Technika renowacji dachów płaskich przy pomocy płynnych folii.docx

(42 KB) Pobierz

Technika renowacji dachów płaskich przy pomocy płynnych folii

 

 

 

 


Marian Kies

 

http://graf.dom.pl/techn/200273_1.gif


System renowacji dachów płynnymi foliami tworzywowymi służy do pokrywania dachów płaskich jednoskładnikowymi, płynnymi, gotowymi do użycia foliami w celu ich uszczelnienia, modernizacji lub konserwacji. Dzięki tej metodzie uzyskujemy powierzchnie dachowe wolne od spoin i szczelin.

Metoda ta nadaje się zarówno do stosowania w przypadku dachów betonowych, jak i dachów pokrytych papami bitumicznymi.

Najbardziej popularne są folie dachowe na bazie:

·  wodnych dyspersji akrylowych,

·  wodnych dyspersji bitumicznych,

·  żywic poliuretanowych.

Rzadziej są stosowane płynne folie bazujące na innych żywicach sztucznych.

Wykonawstwo

·  Przygotowanie podłoża: Małe pęcherze i pofałdowania oraz odstające części w obszarach spoin i styków starej powłoki należy usunąć mechanicznie. Duże pęcherze są nacinane i przyklejane. Tak przygotowaną powierzchnię należy następnie dokładnie oczyścić.

·  Warstwy gruntujące: Zastosowanie warstw gruntujących jest niezbędne tylko w następujących przypadkach: - w strefach wymiany wody, - w obrębie wód stojących, - na problematycznych podkładach jakimi są np.: tworzywowe folie dachowe niewiadomego pochodzenia.

·  Wykonanie powłoki: Wykonanie powłoki jest realizowane jednakowo we wszystkich obszarach dachu, mianowicie: - nałożenie płynnej folii, - ułożenie ("wciśnięcie") w świeżą folię włókna poliestrowego, - nałożenie powłoki nawierzchniowej z płynnej folii.

·  Przepusty w dachu i inne problematyczne strefy W tych przypadkach jest konieczne wykonanie mankietów z włókniny z nacięciami w strefie dolnej mankietu na długości ok. 2 cm w odstępach ok. 1,5 cm (rys. 2). Przepusty dachowe pokrywa się uprzednio płynną folią, w którą wciska się przygotowane wcześniej mankiety z włókniny. Mankiety leżące na podłożu w kształcie gwiazdy przykrywa się kołnierzem z włókniny kładzionym w płynnej folii. Czynności te można wykonać "mokro na mokro" lub po upływie 24 h. Nałożenie warstwy nastnawierzchniowej wykonuje się po wyschnięciu pierwszej warstwy.

http://graf.dom.pl/techn/200273_2.gif

 

·  Wykonanie powłoki dachowej: Powłokę dachową uszczelniającą wykonuje się dwuetapowo tzn.: po nałożeniu warstwy płynnej folii i wtłoczeniu w nią włókniny poliestrowej należy odczekać do momentu utwardzenia się (wyschnięcia) masy. W drugim etapie (w normalnych warunkach pogodowych po ok. 24 h), następuje nałożenie warstwy nawierzchniowej folii. Folię nakłada się przy pomocy zwykłego wałka.

Zalety:

·  płynne folie dachowe na bazie żywic syntetycznych są odporne na działanie warunków atmosferycznych,

·  łatwe w rozprowadzaniu przy pomocy wałka lub pędzla nawet w miejscach trudno dostępnych, takich jak: przepusty dachowe, przyłącza, wykończenia w obrębie attyki, kominów, świetlików itp.,

·  charakteryzują się przepuszczalnością pary wodnej,

·  folie są dostarczane w postaci gotowej do użycia,

·  jednoskładnikowe,

·  po utwardzeniu trwale elastyczne nawet w temperaturach ujemnych,

·  powierzchnia dachu nie posiada spoin i szczelin,

·  jasna kolorystyka powoduje obniżenie temperatury wewnątrz budynku,

·  stosowane jako konserwacja lub uszczelnienie dachu.

Wady:

·  nakładanie jest możliwe tylko przy temperaturach powyżej +5 !C.

Materiały udostępnione przez producenta płynnych folii dachowych:

Firma ENKE - Johannes Enke KG D-40 221 D.sseldorf Hamburger Str. 16

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin