszanki świszczące)

Wulkany

 

Wulkan #1 (z dwuchromianu amonu)

 

Wulkan #2 (magnezowy)

Mieszanki samozapalne

 

Mieszanka samozapalna #1

 

Mieszanka samozapalna #2

 

Nazwa  Ilość 

Proch czarny - namiastka (mączkaprochowa)

Azotan potasu  75,00 %

Wegiel drzewny 15,00 % 

Siarka 10,00 % 

OPIS  Jest to podstawowa MP, wykorzystywana do wyrobu lontu, jako opozniacz lub mieszanina zapałowa do innych, trudniej zapalnych mieszanin Składniki należy OSOBNO zmielić (np. w młynku do kawy lub moździerzu laboratoryjnym) i bardzo drobno przesiać (starczy sitko kuchenne, choć lepsza pończocha), po czym zmieszać w słoiku. Otrzymana mieszanka nie jest prawdziwym prochem, ale tzw. mączka pro chowa, ktory posiada o wiele gorsze własności wybuchowe niz prawdziwy proch czarny. Ten ostatni otrzymuje się na drodze bardzo długiego mielenia osobno każdego ze składników i następnie zmieszaniu ich na mokro. W domowych warunkach nie jest to łatwe do przeprowadzenia, więc można poprzestać na mączce prochowej, która dla wygody będzie często nazywana wymiennie prochem czarnym (tylko w tym artykule). 

UWAGA  Otrzymana mieszanka nie jest zbyt niebezpieczna, ale jak każda MP powinna być traktowana jako potencjalnie niebezpieczna. Pali się eksplodować szybko i zamknięta w pojemniku po zapaleniu może eksplodować 

 

 

Nazwa  Ilość 

Pyrodeks [PYRODEX] - Proch organiczny 

Azotan potasu  75,00 %

Benzoesan sodu 15,00 % 

Siarka 10,00 % 

OPIS  Jest to jedna z możliwych wersji pyrodeksu (PYRODEX) - powstał on z myślą o zastąpieniu w broni prochu czarnego jakimś prostszym i łatwiejszym do uzyskania materiałem. W efekcie węgiel drzewny - najgorszą pod względem obróbki substancję, a przy tym nie indywiduum chemiczne jak azotan potasu i siarka - zmienne za każdym razem - spróbowano zastąpić go substancjami wywodzącymi się z kwasów karboksylowych, hydrokarboksylowych i wielu, wielu innych z tej rodziny m.in. kwas benzoesowy i jego sole, kwas salicylowy, galusowy itp. Sposób postępowania jest podobny jak przy prochu czarnym. Składniki należy zmielić i zmieszać, a uzyskany białożółty proszek nadaje się do dalszych celów jako podsypka, na lont itp.

UWAGA  Otrzymana mieszanka nie jest zbyt niebezpieczna, ale jak każda MP powinna być traktowana jako potencjalnie niebezpieczna. Pali się dość szybko i zamknięta w pojemniku po zapaleniu może eksplodować 

 

 

 

Czerwony płomień

Nazwa  Ilość 

Czerwony płomień #1

Chloran potasu  20,00 %

Azotan strontu 60,00 % 

Szelak 20,00 % 

OPIS  Składniki należy OSOBNO zmielić i ostrożnie zmieszać. W przypadku szelaku mielenie może być dość uciążliwe, więc można poprzestać jego mielenie, gdy uzyskamy postac zbliżona wyglądem do kryształków cukru lub soli kuchennej. Nie wpłynie to zasadniczo na jakość otrzymanego efektu.

Mieszanka pali się stosunkowo wolno świecąc pięknym karminowo-czerwonym płomieniem. Z mieszanki tej można uzyskać gwiazdki (kulki, bryły), które mogą posłużyć do wyrobu rzymskich świec, wulkanów itp.

UWAGA  Otrzymana mieszanka nie jest zbyt niebezpieczna, ale ponieważ zawiera chloran potasu zmieszany z paliwem (szelak) może stanowić niebezpieczeństwo. Nie przechowywać. 

 

 

Nazwa  Ilość 

Czerwony płomień #2

Chloran potasu  ?? (40,00 %)

Siarczan wapnia ?? (40,00 %) 

Siarka ?? (20,00 %) 

OPIS  Składniki należy OSOBNO zmielić i ostrożnie zmieszać.

Mieszanka pali się stosunkowo wolno świecąc czerwonym płomieniem, mniej intensywnym niż mieszanka #1.

Z mieszanki tej można uzyskać gwiazdki (kulki, bryły), które mogą posłużyć do wyrobu rzymskich świec, wulkanów itp.

UWAGA  Otrzymana mieszanka jest BARDZO niebezpieczna, gdyż zawiera mieszaninę chloranu potasu i siarki. NIE WOLNO ZBYT DŁUGO PRZECHOWYWAĆ 

 

 

 

Niebieski płomień

Nazwa  Ilość 

Niebieski płomień #1

Chloran potasu  ?? (40,00 %)

Chlorek miedzi (II) ?? (40,00 %) 

Siarka ?? (20,00 %) 

OPIS  Składniki należy OSOBNO zmielić i ostrożnie zmieszać.

Mieszanka pali się dość szybko świecąc intensywnym niebieskim płomieniem. Z mieszanki tej można uzyskać gwiazdki (kulki, bryły), które mogą po służyć do wyrobu rzymskich świec, wulkanów itp.

UWAGA  Otrzymana mieszanka jest niebezpieczna, gdyż zawiera mieszaninę chloranu potasu i siarki. NIE WOLNO ZBYT DŁUGO PRZECHOWYWAĆ. Jest wrażliwa na bodźce mechaniczne. 

 

 

Nazwa  Ilość 

Niebieski płomień #2

Bromian potasu  ?? (50,00 %)

Siarka ?? (50,00 %) 

OPIS  Składniki należy OSOBNO zmielić i ostrożnie zmieszać.

Mieszanka pali się dość szybko świecąc niebieskim płomieniem różniącym się od #1 tym, że jest on raczej bladszy i zbliżony bardziej do fioletu ). Zastosowany w tej mieszance bromian potasu jest substancją, której nie widziałem do tej pory w ani jednej mieszance pirotechnicznej. Ze względu na to, iż bromiany są krewnymi chloranów (i jodanów) uznałem, iż substancja ta może z powodzeniem zastąpić chloran potasu. Już przy pierwszym teście okazało się, że spełnia ona swoja role i znakomicie nadaje się na substytut chloranu potasu.

Z tego co ostatnio dowiedziałem się z InterNetu mieszaniny pirotechniczne nie zawierają bromianu potasu, ponieważ mieszaniny go zawierające wykazują większą podatność na samowolny rozkład w czasie przechowywania niż mieszanki chloranowe. 

UWAGA  Otrzymana mieszanka jest niebezpieczna, gdyż zawiera mieszaninę bromianu potasu i siarki. NIE WOLNO ZBYT DŁUGO PRZECHOWYWAC. Jest wrażliwa na bodźce mechaniczne. Traktować jak mieszaniny zawierające chloran potasu. 

 

 

Nazwa  Ilość 

Zielony płomień

Chloran potasu  ?? (40,00 %)

Weglan baru ?? (40,00 %) 

Siarka ?? (20,00 %) 

OPIS  Składniki należy OSOBNO zmielić i ostrożnie zmieszać.

Mieszanka pali się dość szybko świecąc intensywnym jasnozielonym płomieniem. Z mieszanki tej można uzyskać gwiazdki (kulki, bryły), które mogą posłużyć do wyrobu rzymskich świec, wulkanów itp.

UWAGA  Otrzymana mieszanka jest niebezpieczna, gdyż zawiera mieszaninę chloranu potasu i siarki. NIE WOLNO ZBYT DŁUGO PRZECHOWYWAĆ 

 

 

Nazwa  Ilość 

Bialy płomień

Azotan potasu  ?? (86,00 %)

Siarka ?? (14,00 %) 

OPIS  Składniki należy OSOBNO zmielić i ostrożnie zmieszać.

Mieszanka pali się dość wolno płonąc oślepiającym białym płomieniem. Ze względu, na to, iż jest ona dość trudno zapalna, trzeba ja odpalać prochem lub jakąś inną łatwiej zapalną mieszanką (nie zapala się od zapałki).

UWAGA  Otrzymana mieszanka nie jest zbyt niebezpieczna. Można długo przechowywać. 

 

 

Nazwa  Ilość 

Bialy dym

Azotan potasu  ?? (40,00 %)

Cukier ?? (60,00 %) 

OPIS  Składniki należy OSOBNO zmielić i zmieszać, a następnie ubić jak najmocniej w rurce papierowej, pozostawiając na samym końcu troszkę pustej przestrzeni (ok. 1 cm od końca). Cukru musi być więcej, tak aby mógł się spalać niecałkowicie - część z niego ma być źródłem dymu. Rurka nie powinna być pełna do końca, gdyż wylatujące gazy nie powinny się palić - ta wolna przestrzeń jest po to, aby gazy miały czas trochę ostygnąć (jak w kominie).

UWAGA  Otrzymana mieszanka nie jest zbyt niebezpieczna, Można ją długo przechowywać, ale jak zwykle zalecana ostrożność.

 

 

Nazwa  Ilość 

Żółty dym

Nadmanganian potasu  50,00% (??,?? %)

Dermatol 50,00% (50,00 %) 

OPIS  Składniki należy OSOBNO zmielić (tylko nadmanganian, bo dermatol jest sprzedawany dostatecznie zmielony) i zmieszać, a następnie wsypać luzem do jakiegoś pojemnika (można spalać na kartce). Mieszanka po zapaleniu pali się dość wolno wydzielając sporą ilość żółtego dymu.

UWAGA  Otrzymana mieszanka jest bardzo niebezpieczna, gdyż zawiera nadmanganian potasu. Mimo to nie jest zbyt mocno wrażliwa na bodźce mechaniczne. NIE WOLNO JEJ DŁUGO PRZECHOWYWAĆ - najlepiej zużyć w dniu mieszania. 

 

 

Nazwa  Ilość 

Szary dym

Aluminium  ?? (25,00 %)

lub Cynk  ?? (25,00 %) zamiast aluminium 

Tlenek cynku ?? (75,00 %) 

Tetrachloroetylen ilość odp. do zrobienia pasty 

OPIS  Aluminium zmieszać z tlenkiem cynku (bielą cynkową) - oba są na szczęście sprzedawane jako pył - nie trzeba więc mielić. Następnie należy dodać odpowiednią ilość tetrachloroetylenu tak, aby mieszanka przyjęła postać pasty. Otrzymaną pastę można nałożyć do rury papierowej lub puszki po konserwach. Otrzymany dym ma postać szarą lub czarnoszarą. Nie wolno go wdychać, gdyż składa się on z sadzy i toksycznego chlorku cynku. Mieszanka nie jest łatwo zapalna, więc jako zapalnik można zastosować mieszankę saletry z cukrem. 

UWAGA  Mieszanka zawiera trujący, lotny tetrachloroetylen, który działa narkotycznie. NIE PRZECHOWYWAĆ !!!. Tetrachloroetylen rozkłada się w świetle dnia na silnie trujący fosgen. Święcę odpalać można tylko na zewnątrz i z dala od miejsc publicznych, gdyż ilość dymu jest obfita, a zarazem dym jest silnie toksyczny. Przed robieniem większych ilości trzeba sprawdzić, czy mieszanka nie ma tendencji do rozkładu pod wpływem wilgoci (zależy od metalu i rozdrobnienia składników). 

 

 

Nazwa  Ilość 

Mieszanka iskrząca

Azotan potasu  62,50% (??%)

Aluminium  25,00% (??%)

Siarka 12,50% (?? %) 

Kwas borowy 0,5-1% całości 

OPIS  Składniki sproszkować i zmieszać. Podczas palenia się mieszanka sypie białymi iskrami.

UWAGA  Mieszanka jest niebezpieczna, gdyż zawiera azotan + sproszkowany metal - Pod wpływem wilgoci może się zapalić. Do dłuższego przechowywania niezbędne jest dodanie kwasu borowego. Zapobiega on samozapłonowi. Rozkładowi mieszanek tego typu towarzyszy wydzielanie amoniaku, który łatwo wyczuć - w takim przypadku należy mieszankę wrzucić do garnka z wodą, aby zapobiec samozapłonowi. Osobiście nie miałem tego typu przypadku (miałem z magnezem, a nie aluminium), ale może to być spowodowane tym, że pył aluminiowy sprzedawany jako farba jest pokryty stearyną, która zapobiega utlenianiu. 

 

 

Nazwa  Ilość 

Mieszanka Błyskowa (egzotic flash powder) 

Nadmanganian potasu  50,00% (??) lub 33,33% (??)

Aluminium  25,00% (??%) lub 33,33% (??)

Siarka 25,50% (?? %) lub 33,33% (??) 

OPIS  [Na temat mieszanki tej miałem kilka listów, więc teraz ją zamieszczam.] Składniki należy OSOBNO zmielić i wymieszać delikatnie na kartce papieru. Otrzymany proszek w zależności od sproszkowania spala się jasnym płomieniem sypiąc iskrami bądź też błyska jak proch błyskowy, a zapalony w zamkniętej z jednej strony rurce może wybuchnąć. 

UWAGA  Mieszanka jest BARDZO niebezpieczna, gdyż zawiera nadmanganian potasu, a ten zmieszany z paliwami tworzy mieszanki szczególnie wrażliwe na bodźce mechaniczne. POD ŻADNYM POZOREM MIESZANINY TEJ NIE WOLNO PRZECHOWYWAĆ, GDYŻ MOŻE NASTĄPIĆ SAMOZAPŁON - NAWET OD WILGOCI !!! ZUŻYĆ JAK NAJSZYBCIEJ PO ZMIESZANIU !!! 

 

 

Nazwa  Ilość 

Świszczał

Chloran potasu  70,00 % (ok. 45,00 %)

Benzoesan sodu 30,00 % (ok. 55,00 %) 

OPIS  Składniki należy OSOBNO zmielić (np. w młynku do kawy lub moździerzu laboratoryjnym) i bardzo drobno przesiać (starczy sitko kuchenne), po czym BARDZO OSTROŻNIE ZMIESZAĆ n a kartce papieru bądź w pudełku po zapałkach. Oderwać pasek z kartki A4 o szer. ok. 4-5 cm. Zwinąć go w rurkę na ołówku lub kredce i skleić taśmą. Jeden koniec rurki zakleić taśmą klejącą. Przez drugi koniec wsypać trochę mieszanki i upchać ją za pomocą tego samego ołówka, na którym została nawinięta rurka. Czynność kilkakrotnie powtórzyć. Po ubiciu proszku powinien on sięgać do jakichś 1/2 wysokości rurki. Na sama górę należy wsypać proch czarny i przykleić lont. Całość można zatkać kulka z papieru. Po zapaleniu, iskry z lontu nie mogą bezpośrednio paść na mieszankę, bo nie zdąrzysz uciec. Zamiast rurki papierowej można zastosować rurkę z plastiku, jednak trzeba pamiętać, iż w razie ewentualnego wybuchu odłamki będą bardziej niebezpieczne od papierowych. Zmiana średnicy rurki pomaga uzyskać różne częstotliwości świstu, jednak im szersza średnica rurki, tym większe niebezpieczeństwo wybuchu. Częstotliwość świstu można także zmieniać, dodając do mieszanki tlenki metali takich jak żelazo (tlenek żelaza), tytan (tlenek tytanu), miedzi (tlenek miedzi). Z tego co podają w Necie, ilość dodawanego tlenku nie powinna przekroczyć 2% (wagowo) całej mieszanki. 

UWAGA  Jest to bardzo niebezpieczna mieszanka. Nieubita wybucha natychmiast po zapaleniu. nawet jeżeli nie jest w SZCZELNIE ZAMKNIĘTYM POJEMNIKU

Zapalać koniecznie za pomocą długiego l ontu.

Mieszanki NIE UBIJAĆ MŁOTKIEM - jest wrażliwa na tarcie i uderzenie - może eksplodować 

 

 

 

Wulkany

Dobry wulkan powinien palić się dość szybko tak, aby cząstki metaliczne będące zwykle źródłem iskier mogły wzlecieć na 1-2m i więcej (zależy od wielkości wulkanu). Niektóre wulkany, oprócz opiłków metalicznych, wyrzucają również gwiazdki palące się różny mi kolorami. Jeżeli do typowego wulkanu dołączyć jeszcze rurkę wypełniona mieszanką świszczącą uzyskany efekt będzie spektakularny.

Ważnym czynnikiem decydującym o tym, na jaka wysokość będzie wyrzucana "lawa" jest obudowa wulkanu. Jeżeli jest to rura - mieszanka powinna palić się dość szybko, to zagwarantuje iż iskry będą lecieć odpowiednio wysoko. Wulkany w kształcie rury często posiadają dyszę, i działają na zasadzie podobnej do silnika rakietowego, z tą różnicą, że tu dysza skierowana jest tu do góry.

Najlepsze efekty dają wulkany, których obudowa jest w kształcie ... krateru. Z kartonu trzeba wyciąć koło o jak największej (odpowiedniej do celów) średnicy i przeciąć wzdłuż promienia (od brzegu do środka). Powstałe przecięte koło zwinąć w stożek i zakleić mocno taśma. W wierzchołku zrobić małą dziurę i wcisnąć w nią lont. Od spodu wsypać mieszankę, a po niej wcisnąć "zaślepkę" w kształcie koła o średnicy trochę mniejszej niż średnica podstawy stożka. Wystające części krateru wcisnąć do środka i przykleić taśmą lub klejem. Część od spodu po winna być przyklejona solidnie, gdyż po zapaleniu może na tyle wzrosnąć ciśnienie, że wulkan się "rozpruje" od spodu.

 

Nazwa  Ilość 

Wulkan #1 (z dwuchromianu amonu) 

Dwuchromian amonu  100,00 % (100,00 %)

OPIS  Kupny dwuchromian amonu ma postać drobnych pomarańczowych kryształków, więc nie trzeba go mielić. Substancje należy wsypać do papierowej rurki lub dowolnego innego pojemnika, w ostateczności nawet wysypać "luzem" na kartce lub pokrywce od słoika. Od strony, gdzie wulkan będzie zapalany, należy nasypać trochę prochu czarnego. Czysty dwuchromian amonu zapala się nawet od zapałki, ale chwile to trwa, więc proch operacje te po prostu przyspieszy.

Po zapaleniu, dwuchromian amonu zacznie się rozkładać. Procesowi temu towarzyszą trzaskające iskry, lekki syk oraz bardzo duże ilości zielonego "popiołu" - trójtlenku chromu, tworzącego się w wyniku rozkładu dwuchromianu amonu. Ilości te są kilkakrotnie większe od Ilości samego dwuchro mianu amonu, całość więc eksperymentu najlepiej przeprowadzić na dworzu lub balkonie, gdyż "popiół" ten jest podczas spalania dość intensywnie rozrzucany na boki. 

UWAGA  Dwuchromian amonu jest uznawany za materiał wybuchowy jak wynika to chociażby z opisu na opakowaniu, które posiadam. Nie wolno jej mieszać i przechowywać z substancjami palnymi, gdyż mieszaniny te mogą eksplodować. 

 

 

Nazwa  Ilość 

Wulkan #2 (magnezowy) 

Azotan potasu  ?? % (50,00 %)

Cukier ?? % (50,00 %)

Magnez  ?? % (ok. 40-50 % w stos. do reszty)

OPIS  saletrę i cukier drobno zmielić. Magnez jeżeli jest w taśmie lub jako wióry trzeba zmielić, co nie jest sprawa taka łatwa. Odpowiednie do wulkanu rozdrobnienie można uzyskać mieląc przez jakiś czas wióry w młynku od kawy. Po zmieleniu magnezu na drobne opiłki, dosypać je do reszty mieszanki. Bardzo dokładnie wymieszać. Z kartonu lub tektury zwinąć rurkę o średnicy ok 1-2 cm i długości ok. 10-15 cm. Skleić ja całą taśma i zalepić (również taśmą) od dołu. Do rurki wsypać mieszankę, na samą górę nasypać prochu czarnego (ułatwi zapalenie). Na koniec przykleić lont. Po zapaleniu wulkan powinien zapalić się i jasno płonąć sypiąc na boki drobnymi, ale jaskrawymi iskrami. 

UWAGA  Magnez "nie lubi" wilgoci - najlepiej mieszanki nie przechowywac, bo może się zapalić. 

 

 

 

Mieszanki samozapalne

Mieszanki samozapalne są szczególnie niebezpieczne, gdyż powodują największe niebezpieczeństwo pożarowe. NIE WOLNO ICH PRZECHOWYWAĆ (na szczęście niektórych się nawet nie da). testować tylko w małych ilościach, gdyż w niektórych przypadkach ich większe ilości mogą eksplodować.

Mechanizm działania mieszanek samozapalnych jest dość prosty - z reguły są to reakcje egzotermiczne, które raz zapoczątkowane dostarczają ciepła w takiej ilości, że powodują zapłon lub nawet wybuch mieszanki.

 

Nazwa  Ilość 

Mieszanka samozapalna #1 

Nadmanganian potasu  kilka gram

Gliceryna  1-na kropla

OPIS  Jest to chyba najbardziej znana reakcja tego typu. Z nadmanganianu potasu usypać górkę, a następnie na sam czubek upuścić jedną kroplę gliceryny. Po jakichś 30-60 sekundach nastąpi SAMOZAPŁON. Najpierw pojawi się dym, a następnie cały kopiec zapali się fioletowym płomieniem. 

UWAGA  Wykonywać z dala od substancji palnych. 

 

 

Nazwa  Ilość 

Mieszanka samozapalna #2 

Azotan amonu  ?? % (50,00 %)

Cynk ?? % (50,00 %)

OPIS  To też dość znana mieszanka. Oba składniki dokładnie zmielić, a następnie zmieszać. Z mieszanki usypać górkę, a na sam czubek trzeba kapnąć 1-ną kroplę wody. Kopiec zacznie chwilę później syczeć i zacznie wydobywać się z niego dym. po czym całość zapali się i może troszkę wybuchnąć. 

UWAGA  Pod żadnym pozorem nie przechowywać gotowej mieszanki. Troszkę wilgoci może spowodować SAMOZAPŁON lub wybuch (zwłaszcza jeśli mieszanka jest pojemniku).

Nazwa

Wzor

Opis

Aceton

CH3COCH3

Najprostszy keton. Bezbarwna ciecz o charakterystycznym zapachu. Znajduje zastosowanie do wyrobu peroxyacetonu i jako rozpuszczalnik (np. nitrocelulozy). Koszt (tech.) to 3,00 PLN/1l.

Acetylenek miedzi (I)

Cu2 C2

Substancja otrzymywana poprzez działanie acetylenu na amoniakalny działanie soli miedzi (I). Rdzawy, czerwonobrunatny proszek, nierozp. w wodzie i większości rozp. organicznych. Wybucha od ogrzania. Stosowany jako składnik mas zapałowych w zapłonnikach elektrycznych, ze względu na łatwość z jaka zapala się od iskry elektrycznej.

Acetylenek miedzi (II)

CuC2

Substancja bardzo nietrwała, wybucha od lekkiego ogrzania. Jest bardzo wrażliwy na uderzenie i tarcie.

Acetylenek olowiu

???

???

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin