Techniki plastyczne i graficzne.doc

(32 KB) Pobierz
Techniki plastyczne i graficzne

Techniki plastyczne i graficzne

 

 

2. Rysunek połączony z akwarelą.
Odbity rysunek wykonany kredkami świecowymi po wyschnięciu kolorowany jest farbami akwarelowymi.

2. Frotaż to odbijanie przedmiotów o wyraźnej fakturze na powierzchni papieru. Do tego celu możemy wykorzystać kawałki koronki, liście, pióra, monety“. Można także przygotować gotowe formy tekturowe – ubrania, postacie i inne. Materiały odbijane nakrywamy kartką papieru

i pocieramy  grafitem lub kredką woskową.

2. Rysowanie cienia postaci „rzuconego” na ścianę.Jedno z dzieci siada bokiem do ściany. Wówczas zapalamy lampę skierowaną światłem na ścianę. Drugie dzieci przykłada kartkę do ściany i rysuje kontur cienia. Następnie wycinamy cień i przyklejamy do innej kartki. Można dorysować wszystkie elementy twarzy lub zamalowujmy  na czarno.

5. Posypywane obrazkiNa papierze lub kartonie szkicujemy obrazek, a następnie malujemy klejem po liniach rysunku. Następnie posypujemy kaszą manną, herbatą, solą, piaskiem“.  

7. Do malowania możemy wykorzystać różnorodne materiały. Dzieci mogą malować pędzlem, wacikiem, palcem“

8. Interesująco wygląda też odbijanie pomalowanych faktur lub przedmiotów, np.: gaza, koronka, stemple z ziemniaków,  gąbki, zmiętego papieru, przygotowanego z kartonu szablonu

(tak, aby pozostawić w całości dziurę po wyciętej postaci)“.

9. Farba mydlana – mydło ścieramy na tarce, zalewamy wrzątkiem i miksujemy. Do mydlanej piany dodajemy farbę, najlepiej plakatówki.

10. „Mokre w mokrym” - kartkę z bloku rysunkowego nawilżamy wodą. Na mokrej powierzchni malujemy akwarelami. Kolory powinny się zlewać i łączyć ze sobą. Technikę tę można wykorzystać jako tło obrazu.

11. Malowanie na tkaninie – zaznaczamy ołówkiem kontury naszej pracy, następnie malujemy farbą.

12. Monotypia graficzna na kartonie – to nieco skomplikowana technika plastyczna. Jednak efekt jest interesujący. Tekturę pokrywamy farbą plakatową (nie za rzadką) i pozostawiamy do wyschnięcia. Najlepiej gdy jest wilgotna. Na wilgotną tekturę nakładamy białą kartkę

papieru i ostrym narzędziem (długopisem, patyczkiem lub ołówkiem) wykonujemy na niej rysunek.

12. Wycinanka z papierów malowanych – malujemy farbą kartki papieru rysunkowego (na różne kolory). Następnie wycinamy różne elementy i naklejamy na inną kartkę papieru.

Ostatni etap to wykonanie tła. Jeśli naklejaliśmy na kartkę kolorową to nie musimy robić tła, jednak jeśli naklejaliśmy na białą wówczas tło malujemy farbą lub kredką  

12. Obok kredek i farb istnieją również inne techniki. Niektóre z nich tworzymy same. Poniżej przedstawiam kilka z nich:

- Malowanie watą –

  Pomoce: papier z bloku technicznego, mazaki, nożyczki, gąbka lub wata, świeca, farby wodne.

 Wykonanie: Mazakiem rysujemy wzór i wycinamy go. Wycięty szablon nacieramy świecą. Następnie kładziemy go na kartce i przypinamy spinaczem. Moczymy w wodzie i w farbie tampon waty lub gąbkę i delikatnie odbijamy na kartce z poukładanymi wzorkami.

- Kalkograf –

  Pomoce: kalka maszynowa, karton, sznurek, tektura falista,

  liście, kartka papieru, żelazko.

  Wykonanie: Na przygotowaną kompozycję nakładamy kalkę maszynową (stroną z farbą ku

  dołowi). Następnie nakładamy na to arkusz gazety  i przeprasowujemy średnio gorącym  żelazkiem. Następnie  ściągamy kalkę z gazetą, nakładamy na zafarbowane kalką  liście czystą kartkę papieru i ponownie prasujemy żelazkiem.  Na kartce odbiją nam się liście i tło z kalki. Jeżeli nie chcemy tła, zafarbowane liście przekładamy na czysty papier

  (stroną z farbą ku górze), nakrywamy drugą kartką i prasujemy.

 - Malowanie plasteliną –

   Pomoce: plastelina, kartka papieru (kolorowa lub biała)

  Wykonanie: Rozmiękczamy palcami plastelinę (różne kolory)   i malujemy nią na kartce dowolny wzór. Dzieciom młodszym    możemy narysować gotowy wzór.

 - Wydrapywanka  na podkładzie kredek świecowych –

   Pomoce: kredki świecowe, farby pastelowe olejowe (ciemne)  kartka z bloku technicznego.

   Wykonanie: Zamalowujemy kartkę kredkami świecowymi i pokrywamy cały rysunek farbą. Następnie wydrapujemy   wzory lub rysunek.

 - Wydrapywanka na plastelinie –

   Pomoce: plastelina, kartka z bloku technicznego, zapałki   lub patyczek.

   Wykonanie: Na kartkę nakładamy wyrobioną, miękką  plastelinę. Następnie rozprowadzamy ją równomiernie we  wszystkich kierunkach. Po zapełnieniu całej powierzchni kartki wydrapujemy dowolne wzory.

 - Wydrapywanka w farbie klejowej –

   Pomoce: klajster zrobiony z mąki pszennej, farba sucha do  malowania ścian, grzebień  lub inny przedmiot do robienia wzorków, kartka z bloku technicznego.

   Wykonanie: połączyć ugotowany, przeciśnięty przez sito  klajster z farbą. Nakładać na kartkę i na mokrej kartce robić  wzory. Możemy w ten sposób zrobić morze, góry i nakleić na

   to inne elementy.

 - Farbowanie kartki rurką do napojów –

  Pomoce: rurka do napojów, farby mocno rozwodnione, kartka z bloku technicznego

  Wykonanie: Farbę spuszczamy na kartkę kroplami,  następnie przy pomocy rurki rozdmuchujemy krople. Aby  powstały cieniutkie linie musimy rurkę ustawić pionowo  do papieru i poruszać delikatnie kartką.

 - Woskowe tło –

   Pomoce: kredki woskowe, temperówka, kalka maszynowa,  żelazko, kartka z bloku technicznego.

  Wykonanie: Temperujemy kredki – każdy kolor osobno.  Następnie układamy na kartce, przykrywamy kalką  i przeprasowujemy gorącym żelazkiem. Na powstałym w ten  sposób tle tworzymy dowolną kompozycję.

 - Wydzieranka –

  Pomoce: kolorowy papier – samoprzylepny lub wycinanka,   stare kolorowe gazety, nożyczki, klej, kartka z bloku technicznego.

  Wykonanie: Wycinamy z papieru kolorowego różne kształty,  może to być trawa, niebo, chmury, słońce. Z gazet wycinamy postacie lub to co nam aktualnie potrzebne do pracy.

  Naklejamy wszystko na kartkę, można uzupełnić tło kredką lub farbą.

 - Kolaż –

  Pomoce: klej, plastelina, różne faktury papieru, farby, stare  szmatki i inne przedmioty potrzebne do wykonania pracy.

  Wykonanie: Przyklejamy, malujemy, rysujemy. Łączymy   różne techniki plastyczne.

  

Literatura:

Janina Lewicka, 100 technik plastycznych, Warszawa 1972, 

Nasza Księgarnia

Krystyna Marcinkowska, Krystyna Michejda-Kowalska,

Barwne fantazje, Warszawa 1992, WSiP

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin